USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Triki umysłu

Autor Wiadomość
PaulAtryda
Użytkownik
#1 - Wysłana: 27 Lis 2008 21:37:08
Ciekaw jestem czy tutejsza społeczność StarTrekowców zna postać Darrena Browna. Jest to nietypowy "magik" który potrafi za pomocą gestów, słów robić sztuczki na umyslach innych osób. Często przy jego nazwisku pojawia się wyrażenie NLP, jest to hmm nazwyjmy to dziedzina zajmująca się właśnie kontrolowaniem poczynań innych m.in za pomocą metody "haków" czyli zakotwiczania pewnych emocji i wywoływaniu ich na jakiś znak.
Aby najprościej przedstawić czym to jest zrobimy test:

NIE MYŚL TERAZ O RÓŻOWYM SŁONIU

Prawdopobobnie mimo tego, że napisałem abyś nie myslał/a o różowym słoniu pojawił się tobie w głowie jego obraz. Tego właśnie uzywają ludzie zajmujący się tą techniką.

Przykład jak wykorzystuje to Darren Brown: http://pl.youtube.com/watch?v=3Vz_YTNLn6w

Polecam także jego inne "triki".

Ciekaw jestem co o tym myslicie. Ja od razu powiem, że mam mieszane uczucia i sam nie wiem czy jest to spreparowane.
Eviva
Użytkownik
#2 - Wysłana: 27 Lis 2008 21:51:29
PaulAtryda

Możesz postawić na to, że spreparowane. Kiedyś oglądałam wywiad, w którym jeden magik powiedział szczerze, że gdyby ludzie wiedzieli, jak oni robią te swoje cuda niewidy, to straciliby źródło utrzymania w minutę.
PaulAtryda
Użytkownik
#3 - Wysłana: 27 Lis 2008 21:59:58
Eviva

Tak też i mi się wydaje szczególnie że interesowałemn się nieco sztuczkami magicznymi w swoim czasie (niektóre to arcydzieło, a inne ekhm.. czysty fotomontaż licze że w tym przypadku jest podobnie), ale w takim razie jestem zdziwiony tą wielką społecznością, która jest przekonana że NLP naprawdę działa i można mieć wpływ na podświadomosć człowieka.
Eviva
Użytkownik
#4 - Wysłana: 27 Lis 2008 22:24:54
PaulAtryda

Na tym to polega. Ludzie wierzą, bo podświadomie chcą w to wierzyć. Nie widzę innego wytłumaczenia - w dzisiejszych czasach, w czasach upowszechnienia wiedzy głupi pozostaje ten, kto naprawdę tego chce.
Queerbot
Użytkownik
#5 - Wysłana: 28 Lis 2008 01:00:46
"Prawdopobobnie mimo tego, że napisałem abyś nie myslał/a o różowym słoniu pojawił się tobie w głowie jego obraz."

Zajefajny trik, nie ma co
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#6 - Wysłana: 28 Lis 2008 01:12:26
Queerbot

Zajefajny trik, nie ma co

Kpij sobie, kpij, dobry człowieku. Gdyby to było trafniej ukryte z całą pewnością, mimo całej rozważności, pominąłbyś ten fakt.

PaulAtryda

Ciekaw jestem co o tym myslicie. Ja od razu powiem, że mam mieszane uczucia i sam nie wiem czy jest to spreparowane.

Osobiście uważam, że jest to zmyłka. Nikt nie dzieli się swoimi socjotechnicznymi umiejętnościami od tak...
kanna
Użytkownik
#7 - Wysłana: 28 Lis 2008 08:28:34
galaktyczny kurczak
Nikt nie dzieli się swoimi socjotechnicznymi umiejętnościami od tak...

Owszem dzieli Jest mnóstwo podręczników o NLP (neuro-lingwistycznym programowaniu) i generalnie o technikach manipulacji.
Najsłynniejsza pozycja:

http://www.gwp.pl/product/43.html

Oczywiscie do tego, zeby te techniki zadziałały, , wazna też jest osobowiść , ze tak to ujmę , "maniputanta".
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#8 - Wysłana: 28 Lis 2008 09:26:08
kanna

Owszem dzieli Jest mnóstwo podręczników o NLP (neuro-lingwistycznym programowaniu) i generalnie o technikach manipulacji.
Jest mnóstwo podręczników o NLP

A czy to jest "od tak"? W końcu autor otrzymuje gratyfikację od sprzedanego egzemplarza.
Spohkh
Użytkownik
#9 - Wysłana: 28 Lis 2008 12:32:54
galaktyczny kurczak
W końcu autor otrzymuje gratyfikację od sprzedanego egzemplarza.

A Ty chcialbys, zeby wyglupial sie zupelnie darmo? Za darmo to mozesz najwyzej kopniaka dostac, a i to nie zawsze, bo czesto przy okazji Cie obrabuja.
Doctor_Who
Użytkownik
#10 - Wysłana: 28 Lis 2008 12:53:53
Widziałem raz jak rzeczony facet zagadywał kogoś na ulicy o kierunek, a potem spowodował, że ta osoba oddała mu portfel i komórkę - gościu skapnął się co zrobił dopiero jak uszedł z 10 metrów. Jeżeli to było autentyczne, to dobry argument przeciw tym, którzy twierdzą, że moce Jedi to tylko fikcja ...

NIE MYŚL TERAZ O RÓŻOWYM SŁONIU

Prawdopobobnie mimo tego, że napisałem abyś nie myslał/a o różowym słoniu pojawił się tobie w głowie jego obraz. Tego właśnie uzywają ludzie zajmujący się tą techniką.

Ja znam taki ''trick'', który jest sprawdzony i działa u ok. 90% tych na których ''testowałem''. Każemy człowiekowi powtarzać bezsensownie słowa np. ''widelec'' lub wykonywać proste działania matematyczne ''ile to 1+3?'' ''ile to 2+4'', cały czas przy tym wykonując ruchy rękoma jakbyśmy trzymali skrzypce i pociągali smyczkiem. Nagle z zaskoczenia pytamy - na czym grał Chopin? 90% odpowiadało ''na skrzypcach''.
michstach
Użytkownik
#11 - Wysłana: 28 Lis 2008 13:16:38
Znałem kiedyś podobny trick -mianowicie należy osobę wypytywać o kolor wskazując tylko białe rzeczy, np. jaki kolor ma mąka itp. po czym po serii takich pytań należy zapytać co pije krowa spora większość ludzi odpowiada, że mleko
A co do wpływania na umysł, to osatnio znalazłem w sieci ciekawy program do synchronizacji półkulowej - iDoser. Podobno potrafi on za pomocą dźwięku wymusić różne stany umysłu, od upojenia alkoholowego, do narkotyków. Potrafi też podobno działać uspokajająco bądź pobudzająco. "Podobno" bo na mnie akurat nie działa
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#12 - Wysłana: 28 Lis 2008 21:18:20
Spohkh

A Ty chcialbys, zeby wyglupial sie zupelnie darmo? Za darmo to mozesz najwyzej kopniaka dostac, a i to nie zawsze, bo czesto przy okazji Cie obrabuja.

Dziękuję za jakże trafną uwagę. Pragnąłem tylko podkreślić kannie, że tacy delikwenci zawsze chcą coś za swoją pracę. Jak się nietrudno domyślić już wcześniej zdawałem sobie z tego sprawę, ale skoro uznałeś za stosowne mnie o tym poinformować...
kanna
Użytkownik
#13 - Wysłana: 28 Lis 2008 21:22:08
każdy za swoją pracę chce wynagrodzenie, nie? To oczywiste.
The_D
Użytkownik
#14 - Wysłana: 28 Lis 2008 22:41:35
W Federacji nie

Wiadomo, że znając różne mechanizmy psychologiczne można do pewnego stopnia manipulować ludźmi, ale nie aż tak bardzo jak to jest reklamowane.
Eviva
Użytkownik
#15 - Wysłana: 30 Lis 2008 09:00:55
galaktyczny kurczak
Pragnąłem tylko podkreślić kannie, że tacy delikwenci zawsze chcą coś za swoją pracę.

A czy Ty myślisz, że ona wcześniej o tym nie wiedziała? Czy Ty pracujesz darmo? Podejrzewam, ze raczej nie. Ja tez zawsze chcę dostać coś za pracę, włożona w daną sprawę - kurcze, ależ ja jestem samolubna świnia!
Nie rozumiem tylko, czemu uważasz to za coś godnego potępienia i z góry przekreślającego wartość merytoryczną danego dzieła. Jesli jest ono kłamliwe, to nie dlatego, że autor wziął za nie pieniądze, bo tak rozumując nawet Encyclopedia Btitannica musielibyśmy uznać za dzieło fałszywe.
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#16 - Wysłana: 30 Lis 2008 20:53:46
Eviva

A czy Ty myślisz, że ona wcześniej o tym nie wiedziała?

Czy ja napisałem "uświadomić"? Napisałem podkreślić, a to nie jest tożsame.

kurcze, ależ ja jestem samolubna świnia

Tak jak i reszta społeczeństwa.

czemu uważasz to za coś godnego potępienia i z góry przekreślającego wartość merytoryczną danego dzieła

To się tyczy mnie?
Eviva
Użytkownik
#17 - Wysłana: 30 Lis 2008 20:56:53
galaktyczny kurczak
To się tyczy mnie?

Jeszcze spytaj "Ty mówić do pawian?"
A kogo, jak nie Ciebie?
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#18 - Wysłana: 30 Lis 2008 21:01:04
Jeszcze spytaj "Ty mówić do pawian?"
A kogo, jak nie Ciebie?

Wolałem się upewnić z racji tego, że nie nawiązuje to do mojej wypowiedzi nawet w najmniejszym stopniu. Gdzie to ja taką tezę postawiłem?
Eviva
Użytkownik
#19 - Wysłana: 30 Lis 2008 21:25:18
galaktyczny kurczak

Ta teza wynikała z samego stwierdzenia:
W końcu autor otrzymuje gratyfikację od sprzedanego egzemplarza.

Tak ujęta uwaga od razu implikuje podtekst, że jest to jakąś ujmą dla wartości dzieła.
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#20 - Wysłana: 30 Lis 2008 21:40:27
Eviva

Chętnie naświetlę sprawę niczym dzicięciu: tu tego podtekstu nie ma, a nawet jeśli go tu widzisz nie miałem go na myśli.

Co nie zmienia faktu, że moje zdanie na temat tych wszystkich szarlatanów sprzedających "swoje sposoby" kontroli nad innymi może być tylko jedno (prosze czytać: negatywne).

To jest nowoczesne znachorstwo. Zawsze znajdzie się jakiegoś naiwniaka.
Eviva
Użytkownik
#21 - Wysłana: 30 Lis 2008 21:42:44
galaktyczny kurczak
To jest nowoczesne znachorstwo. Zawsze znajdzie się jakiegoś naiwniaka.

Mnie to mówisz? Na codzień miewam doczynienia z ofiarami różnych znachorów - choć akurat nie tych od parapsychologii etc. W tej jednak sprawie nie podnosiłabym alarmu, bo tu można zostac oszukanym jedynie na własne życzenie.
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#22 - Wysłana: 30 Lis 2008 21:55:35
Eviva

tu można zostac oszukanym jedynie na własne życzenie

...podobnie jak w przypadku znachorów.
RaulC
Użytkownik
#23 - Wysłana: 30 Lis 2008 22:00:01
Tym niemniej niektóre z tricków nadal zadziwiają, bi nie do końca wiadomo jak je zrobiono.N przykład taki jak gość na scenie nie ruszając się z mijsca nagle ma w ręku twój dowód osobisty, który nir dosyć, ze miałeś w kieszeni to jeszcze w portfelu. Przy czym portfel jest gdzie był.
kanna
Użytkownik
#24 - Wysłana: 30 Lis 2008 22:30:12
Przychodza do mnie ludzie po kursach NLP. Widze niesamowity przypływ energii, takiego pozytywnego myślenia i motywacji do działania. Problem tylko w tym, że ta zmiana nie jest trwała.
Sh1eldeR
Użytkownik
#25 - Wysłana: 1 Gru 2008 02:20:08 - Edytowany przez: Sh1eldeR
kanna
Czy takie akcje jak z filmiku są możliwe?

Widziałem parę innych sztuczek Browna, np. coś takiego:

Poprosił gościa, by napisał sobie na kartce, co najbardziej by chciał dostać (powiedzmy na święta), a następnie tę kartkę schował i nikomu jej nie pokazywał. Po tygodniu Brown zaprosił go do studia, gdzie miał przygotowaną dla niego paczkę. Pogadał z gościem kilka minut, nasycając rozmowę głoskami "B", "M" oraz "X". Poprosił gościa, żeby ten otworzył pudło z prezentem -- był tam rower BMX. Gościu powiedział, że to niemożliwe i że właśnie o czymś takim marzył. Brown spytał, czy na pewno właśnie to napisał na schowanej przed tygodniem kartce, a gościu to potwierdził, po czym wyjął kartkę i rozłożył ją pierwszy raz od tygodnia... było tam napisane coś zupełnie innego! (np. kurtka)

Mi się takie coś wydaje niemożliwe. Całe scenki z tych filmików mogą być ukartowane, a "przypadkowi" delikwenci podstawieni.

Z drugiej strony, myślę sobie tak:
1. Ludzką psychikę i sposób myślenia z całą pewnością da się zmienić. Ludzie po obozach koncentracyjnych, czy poddani torturom mogą się zmienić "warzywa", mogą się zamknąć w sobie, czy być strasznie bojaźliwi, mimo że wcześniej byli odważni (sorry za negatywny przykład, ale to najlepszy, jaki mi przyszedł do głowy ).
2. Skoro ktoś (np. oprawca) może coś zrobić, to ktoś świetnie wytrenowany z całą pewnością może to zrobić szybciej.

Skoro więc tacy oprawcy z ruskich łagrów potrafili zmienić człowieka, to ktoś bardzo świetnie znający się na psychologii i manipulacji może to zrobić szybciej niż oni.

Ale im to zajmowało co pewnie dobre miesiące, Brownowi minuty (choć efekt w drugim przypadku jest krótkotrwały).

Ty się kanna prawdopodobnie znasz na tym wszystkim lepiej niż ktokolwiek z nas... jak myślisz, czy takie coś jest możliwe? Na pewno można zmienić komuś diametralnie psychikę przez dłuższy czas (powiedzmy co najmniej dni; zwykle narażając go na szok/cierpienie). Na pewno można kogoś lekko zmanipulować w kilka chwil. Ale czy można w np. minutę czy kilka minut całkowicie wyłączyć człowiekowi myślenie?

Mówię tu o przeciętnym człowieku, pomijam przypadki, gdy np. sprzedawca za ladą jest ekstremalnie nieśmiały i już komuś dał towar, a w zamian otrzymał karteczki i nie bardzo wie, co powiedzieć, bo nie wie, czy to napad, czy żart, czy co. Nie mogę płacić w sklepie karteczkami, czy możliwe jest, by mi się to w tym samym sklepie udało, po małej manipulacji?

USS Phoenix forum / Różności / Triki umysłu

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!