USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Rozważania ewolucyjne - czy zamieniamy się w Borga?
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
Eviva
Użytkownik
#31 - Wysłana: 13 Lis 2008 18:41:47
Odpowiedz 
Delta
A może jak Hiob zostałaś wystawiona na próbę?

A wiesz, że zawsze uważałam księgę Hioba za bluźnierczy apokryf? Bóg, który dla zakładu z szatanem robi coś takiego, nie istnieje w moim światopoglądzie.
Delta
Użytkownik
#32 - Wysłana: 13 Lis 2008 18:51:01
Odpowiedz 
Eviva
A wiesz, że zawsze uważałam księgę Hioba za bluźnierczy apokryf?

Więc może jestem karą z niebios mającą Ci udowodnić że się mylisz?

Bóg, który dla zakładu z szatanem robi coś takiego, nie istnieje w moim światopoglądzie.

I tu się zgodzę. Chociaż z drugiej strony wszelakiego rodzaju wojny, zarazy, kataklizmy itd. są podobno dziełem bożym.
Eviva
Użytkownik
#33 - Wysłana: 13 Lis 2008 18:53:57
Odpowiedz 
Delta
z drugiej strony wszelakiego rodzaju wojny, zarazy, kataklizmy itd. są podobno dziełem bożym.

Ja tego tak nie widzę. Zwłaszcza wojny sa zdecydowanie dziełem człowieka. Ujmę to tak: Bóg nas stworzył, ale nie prowadzi nas za rączkę. Mamy wolną wolę, a to znaczy, że oprócz praw mamy też obowiązki i jest to obciążone różnymi rzeczami - między innymi tym, że nie możemy liczyć na to, iż Bóg wyciągnie nas z każdego bagna, w jakie na własne życzenie wdepniemy. Co ludzie zrobią dla ludzi, to ludzie potem mają.
Delta
Użytkownik
#34 - Wysłana: 13 Lis 2008 19:05:29
Odpowiedz 
Eviva
Zwłaszcza wojny sa zdecydowanie dziełem człowieka.

A kto tak pięknie zaprojektował ten świat? Nie wiem jak innym, ale mi się w naszej religii nie podoba przede wszystkim jedna rzecz: Sąd Ostateczny. Rozumowanie jest takie: Bóg stworzył pełen wad świat i pełnego wad człowieka, którego życie na tym świecie i w jego warunkach zmusza do różnych rzeczy za które sprawca całego tego zamieszania rezerwuje sobie prawo do sądzenia i karania. To jest z gruntu niesprawiedliwe. To tak jakbym zamknął w kojcu dwa wygłodniałe, agresywne psy, szczuł je przeciw sobie a potem ukarał jednego za zagryzienie drugiego. Tyle naszej wolnej woli.
Eviva
Użytkownik
#35 - Wysłana: 13 Lis 2008 19:11:16
Odpowiedz 
Delta

To sprawy bardzo skomplikowane. Ludzie różnią się od psów przede wszystkim tym, że maja rozum, który powinien podpowiedzieć im znalezienie innego wyjścia. Bóg dał nam mózg w tym celu, żebyśmy myśleli - to logiczne, choć Kościół często wręcz zabrania nam myślenia.
Bóg dał nam świat - ale urządziliśmy na nim piekło my. Jeśli dasz komuś ogród, a on tam wyhoduje marychę zamiast róż, to kto jest temu winien?
Zbyt łatwo spychamy na Pana Boga własne błędy. Jesteśmy obdarzeni samostanowieniem. Nie chcemy jednak z niego właściwie korzystać, a wina Boga chyba taka, że dotąd nie spalił nas wszystkich ogniem niebieskim.
Jurgen
Moderator
#36 - Wysłana: 13 Lis 2008 19:12:21
Odpowiedz 
Delta

Ale jakie wady ma ten świat? Pytam tak z punktu widzenia ich wpływu na nasze postepowanie...

PS W ogóle, to wszędzie sie OT porobiły.
Eviva
Użytkownik
#37 - Wysłana: 13 Lis 2008 19:18:13
Odpowiedz 
Jurgen

Masz jak zwykle rację. OT zrobiły się plaga, a co gorsza, sama też je tworzę radośnie.

Delta

Założyłam specjalny topic w tej sprawie. Tam mozesz wypowiedzieć się swobodnie i bez ograniczeń. Jeśli oczywiście nie boisz się gromu z jasnego nieba .
Jurgen
Moderator
#38 - Wysłana: 13 Lis 2008 19:49:23
Odpowiedz 
Jeśli oczywiście nie boisz się gromu z jasnego nieba .

NIe ma się co śmiać: podobno na Majorce piorun uderzył w elektrownię i cała wyspa bez prądu została. Ciekawe, o czym oni dyskutowali?
Delta
Użytkownik
#39 - Wysłana: 13 Lis 2008 20:27:20
Odpowiedz 
Jurgen
NIe ma się co śmiać: podobno na Majorce piorun uderzył w elektrownię i cała wyspa bez prądu została. Ciekawe, o czym oni dyskutowali?

O wyższości TMP nad ST XI?
Beyond
Użytkownik
#40 - Wysłana: 13 Lis 2008 23:50:13 - Edytowany przez: Beyond
Odpowiedz 
Delta

A kto tak pięknie zaprojektował ten świat? Nie wiem jak innym, ale mi się w naszej religii nie podoba przede wszystkim jedna rzecz: Sąd Ostateczny. Rozumowanie jest takie: Bóg stworzył pełen wad świat i pełnego wad człowieka, którego życie na tym świecie i w jego warunkach zmusza do różnych rzeczy za które sprawca całego tego zamieszania rezerwuje sobie prawo do sądzenia i karania.

Zakładając, że jest logicznie możliwe stworzenie świata idealnego, przy zachowaniu jednostkowych bytów i wolnej woli. W DS9 jednym z ciekawszych problemów jest problem bycia czymś oddzielnym i określonym (ludzie, a zmienni). Problem podziału ujawnia się wszędzie - np. państwo się zbroi, bo inni mogą się zbroić; rozwiązaniem jest jedność, w tym wypadku polityczna, całej Ziemi.

W każdym razie idąc za Kołakowskim można stwierdzić, że największym wyzwaniem teologicznym jest problem cierpienia zwierząt, a nie ludzi.

Tym co jednak najbardziej przeraża, jest podejrzenie, że wolna wola nie istnieje. Nie trzeba mówić o konsumpcjonizmie, homogenizacji kultury itp. ażeby postawić problem Borga w odniesieniu do nas. Według najmocniejszych podejrzeń nauk przyrodniczych my jesteśmy Borgiem w tym sensie, że jesteśmy w całym swoim życiu, w każdej myśli, działaniu, marzeniu, wyborze całkowicie zdeterminowani. Jesteśmy postaciami w nakręconym już filmie, jedynie świadomymi, ale nie mogącymi nic w nim zmienić.
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Różności / Rozważania ewolucyjne - czy zamieniamy się w Borga?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!