USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Problem motoryzacyjny - warszawskie rondo Babka

Autor Wiadomość
kanna
Użytkownik
#1 - Wysłana: 7 Maj 2008 16:37:41 - Edytowany przez: kanna
Mamy w Warszawie rondo, co sie nazywa Zgrupowania Radosław, ale wszyscy mówią na nie Babka.

Rondo jest w miarę tradycyjne, trzy pasy, cztery zjazdy.
Co jest nietypowe, to linie na nim wyrysowane. Na ulicach dochodzących oznaczenie na jezdni jest nastepujące: lewy - jazda na wprost i w lewo, środkowy - jazda na wprost, prawy - na wprost i w prawo.
Natomiast na rondzie Z KAZDEGO pasa da się zjechac - jest wyrysowany jako "schodzący". Czyli, jeżeli jedziesz pasem wewnętrznym (lewym) to on się ciągnie aż do zjazdu, nie musisz pasów zmieniac, tylko jedziesz tym wyrysowanym. Podobnie środkowy i prawy. Natomiast jak jedziesz pasem środkowym, czy innym po rondzie, a nie chcesz zjechać, to musisz pas "zmienić" - tj. przejachać przez przerywaną linię, choć niby jedziesz prosto.

I teraz pytanie - kto ma pierszeństwo?
Czy Ci zjeżdzający "swoim pasem" z ronda, czy Ci zmieniający pas i jadący dalej po rondzie?

W kółko na mnie trąbią, zajeżdżają drogę, chyba nie znam przepisów, czy coś...
michstach
Użytkownik
#2 - Wysłana: 7 Maj 2008 16:52:46
Z tego co zrozumiałem z opisu pasów, to zostać na rondzie możesz tylko jadąc lewym pasem, czyli chcąc skręcić w lewo. W każdym innym przypadku musisz z ronda zjechać (z pasa środkowego na wprost a z prawego na wprost lub w prawo). No i oczywiście z lewego też można na wprost Tu nie powinno być żadnych konfliktów, gdyż każdy pas jest ładnie opisany W Poznaniu też jest podobny problem na Rondzie Rataje - mianowicie jadnąc z jednego z kierunków można przejechać na wprost z najbardziej wewnętrznego pasa na rondzie i tylko z niego można skręcić w lewno. Notorycznie kierowcy, łamiąc przepisy, skręcają w lewo ze środkowego pasa stwarzając ogromne zagrożenie. Znajomy o mało nie zginął w ten sposób pod TIRem, któremu zachciało się skręcać w lewo ze środka. Dodam, że ruch na rondzie również utrudniają tramwaje i nie do końca inteligentnie ustawiona sygnalizacja świetlna
Delta
Użytkownik
#3 - Wysłana: 7 Maj 2008 17:46:06
kanna
I teraz pytanie - kto ma pierszeństwo?
Czy Ci zjeżdzający "swoim pasem" z ronda, czy Ci zmieniający pas i jadący dalej po rondzie?

IMO pierwszeństwo ma zawsze pojazd który jest na pasie, ten który chce pas zmienić powinien go przepuścić.
Art. 22.4
i
http://www.motofakty.pl/artykul/rondo_i_co_dalej.h tml
Madame Picard
Moderator
#4 - Wysłana: 7 Maj 2008 20:00:44
kanna
Mamy w Warszawie rondo, co sie nazywa Zgrupowania Radosław, ale wszyscy mówią na nie Babka.
Albo też Babka Radka lub Rondo Babki Radosława .
kanna
Użytkownik
#5 - Wysłana: 7 Maj 2008 20:31:27
Madame Picard
A skąd Ty wiesz takie rzeczy w pięknym grodzie Kraka? :8

powiedz lepiej, kto ma pierszeństwo zanim mnie rozjadą...
The_D
Użytkownik
#6 - Wysłana: 7 Maj 2008 20:55:49
Przychylam się do zdania mistacha - przekraczając linię zmieniasz pas i powinnaś ustąpić.

A jak dla mnie największym galimatiasem komunikacyjnym w Warszawie jest i tak Plac Unii Lubelskiej.
Madame Picard
Moderator
#7 - Wysłana: 7 Maj 2008 21:13:39
kanna
A skąd Ty wiesz takie rzeczy w pięknym grodzie Kraka? :8
Stąd, że jestem rodowitą warszawianką i przez pierwsze 24 lata życia mieszkałam w Warszawie, 3 przystanki od Ronda Babki Radosława zresztą; ba, codziennie przez nie do liceum jeździłam

powiedz lepiej, kto ma pierszeństwo zanim mnie rozjadą...
Tego to ja Ci nie powiem, bo na jeździe samochodem znam się jak kura na gwiazdach .
kanna
Użytkownik
#8 - Wysłana: 7 Maj 2008 21:36:01
The_D
przekraczając linię zmieniasz pas i powinnaś ustąpić.

Powinni MI ustapić, bo ta ja zjeżdżam swoim pasem, a ciagle zjeżdżają drogę... ech.

Plac Unii Lubelskiej mi sie wydaje logiczniejszy, choc tam bardzo rzadko jeżdżę.
The_D
Użytkownik
#9 - Wysłana: 7 Maj 2008 22:52:23
Plac Unii Lubelskiej mi sie wydaje logiczniejszy

Ostatecznie masz rację, ale żeby tą logikę ogarnąć potrzeba trochę czasu. Przy pierwszym spotkaniu sprawia raczej przytłaczające wrażenie.

Choc prawo jazdy mam od ładnych paru lat po Warszawie jeżdżę samochodem tylko od święta. Nie pamietam nawet jakie były linie gdy ostatni raz przejeżdżałem przez Babkę.

USS Phoenix forum / Różności / Problem motoryzacyjny - warszawskie rondo Babka

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!