USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Muzyka poważna

Autor Wiadomość
atozz
Użytkownik
#1 - Wysłana: 7 Sty 2008 03:36:30
Odpowiedz 
W Star Trek 8 (First Contact) Picard słucha podobno fragmentu Les Troyennes - Berlioz kiedy wchodzi Riker - chociaż przesłuchałem to pobieżnie w całości i jakoś nie znalazłem tego fragmentu. Poza tym w najnowszym numerze Pathfindera wspomniano o skomponowanej przez Abramsa ścieżce dźwiękowej do Nemesis (który był najgorszym trekiem kinowym ale za to muzę miał fajną). No i ta ścieżka też była mocno inspirowana klasyką. I tak właśnie się zastanawiam - czy sympatycy Treka (bo co do tego że Trekkies takich jak w filmach Denise Crosby u nas nie ma - chyba jesteśmy zgodni) słuchają muzyki poważnej? Jaki jest Wasz stosunek do tej muzy? I nie zadowolę się zdawkowymi odpowiedziami typu "jestem kulturalny i też czasem tego sobie posłucham". Chodzi mi odpowiedzi na następujące twardo postawione pytania

1. Kiedy po raz pierwszy usłyszeliście utwór należący do muzyki poważnej (wiek, okoliczności).
2. Czy są utwory, które Wam się zdecydowanie podobają?
3. Czy sami szukacie utworów takich kompozytorów w necie?
4. Jaki jest Wasz stosunek do muzy niby-poważnej czyli współczesnych kompozytorów czerpiących z tego - np. Clint Mansell (Requiem for a Dream) czy Karl Jenkins (Alegretto)?
5. A może nie lubicie takiej muzy? A jeśli tak, to dlaczego i jaką lubicie?
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#2 - Wysłana: 7 Sty 2008 03:59:13
Odpowiedz 
Ja pamiętam z TNG III koncert brandenburski

http://www.youtube.com/watch?v=6bDzlI-ycBk

oraz Mozarta

http://www.youtube.com/watch?v=wKhH2hRa-WQ

głowy nie dam czy nie znalazło się też tam gdzieś Vivaldiego

http://www.youtube.com/watch?v=pe-MIDDfckw

zresztą może trudno to zrozumieć , ale dla mnie to:

http://www.youtube.com/watch?v=_mNjd-hnxbs

to również klasyka pełną gębusią.

Mówiąc starej jarej klasyczne klasyce nie mogę pominąć tego:

http://www.youtube.com/watch?v=h688N06U6ws

i tak chyba mógłbym jeszcze dłuuugo

1. Kiedy po raz pierwszy usłyszeliście utwór należący do muzyki poważnej (wiek, okoliczności).

Ja chyba zdaje się jeszcze przed uroidzeniem.

. Czy są utwory, które Wam się zdecydowanie podobają?

Pytanie retoryczne

Jesli jakiś kawałek mi wpadnie w ucho i zacznie klikać między synapsami to nie spoczne póki nie dowiem się któż go popełnił. Miałem nawet taki pomysł "na byznes" coby stworzyć wyszukiwarkę a'la google, w której po zapuszczeniu fragmentu utworu możnaby zdobyć o nim info.4. Jaki jest Wasz stosunek do muzy niby-poważnej czyli współczesnych kompozytorów czerpiących z tego - np. Clint Mansell (Requiem for a Dream) czy Karl Jenkins (Alegretto)?

Requiem to chyba wykończyło więcej ludzi niż naloty dywanowe i kałasznikow. Nie podoba mi się że orają tym kawałkiem co mogą, ale cóż zacne:

http://www.youtube.com/watch?v=MCm70favfYI&feature =PlayList&p=C44FEF536E8E2DEA&index=2
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 7 Sty 2008 04:07:58
Odpowiedz 
atozz

Mając mniej niż 6 lat. Pewnie Mozarta lub Beethovena - w domu ich muzyka leciała prawie dzień w dzień.

Caałkiem sporo. Bach, Haendel, Vivaldi, Haydn, Mozart, Beethoven, Chopin, Czajkowski, Grieg, Ravel, Debussy (kolejność z grubsza chronologiczna). Także kompozytorzy operowi i operetkowi: Wagner, Verdi, Offenbach, J. Strauss, R. Strauss.

Nie. Ale tylko dlatego, że w zasadzie nie mam już czasu na słuchanie muzyki.

4. Jaki jest Wasz stosunek do muzy niby-poważnej czyli współczesnych kompozytorów czerpiących z tego - np. Clint Mansell (Requiem for a Dream) czy Karl Jenkins (Alegretto)?

Prawdę mówiąc akurat te nazwiska niewiele mi mówią.
atozz
Użytkownik
#4 - Wysłana: 7 Sty 2008 04:53:55 - Edytowany przez: atozz
Odpowiedz 
Mansell zrobił muzykę do filmu "Requiem for a Dream" która potem przewędrowała do LOTR-a, chyba Warhammera i wszystkiego co się dało. Swoją drogą Final Fantasy też ma muzę do której siada "orkiestra symfoniczna pod batutą". Jenkins zrobił kawałek, który nie wiem z czego był ale został fajnie przerobiony przez DJ Erb:

http://www.djerb.net/downloads.htm

Znajdź na stronie wpisując "Kwon" - to są legalne próbki jego własnych produkcji.

Wracając do tematu - czas na słuchanie muzy zawsze jest. Siedząc przy kompie i pisząc na forum możesz mieć słuchawki podłączone do karty muzycznej albo słuchać na głośnikach - najlepiej Creative, Logitech itp. - moim zdaniem w tym akurat należy unikać badziewia. Poza tym jadąc tramwajem zabierasz odtwarzacz mp3 - także porządne, markowe sprzęty można teraz kupić za 100 a nawet 50 zet na allegro. Muza zawsze jest z Tobą A jeśli chcesz wygospodarować czas na skupienie się tylko na muzie albo czymkolwiek innym - przestań oglądać tv (ja przestałem 7 lat temu i zdziwiłem się jak długi się zrobił dzień i ile fajnych rzeczy można zrobić).
The_D
Użytkownik
#5 - Wysłana: 7 Sty 2008 05:08:28
Odpowiedz 

U mnie w domu muzyki się nie słuchało, ani klasycznej, ani "rozrywkowej", więc pewnie pierwszy raz to było radio, albo telewizja. Pamiętam też, że zarówno w podstawówce jak i w liceum raz na jakiś czas przyjeżdżała grupa z filharmonii z programem tematycznym w ramach "odchamiania" młodzieży.

Owszem, ale moja znajomość jest bardzo powierzchowna. Rozpoznaję i lubię tylko te najbardziej oklepane.
Czasem zdarzy mi się, że jakiś utwór wpadnie mi w ucho, czy to w reklamie czy jako podkład do jakiegoś filmu. Wtedy próbuję ustalić co to było.

Za mało tego znam, aby wyrobić sobie opinię.
Karo
Użytkownik
#6 - Wysłana: 7 Sty 2008 12:08:45
Odpowiedz 
w sumie to nie pamiętam kiedy
lubić lubię ale muszę mieć odpowiedni nastrój, to jest muzyka która w moim przypadku wymaga skupienia tylko na niej a nie np zapuszcze sobie jakiś fajny kawałek w sam raz do mycia okien ( do tego sa najlepsze ciężkie gitarowe brzeminia, część kolegów mówi że to profanacja )

nie wiem czy to się łapie na muzyke poważną ale bardzo lubię wszelkiego rodzaju chóry i ogólnie muzykę wielogłosową, może być chorał może być coś od naszych wschodnich sąsiadów obojętnie byle ladnie bylo słychać jak głosy ze sobą współbrzmią

co do współczesnych twórców to nie mam zdania czy mówimy o takich bardzo ambitnych twórców co robią muzykę atonalna czy whatever to jestem na nie ( to chyba za ambitne) czy też o czyms bardziej bliskiemu zwykłemu śmiertelnikowi
Pah Wraith
Użytkownik
#7 - Wysłana: 7 Sty 2008 12:49:02
Odpowiedz 
atozz
w najnowszym numerze Pathfindera wspomniano o skomponowanej przez Abramsa ścieżce dźwiękowej do Nemesis

Raczej Jerry'ego Goldsmitha... Wiem, że JJ działa teraz silnie na wybraźnię każdego trekkera, ale...
Jurgen
Moderator
#8 - Wysłana: 7 Sty 2008 14:36:34
Odpowiedz 

Oj, dawno temu, miałem pewnie ze cztery lata (może mniej, tylko tego nie pamiętam). Rodzice czasem słuchali muzyki poważnej. Z młodości najlepiej pamiętam (choć nie weim, czy do końca pasuje to do muzyki klasycznej, raczej do poważnej) Bolero Ravela...
Poza tym, jako że uczyłem się swego czasu gry na fortepianie, to z niektórymi takimi utworami musiałem miec do czynienia.

Owszem, są.

Rzadko, tylko, gdy potrzebuje namierzyć jakiś usłyszany fragment. Nie lubię wykorzystywać komputera do słuchania muzyki czy oglądania filmów.

Generalnie pozytywny. Zwłaszcza, jezeli do muzyki niby-poważnej można zaliczyć instrumentalne utworyz ścieżek dźwiękowych filmów (nieodmiennie fascynują mnie wątki z "Polowania na Czerwony Październik" i "Karmazynowego Przypływu"). No i oczywiście z niektórych gier.

5. A może nie lubicie takiej muzy? A jeśli tak, to dlaczego i jaką lubicie?[/i]

Mając na uwadze wcześniejsze odpowiedzi, chyba nie musze odpowiadać.
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 7 Sty 2008 17:12:26
Odpowiedz 
atozz

Znajdź na stronie wpisując "Kwon" - to są legalne próbki jego własnych produkcji.

Thx.
Dreamweb
Użytkownik
#10 - Wysłana: 9 Sty 2008 13:43:19
Odpowiedz 
Jaki jest Wasz stosunek do tej muzy? I nie zadowolę się zdawkowymi odpowiedziami typu "jestem kulturalny i też czasem tego sobie posłucham".

Kiedyś przez 1,5 roku uczyłem się grać na gitarze klasycznej - jak najbardziej klasyczne kompozycje, m.in. Bacha, Mozarta... Było to prawie 10 lat temu

Nie mam pojęcia, ale dawno

Owszem są. Choć jak już mówię od tej nauki minęło 10 lat, czasem jeszcze sobie zagram "Marsz Turecki" albo "Eine Kleine Nachtmusik", albo coś jeszcze innego...

Czasem.

Nie znam ich
BTW: Rozwalają mnie ludzie którzy za współczesną muzykę poważną uważają pana Rubika

5. A może nie lubicie takiej muzy? A jeśli tak, to dlaczego i jaką lubicie?

To że ją lubię nie zakazuje mi chyba słuchania również innej muzyki?
Q__
Moderator
#11 - Wysłana: 9 Sty 2008 17:41:25
Odpowiedz 
Dreamweb

BTW: Rozwalają mnie ludzie którzy za współczesną muzykę poważną uważają pana Rubika

Dobrze, że nie jego kumpla Wiśniewskiego
The_D
Użytkownik
#12 - Wysłana: 9 Sty 2008 17:41:44
Odpowiedz 
czasem jeszcze sobie zagram "Marsz Turecki"

Na gitarze klasycznej? Jesteś moim idolem
Dreamweb
Użytkownik
#13 - Wysłana: 9 Sty 2008 21:41:13
Odpowiedz 
Gwoli ścisłości - na akustycznej, ale że się tak wyrażę "metodą klasyczną". Moja gitara klasyczna którą kiedyś miałem przeżyła parę upadków z wysokości i niestety zmuszony byłem dokonać eutanazji, coby się nie męczyła. A że grywam takie rzeczy sporadycznie to nie widziałem potrzeby kupowania nowej.

USS Phoenix forum / Różności / Muzyka poważna

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!