USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Pole elektromagnetyczne na innej planecie a człowiek
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Slovaak
Użytkownik
#1 - Wysłana: 5 Sty 2008 23:55:08
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pole_elektromagnetycz ne

Jak wiadomo pole elektromagnetyczne ma ogromny wpływ na życie wielu organizmów na człowieka też i jestem ciekaw jaki wpływ na człowieka miało by pole elektromagnetyczne innej planety? Czy taki problem był poruszany gdzieś w SF?
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 6 Sty 2008 02:38:42
Slovaak

Czy taki problem był poruszany gdzieś w SF?

W żadnym znanym mi dziele literackiej SF nie zetknąłem się z tym.
tuvok
Użytkownik
#3 - Wysłana: 6 Sty 2008 02:42:56
moze wtedy przekroczymy bariere 30% używania mózgu.
I bedziemy mieli telekineze, telepatie, pyrokineze i co tam jeszcze jest... Bo te pole elektromagnetyczne będzie miało taki wpływ .
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 6 Sty 2008 03:04:40
tuvok

moze wtedy przekroczymy bariere 30% używania mózgu.
I bedziemy mieli telekineze, telepatie, pyrokineze i co tam jeszcze jest...

Tyś aby 4400 nie za dużo oglądał?

Bo te pole elektromagnetyczne będzie miało taki wpływ

Od tego pola to się ponoć duchy zwidują...
Pah Wraith
Użytkownik
#5 - Wysłana: 6 Sty 2008 10:29:44
wyrosnom nam rogi
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 6 Sty 2008 10:36:34
Pah Wraith

wyrosnom nam rogi

I chitynowy pancerzyk.

(Też czytałeś "Wesele w Atomicach"?)

ps. trochę OT, ale to najbliższe skojarzenie jakie mam: w jednym z tomów "Szpitala Kosmicznego" istniał gatunek co się promieniowaniem elektromagnetycznym żywił...
Pah Wraith
Użytkownik
#7 - Wysłana: 6 Sty 2008 10:43:01 - Edytowany przez: Pah Wraith
Q__
I chitynowy pancerzyk. Też czytałeś "Wesele w Atomicach"?

I zaczniemy w swoją stronę odpalać pociski z głowicami nuklearnymi krótkiego zasięgu

Dla nieznających - gorąco polecamy:
http://kuba_luczak.fm.interia.pl/files/wesele_w_at omicach.pdf
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 6 Sty 2008 10:51:08 - Edytowany przez: Q__
Pah Wraith

Dla nieznających - gorąco polecamy

Polecamy.

(A swoją drogą fajnie, że tego .pdf'a wytrzasnąłeś.)
Slovaak
Użytkownik
#9 - Wysłana: 6 Sty 2008 10:56:14
wyrosnom nam rogi

Czemu tak niepoważnie podeszliście do tematu?

"Gdy izolowano rośliny i zwierzęta od wpływu ziemskiego pola magnetycznego, zaobserwowano zaburzenia ich rozwoju."

Powyższy fragment oznacza że też człowiek może się inaczej rozwijać a to z kolei może oznaczać że na księżycu i innej planecie człowiek nie będzie mógł zakładać koloni. Żadnych misji załogowych!
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 6 Sty 2008 11:06:34
Slovaak

Bo brak nam danych?
Paradoks
Użytkownik
#11 - Wysłana: 6 Sty 2008 11:20:06
Q__

(Też czytałeś "Wesele w Atomicach"?)

Ja czytałem. Zdecydowanie mi się nie podobało. Nie gustuje w takich surrealistycznych opowiadań pseudeo Sci-Fi.

Może to właśnie przez takie historie fantastyka naukowa jest postrzegana zawsze z przymrożeniem oka, jako dziwne opowieści, o płaskiej fabule, które nie mają nic wspólnego realnym światem.

Q__

ps. trochę OT, ale to najbliższe skojarzenie jakie mam: w jednym z tomów "Szpitala Kosmicznego" istniał gatunek co się promieniowaniem elektromagnetycznym żywił...

Ty to ciągle o tym Szpitalu Kosmicznym gadasz. Już nawet chciałem na Wigilie kupić sobie pierwszy tom, żeby sprawdzić czy to na prawdę takie dobre. Ale nie wyszło.

Slovaak

Aczkolwiek gaz bojowy i bomby atmowe na weselu tudzież przeistoczenie się człowieka w owada w ciągu kilku minut - to chyba nie mieści się już w ramach dzisiejszej nauki.

Ale wracając do tematu samych pół elektromagnetycznych, powiem tylko: "fascynujące"...
Seybr
Użytkownik
#12 - Wysłana: 6 Sty 2008 11:24:16
Ciekawy temat.
Mam takie pytanie, ostatnio oglądałem film dokumentalny o podróży do wnętrza ziemi. Jak daleko zaszliśmy itp.
Zastanawia mnie jedno, czy reaktor ziemi może kiedyś zgasnąć ? Tak sam od siebie, jądro przestanie pracować ? Nie nastąpiła by taka sama sytuacja jak na Marsie. Z tego co mi wiadomo, brak pola magnetycznego spowoduje chaos na ziemi, zanik atmosfery.
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 6 Sty 2008 11:25:04 - Edytowany przez: Q__
Paradoks

Zdecydowanie mi się nie podobało. Nie gustuje w takich surrealistycznych opowiadań pseudeo Sci-Fi.

Tylko, że Mrożek celowo "pił tu" do grotesek Lema. A utwór ma też przesłanie jakby nie było.

Ty to ciągle o tym Szpitalu Kosmicznym gadasz. Już nawet chciałem na Wigilie kupić sobie pierwszy tom, żeby sprawdzić czy to na prawdę takie dobre. Ale nie wyszło.

Look this:
http://biblioteka.eksiazki.org/index.php/Szpital_K osmiczny_%28seria%29

Seybr

Zastanawia mnie jedno, czy reaktor ziemi może kiedyś zgasnąć ?

Skoro gwiazdy sie kiedyś wypalają...
warlock24
Użytkownik
#14 - Wysłana: 6 Sty 2008 11:43:12
Ponieważ mózg jest urządzeniem elektrycznym, zmiany pola magnetycznego mają wpływ na zachowanie ludzi. W czasach gdy jeszcze namiętnie oglądałem Discovery Channel było kilka programów o tym. W jednym z nich jakiś tam doktorek demonstrował na studentce pewne doświadczenie:

przykładał w określone miejsca na jej głowie urządzenie potrafiące wysyłać silne impulsy elektromagnetyczne, gdy naciskał guzik sprawiał że laska mimowolnie poruszała ręką. Doktorek powiedział też że odpowiednio dobierając częstotliwość fal emitowanych przez urządzenie potrafi wywołać u ludzi uczucia: niepokoju, euforii, uczucie czyjejś obecności w pustych pomieszczeniach.

Następny doktorek jakiego pokazali jeździł po całym świecie zbierając próbki gleby. Twierdził że w miejscach takich jak Bośnia, Afganistan, itp. gleba w taki sposób modyfikuje pole magnetyczne ziemi że ludzie tam żyjący są bardziej nerwowi i skłonni do wszczynania wojen.
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 6 Sty 2008 11:45:29
warlock24

uczucie czyjejś obecności w pustych pomieszczeniach.

I to właśnie mialem na myśli o duchach mówiąc...
Paradoks
Użytkownik
#16 - Wysłana: 6 Sty 2008 11:58:39
Q__

Look this

Czytać na kompie to nie to samo, co wygodnie położyć się na łóżko pod kocykiem z miłą w dotyku okładką książki. Ale dzięki, przejżę.

Tylko, że Mrożek celowo "pił tu" do grotesek Lema. A utwór ma też przesłanie jakby nie było.

E, tam.
Jurgen
Moderator
#17 - Wysłana: 6 Sty 2008 13:10:36
Ja myślę (o, to jakaś nowość), że jakby tak dokąldniej poszukać, todopowiedź już znaleźliśmy (jako ludzkośc, co nie znaczy, że my - forumowicze ją znamy). Przecież ludzie byli na Księżycu*, gdzie ziemskiego pola nie ma, choć nie wiem, czy Księżyc ma takie pole (ale pewnie ma). Sprawa więc juz nas dotknęła, a nie sądzę, żebyśmy nie zauważyli i nie zbadali tego. No chyba, że jesteśmy matołować, a ja jestem zbytnim optymistą.

*wiem, Księżyc nie jest planetą, ale jest ciałem niebieskim, więc pewna analogia jest.
Slovaak
Użytkownik
#18 - Wysłana: 6 Sty 2008 13:38:08
Ale kilkugodzinny pobyt na księżycu a kolonia na której miały by się rozwijać całe pokolenia to zupełnie co innego.
Pah Wraith
Użytkownik
#19 - Wysłana: 6 Sty 2008 14:10:31 - Edytowany przez: Pah Wraith
hmm

Tkanka żywa jest na ogół mało podatna na działanie pola magnetycznego o takim natężeniu. Niektórzy badacze stwierdzają jednak, że silne pole magnetyczne ma wpływ na układ nerwowy u ludzi i zwierząt przejawia się opóźnionym czasem reakcji.

Czy to aby nie odpowiedź na zadane pytanie? Wydaje się, że obecne oddziaływanie pola magnetycznego jest niewielkie, a zatem równie dobrze mogłoby go nie być. Oczywiście, bez pola elektromagnetycznego Ziemi stracilibyśmy mięśnie itp... Ale daleko stąd do rozwoju fantastycznych umiejętnosci.
Slovaak
Użytkownik
#20 - Wysłana: 6 Sty 2008 14:16:38
Fantastyczne umiejętności nawet mi do głowy nie przyszły Ale z tego co napisałeś wynika że człowiek nie mógłby żyć na księżycu bo zanikły by mu mięśnie. Kolonizacja kosmosu może być bardzo trudna lub niemożliwa dla ludzi.
Pah Wraith
Użytkownik
#21 - Wysłana: 6 Sty 2008 14:26:25 - Edytowany przez: Pah Wraith
Astronauci w warunkach długoterminowej zerowej grawitacji muszą wykonywać codziennie porcję ćwiczeń, co pozwala im zachować formę. Do tego dochodzą jeszcze problemy z układem trawiennym i wydalniczym ;] Astronautyka to wcale nie takie przyjemne zajęcie, jak by się nam mogło wydawać...

EDIT a jeszcze zmienia się chemia i metabolizm ciała, pogarsza się przyswajanie niektórych zwazków, co owocuje np. osteoporozą i anemią :]
The_D
Użytkownik
#22 - Wysłana: 6 Sty 2008 15:05:26

W zasadzie Wesele w Atomicach jest antytezą wizji G. R. i przesłania Star Treka.
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 6 Sty 2008 15:20:17
Paradoks

Czytać na kompie to nie to samo, co wygodnie położyć się na łóżko pod kocykiem z miłą w dotyku okładką książki

To se wydrukuj i opraw.

Slovaak

Ale kilkugodzinny pobyt na księżycu a kolonia na której miały by się rozwijać całe pokolenia to zupełnie co innego.

Sadzę, że więcej światła na to rzuci wyprawa na Marsa. Tam czas pobytu poza polem elektromagnetycznym Ziemi będzie dłuższy.

Pah Wraith

Astronauci w warunkach długoterminowej zerowej grawitacji muszą wykonywać codziennie porcję ćwiczeń, co pozwala im zachować formę. Do tego dochodzą jeszcze problemy z układem trawiennym i wydalniczym ;] Astronautyka to wcale nie takie przyjemne zajęcie, jak by się nam mogło wydawać...
EDIT a jeszcze zmienia się chemia i metabolizm ciała, pogarsza się przyswajanie niektórych zwazków, co owocuje np. osteoporozą i anemią

Owszem. Stąd istnieja całkiem realne przymiarki (na razie na poziomie teoretycznych rozważań, ale wiadomo jak to jest) do przerobienia (za pomocą inżynierii genetycznej) ludzi tak by lepiej sie do nieważkosci itd. nadawali. Choćby dlatego biotechnologia jast tak ważna

The_D

W zasadzie Wesele w Atomicach jest antytezą wizji G. R. i przesłania Star Treka.

Owszem. Sugeruje, że niezależnie od poziomu technologicznego ludzie pozostaną wrednymi prostakami.
Slovaak
Użytkownik
#24 - Wysłana: 6 Sty 2008 15:24:18
Astronauci w warunkach długoterminowej zerowej grawitacji muszą wykonywać codziennie porcję ćwiczeń, co pozwala im zachować formę.

Myślałem że to wyłącznie przez brak grawitacji, ruch wymaga niewiele siły i mięśnie nie używane zanikają.
Paul
Użytkownik
#25 - Wysłana: 6 Sty 2008 15:24:48
Ja gdzieś kiedyś czytałem (nie pamiętam zupełnie gdzie więc może totalna bzdura) że ruscy kiedyś prowadzili badania nad wpływem silnego pola magnetycznego na ludzi, zamknęli w jakimś kontenerze kilku gostków na kilkanaście dni oczywiście jakoś tam wywołali zwiększone pole w środku. Jedyne co zaobserwowali to to że wódka w takim polu smakuje lepiej

Ale wydaje mi się że człowiek aż tak bardzo wrażliwy na pole nie jest bo przecież my siedząc w domu przez cały czas przebywamy w zwiększonym polu elektromagnetycznym bo mamy wokół siebie rozwieszone przewody pod napięciem
i jakoś nie przeszkadza nam to bardzo w życiu. Jednak faktycznie nie wiadomo jakie skutki miałby wieloletni zanik pola na organizm człowieka.
Jurgen
Moderator
#26 - Wysłana: 6 Sty 2008 15:57:56

Sadzę, że więcej światła na to rzuci wyprawa na Marsa. Tam czas pobytu poza polem elektromagnetycznym Ziemi będzie dłuższy.

Niewątpliwie (do obu wypowiedzi). Przypomnam tylko o tym, że inne obiekty tez maja swoje pola.
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 6 Sty 2008 18:07:33
Paul

Ja gdzieś kiedyś czytałem (nie pamiętam zupełnie gdzie więc może totalna bzdura) że ruscy kiedyś prowadzili badania nad wpływem silnego pola magnetycznego na ludzi, zamknęli w jakimś kontenerze kilku gostków na kilkanaście dni oczywiście jakoś tam wywołali zwiększone pole w środku.

Do nich to pasuje.

Jurgen

Przypomnam tylko o tym, że inne obiekty tez maja swoje pola.

Dlatego napisałem "poza polem elektromagentycznym Ziemi", nie "przy braku pól elektromagnetycznych".
michstach
Użytkownik
#28 - Wysłana: 6 Sty 2008 20:07:50
A ja tak tylko chciałbym delikatnie zasugerować, że chyba mylicie pole elektromagnetyczne z polem grawitacyhbyn O ile się nie mylę, to stan nieważkości nie ma nic wspólnego z polem elektromagnetycznym
Jurgen
Moderator
#29 - Wysłana: 6 Sty 2008 20:15:17
A ja tak tylko chciałbym delikatnie zasugerować, że chyba mylicie pole elektromagnetyczne z polem grawitacyhbyn

A ja myślę, że nie mylimy. Koledzy owszem, rozpisali sie o wpływie braku ciążenia na ludzki organizm (w końcu OT to chlubna tradycja tego forum), ale w temacie chodzi o pole elektromagnetyczne...
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 6 Sty 2008 20:28:35
Jurgen

A ja myślę, że nie mylimy.

A ja myśle, że dobrze myślisz.
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Pole elektromagnetyczne na innej planecie a człowiek

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!