USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Mozliwość wysłania przez Polskę satelity na orbitę.
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#1 - Wysłana: 29 Lip 2007 20:00:05
Odpowiedz 
Jak myślicie jakie są możliwości , czy dałoby się udźwignąć to finansowo?

Czy mamy wystarczająco cwanych, sprytnych naukowców?

Co prawda bez woli politycznej zmajstrowanie takiego projektu nie jest możliwe, a o samych politykach lepiej przemilczeć (chociarz wysłanie większości na orbitę geostacjonajrną w garniturach myślę, że by było zgofne z duchem treka...)

Cholera biorąc pod uwagę, że satelity wysyłano już circa pół wieku temu- po 50 latach to chyba jest raczej łątwiejsze niż trudne?

Wiadomo satelity to fajna i użyteczna sprawa- pogodowem komunikacyjne, geodezyjne, dla wojska czy anwet policji nawet dla samej administracji możnaby wymysleć dziesiątki zastosaowań- a opracowanie i wysłanie czegoś takiego mogłoby być krokiem na drodze wyrwanie nas z (jak to okreslił Lem) "cywilizacyjnego zadupia"; przecież teraz jak Polacy skontruują obudowę do termometru w sondzie wysyłąnej np na Jowisza czy gdzieś to polskie media dostają szału a komentatotom siki ciekną po nogach z wrażenie i podniecenia.

Qrcze fajna byłaby sprawa- sam bym się jakoś dołożył do takiej akcji (myslę, że nie jaj jeden)

NASA walczy z wódzią, do ESA należy kilkadziesiąt państw ( więc jest kilkadzsiąt kierunków działania- de facto nie robi się nic), więc może dałibnyśmy radę sami?

Nie chodzi mi o lot załogowy, czy osiągnięcie księzyca, czy założenie bazy oprbitalnej- chodzi trywialnie o wysłanie scalaka połączonego z cyfrówką i anterną GSM kilkaset kilosów wzwyż.

Co wy na to?
Jurgen
Moderator
#2 - Wysłana: 29 Lip 2007 21:10:57
Odpowiedz 

Pewnie! Dorzuci sie parę groszy akcyzy na paliwie i będzie.
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 29 Lip 2007 21:21:46
Odpowiedz 
4_z_Szesciopaka

Czy mamy wystarczająco cwanych, sprytnych naukowców?

Uważam, że tak o ile kilka osób z listy najbogatszych zechciałoby w czynie społecznym wyłożyć gotówkę.

A naukowców zwł. ścisłych, jak wiadomo, mamy świetnych...
Dj peyo
Użytkownik
#4 - Wysłana: 29 Lip 2007 22:25:21
Odpowiedz 
Orbiter Rzeczypospolitej Polskiej?? to nie przejdzie. Wole autostrady... a nie bedzie ani jednego ani drugiego. Zamiast orbitera zobaczysz kaczki....
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 29 Lip 2007 22:43:45 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Dj peyo

Orbiter Rzeczypospolitej Polskiej?? to nie przejdzie.

Chyba jednak wymagałoby to mniej zachodu niż organizacja Euro 2012...

Zamiast orbitera zobaczysz kaczki....

Lecące w Kosmos?
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#6 - Wysłana: 30 Lip 2007 13:38:51
Odpowiedz 
Dj peyo
Wole autostrady...

Jasne. autostrady są koniecznei, a jak będą autostrady, pewnie będziesz wolał szpitale, po szpitalach może będziesz wolał mieszkzania - jak vbęda mieszkania nie wiem nakarmić głodne dzieci i tak dalej i tak dalej.

Zawsze będzie na miejscu cos ważnego do zrobienia!
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 30 Lip 2007 14:52:59
Odpowiedz 
4_z_Szesciopaka

Zawsze będzie na miejscu cos ważnego do zrobienia!

Problem tylko w tym, że jak słusznie zauważył Carl Sagan, jeśli nie skolonizujemy Kosmosu, nmoze okazać się, ze w którymś momencię na Ziemi nie pozostanie nam nic do zrobienia... Z braku tejże planety...
Pah Wraith
Użytkownik
#8 - Wysłana: 30 Lip 2007 16:14:12
Odpowiedz 
4_z_Szesciopaka

Super, wysyłajmy. Można się dołożyć, ba, podejrzewam, że nie trzeba by nawet specjalnie zbierać kasy, z budżetu możnaby rocznie uskubać co nieco i powiedzmy po 5 latach wysłać coś w kosmos.

Pozostaje jedno tylko pytanie: po co.
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 30 Lip 2007 16:20:12
Odpowiedz 
Pah Wraith

Żeby nadawał audycje Radia Maryja?
Jo_anka
Użytkownik
#10 - Wysłana: 30 Lip 2007 18:20:40
Odpowiedz 
Żeby nadawał audycje Radia Maryja? na caly swiat! I nie zapominajmy o telewizji Trwam!
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#11 - Wysłana: 30 Lip 2007 18:50:34
Odpowiedz 
Pah Wraith

Sorry, ale mało jest zastosowań dla satelitów?

A może choćby po to żeby mierzył pola chłopom starającym się o dopłaty. (Nie)Rząd płaci ciężko kasę (z naszych podatków) zamożliwość wykorzystywania satelitów w tym celu.
The_D
Użytkownik
#12 - Wysłana: 30 Lip 2007 19:48:31
Odpowiedz 
A może choćby po to żeby mierzył pola chłopom starającym się o dopłaty. (Nie)Rząd płaci ciężko kasę (z naszych podatków) zamożliwość wykorzystywania satelitów w tym celu.

Tak sie składa, ze widziałem te zdjęcia i jestem pewien na 95%, ze były lotnicze a nie satelitarne.

Zas co do mozliwości umieszczenia satelity to rozumiem, że rozwazacie mozliwość wykonania samego satelity i skorzystania z usług prywatnej firmy wynoszacej sprzęt na orbitę, albo dogadania się z jakąś agencją kosmuiczną?
Bo jezeli chodzi o budowę własnego kosmodromu, opracowania rakiety nośnej itp. to oczywiście jest to poza naszym zasięgiem. Z resztą przeciwko takim rozwiązaniom przemawia zarówno ekonomia (wyważanie otwartych drzwi) jak i czynniki geograficzne.
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#13 - Wysłana: 30 Lip 2007 20:07:40
Odpowiedz 
The_D
Tak sie składa, ze widziałem te zdjęcia i jestem pewien na 95%, ze były lotnicze a nie satelitarne.

Do precyzjnego mierzenia pół używa się urządzeń korzystających z pomiarów dokonywanych przez satelity (nie choidzi tu o mapy).

Zas co do mozliwości umieszczenia satelity to rozumiem, że rozwazacie mozliwość wykonania samego satelity i skorzystania z usług prywatnej firmy wynoszacej sprzęt na orbitę, albo dogadania się z jakąś agencją kosmuiczną?

RZecz, ze tak powiem wtórna. LAe jeśli cos było mozliwe pół wieku temu to teraz powinno być odpowiednio łątwiejsze i tańsze r-z.

Bo jezeli chodzi o budowę własnego kosmodromu,

raczej nie ma u nas miejsca, ale można się przecierz do gadać czy to z Francja ma kosmodrom w Gujanie francuskiejm czy z Kazachstanem/Rosją ( wątpliwa sprawa) czy bodajrze z Berazylią (czytąłem, ze chce działać w kierunku eksploracji kosmosu).
Pah Wraith
Użytkownik
#14 - Wysłana: 30 Lip 2007 20:11:42
Odpowiedz 
4_z_Szesciopaka
Sorry, ale mało jest zastosowań dla satelitów?

Oczywiście że dużo. W praktyce jednak pytanie, czy bardziej nie opłaca się zamawiać usługi satelitarmne za granicą niż wszystko samemu konstruować...
Christof
Użytkownik
#15 - Wysłana: 30 Lip 2007 20:17:38
Odpowiedz 

Ojca dyrektora pewnie stać
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#16 - Wysłana: 30 Lip 2007 20:26:46
Odpowiedz 
Pah Wraith
Oczywiście że dużo. W praktyce jednak pytanie, czy bardziej nie opłaca się zamawiać usługi satelitarmne za granicą niż wszystko samemu konstruować...

A po co Kazimierz Wielki wykosztowywał sie na Akademię Krakowską? Przeciez taniej by mu wyszło wysyłać studentów do Pragi?
Darnok
Użytkownik
#17 - Wysłana: 31 Lip 2007 08:28:07 - Edytowany przez: Darnok
Odpowiedz 
A po co Kazimierz Wielki
Tylko Kazimierzowi nie strajkowała służba zdrowia i nie miał zaplanowanych w państwie euro miał więc na co kasę wydawać
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#18 - Wysłana: 31 Lip 2007 16:15:22
Odpowiedz 
Darnok
Tylko Kazimierzowi nie strajkowała służba zdrowia i nie miał zaplanowanych w państwie euro miał więc na co kasę wydawać

Odziedziczył królestwo o powiercni 106 ty km 2 złożone z Małoposlki i Weilkopolski, przy czym Małopolska z Wielkopolską w tym czasie nawet nie graniczyły ze sobą (!).

Maił problemy z czeskim Luksemburczykiem, któy7 nie dosć że non stop wąchał się z Krzyżakami by (conajmniej) potagrać mu państwo - Zarówno Czechy Luksem,burczyka jak państwo zakonu było wówczas o wiele silniejsze od Corona Regni Poloniae. To jeszcze król Czech rościł sobie pretensje do korony polskiej.

Kazimierz nie żył w raju Jego państwo ( a więc i on sam) też miało swoje problemy zupełnie tak jak Polska teraz.
Darnok
Użytkownik
#19 - Wysłana: 31 Lip 2007 16:28:00
Odpowiedz 
Ale wtedy nie było NATO, NASA, USA, CIA... no, może przesadziłem, ale teraz są rzeczy naprawdę ważniejsze. Bez satelity da się żyć, bez dróg i szpitala już nie (dosłownie)
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#20 - Wysłana: 31 Lip 2007 17:07:22
Odpowiedz 
Darnok

Ja rozumiem Twój punkt widzenia tylko, że zawsze będzie coś ważniejszego niż satelita. Jak nie urok to sraczka. Tym niemniej warto chyba działać wielokierunkowo.
Delta
Użytkownik
#21 - Wysłana: 31 Lip 2007 17:47:53
Odpowiedz 
Każdy pomysł na którym państwo mogłoby zarobić wart jest rozważenia. A zarobić się da, przynajmniej tak wynika z tego, co udało mi się znaleźć:
http://serwisy.gazeta.pl/metroon/1,0,1116709.html

Problem polega jak zwykle na tym, że nasze pożałowania godne "elity" mają co innego na głowie, oraz na tym, że nasze państwo marnuje własne zasoby. Na coś co mogłoby się okazać niezłym interesem oczywiście już nie wystarczy.
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 1 Sier 2007 11:11:51
Odpowiedz 
Jo_anka

I nie zapominajmy o telewizji Trwam!

Której nazwa jak wiadomo oznacza Tadeusz Rydzyk WAM (BTW: szczerość nazwy godna podziwu: "trwam" czyli stoję w miejscu, nie rozwijam się).

The_D

Bo jezeli chodzi o budowę własnego kosmodromu, opracowania rakiety nośnej itp. to oczywiście jest to poza naszym zasięgiem.

Hmm, jmm.. za komuny były takie próby... Tyko Wielki Brat nam zakazał... Więc jesli wtedy sie dało....

Delta

Problem polega jak zwykle na tym, że nasze pożałowania godne "elity" mają co innego na głowie

Chyba już tylko łupież, a i to nie wszyscy...
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#23 - Wysłana: 30 Gru 2007 21:14:48
Odpowiedz 
Posłowie chcą lotów w kosmos

Posłowie z Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej zamierzają powołać narodową agencję kosmiczną na wzór amerykańskiej NASA. Po co? Aby nasz kraj miał większy dostęp do kosmicznych technologii, a nawet... żebyśmy zbudowali własną rakietę - informuje "Polska".

Inicjatywa posłów cieszy prof. Piotra Wolańskiego, przewodniczącego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk. - Taka agencja powinna istnieć już od dawna - mówi profesor. Pozwoliłaby Polsce stać się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która jest finansowana m.in. ze środków Unii Europejskiej.

Polska co prawda przystąpiła do programu PECS, adresowanego do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ale korzyści z tego nie są wielkie. - Uczestniczymy tylko w programach badawczych. A na to wykorzystywanych jest zaledwie 10 proc. środków unijnych. Aż 90 proc. środków trafia do programów użytkowych. Jeśli powstanie agencja, zyskamy dostęp także do tych pieniędzy - twierdzi profesor.

Ambicje posłów sięgają daleko: chcą wybudować polskiego satelitę. Wierzą też, że dzięki agencji uda się wznowić prace nad... budową polskiej rakiety. W latach 60. w Instytucie Lotnictwa zbudowano pocisk balistyczny, a na jego bazie naukowcy chcieli stworzyć rakietę. - Program został wstrzymany przez ówczesne władze. Wydano zgodę tylko na budowę rakiet meteorologicznych - wspomina prof.

Wolański.

Pomysł stworzenia Polskiej Agencji Kosmicznej jest o tyle realny, że entuzjastami przedsięwzięcia są zasiadający w sejmowym zespole przedstawiciele wszystkich klubów, m.in. Andrzej Czerwiński z PO, Tadeusz Sławecki z PSL czy Paweł Poncyliusz z PiS.

źródło:

http://fakty.interia.pl/prasa/news/poslowie-chca-l otow-w-kosmos,1033931,16
tuvok
Użytkownik
#24 - Wysłana: 30 Gru 2007 21:17:37
Odpowiedz 
Lol oni niepotrafią autostrad wybudować,
czy chociaz nawet jednego stationu na 2012.

A co dopiero satelita czy cokolwiek co poleci w kosmos.
Q__
Moderator
#25 - Wysłana: 30 Gru 2007 21:35:55 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
4_z_Szesciopaka

Linkowałem to już w topicu o Programie Kosmicznym... :]]

tuvok

Lol oni niepotrafią autostrad wybudować,
czy chociaz nawet jednego stationu na 2012.
A co dopiero satelita czy cokolwiek co poleci w kosmos.

Na szczęście nie posłowie będą to nadzorować, a naukowcy...
Paradoks
Użytkownik
#26 - Wysłana: 30 Gru 2007 22:44:33
Odpowiedz 
Q__

Linkowałem to już w topicu o Programie Kosmicznym... :]]

Dlaczego się nie dziwię...
atozz
Użytkownik
#27 - Wysłana: 30 Gru 2007 22:47:26
Odpowiedz 
No w sumie mnie to niepokoi że ma to być inicjatywa rządowa - chyba zacznę nosić kask na głowie na wszelki wypadek. Co innego gdyby to była inicjatywa prywatna - gdyby jakiś tutejszy bogacz okazał się nowym Rutanem i zaczął coś składać w garażu.
baldur
Użytkownik
#28 - Wysłana: 31 Gru 2007 01:36:21 - Edytowany przez: baldur
Odpowiedz 
zainteresowanie posłów kosmosem jest jak najbardziej godne pochwały, ale wysyłanie satelity dla samego wysłania nie ma chyba sensu. To musiałaby być satelita badawczy, bo do czego innego? Żeby ruskich śledzić?? . Problem w tym, że na razie nic nie słyszałem o badaniach polskich naukowców, które wymagałyby obecności w przestrzeni kosmicznej. Może więc lepiej zainwestować te pieniądze tutaj na Ziemi, a dopiero jak się pojawi jakieś zastosowanie dla niej - budować.

Jeśli chcemy być dobrzy i wspaniali, to moglibyśmy dofinansować ESA. Jestem pewny, że jak tylko zaproponujemy kasę, to nas przyjmą z otwartymi ramionami, nawet z zerowym zapleczem. A jeśli to już musi być samodzielny projekt, to chociaż przysłużmy się ludzkości i wyślijmy w kosmos nowy teleskop (lepszy od tego Hubble'a). Budowa takiego urządzenia jest chyba w naszym zasięgu, a jedyne co potem musielibyśmy zrobić to sfinansować jego wyniesienie w kosmos (może dwa starty jak by był naprawdę duży?)
4_z_Szesciopaka
Użytkownik
#29 - Wysłana: 31 Gru 2007 01:42:54
Odpowiedz 
baldur
Jestem pewny, że jak tylko zaproponujemy kasę, to nas przyjmą z otwartymi ramionami, nawet z zerowym zapleczem

Jesli ja dobrze zrozumiałem, to projekt ma za zadanie wyciągnięcie kasy od ESA, a nie dawanie czegokolwiek
baldur
Użytkownik
#30 - Wysłana: 31 Gru 2007 01:47:56 - Edytowany przez: baldur
Odpowiedz 
Jesli ja dobrze zrozumiałem, to projekt ma za zadanie wyciągnięcie kasy od ESA, a nie dawanie czegokolwiek

hehe, to jest tak jak z UE . My im damy 1 mld $, a oni nam zlecą w Polsce budowę podpórek do rakiety - wielki kontrakt za 10 mln $ . Ale ja bym akurat nie miał nic przeciwko temu, bo popieram łożenie pieniędzy na badania kosmiczne (i wszelakie inne), bez względu na miejsce przeprowadzania tych badań.
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Mozliwość wysłania przez Polskę satelity na orbitę.

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!