USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / F-16, awarie, Grippeny itd.
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6 
Autor Wiadomość
Havoc
Użytkownik
#151 - Wysłana: 28 Kwi 2009 23:04:09
Odpowiedz 
Sh1eldeR

Coś Ci się chyba pokiełbasiło

Chyba nie.

76 OtoMelary to standard, na dobrą sprawę w dzisiejszych czasach taka armata to broń trzeciorzędna, a przynajmniej w starciach z konkurencyjnym przeciwnikiem.

Ponieważ OHP miały być wielozadaniowe, to ich głównym orężem były Harpoony do zwalczania innych okrętów, Kamany do zwalczania okrętów podwodnych i rakiety SM-1 do zwalczania samolotów.
Mogę się mylić, ale o ile pamiętam Harpoonów nie dostaliśmy, ani wyrzutni do nich. Mogliśmy oczywiście je kupić, ale nowszą wersję, bo te "orginalne" nie były już dostępne. Tylko, że te nowe nie były kompatybilne i trzeba by było sporo zainwestować, aby można ich było używać. Kamany dostaliśmy w starej wersji, też wymagające remontu i modernizacji. Na dodatek amerykańska marynarka od dawna wymienia je na SeaHawki.
Sh1eldeR
Użytkownik
#152 - Wysłana: 28 Kwi 2009 23:18:10
Odpowiedz 
Havoc
Eee?

Uzbrojenie i jego zastosowanie wymieniłeś oczywiście dobrze, a Harpoony są głównymi środkami przeciwokrętowymi, ale to nie jest główne zadanie dla tych fregat. Generalnie uznawane są one za niezbyt dobrze nadające się do zwalczania okrętów nawodnych, lepiej radzą sobie w innych misjach.

Natomiast co do wyrzutni to jestem pewien, że coś Ci się jednak pokiełbasiło, bo nasze fregaty mają standardową wyrzutnię Mark 13, która służy i zawsze służyła tak do odpalania Harpoonów, jak i rakiet Standard. Podawane jest też konkretny zestaw rakiet (przechowywanych w obrotowym magazynie pod wyrzutnią) -- taki, jak pisałem wcześniej, a więc 4xHarpoon, 36xStandard SM-1MR.

Możesz znaleźć te informacje w Internecie, fregaty nazywają się (linkuję do Wikipedii) ORP Gen. T. Kościuszko i ORP Gen. K. Pułaski. Możesz jeszcze zerknąć na dane taktyczno-techniczne na oficjalnej stronie Pułaskiego.
Havoc
Użytkownik
#153 - Wysłana: 28 Kwi 2009 23:39:36
Odpowiedz 
Sh1eldeR

Jak już pisałem, "stare" Harpoony nie były dostępne, a nowe wymagały nowej wyrzutni. Ale mogę źle pamiętać, to fakt.
Postaram się to zweryfikować, ale może mi się odechcieć.
Sh1eldeR
Użytkownik
#154 - Wysłana: 28 Kwi 2009 23:54:08 - Edytowany przez: Sh1eldeR
Odpowiedz 
Havoc
Wystarczy chyba, że klikniesz w podane przeze mnie linki. Zresztą... ułatwię Ci życie:

Strona ORP Gen. K. Pułaski, piszą:
"Uzbrojenie:
* wyrzutnia Mk 13 przystosowana do odpalania rakiet Standard i Harpoon"
(pogrubienie moje)

Strona fregat OHP na angielskiej wikipedii, piszą:
"One single-arm Mk 13 Missile Launcher with a 40-missile magazine that contains SM-1MR anti-aircraft guided missiles and Harpoon anti-ship missiles. Removed from the U.S. Navy ships starting in 2003, due to the retirement of the SM-1 missile from American service" (pogrubienie moje)

Zauważ, że piszą o rozpoczęciu wywalania wyrzutni Mk 13 z amerykańskich okrętów począwszy od 2003 roku, tymczasem np. Pułaski został przechrzczony na polską nazwę w 2000 roku, co możesz potwierdzić zerkając na stronie z historią okrętu. Dodatkowo, piszą tam o głównym przeznaczeniu fregat OHP:

"Zasadniczym przeznaczeniem fregat rakietowych typu Oliver Hazard Perry jest zwalczanie okrętów podwodnych, ponadto: ochrona zespołów lotniskowców, desantowych i zaopatrzeniowych, patrolowanie wód terytorialnych, działania antynarkotykowe, operacje ratownicze (SAR)."

A więc głównie chodzi o ZOP. O niszczeniu okrętów nawodnych bezpośrednio nawet nie wspominają, więc rakiety Harpoon można potraktować jako środek raczej do samoobrony, ew. uzbrojenie pomocnicze niż główne uzbrojenie wiążące się z głównym przeznaczeniem jednostek.
Delta
Użytkownik
#155 - Wysłana: 22 Maj 2009 07:07:37
Odpowiedz 
O naszym Herkulesie. Jak zwykle zrobiliśmy interes.
http://wiadomosci.onet.pl/1975495,11,item.html

Tylko patrzeć jak skończy w ten sposób (odpukać).
http://wiadomosci.onet.pl/1974100,12,item.html
Eviva
Użytkownik
#156 - Wysłana: 22 Maj 2009 08:48:25
Odpowiedz 
Delta
O naszym Herkulesie. Jak zwykle zrobiliśmy interes.

Surprise, surprise. Ktoś spodziewał się może, że będzie inaczej?
Q__
Moderator
#157 - Wysłana: 16 Sty 2010 08:37:11 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Sh1eldeR:
Wytrzymali zimną wojnę i są obecnie jedynym supermocarstwem. Jak długo to potrwa -- nie wiadomo -- ale trochę już to trwa i poniekąd przedłuża raj, jakim dla firm zbrojeniowych była zimna wojna.

Cóż... Oto i delikatny powiew zimnej wojny:
http://www.economist.com/world/europe/displaystory .cfm?story_id=15268095
http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/390 071,nato_ma_plan_dla_panstw_baltyckich_dzieki_pols ce.html
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6 
USS Phoenix forum / Różności / F-16, awarie, Grippeny itd.

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!