USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Historia pewnej obwodnicy...

Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 23 Lut 2007 13:46:05 - Edytowany przez: Picard
Odpowiedz 
Chyba kazdy wie o czym mowa? Jak dla mnie postepowanie rzadu we wzmiankowanej sprawie jest jednym ze szczytowych przejawowo jego pychy i arogancji jak takze oslego oporu i nie zwazania na prawo organizacji miedzynarodowej- Unia Europejska- ,do ktorej badź co badź jako narod dobrowolnie zdecydowalismy sie przystapic. A przed chwila przeczytalem kolejny jakze fasycnujacy news w tej sprawie:
http://wiadomosci.onet.pl/1491907,11,item. html
A co Wy na ten temat myslicie drogie panie i panowie jakie jestwasze zdanie w tej materii? Czy mogl by mi tez ktos wyjasnic czy istnieje jakakolwiek logiczna przeslanka za pododowaniem wyzej wspomaniej drogii wlasnie tam gdzie planeuje sie ja pobodowac?
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 23 Lut 2007 13:55:07
Odpowiedz 
Picard

Cóż, jest to po prostu klasyczny przykład tzw. "ręcznego sterowania państwem".
Dj peyo
Użytkownik
#3 - Wysłana: 23 Lut 2007 14:04:50
Odpowiedz 
Alex
Użytkownik
#4 - Wysłana: 23 Lut 2007 17:20:43
Odpowiedz 
podobno trasa biegnie akurat tamtedy poniewaz w pierwotnym planie miala przebeigac niopodal domu ministra srodowiska...
no i lepiej puscic przez doline niz kolo domu ministra.
ppp
Anonimowy
#5 - Wysłana: 23 Lut 2007 21:20:45
Odpowiedz 
droga ma zostać wybudowana w najtańszym i najszybszym wariancie. Nie bez powodu tam właśnie ją przewidziano. Nie znam rozsądnej alternatywy.
Domko
Użytkownik
#6 - Wysłana: 23 Lut 2007 21:38:50
Odpowiedz 
Minister środowiska na naszym forum?? (aluzja do ppp )
Picard
Użytkownik
#7 - Wysłana: 23 Lut 2007 21:39:53
Odpowiedz 
ppp

droga ma zostać wybudowana w najtańszym i najszybszym wariancie. Nie bez powodu tam właśnie ją przewidziano. Nie znam rozsądnej alternatywy

Wybacz panie potrojny ,,P" ale czy Ty sobie jaja z ludzi robisz? Zdajesz sobie sprawe ile rzad polski- czyli w isitocie podatnicy- zaplaca za to,ze niszczymy jeden z obszarow Natura 2000? Słusznie zreszta bo jesli juz do tej Unii nalezymy to jej praw przestrzegac powinnismy- nie uwazasz? natomiast co do kwestii najtanszych inwestycji i najefektywniejszego wykozystanai pieniedzy publicznych to niestety obecny rzad pochwalic sie nimi nie moze- jesli chcesz moge podac przyklady ale sam chyba wiesz o co sie rozchodzi? Wiec tu raczej nie o oszczednosci chodzi. Zreszta jesli nawet w tym lezy sek to wlasnie takie myslenie- oby szybciej i taniej- doprowadzi kiedys ludzi do zaglad. Nie chece byc tu zlym prorokiem, ale...
szwagier
Użytkownik
#8 - Wysłana: 23 Lut 2007 21:57:56
Odpowiedz 
Ludzie nie są na tej planecie najważniejsi. Niszcząc naturę niszczymy siebie, podcinamy gałąź na której siedzimy.
Swoją drogą widać jaką świadomość mają co niektórzy. Przecież właśnie ta natura jest najcenniejszym skarbem i atrakcją tamtych rejonów i oni chcą ją zniszczyć bo im tiry jeżdżą przez 30-tysięczne miasto. I przez to trzeba zniszczyć tak cenną dla ludzkości rzecz. Osobiście mam to gdzieś, że są korki w Augustowie. Tu gdzie żyję są ciągłe korki, walą autobusy i tramwaje, wszystko się trzęsie i jakoś populacja ludzi nie wyginęła. W milionowej aglomeracji. Każy by chciał mieć u siebie taką nieskażoną naturę.
Po drugie każde pieniądze są warte tego by ochronić ten cenny rejon, nawet jakby obwodnica miałą być o 100 km dłuższa. Nie sami żyjemy na tej planecie i nie ostatni. Tak zniszczmy wszystko, niech nasze dzieci żyją pośród betonu, a naturę oglądają na obrazkach i w ogrodach botanicznych pod szkłem.
Qura
Użytkownik
#9 - Wysłana: 23 Lut 2007 23:41:41
Odpowiedz 
szwagier zgadzam się z Tobą w kwestii ochrony natury, bo po pierwsze jest to nasze dziedzictwo, skarb i chciałbym aby nasi potomkowie też mogli na nią spoglądać. Po drugie nie bądźmy aroganccy i pozwólmy żyć w spokoju innym istotom, a dużo miejsca im już i tak nie pozostało.

Nie zgadzam się co do 'korków' w Augustowie. Tak się akurat składa, że przez Augustów jeździ prawie cały ruch kołowy z Polski do krajów bałtyckich - a więc jest tego niemało - po prostu tir za tirem. Trzeba coś z tym zrobić. Współczuję mieszkańcom.

Pretensje to powinno się mieć w stosunku do tych, co bezmyślnie i na siłę projektowali, chyba przez 15 lat, drogę o której przynajmniej od kilku lat wiadomo, że w takim kształcie powstać nie może! Ponoć dotychczasowe prace pochłonęły już ponad 10 mln zł.
Dj peyo
Użytkownik
#10 - Wysłana: 24 Lut 2007 02:55:56
Odpowiedz 
Takie juz zycie w polsce. Co by nie robili gdzie by nie robili zawsze widza problemy. Mamy trudny wybor. Albo niszczyc przyrode, albo ludzkie zdrowie i zycie. Tranzyt przez miasto to zanieczyszczenia, korki i ogolnie nic dobrego. ale obwodnica to niszczenie srodowiska. Ekolodzy protestuja, mieszkancy protestuja. Ja tu nie widze innego wyjscia jak tylko wytyczyc obwodnice gdzie indziej. NIE MA WYSJCIA.
Picard
Użytkownik
#11 - Wysłana: 24 Lut 2007 08:06:55
Odpowiedz 
Dj peyo

wytyczyc obwodnice gdzie indziej

Inne wyjscia sa ale twoje rozwazanie jest jak najbardziej logiczne i chodź niekoniecznie najbardziej wykonanlne. Otoz wczoraj ogladajac sławetne ,,Szkolo kontaktowe' od jednego z telefonujacych do programu telewidzow dowiedzialem,ze sie,ze a Augustwie na feralnej trasie, przez ktora przechodzi najwiekszy ruch nie ma wcale sygnalizacji swietlnej. Nie wiem czy to prawda ale biorac pod uwage jak jest w innych miastach- np. na trasie wylotowej z mojego miasta latami czekalo sie na zainstalowanie sygnalizacji, ktore pojawila sie tam dopiero po licznych wypadkach z udzialem pieszych. Jest jeszcze jedne sposob na ochronienie ludzi przed fatalnymi w skutki spotkaniami z TIRami- a mianowicie realizacjia hasla, ktore niekiedy mozna zobaczyc na murach: ,,TIRy na tory!" Jak dla mnie jest ono słuszne: takie samochody wraz z ladunkiem powinny przewozone byc an teranie naszego kraju wylacznie za pomoca pociagow- takie rozwiazanie przynosi bardzo liczne korzysci wszystkim zainteresowany, brak zanieczyszczenia srodowiska, brak zagrozenia dla ludzkiego zycia, a i sami przewoźnicy nie beda ryzykowac,ze ich kierowcy utkną w korkach.
Dj peyo
Użytkownik
#12 - Wysłana: 24 Lut 2007 16:23:12
Odpowiedz 
,,TIRy na tory!"

PKP na to nie pojdzie. zbyt duze obciazenie linii. Mus wprowadzenia nowych polaczen. NP linia terespol-warszawa. Czestotliwosc ruchu pociagow-raz na 10 minut. Co jesli wprowadzimy kolejne pociagi towarowe?? Na granicy tiry stoja w kilometrowych korkach. jeden taki korek to ponad mysle 20 skladow towarowych. PKP na to nie pojdzie. Zbyt malo linii, zbyt malo kasy, zbyt malo sprzetu, zbyt duzy wklad PKP
ppp
Anonimowy
#13 - Wysłana: 26 Lut 2007 21:05:53
Odpowiedz 
PKP jeszcze nigdy nic się się nie opłacało. Najpierw trzeba by to spywatyzować co jest niewykonalne.
Straszenie karami z Brukseli to demagogia jeszcze wieksza niż licytacja zabitymi.
Jeżeli obwodnica byłaby nie potrzebna to nikt by jej nie budował. Jej obecny przebieg powstał po ciężkiej pracy i to już za czasów SLD u władzy. Jakos wtedy to zielonym nie przeszkadzało. Teraz rządzi PIS więc wielu rozum odebrało.
Alternatywne propozycje przebiegu trasy to kpina. Zapraszm do zapoznania się z materiałami dostępnymi nawet w internecie. W tamtej okolicy nie da się przeprowadzic drogi nie zachaczając o tereny Naura2000.
The_D
Użytkownik
#14 - Wysłana: 26 Lut 2007 21:55:40
Odpowiedz 
Jakos wtedy to zielonym nie przeszkadzało

Cytat ze strony GDDKiA:

Dnia 06.03.2003 r. Burmistrz Augustowa wydaje decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

· Odwołanie od decyzji Burmistrza Augustowa do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach składają:

- Zieloni Rzeczypospolitej Polski Zarząd Regionu Mazowsze dnia 04.04.2003 r.

- Stowarzyszenie Kulturalno – Ekologiczne „Zielone Mazowsze” dnia 20.03.2003 r.
ppp
Anonimowy
#15 - Wysłana: 26 Lut 2007 23:34:38
Odpowiedz 
Cytat:
Rospudę przeciąć trzeba - nie ma innego rozwiązania. Tamtejszy las to nie puszcza Augustowska, a monokultura sosnowa - las nasadzeniowy kilkudziesięcioletni, a Rospuda pod Filipowem nie spełnia unijnych norm czystości. Storczyk europejski to pospolita roślina w tym rejonie Polski. Śladów głuszca nie znaleziono w bezpośrednim rejonie planowej dobwodnicy. Miąższość torfów w tym miejscu jest niewielka i nie przekracza 4m, a pod nimi znajduje się nośna warstwa piasków co pozwala inżynierom na zastosowanie relatywnie krótkich pali fundamentowych pod filary estakady. "Ekolodzy" proponują poprowadzenie obwodnicy w najbardziej urokliwym miejscu doliny - w Chodorówce również należącym do obszaru Natura 2000. Dolina jest tam co prawda nieznacznie węższa, ale miąższość torfów jest dużo większa co podraża prace fundamentowe. Oprócz tego objęcie terenu programem europejskim Natura 2000 nie oznacza ścisłej ochrony danego terenu, a jedynie jego monitoring i badanie relacji między środowiskiem narturalnym a działalnością człowieka. Prace projektowe obwodnicy trwały kilkanaście lat. Grupa specjalistów rozpatrywała różne warianty przebiegu trasy. Jak zwykle przy tego typu projektach przeprowadzono konsultacje społeczne m.in. z udziałem ekologów. Uwzględniono ich uwagi.
ppp
Anonimowy
#16 - Wysłana: 26 Lut 2007 23:40:33
Odpowiedz 
inny wywiad:
http://www.polskieradio.pl/jedynka/news.aspx?iID=7 570
fragment:
"J.L.: Pani doktor, te zmagania o obwodnicę w Augustowie to jest taki dylemat rządu nie do rozwiązania dobrego, można powiedzieć, jak z greckiej tragedii?

B.F.R.: Przyznam się szczerze, że zdaje się, że całe ryzyko wezmę na siebie całe ryzyko i powiem, że nie jestem przekonana przez ekologów. Nie wiem, czy ktoś to mówił przez ostatnie trzy dni w mediach, ale postanowiłam sprawdzić, jak to wygląda w internecie, bo jednak niewystarczająco czułam się poinformowana w mediach i przyznam się szczerze, że nie wiem, czy rzeczywiście szlachecka jest to tradycja i naprawdę jest to problem konfliktu z Unią. Myślę, że to wszystko jest znacznie bardziej złożone, bo przecież każda obwodnica przetnie Dolinę Rospudy, to jest pierwsza rzecz. Rospuda ma 80 kilometrów i każda obwodnica będzie ją przecinała.

Po drugie – te torfowiska, które są tak wartościowe i najważniejsze, one powstały dzięki temu, że zbudowano w XIX wieku Kanał Augustowski, więc też nie jest prawdą to, co czasami słyszę w mediach, że od kilkuset lat, bo nie, jest to taki trochę twór... pochodną naszej ingerencji.

Po trzecie jest tak, że to przecież już trwa od 1992 roku. W międzyczasie było rozważanych wiele wariantów. Żadna ekipa rządowa i żadna grupa polityczna nie może powiedzieć, że nie była zaangażowana w budowanie tej drogi i także szukanie sposobu na obwodnicę.

J.L.: Ale ten sposób jest najłatwiejszy, bo nie trzeba wywłaszczać właścicieli gospodarstw, nie trzeba omijać wsi...

B.F.R.: No nie, nie, przepraszam...

J.L.: ...to idzie przez środek puszczy i to jest najprostsze.

B.F.R.: Właśnie nie, idzie skrajem Puszczy Augustowskiej. Ten wariant drugi, bo w sumie było rozważanych wariantów cztery, ten wariant drugi właśnie idzie bardziej przez puszczę, ten idzie skrajem puszczy. Natomiast idzie rzeczywiście przez torfowiska, które są wyjątkowe i które są jakby głównym miejscem, najważniejszym, tym które Natura 2000 chroni. I to prawda, że to jest rzeczywiście rzecz ciekawa. Ale trasę przez Augustów zatwierdzili, bo ja sobie to wszystko wynotowałam, w 1997 roku ministrowie transportu Unii Europejskiej na konferencji w Helsinkach, właśnie oni zalecili, żeby Via Baltica szła przez Augustów, bo można było, że tak powiem, Augustów pominąć. Poza tym przyznam się szczerze, że cały czas czekam na rozmowę nie między mną czy między jednym dziennikarzem a ekologiem, tylko czekam na rozmowę... Wypisałam sobie nazwiska wszystkich możliwych profesorów, którzy w latach 2001-2003 zarówno szczegółową koncepcję, jak ocenę wpływu na środowisko i to z PAN-owskich pracowni i ssaków, i ornitologicznych, i lasów...

J.L.: I co?

B.F.R.: No, ja ich chciałabym usłyszeć w mediach, co oni...

J.L.: Co oni wtedy mówili?

B.F.R.: Są to pozytywne ekspertyzy, które zatwierdziły w 2001-2003 roku tę koncepcję, którą dzisiaj mamy. Przecież ona...

W.M.: To może jakieś nazwiska.

B.F.R.: Tak, bardzo proszę – pan profesor Sokołowski z Instytutu Badań Leśnictwa, pan profesor Radecki z Instytutu Nauk Prawnych, Ochrona Środowiska, pan profesor Gromadzki, ornitolog, pan profesor Jędrzejowski z Pracowni PAN-wskiej Ssaków, pan profesor Kwiatkowski z Politechniki Białostockiej. Te wszystkie ekspertyzy, które w tych latach powstały spowodowały, że jakby ostatecznie wszystkie raporty oceniające oddziaływanie na środowisko zostały w tej koncepcji zrealizowane. Była skarga Zielonych w 2003 roku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, sąd oddalił tę skargę, potem Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody to...

J.L.: Historia jest długa tego projektu, ale pomimo to...

B.F.R.: 15 milionów złotych już wydaliśmy, w tych 15 milionach złotych na dokumentację techniczną prawie 6 milionów, na wykup działek 4 miliony złotych. "
spider
Anonimowy
#17 - Wysłana: 27 Lut 2007 14:40:59
Odpowiedz 
Niech Zachód nie dyktuje Polsce co ma robić, bo sam przewiercił w ch.. swych gór budując tunele itp, itd...
Jurgen
Moderator
#18 - Wysłana: 27 Lut 2007 15:28:03
Odpowiedz 
Niech Zachód nie dyktuje Polsce co ma robić, bo sam przewiercił w ch.. swych gór budując tunele itp, itd...

Nie "Zachód", a "Unia Europejska". A skoro wstąpiliśmy do niej dobrowolnie, to powinniśmy jej prawa przestrzegać. Zwłaszcza, że sami mamy wpływ na jego tworzenie.
spider
Anonimowy
#19 - Wysłana: 27 Lut 2007 15:45:10
Odpowiedz 
Nie "Zachód", a "Unia Europejska". A skoro wstąpiliśmy do niej dobrowolnie, to powinniśmy jej prawa przestrzegać. Zwłaszcza, że sami mamy wpływ na jego tworzenie

w takim razie nie "Unia Europejska", tylko grupa "euro-działaczy", bo UE to m.in my, chyba ze sami se kazemy.

Wiem ze dobrowolnie, ale jakos im nie przeszkadzalo budowanie autostrad bez względu na "zabytki przyrody" na ich terenie. Pozatym z UE napewno nas nie wyrzuca bo to im zalezy bardziej niz nam (jestesmy dla nich rynkiem zbytu)
ppp
Anonimowy
#20 - Wysłana: 27 Lut 2007 23:46:18
Odpowiedz 
Dodam jeszcze że w Brukseli i okolicach nie chciałbym mieszkać. Dużo lasów, ale przyroda jak w ogrodzie francuskim.

USS Phoenix forum / Różności / Historia pewnej obwodnicy...

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!