USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Mozilla Firefox vs Internet explorer
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Dj peyo
Użytkownik
#1 - Wysłana: 1 Lis 2006 12:33:10
Odpowiedz 
Jakie macie zdania jakie sugestie dotyczace tych dwoch przegladarek. ktora jest lepsza, wygodniejsza,funkcjonalniejsza.
zapraszam do dyskusji(jesli temat byl to usuncie go)
Pah Wraith
Użytkownik
#2 - Wysłana: 1 Lis 2006 12:41:30
Odpowiedz 
Opera.

Tematu nie było, ale faktycznie zasługuje na usunięcie...
reyden
Użytkownik
#3 - Wysłana: 1 Lis 2006 12:45:44
Odpowiedz 
Znacznie lepszy jest FireFox - ma znacznie mniej dziur , mozna przeglądać strony w zakładkach , a dzięki pluginom jego funkconalność można łatwo poszerzyć .

dodatkowo w FF mi się nie zdarzyło aby jakiś skłądnik strony czy spyware/malware zainstalowało mi się w systemie bez mojej zgody i wiedzy .

Zaletą FF też jest to że w razie jak się nam nie spodoba to można go się pozbyć całkowice i nic na tym nie stracimy .

Zaś IE nie usuniemy całkwicie ( no prawie - Nlite potrafi usunąć IE całkowicie , ale wtedy nie działa parę rzeczy w systemie - np. emotikony GG )

Wadą FF jest długie uruchamianie się , IE startuje szybciej .
elbereth
Moderator
#4 - Wysłana: 1 Lis 2006 13:33:14
Odpowiedz 
Pah w takim razie czemu Opra jest lepsza od Foxa?
osobiscie używam FF i niczego mi nie brakuje ;]
The_D
Użytkownik
#5 - Wysłana: 1 Lis 2006 13:49:37
Odpowiedz 
Wadą FF jest długie uruchamianie się , IE startuje szybciej .

Po części wynika to z faktu, że wiele składników IE jest uruchamianych juz przy starcie systemu.

Na wstepie zaznaczam, ze nie widziałem Explodera w wersji 7, więc wszystkie uwagi odnoszą się do wersji wcześniejszych.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność to IE pozostaje na szarym końcu, zalety wymienione przez reydena to tylko wierzchołek góry lodowej. Są co prawda różne nakładki rozszerzające funkcjonalność tej przeglądarki, jak np. Avant browser, Maxthon, czy MyIE, ale we wszystkich siedzi pod spodem silnik Microsoftu, który idealny nie jest. Jak juz zauważył reyden po wejściu na odpowiednio spreparowaną stronę Explorer potrafi niezauważalnie i bez pytania zainstalować w komputerze różne śwoństwa. Ma tez problemy z obsługą niektórych standardów, przez co webmasterzy jeżeli chcą, żeby ich strony wyświetlały się poprawnie w explorerze muszą się nieźle nagimnastykować stosując różne tricki, np. z przezroczystością.

Co do porównania FF i Opery - obie przeglądarkiprezentują zbliżone możliwości, ale twórcy prezentują nieco różne podejście do produktu. Firefox po zainstalowaniu nie ma wielu możliwości które ma Opera prostu z pudełka. Większość z nich można jednak uzyskać doinstalowując odpowiednie wtyczki (np. gesty myszy)
Dj peyo
Użytkownik
#6 - Wysłana: 1 Lis 2006 14:07:47
Odpowiedz 
jak dla mnie ff jest lepszy chociazby dlatego ze w ie wyskakuje od hu.. reklam w nowych okienkach a w ff jak narazie mi nic nie wyskoczylo(mam ff od dwoch dni)
Anonim
Anonimowy
#7 - Wysłana: 1 Lis 2006 14:20:38
Odpowiedz 
Nie ma porownania pomiedzy IE, szczegolnie 6.0, a Firefoxem, Opera, czy innymi nowoczesnymi przegladarkami. IE pozostaje bardzo, bardzo w tyle pod praktycznie kazdym wzgledem. Nawet w wersji 7.0 ma zdecydowanie najmniejsze mozliwosci sposrod nowoczesnych przegladarek i jest najbardziej podatny na ataki (spyware, exploity etc.).

Patrzac z pozycji webdesignera, czyli goscia tworzacego strony www (a wiec to, co przegladarki maja wyswietlac), IE prezentuje sie wrecz koszmarnie na tle nowoczesnych przegladarek. To nie wina programistow, ktorych MS ma dobrych, ale polityki firmy - dopiero od niedawna postawili na unowoczesnianie silnika IE, odpowiedzialnego za wyswietlanie witryn. Nadal jest on bardzo daleko w tyle, ale przynajmniej zaczeli isc do przodu. Powoduje to ogromne problemy przy tworzeniu stron - IE nie jest w stanie poprawnie wyswietlic bardzo wielu rzeczy stworzonych przy uzyciu standardow sieciowych (mam tu na mysli HTML+CSS). Niestety, jako ze IE jest dostarczany razem z najpopularniejszym systemem operacyjnym, posiada go najwiecej osob - okolo 80% wszystkich uzytkownikow sieci. Zmusza to webdesignerow do tworzenia miejscami niepoprawnych (niezgodnych ze specyfikacjami) stron www, lub - jesli designer sie bardzo postara - zmusza do pisania ton dodatkowego kodu dla IE (ktory moze byc teoretycznie poprawny, ale niepoprawnie wyswietlany, co... kompensuje bledy IE). Sytuacja jest pod tym wzgledem po prostu straszna - znacznie latwiej by sie tworzylo strony, gdyby IE obslugiwalo standardy tak jak np. Firefox. Nawet z tego powodu warto powiedziec 'nie' Microsoftowi - niech poczuja, ze olewanie standardow to nie jest dobra rzecz. Aha, dodam jeszcze, ze oni wcale nie tworza wlasnych specyfikacji - po prostu nie obsluguja duzej czesci tych ogolnych, a nawet jesli to robia, to w wielu wypadkach z bledami (przypadkowymi).

Uzytkownicy chcac korzystac z lepszego internetu i lepszych stron www mogliby wesprzec designerow i olewac przegladarki, ktore olewaja tworcow witryn. Ale z ich punktu widzenia najwazniejsze sa inne parametry.

Uzytecznosc - IE jest zdecydowanie za czolowka. Dopiero w najnowszej wersji wprowadzono karty/panele, ktore inni mieli juz od lat (!). Opcji IE ma wciaz malo, brak nawet tak prostych rzeczy jak powiekszenie tekstu na stronie dowolna ilosc razy (jest tylko 5 ustawien) - to przeszkadza ludziom ze slabym wzrokiem. IE nie ma tez porzadnego managera sciagania, nie ma latwo dostepnych zakladek jak Firefox i nie ma calych ton przydatnych opcji - np. w FF mozna zamieniac karty miejscami, a nawet przeciagac do innych okien, mozna tez prawie na wszystko kliknac srodkowym przyciskiem myszy, a otworzy sie to w nowej karcie. O blokowaniu pop-upow i innych przydatnych rzeczach wspominal nie bede, bo jest ich po prostu za duzo.

Szybkosc/zajetosc pamieci - fakt, IE sie odpala najszybciej ze wszystkich przegladarek... Gdy nie ma sie strony startowej. Gdy ona dojdzie, czas oczekiwania na odpalenie znacznie sie wydluza - IE juz chyba nawet traci palme pierwszenstwa na rzecz Opery (bodajze). Oprocz tego, IE ma najwieksza zajetosc pamieci - kazda karta w IE 7.0 kosztuje 2-3x tyle megabajtow RAMu co karta FF/Opery. A zajmowanie RAMu od pewnego momentu moze powaznie spowolnic komputer (bo musi on korzystac z pamieci wirtualnej umieszczonej na dysku, a wiec znacznie wolniejszej).

Bezpieczenstwo - w pewnych kregach kraza zarty, iz Internet Explorer sluzy do przegladania twojego komputera z Internetu . To na pewno najniebezpieczniejsza z czolowych przegladarek. Czy to sie bierze z bugow, czy stad, ze hackerzy nie lubia MS, czy stad, ze IE ma najwiecej osob i dlatego "oplaca sie" go hackowac... to nie jest istotne dla przecietnego uzytkownika. Fakt faktem, IE w wielu wypadkach jest furtka do calego systemu.

Co do wyzszosci Opery nad Firefoxem lub odwrotnie - bardzo odradzam "dyskusje" na ten temat, poniewaz bralem udzial lub bylem swiadkiem przynajmniej z 5-10 takich i ZADNA do niczego nie doprowadzila. Poza tym autor tematu wyraznie wymienil przegladarki, nad ktorymi sie zastanawia i o ktore pyta: FF i IE. Wielcy fani Opery niech wiec nie probuja goscia uszczesliwic na sile (co zawsze robia, podobnie jak wielcy fani FF w odwrotnych przypadkach). Opera i FF to zupelnie inna klasa niz IE - te dwie pierwsze przegladarki stoja na bardzo wysokim, zblizonym do siebie poziomie (najlepiej jest samemu przetestowac obie i samemu rozstrzygnac ktora wybrac - a np. ja uzywam dwoch i strasznie nie lubie browser wars). Ta ostatnia jest w porownaniu z nimi do kitu.

Pytales IE czy FF. Tu odpowiedz jest jednoznaczna. Na ta chwile zdecydowanie FF.

/Sh1eldeR
Seybr
Użytkownik
#8 - Wysłana: 1 Lis 2006 14:47:21
Odpowiedz 
Lisek (FF) zdecydowanie ;].
Hazrall
Użytkownik
#9 - Wysłana: 1 Lis 2006 17:45:37
Odpowiedz 
U mnie też lisek (od zawsze i na zawsze ), a i od wydania 2.0 ortografia się u mnie poprawiła (wbudowany słownik polskiego)
Pah Wraith
Użytkownik
#10 - Wysłana: 1 Lis 2006 18:08:40
Odpowiedz 
elbereth

Sam używam na codzień FF, ale to z przyzwyczajenia. Wiem, że tak jak napisał The_D FF jest funkcjonalny od zainstalowania, a większość tego co nazywamy FF i używamy na codzień to pluginy :] Poza tym, jak tak się dobrze przyjrzeć to większość funkcji najpierw pojawiła się w Operze (bo była wtedy jeszcze półkomercyjna, a wiadomo, że płatny soft z reguły jest pierwszy/lepszy) a potem zgapia sie to do FF Opera IMO zżera ciut mniej RAMu niż FF.
A wogóle to przeglądarki tekstowe są najlepsze

Sh1eldeR
Wielcy fani Opery niech wiec nie probuja goscia uszczesliwic na sile

To wrzucenie Opery to tylko tak dla żartu

IE MUSI ODEJŚĆ!
zerododici12
Użytkownik
#11 - Wysłana: 1 Lis 2006 19:39:46
Odpowiedz 
Ja mam i Operę i Mozillę i Explorera.
Opera NAJLEPSZA!
The_D
Użytkownik
#12 - Wysłana: 1 Lis 2006 20:00:32 - Edytowany przez: The_D
Odpowiedz 
Pah w takim razie czemu Opra jest lepsza od Foxa?
osobiscie używam FF i niczego mi nie brakuje ;]

Z rzeczy, których używam na codzień w Operze, a nie da się ich doinstalować do FF jest chyba wbudowany klient poczty i czytnik RSS. Mimo że niezbyt zaawansowny mi w zupełności wystarcza.

A gdyby ktoś mnie spytał dlaczego używam Opery powiedziałbym, że przede wszystkim z przyzwyczajenia. Pierwszą wersją Opery, którą zainstalowałem była 5.0, w czasach w których o FireFoksie nikomu się jeszcze nie śniło.
szwagier
Użytkownik
#13 - Wysłana: 1 Lis 2006 20:29:55
Odpowiedz 
Ja używam Opery z przywyczajenia, ale FF też sobie podrasowałem
A IE nie mam

Potwierdzisz Sh1eldeR, że IE to zmora webmasterów. Napisałem czysty kod i wyglądało wszystko tak jak chciałem na każdej przeglądarce jaką mogłem zainstalować normalnie na pingwinie, ale ręce mi opadły jak udało mi się obejrzeć w IE. Już nie było tak jak powinno być, chociaż zwykły user tego nie zauważy. Grzebałem cały dzień żeby wyglądało w IE mniej więcej tak jak w innych, ale żeby mie popsuć kodu przy tym. Udało się ale ten wynalazek microsoftu pożera niepotrzebnie czas podczas tworzenia www.
Jeszcze grafikę na przezroczystym tle w png zamieniał mi na kolor biały...

Nie wyobrażam sobie nowoczesnej przeglądarki bez zakładek, czy gestów myszy, Microsoft widocznie tak...
Seybr
Użytkownik
#14 - Wysłana: 1 Lis 2006 20:59:48
Odpowiedz 
Ja sobie nie wyobrazam pracy bez paru pluingow ;] do FF. Dzieki Liskowi tez moge za free wchodzic na nie kotre platne serwisy z setami ;].
Dj peyo
Użytkownik
#15 - Wysłana: 1 Lis 2006 21:19:25
Odpowiedz 
z tego co wiem to ezplorer to uniwersalna przegladarka a ze ktos chcial z uniwersala zrobic normalna wersje to mu jak zwykle nie wyszlo. explorer wedlug mnie wyraznie ustepuje ff czy operze choc ten pierwszy tez nie ustrzegl sie bledow(klikajac ostatnio na link do pobrania pliku z rozszerzeniem exe FF wyswietlil mi jakas strone z jakimis danymi po angielsku podczas gdy explorer normalnie go pobral-blad mozna ominac nie klikajac na linku lewym ale prawym i wybierajac opcje zapisz jako) niby drobny bledzik ale niestety widoczny i przeszkadzajacy
Pah Wraith
Użytkownik
#16 - Wysłana: 1 Lis 2006 22:37:02
Odpowiedz 
mi tu pachnie raczej optymalizacją stronki pod IE only :]
zarzuć kodem to se zobaczymy
Dj peyo
Użytkownik
#17 - Wysłana: 1 Lis 2006 23:00:47
Odpowiedz 
jesli ci o to chodzi to nie wejdziesz na stronke bez uprzedniej rejestracji a ta niestety jest problematyczna hehee
www.trainz.pl z dziale download mialem takie przygody(dzial dostepny po logowaniu)
Pah Wraith
Użytkownik
#18 - Wysłana: 1 Lis 2006 23:04:51
Odpowiedz 
nie, nie chodzi mi o to.
skopiuj kod (html, php, cokolwiek) stronki i go podaj

a zresztą nieważne...
Dj peyo
Użytkownik
#19 - Wysłana: 1 Lis 2006 23:12:07 - Edytowany przez: Dj peyo
Odpowiedz 
nie chce mi sie w to bawic ale mozliwe
Pah Wraith
Użytkownik
#20 - Wysłana: 1 Lis 2006 23:21:09
Odpowiedz 
a wiesz że to w skrócie jest wciśnięcie
ctrl+U
ctr+A
ctrl+C
a potem ctrl+V
wkleić do notatnika i nam tu podrzućić po wsadzeniu na jakiegoś dyska internetowego
?
Dj peyo
Użytkownik
#21 - Wysłana: 1 Lis 2006 23:27:26
Odpowiedz 
Dj peyo
Użytkownik
#22 - Wysłana: 1 Lis 2006 23:30:20
Odpowiedz 
i jeszcze na stronke na beszczela reklame firefoksa wrzocili
Pah Wraith
Użytkownik
#23 - Wysłana: 1 Lis 2006 23:42:35
Odpowiedz 
dziwne, żadnych programów tam do ściągnięcia nie widać... tylko obiekty z Visuala
Anonim
Anonimowy
#24 - Wysłana: 1 Lis 2006 23:44:09
Odpowiedz 
Z rzeczy, których używam na codzień w Operze, a nie da się ich doinstalować do FF jest chyba wbudowany klient poczty i czytnik RSS.

Obczaj Firefoxa 2.0. Czytnik RSS to jedna z najbardziej reklamowanych funkcji, ktore sie w nim pojawily (chociaz nie kazdy z tego korzysta na chwile obecna).

Klienta poczaty faktycznie wbudowanego nie ma, choc jest naturalnie calkiem niezly ponoc Thunderbird. Tbh ja od lat juz nie uzywam klientow poczty, wiec nie za bardzo sie w tym orientuje.

Ktos powiedzial, ze Opera zajmuje mniej pamieci niz FF - to prawda.

Pah Wraith
Wybacz, ale po zobaczeniu chyba juz tysiecy flame'ow (!) Firefox vs Opera, kazdy kolejny post na ten temat nie wydaje mi sie zartem . Jednak browser warsy mialy na mnie jakis wplyw, i to zdaje sie niezbyt pozytywny .

Btw. Pah Wraith Dj peyo wspomnial kiedys, ze net ma od bardzo niedawna (teraz to jakies 2 tyg.?) i radzilbym wziac to pod uwage, zanim sie czlowiek wkurzy, ze on nie jarzy prostych i logicznych - wydawaloby sie - rzeczy .

W sumie dobrze mu wytlumaczyles, ale ja tam zaczalem uzywac "dyskow internetowych" dopiero po dobrych paru latach znajomosci z Internetem (Juz ich zreszta nie uzywam, odkad korzystam z komercyjnych kont). Nie oczekujmy zbyt wiele od poczatkujacego - wszystkim wyjdzie to na dobre .

/Sh1eldeR
Anonim
Anonimowy
#25 - Wysłana: 1 Lis 2006 23:55:06
Odpowiedz 
(sorry za 2 komentarze z rzedu, dopiero sobie przypomnialem ze mialem cos szwagrowi napisac)

szwagier

Brak obslugi kanalu Alfa (przezroczystosci, jak ktos nie wie) w PNG to jedna z wiekszych bolaczek IE . PiNG to swietny, prosty, ale nowoczesny i funkcjonalny format i na pewno moglby urozmaicic wyglad wielu stron www.

Jesli koniecznie potrzebujesz mimo wszystko pelnej obslugi tego formatu w IE, polecam artykul PNG Behavior. Okazuje sie, ze jest sposob poprawnego wyswietlenia plikow PNG w Explorerze. Artykul dosc znany, podobnie jak i sposob - polega on na okresleniu niestandardowego zachowania (deklaracja behaviour: [URL]) dla tej przegladarki. Specjalnie przygotowany plik zachowania (.htc) mozna sciagnac ze strony z tym artykulem - ten plik to taki specjalny JS, mozna powiedziec.

Niestety, jak mozesz kojarzyc, w CSS nie ma czegos takiego jak behavio(u)r . Stad arkusze stylow z ta deklaracja sie nie beda validowaly. Zawsze mozna jednak uzyc @import i napisac ta deklaracje w osobnym arkuszu (inne przegladarki zignoruja to behavior, ktorego przeciez nie obsluguja), albo - byc moze lepsze rozwiazanie - uzyc warunkowego kodu HTML w komentarzach, obslugiwanego tylko przez IE. Dla innych przegladarek, i dla validatorow, bedzie to tylko komentarz, wiec wszystko bedzie w porzadku.

/Sh1eldeR
Pah Wraith
Użytkownik
#26 - Wysłana: 2 Lis 2006 08:34:59
Odpowiedz 
radzilbym wziac to pod uwage, zanim sie czlowiek wkurzy, ze on nie jarzy prostych i logicznych

się nie wkurzam, ino staram się wytłumaczyć btw to że ktoś ma net od 2 tygodni nie oznacza, że wcześniej z niego nie korzystał, ja np. sporą cześć postów na tym forum (do czerwca 2005) pisałem z uczelni ew. kafejek... poza tym, jak widać, Peyo bardzo ładnie skojarzył, że ma stronkę na która może wrzucić to i owo
szwagier
Użytkownik
#27 - Wysłana: 2 Lis 2006 12:15:51
Odpowiedz 
Dzięki Sh1eldeR, zobacze sobie
Grafikę całą robię w png, to wspaniały format. Taki pliczek zajmuje mniej niż w starym gifie i ma bez porównania większą głębie kolorów.

My to my, z racji zainteresowań jesteśmy bardziej "technologiczni", ale takiej przeciętnej pani z biura, dla której symbolem internetu jest niebieskie "e" ciężko jest cokolwiek wytłumaczyć i to że istnieja inne, lepsze produkty.

Zasady się ustanawia po to, by każdy user z USA, Polski, czy Zimbabwe mając Windowsa, Linuxa, Solarisa czy BSD miał te same prawa i otwierając jakikolwiek dokument widział to samo. Do tych praw jednak MS się nie stosuje i długo nie będzie, bo jaka jest IE każdy już wie. Nic nowego.
Dj peyo
Użytkownik
#28 - Wysłana: 2 Lis 2006 16:41:47
Odpowiedz 
sh1elder jak narazie kumam wszysko co o ff i explorerze pisza ale dzieki za troske
Q__
Moderator
#29 - Wysłana: 19 Cze 2008 08:47:25
Odpowiedz 
Dzakas
Użytkownik
#30 - Wysłana: 19 Cze 2008 12:52:34
Odpowiedz 
Pah Wraith

Opera.

Zgadzam się i nie dodaję nic . FF to już chyba moda jakaś :E
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Mozilla Firefox vs Internet explorer

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!