USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Mniej planet w układzie słonecznym.
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
szwagier
Użytkownik
#1 - Wysłana: 24 Sier 2006 19:46:52
Odpowiedz 
Nie wiem czy ktoś już to dał bo nie widzę ale.. cytuję Onet:

Pluton stracił status planety, a Układ Słoneczny ma ich osiem. Tak w czwartek zdecydowali astronomowie podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze, gdzie opracowano definicję planety.
W popołudniowym głosowaniu astronomowie ostatecznie ustalili definicję słowa "planeta".

Zdecydowali, że musi ona być ciałem niebieskim, które - najprościej mówiąc - krąży po orbicie wokół Słońca, a jej masa i grawitacja są na tyle duże, by wytworzyła kształt bliski okrągłemu. Dodatkowo nie ma ona innych dużych ciał w swoim najbliższym sąsiedztwie.REKLAMA Czytaj dalej

Według nowej definicji, w Układzie Słonecznym mamy trzy kategorie obiektów: planety, "planety karłowate" oraz małe ciała układu planetarnego.

Czwartą kategorią są satelity (księżyce).

Planet jest więc osiem: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.

Pluton zdegradowano do kategorii "planet karłowatych" (która otrzymała określenie "obiekty plutonowe"). Nie są one "planetami".

Astronomowie zdefiniowali słowo "planeta", aby raz na zawsze uniknąć problemów z klasyfikacją nowo odkrywanych ciał niebieskich.

Zdaniem astronomów, współczesne obserwacje zmieniają tradycyjne rozumienie układów planetarnych. W miarę doskonalenia narzędzi obserwacji Kosmosu naukowcy wciąż odkrywają nowe ciała niebieskie, często większe od Plutona, i mają problem z ich klasyfikacją. Część środowiska sprzeciwiała się nazywaniu ich planetami.

Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 24 Sier 2006 20:06:27
Odpowiedz 
szwagier

Nie wiem czy ktoś już to dał

Pisalim już o tym, pisalim
Christof
Użytkownik
#3 - Wysłana: 24 Sier 2006 20:24:10
Odpowiedz 
Ciekawe jak teraz będzie sklasyfikowany Pluton ??
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 24 Sier 2006 20:26:44
Odpowiedz 
Christof

O tym tyż pisalim:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=1276#26
szwagier
Użytkownik
#5 - Wysłana: 24 Sier 2006 22:36:20
Odpowiedz 
Widziałem temat jo_anki, jednakże był odwrotny do tego bo dotyczył zwiększenia ilości planet a nie zmniejszenia, a dopiero potem zobaczyłem że taka dyskusja się potoczyła tam.

Więc możemy dyskutować tam.
Psyker
Użytkownik
#6 - Wysłana: 25 Sier 2006 13:07:01
Odpowiedz 
Stawiam 100 zeta że do końca roku zmienią zdanie co do plutona
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 27 Sier 2006 02:42:48
Odpowiedz 
Są tacy, którzy z "degradacji" Plutona zrobili dochodowy biznes:
http://biznes.interia.pl/news?inf=785058
John Belushi
Użytkownik
#8 - Wysłana: 31 Paź 2006 07:00:37
Odpowiedz 
a tak z ciekawości...
pamiętacie odcinek treka w którym jest mowa o tym obiekcie z pasa Kuipera??

PS. "problem" mają teraz astrolodzy bo wychodzi na to że oszukiwali przez wiele lat uwzgledniając Plutona w swoich wyroczniach
Psyker
Użytkownik
#9 - Wysłana: 31 Paź 2006 10:54:44
Odpowiedz 
Eee, jako osoba od spraw "para" na forum ... zgłupiałem . Albo mam braki w wiedzy o astrologii albo pluton nigdy nie był uwzględniany w tej "nauce". Z drugiej strony, dlaczego niby oszukiwali ? Przecież on nadal tam lata, więc może "działać", a to że naukowcy twierdzą, że to nie jest już planeta, to nie ma wcale znaczenia .
Anonim
Anonimowy
#10 - Wysłana: 31 Paź 2006 11:16:24
Odpowiedz 
Czy jest czy nie to i tak bez znaczenia. Dla tej "nauki" słońce obraca się wokoło ziemi więc fakt, że jakaś skała stała się czy też przestała być planetą nie robi większej różnicy...

Wilk
Psyker
Użytkownik
#11 - Wysłana: 31 Paź 2006 11:25:40 - Edytowany przez: Psyker
Odpowiedz 
Słońce wokół ziemi ? Buhahhaahahah !!! Nie no, szacunek, masz niebywałą wiedzę na ten temat. Może najpierw zanim zaczniesz się wypowiadać dowiedz się czegoś o temacie o jakim się wypowiadasz... Słońce wokół Ziemi,

Dla informacji, astrologia nic takiego nie twierdzi kolego.
Dj peyo
Użytkownik
#12 - Wysłana: 31 Paź 2006 12:59:45 - Edytowany przez: Dj peyo
Odpowiedz 
a czy zastanawialiscie sie glebiej dlaczego zdegradowano plutona??? nie chodzi mi o wymiary i inne bzdety przyjete przez unie bo unia astr. dopiero teraz je uscislila. ale dlaczego???
wedlug mnie zdegradowano plutona bo niechciano miec w ukladzie slonecznym setek planet. poza orbita plutona jest cale mnostwo cial podobnych do [plutona a nawet wiekszych. unia przyjela ze wygodniej bedzie jak bedzie 8 planet a nie np50.
to istne iscie na latwizne. unia astronomiczna sie upolitycznia... tak samo jak pan lepp... gdy mu cos nie pasuje to zmienia konstytucje tak samo i unia. niedlugo bedziemy zyli na asteroidzie bo znajdo 20 planet wiekszych od ziemii.
Domko
Użytkownik
#13 - Wysłana: 31 Paź 2006 13:09:17
Odpowiedz 
Jest odwrotnie niż piszesz. Pluton, wg definicji, nigdy nie był planetą, jednak przyjęto go w poczet planet właśnie z powodów politycznych (były naciski na unię astronomiczną). Przez lata mówiono, że Pluton powinien przestać być planetą i dopiero teraz udało się to zrealizować.

I taka mała uwaga - czy byłbyś łaskawy nie wrzucać do co drugiego posta swoich komentarzy politycznych? W tym przypadku i w pozostałych pasują one jak pięść do oka, a nie każdy ma ochotę to czytać.
atozz
Użytkownik
#14 - Wysłana: 31 Paź 2006 15:35:13
Odpowiedz 
No akurat w decyzji o Plutonie bylo troche polityki. Ale oczywiscie nie Leppera. Chodzilo o to ze Pluton byl jedyna planeta odkryta przez Amerykanina. I dlatego potem byl taki opor ze strony ludzi w USA ze sie im "zabiera" "ich" planete. Ale zostal zdegradowany wlasnie z przyczyn naukowych - poniewaz jest juz znany Pas Kuipera i Pluton do niego nalezy to nie ma co z niego robic na sile planety.

Jesli chodzi o naciski na IAU po odkryciu Plutona w roku 1930, to nic mi o tym nie wiadomo. Wtedy zostal uznany za planete bo nie wiedziano o istnieniu Pasa Kuipera. Sam pas zostal teoretycznie prezwidziany przez Gerarda Kuipera chyba w latach 40-tych a pierwsze obiekty stamtad zostaly odkryte w latach 90-tych.

Ale dalej jest mozliwosc ze zostana w tym pasie albo tuz zanim (miedzy Pasem Kuipera a wewnetrznymi rejonami Obloku Oorta) odkryte obiekty wieksze od Merkurego a nawet Marsa. I wtedy rzeczywiscie ten problem moze byc rozgrzebany na nowo.
Domko
Użytkownik
#15 - Wysłana: 31 Paź 2006 15:51:29
Odpowiedz 
Chodziło mi oczywiście o komentarze co do polskiej polityki.

A wracając do tematu... Miałem na myśli właśnie naciski USA, aby nie degradować Plutona i nie zabrać im ich odkrycia. I dlatego przez lata musieliśmy się uczyć, że Pluton wprawdzie jest planetą, ale ma nietypową orbitę, jest mniejszy od ziemskiego księżyca i w ogóle jest zamarznięta skałą. Ale poza tym to planeta.

Uważam, że postąpiono słusznie wykreślając Plutona, bo nazywanie go planetą to nadużycie.
John Belushi
Użytkownik
#16 - Wysłana: 3 Lis 2006 16:03:11
Odpowiedz 
Eee, jako osoba od spraw "para" na forum ... zgłupiałem . Albo mam braki w wiedzy o astrologii albo pluton nigdy nie był uwzględniany w tej "nauce". Z drugiej strony, dlaczego niby oszukiwali ? Przecież on nadal tam lata, więc może "działać", a to że naukowcy twierdzą, że to nie jest już planeta, to nie ma wcale znaczenia .

Więc twierdzisz że każde ciało krążące wokół słońca jest uwzględniane w hooroskopach??

Pluton ma oznaczenie astronomiczne 130340 Pluton sądzisz że w horoskopach uwzględnia się wszystkie planetoidy których znamy już sto kilkadziesąt tysięcy??

Pluton stracił miano planety ponieważ tak naprawdę nigdy nią nie był, jak już ktoś pisał wyżej. Obecnie znamy już kilkanaście ciał z dysku Kuipera w tym jedno rozmiarami większe od Plutona - Eris (nieoficjalnie nazywana Xeną posiadająca księżyc Gabrielle - od pewnego serialu).

PS. Nikt nie pamięta więc odcinka ST w którym wspominany był by Pluton??
gaius
Użytkownik
#17 - Wysłana: 3 Lis 2006 16:06:38
Odpowiedz 
Był w Ceasefire w drugim sezonie Enta. Ale nie był nazwany planetą, jeśli dobrze pamiętam.
Jurgen
Moderator
#18 - Wysłana: 3 Lis 2006 17:54:32
Odpowiedz 
A w FC go nie było?
Anonim
Anonimowy
#19 - Wysłana: 5 Lis 2006 08:06:31
Odpowiedz 
Psyker
Każdy myślący logicznie i obdarzony wyobraźnią przestrzenną człowiek rozumie i przyjmuje jako rzecz oczywistą, że horoskop wykreślamy dla osoby żyjącej na Ziemi, a nie na Słońcu, więc jest rzeczą zupełnie naturalną, że musimy uwzględnić ten fakt. Dlatego właśnie Ziemia, a właściwie żyjący na niej właściciel horoskopu, znajduje się w centrum mandali, wokół której krążą planety oraz Słońce i Księżyc.

Kwestia wycięta ze strony prowadzonej przez astrologa (tekst o różnicach między astronomią i astrologią - w sumie obrona tej drugiej).
Dla zainteresowanych > http://astro.eco.pl/index.html

Inna sprawa - po co ten sarkazm? Jeśli masz jakąś wiedzę w tym temacie to zamiast wyśmiewać się z czyjejś niewiedzy byś zaprezętował co sam wiesz. To elementarna zasada dyskusji.

Wilk
Kazeite
Anonimowy
#20 - Wysłana: 5 Lis 2006 11:11:43
Odpowiedz 
Może się powtórzę, ale ta nowa definicja jest kapkę nieścisła...

Chociażby z tego powodu, że Pluton został zdegradowany nie za masę, ale za orbitę, m.in. dlatego, że przecina orbitę Neptuna.

W takim razie, zapytam się nieśmiało, skoro Neptun też w takim razie przecina orbitę Plutona, to czemu jest dalej planetą?
gaius
Użytkownik
#21 - Wysłana: 5 Lis 2006 11:19:07
Odpowiedz 
Nie jestem pewien, ale chyba da się określić, która planeta jest na danej orbicie "normalnie" a która się tam "wpycha". Tzn. zakładając że wspólnym środkiem (w przybliżeniu, bo orbity wszak eliptyczne) orbit jest słońce, podejrzewam że wyszło tak, że Neptun ma równą orbitę wokół gwiazdy, a Pluton przekrzywioną i okazjonalnie wpada na orbitę tego pierwszego.

Wydaje mi się, że tak możnaby logicznie ustalić, kto kogo przecina. Zaraz mam zamiar sprawdzić czy moje założenia były prawidłowe
atozz
Użytkownik
#22 - Wysłana: 5 Lis 2006 15:46:04
Odpowiedz 
Orbita Plutona rzeczywiscie jest nachylona do plaszczyzny w ktorej leza orbity pozostalych planet. Poza tym jest troche eliptyczne a nie kolowa. Ale glownym powodem bylo to ze Pluton jest po prostu typowym obiektem z Pasa Kuipera. A w tym pasie znamy juz nie kilkanascie ale o wiele wiecej obiektow - odkrywa sie juz je masowo jak asteroidy.
PahWrrrr ;)
Anonimowy
#23 - Wysłana: 5 Lis 2006 16:00:15
Odpowiedz 
hmmm... czyli o tym czy ciało jest planetą czy nie jest decyduje to jakim jest satelitą??
Elaan
Użytkownik
#24 - Wysłana: 31 Mar 2014 16:42:52 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
Wbrew tytułowi niniejszego topicu, w Układzie Słonecznym istnieje, być może, więcej planet, niż się śniło astronomom.

a

Odkrycie przez naukowców niewielkiego ciała niebieskiego nazwanego roboczo, acz niezbyt poetycko, 2012 VP113 oraz planetoidy Sedna [co miało miejsce w 2003 roku] potwierdza, zdaniem badaczy, nie tylko istnienie samego Obłoku Oorta, ale i obecność w odległości 12 miliardów kilometrów od Słońca bardzo masywnego ciała niebieskiego, kilkukrotnie większego od Ziemi.
Jego grawitacja zaburza bowiem kształt orbit obu sąsiadujących planetoid.
Q__
Moderator
#25 - Wysłana: 31 Mar 2014 17:07:55
Odpowiedz 
Elaan

Elaan:
Odkrycie przez naukowców niewielkiego ciała niebieskiego nazwanego roboczo, acz niezbyt poetycko, 2012 VP113 oraz planetoidy Sedna [co miało miejsce w 2003 roku] potwierdza, zdaniem badaczy, nie tylko istnienie samego Obłoku Oorta, ale i obecność w odległości 12 miliardów kilometrów od Słońca bardzo masywnego ciała niebieskiego, kilkukrotnie większego od Ziemi.

Może jeszcze nie potwierdza, ale każe przypuszczać. Skądinąd są to jednak (jak widać po podpisie na obrazku) spekulacje z b. poważnych źródeł:
http://www.newscientist.com/article/dn25301-new-dw arf-planet-hints-at-giant-world-far-beyond-pluto.h tml
Sama wiadomość też:
http://www.nature.com/nature/journal/v507/n7493/fu ll/nature13156.html
http://www.nature.com/news/dwarf-planet-stretches- solar-system-s-edge-1.14921

Elaan:
planetoid

Raczej tych - za przeproszeniem - dwarf planets.
Elaan
Użytkownik
#26 - Wysłana: 31 Mar 2014 18:10:21 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
Q__:
Raczej tych - za przeproszeniem - dwarf planets.

Racja, chociaż, muszę przyznać, że określenie planety karłowate jakoś do mnie nie przemawia.
Bo skoro to mimo wszystko planety, to wyrzucenie Plutona z listy Układu Słonecznego było zwykłą astronomiczną dyskryminacją.
A jeśli to nie planety, to takie nazewnictwo jest nieuprawnione i wprowadza niepotrzebne zamieszanie.
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 31 Mar 2014 22:37:56
Odpowiedz 
Elaan

Elaan:
Racja, chociaż, muszę przyznać, że określenie planety karłowate jakoś do mnie nie przemawia.

Jak widać powyżej też nie lubię tego nowotworu językowego .

Elaan:
A jeśli to nie planety, to takie nazewnictwo jest nieuprawnione i wprowadza niepotrzebne zamieszanie.

Po prostu doszli do wniosku, że trzeba stworzyć kategorię pośrednią dla ciał za dużych na planetoidy, a za małych na planety.
Seybr
Użytkownik
#28 - Wysłana: 1 Kwi 2014 10:05:45
Odpowiedz 
Zastanawia mnie jedno, jak ona tam się znalazła. Czy zachodziły podobne procesy twórcze ? Może jest ich znacznie więcej. Może gdzieś tam jest planeta aktywna tektonicznie ? Nauka i odkrycia co róż dają nowe ciekawe odpowiedzi ;].

Zastanawia mnie, czy nasz układ przechwycił inną planetę. Takie samotne damy krążą w naszej galaktyce.
Senok
Użytkownik
#29 - Wysłana: 1 Kwi 2014 14:18:35
Odpowiedz 
Christof:

sklasyfikowany jest jako "planeta karłowata" (ang. dwarf planet). oprócz niego w Układzie Słonecznym planetami karłowatymi są jeszcze: Ceres (między Marsem a Jowiszem), Haumea, Makemake i Eris (w takiej kolejności za Plutonem). na potwierdzenie bycia planetą karłowatą w Układzie Słonecznym, czeka jeszcze ok.20(-kilku) innych obiektów.

poza tym o Plutonie mówi się czasem jako planecie podwójnej Pluton-Charon, ze względu na jego naturalnego satelitę - Charona, który jest tylko nie całe dwa razy mniejszy od niego.

mimo mylącej nazwy, planety karłowate nie są planetami.
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 1 Kwi 2014 14:29:12 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Senok

Senok:
poza tym o Plutonie mówi się czasem jako planecie podwójnej Pluton-Charon

Raczej mówiło, skoro - jak piszesz:
Senok:
mimo mylącej nazwy, planety karłowate nie są planetami

(A poza tym stwierdzasz głównie tzw. oczywiste oczywistości.)

Skoro jednak stwierdzamy takowe...
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Mniej planet w układzie słonecznym.

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!