USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Odkrywanie "nowych planet" w Ukladzie Slonecznym?
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Jo_anka
Użytkownik
#1 - Wysłana: 17 Sier 2006 11:39:05 - Edytowany przez: Jo_anka
Odpowiedz 
Wlasnie w Pradze obraduje Komitet Miedzynarodowej Unii Astronomicznej majacy okreslic "raz na zawsze" definicje planety. Jednym z mozliwych skutkow powyzszych ustalen moze byc zwiekszenie ilosci planet w Ukladzie Slonecznym az do 12! Pozostanie nie tylko Pluton, ale i do rangi planety zostanie podniesiony Charon. Dodane zas zostana Xena i Caeres. Co myslicie o takim mnozeniu bytow?

http://serwisy.gazeta.pl/nauka/1,34148,3553337.htm l
Raptor 16
Użytkownik
#2 - Wysłana: 17 Sier 2006 11:49:43
Odpowiedz 
nieeee w treku tego nie byłolepiej zeby zostało jak jest
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 17 Sier 2006 11:52:07 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Jo_anka
Użytkownik
#4 - Wysłana: 17 Sier 2006 16:12:45 - Edytowany przez: Jo_anka
Odpowiedz 
Zwracam honor! Nie doczytalam....

Q_
Mam podobne zdanie, ze lepiej byloby "zdegradowac" Plutona. A zwiekszanie liczby planet do 12 to jest mnozenie bytow! Zwlaszcza, ze im lepiej bedziemy poznawac Pas Kuipera tym wiecej odkryjemy plutonopodobnych planet....

Ale moge zrozumiec motywy zwolennikow zwiekszenia ilosci planet;
Po pierwsze niczyja panstwowa ambicja nie zostanie urazona - USA nie straci Plutona, UE zyska Xene...
Po drugie wszelkie badania planet sa bardziej medialne, anizeli jakis planetoid, 'o ktorych zaden przecietny widz nigdy nie slyszal'...
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 17 Sier 2006 16:57:39
Odpowiedz 
Jo_anka

Cieszę się, że znowu (jak w 99,(9)% wypadków jesteśmy identycznego zdania, i nawet "wygrzebujemy" te same newsy). Co do meritum, to obawaim się, że wraz z dokładniejszym przebadaniem Pasa Kuipera może się okazać, że będziemy mieć w Układzie Słonecznym z setkę 'planet', co by było cokolwiek bez sensu...

(Nb. Xena to zdaje się pierwsza nie-mitologiczna nazwa planety w naszym Układzie.)
Jo_anka
Użytkownik
#6 - Wysłana: 17 Sier 2006 18:27:31
Odpowiedz 
(Nb. Xena to zdaje sie pierwsza nie-mitologiczna nazwa planety w naszym Ukladzie.)

To jest okreslenie tymczasowe [medialne ] planetoidy 2003 UB313. Dopiero maja wymyslic dla niej jakas szacowna, mitologiczna nazwe.

ps. faktycznie nie ma postaci mitologicznej o imieniu Xena. Ksena - jest to starogrecka jonska forma rzenska przymiotnika znaczaca "obca" lub rzeczownika oznaczajacego cudzoziemke.
Darnok
Użytkownik
#7 - Wysłana: 17 Sier 2006 18:42:34 - Edytowany przez: Darnok
Odpowiedz 
Trzeba jeszcze doliczyć "planetę X" to już mamy 13 Xena wojownicza księżniczka
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 17 Sier 2006 19:03:14
Odpowiedz 
Darnok

Xena wojownicza księżniczka

Przecież wiem , że stąd niby-mitologiczna nazwa...
Darnok
Użytkownik
#9 - Wysłana: 17 Sier 2006 19:12:40
Odpowiedz 
Nie musi być mitologiczna. Może o Tę Xene chodzi.
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 17 Sier 2006 20:31:13 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 

Jestem pewien, źe właśnie chodzi o tę postać i jej pseudo-mitologiczne korzenie
Jurgen
Moderator
#11 - Wysłana: 17 Sier 2006 21:19:12
Odpowiedz 

Jestem pewien, źe właśnie chodzi o tę postać i jej pseudo-mitologiczne korzenie

Mam nadzieję, że ta nieszczęsna nazwa zostanie szybko zmieniona... Nawet, jeżeli będzie to nazwa z mitologii hinduskiej (jak w Ramie).
Jo_anka
Użytkownik
#12 - Wysłana: 17 Sier 2006 21:43:02 - Edytowany przez: Jo_anka
Odpowiedz 
Jezeli Xena zostanie planeta to napewno szybko dostanie 'stala' nazwe. P. bedzie to z mitologii grecko-rzymska ('sila' tradycji! ).

ps. Tak, chodzia o te Xene (wojownicza ksiezniczke )
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 18 Sier 2006 02:24:04
Odpowiedz 
Jo_anka

To nawet zabawne, w XX wieku skutecznie dodano nową postać do starożytnej mitologii. Jednak, Pani Archeolog, dziedzictwo antyku żyje.
Picard
Użytkownik
#14 - Wysłana: 18 Sier 2006 08:59:22
Odpowiedz 
Jo_anka

Bardzo ciekawy temat! Wlasnei przeczytalem artykul w GW- ale nie bylo to pisemko poswiecine Gwiezdnym Wojna! - na temat wzmiankowanego zagadnienia. Osobiescie uwazam, iz tak Puluton jak i nowo odkryta 2003 UB313 - bo uwazam, ze nazwa Xena jest mocno nie trafiona - i wszystkie podbne im obiekty powinno klafyfikowac sie jako duze planetoidy. Mysle,ze obecny podzial planet na ziemio i jowiszo podobne jest barzdo dobry zas Pluto i jego ,,rodzenstwo" w owym podziale sie zwyczajnie nie mieszcza! Zreszta jesli za - calkiem zasadne- kryterium klasyfikacji jakie cialo niebieskie jest planeta a jakie juz nie, obrac rozmiar obiektu to do grona planet nalezalo by zaliczyc tez zapewne planetoide Ceres, kotra podobno prze pewien czas,w XIX wieku cieszyla sie tym mialnem- za duzo wprowadzilo by to zamieszania do oglnej klasyfikacji! Sadze, ze za planety zunawane powinny byc jedynie ciala niebeiskie o rozmiarach nie mniejszych niz nas, ziemski ksiezyc, o odpowiedni9m ksztalcie i krazace po w wlasnej orbicie ( orbita Plutona przecina sie z orbita Urana)- klasyfikacja prosta i raz na zawsze konczaca dysputy na temat ilosci planet w Ukladzie Slonecznym.

faktycznie nie ma postaci mitologicznej o imieniu Xena

Pskudna- biorac pod uwage zrodlo inspiracji - ta nazwa! Rozunie gdyby owo cialo niebieskie nazwali Anika- wiemy o kogo chodzi? - Saavik, T'Pol czy wzglednie Trinity czy Selina- od alter ego przeciwniczki a jednoczesnie sympatii Batmana- ale Xena? Z drugiej strony moglo byc gorze, planetoida nazywac sie moga: Buffy, czy Scully- a to jzu byla by tragedia...
Hazrall
Użytkownik
#15 - Wysłana: 18 Sier 2006 09:54:51
Odpowiedz 
Ja również jestem raczej za uznaniem Plutona jako dużą planetoidę, niż poszerzanie liczby planet do, narazie, 13 a w przyszłości pewnie ta liczba dojdzie do 50ki Istnieje inne wyjście, zostawić plutona jako "planetę" głównie dlatego żeby jankesie się nie buntowali, oraz dlatego iż do tego sie po prostu przyzwyczailiśmy(a dzieci uczyć że jest to klasyfikacja umowna), a resztę zaklasyfikować jako „duże planetoidy”.
Picard
Użytkownik
#16 - Wysłana: 18 Sier 2006 10:18:46
Odpowiedz 
Hazrall

dojdzie do 50ki

Tak pewnie bedzie- chodz oczywisicie liczba ta moze byc wieksza badź mniejsza. Po prostu nie widze potrzeby rozsezania groan planet w ukladzie Slonecznym- czy tez gdziekolwiek indziej- do absurdalnych rozmiarow.

jako "planetę" głównie dlatego żeby jankesie się nie buntowali

To chyba jedyna przyczyna, dla ktorej Pluton jeszcze uwazany jest za planete. Chodż ja ajki przedstawiciel dumnego narodu fracuskiego...

dzieci uczyć że jest to klasyfikacja umowna

Po co dzieciaka robic wode z mozgu? To tak jakbyy powiedziec im, ze osil to wlasciwie nie jest kon ale amerykanskie osly zalicza sie do grona koni bo inaczej zwyczjanie nie wypada...
Hazrall
Użytkownik
#17 - Wysłana: 18 Sier 2006 10:48:55
Odpowiedz 
Po co dzieciaka robic wode z mozgu? To tak jakbyy powiedziec im, ze osil to wlasciwie nie jest kon ale amerykanskie osly zalicza sie do grona koni bo inaczej zwyczjanie nie wypada...

Hmm no w sumie, tylko żę mnie tak uczono znaczy nie o koniu i ośle
Psyker
Użytkownik
#18 - Wysłana: 18 Sier 2006 14:28:11
Odpowiedz 
A ja jestem ciekaw kiedy odkryją ( albo ujawnią ) istnienie słynnej 10 planety "marduka" ...
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 18 Sier 2006 15:50:13
Odpowiedz 
Picard

obecny podzial planet na ziemio i jowiszo podobne jest barzdo dobry zas Pluto i jego ,,rodzenstwo" w owym podziale sie zwyczajnie nie mieszcza!

Tyle to wiemy wszyscy...

Hazrall

Istnieje inne wyjście, zostawić plutona jako "planetę" głównie dlatego żeby jankesie się nie buntowali, oraz dlatego iż do tego sie po prostu przyzwyczailiśmy(a dzieci uczyć że jest to klasyfikacja umowna), a resztę zaklasyfikować jako „duże planetoidy”.

Proponujesz stosowanie "falandyzacji" w naukach ścisłych, by USA nie były pokrzywdzone?

Hazrall

Hmm no w sumie, tylko żę mnie tak uczono

Cóż, sprawa wątpliwego statusu Plutona znana jest już od lat, a oficjalne czynniki dopiero teraz się nią zajmują... Tempo iścię imponujące

Psyker

A ja jestem ciekaw kiedy odkryją ( albo ujawnią ) istnienie słynnej 10 planety "marduka" ...

Tę, o której różne historie wypisuje pan Zacharia Sitchin... Po pierwsze małe szanse by była to prawda, po drugie - zważywszy na to co wiemy o Plutonie, była by to raczej dziewiąta planeta...
Psyker
Użytkownik
#20 - Wysłana: 18 Sier 2006 15:53:35
Odpowiedz 
Pan Sitchin którego bardzo szanuję wg mej opini dobrze przetłumaczył tabliczki sumeryjskie, pozostaje nam tylko uwierzyć w 10 planetę ( nie zapominajmy o Tiamat ), i trzeba przyznać że istnienie Marduka tłumaczy wiele zagadek z przeszłości naszej planety...
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 18 Sier 2006 16:21:04
Odpowiedz 
Psyker

wg mej opini dobrze przetłumaczył tabliczki sumeryjskie

Pytanie: czy znasz język Sumerów, by móc to ocenić?
Psyker
Użytkownik
#22 - Wysłana: 18 Sier 2006 16:25:04
Odpowiedz 
Nie twierdzę że znam cały, bo nie znam. Orentuję się tylko w podstawach...
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 18 Sier 2006 17:15:09 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Psyker

Orentuję się tylko w podstawach...

A czy mógłbyś przetłumaczyć dla mnie, gdzie dokładnie można szukać miejsca spoczynku Wielkiego Cthulhu, bo chciałem do niego wpaść z wizytą?

Tak przy okazji linki związane z tematem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sumerian_language
http://en.wikipedia.org/wiki/Zecharia_Sitchin
http://skepdic.com/sitchin.html
http://www.sumerian.org/
Seybr
Użytkownik
#24 - Wysłana: 18 Sier 2006 17:35:13
Odpowiedz 
Cthulhu, bo chciałem do niego wpaść z wizytą?

Wrazie czego ja sie pisze. Wezme jakas flaseczke. Wypijemy jakis moj wynalazek ;]. Po paru glebebszych dogadamy sie!
Delta
Użytkownik
#25 - Wysłana: 24 Sier 2006 15:59:51
Odpowiedz 
No i nadszedł koniec tego co określiła Jo_Anka jako "mnożenie bytów" Astronomowie ustalili, że w naszym Układzie Słonecznym jest od dziś tylko 8 planet.

http://news.yahoo.com/fc/science/astronomy_and_spa ce
Q__
Moderator
#26 - Wysłana: 24 Sier 2006 17:58:02 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Delta

Astronomowie ustalili, że w naszym Układzie Słonecznym jest od dziś tylko 8 planet.

I bardzo słusznie... A Plutona nigdy nie lubiłem, bo wg .Lovecrafta (skoro o Cthulhu mowa) mieli mieć na nim bazę Mi-Go. Nie ma planety Yuggoth, nie ma bazy.

Kilka linków na temat:
http://en.wikipedia.org/wiki/Classical_planet
http://en.wikipedia.org/wiki/Dwarf_planet
http://en.wikipedia.org/wiki/Pluto
http://en.wikipedia.org/wiki/Yuggoth
Jo_anka
Użytkownik
#27 - Wysłana: 24 Sier 2006 19:48:55
Odpowiedz 
Zwyciezyl zdrowy rozsadek!

Tym samym nie 'zagrazaja' nam Xeny, Charony, Caeresy i wszysko co jeszcze odkryjemy w Pasie Kuipera...
Hazrall
Użytkownik
#28 - Wysłana: 24 Sier 2006 21:03:08
Odpowiedz 
Czuje się jakby znowu był XIX wiek, 8 planet, szkoda że pluton jest taką mała skałką, 9 planet to brzmi dumnie Choć to wspaniale że Xsenny nie bedzie
Q__
Moderator
#29 - Wysłana: 24 Sier 2006 21:09:32
Odpowiedz 
Hazrall

Choć to wspaniale że Xsenny nie bedzie

Picard
Użytkownik
#30 - Wysłana: 24 Sier 2006 23:43:23
Odpowiedz 
Hazrall

Czuje się jakby znowu był XIX wiek

Kiedys podrozowalem wraz zaloga do tamtych czasow...

Choć to wspaniale że Xsenny nie bedzie

Moze i bedzie ale juz nie jako planeta i z tego tez nalezy sie cieszyc!
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Odkrywanie "nowych planet" w Ukladzie Slonecznym?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!