USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Stocznia
 
Autor Wiadomość
Dan
Użytkownik
#1 - Wysłana: 11 Lip 2006 14:07:51
Mając takie problemy z promami NASA powinna pomyśleć o nowym kierunku rozwoju stacji orbitalnej. Obecna stacja ma służyć celom badawczym. Może czas pomyśleć jak wyposażyć ją w hangar remontowy , który byłby świetnie przygotowanym zapleczem dla wszelkich napraw promu możliwych w przestrzeni kosmicznej. Z czasem warzstat rozbudowany zostałby o montażownie pojazdów i statków z części dostarczanych z planety. Może w ten sposób zbudujemy pierwszy okręt , który dotrze na Marsa.
theczarek
Użytkownik
#2 - Wysłana: 11 Lip 2006 14:24:50
Niewiem czy ten pomysł by się przyjął. Trzeba brać pod uwagę koszty wynoszenia na orbitę częsci zamiennych i materiałów. Do tego naprawy w znacznie trudniejszyh warunkach. Pomysł nie jest z jednej stron zły ale ekonomia działa przeciw.
Promy poprostu się zużyły i najwyższy czas wymienić je na nowe jednostki.
Jeśli chodzi o Marsa to na forum dyskutowaliśmy już na temat książki "Czas Marsa" traktującej o tym że do takiej wyprawy nie potrzeba bydlaka montowanego na orbicie tylko odrobinę samozaparcia i rozsądnego planowania.
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 11 Lip 2006 14:52:24 - Edytowany przez: Q__
theczarek

Z drugiej strony koncepcja stacji orbitalnej jako doku i stoczni istnieje od lat (i przywoływana była nie tylko w kontekście wyprawy na Marsa). Znalazła też swoją ilustrację w ST:


Zresztą sądzę, że wcześniej czy później stacje zaczną pełnić i tę funkcję... Nie sądzę jednak by nastąpiło już teraz...

Dan

Wahadłowce które obecnie mamy nadają się na złom. Jeśli NASA jest do nich przywiązane i nie ma lepszych pomysłów, niech wybuduje nowe, identyczne, a nie każe swoim ludziom narażać życie w rzęchach.

ponownie theczarek

ekonomia działa przeciw

Wydaje mi się, że badania Kosmosu są na tyle istotne (argumenty m.i.n w "Błękitnej kropce" C. Sagana), że przesadne liczenie się z kosztami jest absurdem.
theczarek
Użytkownik
#4 - Wysłana: 11 Lip 2006 15:07:48
Zresztą sądzę, że wcześniej czy później stacje zaczną pełnić i tę funkcję... Nie sądzę jednak by nastąpiło już teraz...


W pełni się zgadzam


Wydaje mi się, że badania Kosmosu są na tyle istotne (argumenty m.i.n w "Błękitnej kropce" C. Sagana), że przesadne liczenie się z kosztami jest absurdem.


Ja to rozumiem (jak zapewne większosć ludzi na forum )
ale ci którzy decydują o finansach juz nie koniecznie. Bo im się te pieniądze nie zwracają za rok. Szczegół że wiele technologi życia codziennego z których korzystamy powstało pierwotnie dla programu kosmicznego. Zysk musi być szybki. Najwieksze postęp kosmiczne były przecież podyktowane propagandą. Ruski polecieli w kosmos bo chcieli pokazać ze są najlepsi. Amerykanie polecieli na księżyc żeby pokazać że mogą więcej niż Ruski.
Teraz już nie ma takiej rywalizacji i takich potrzeb (nie to żebym uważał że tamte czasy były lepsze) więc i program kosmiczny podupada.
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 11 Lip 2006 15:14:27 - Edytowany przez: Q__
Ja to rozumiem (jak zapewne większosć ludzi na forum) ale ci którzy decydują o finansach juz nie koniecznie.

Wniosek stąd, że ludzie wybierają sobie strasznie krótkowzrocznych przywódców... Ale nie tylko w USA to widzimy...

Teraz już nie ma takiej rywalizacji i takich potrzeb (nie to żebym uważał że tamte czasy były lepsze) więc i program kosmiczny podupada.

Zgadzam sie w zupełności... Zresztą są nawet tacy którzy tylko z tego powodu żałują upadku ZSRR...
Jurgen
Moderator
#6 - Wysłana: 11 Lip 2006 21:20:44
Wniosek stąd, że ludzie wybierają sobie strasznie krótkowzrocznych przywódców...

Q__, zapytaj ludzi, czy jest im to potrzebne. Bo może to społeczeństwo (a nie tylko politycy) jest krótkowzroczne.
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 11 Lip 2006 21:57:40
Jurgen

Smutna prawda brzmi: krótkowzroczne społeczeństwo wybiera sobie przywódców na swoją miarę.
Dan
Użytkownik
#8 - Wysłana: 12 Lip 2006 09:10:25
Może wystarczy powołać komisje przy parlamencie UE nadzorującą prace nad rozwojem stacji orbitalnej. Wtedy na potrzeby realizacji zadań postawionych przez tę komisje unia przeznaczy jakąś część budżetu. Opracowanie nowych technologii można zlecić prywatnym instytucją , a następnie kupić najlepsze wynalazki w drodze przetargu. Nawet jeśli jakaś firma przegra przetarg opatentowany wynalazek znajdzie swoje zastosowanie w przemyśle.
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 12 Lip 2006 12:11:53
Dan

Propozycja dość sensowna, ale przekonaj do tego nie NAS, akrótkowzroczne społeczeństwo i jego krótkowzrocznych przywódców...
morfeusz
Użytkownik
#10 - Wysłana: 12 Lip 2006 15:11:35
prawda jest taka że program kosmiczny jest bardzo drogi np w budowe międzynarodowej stacji kosmicznej wzieło udział kilkanascie państw - i to jest bardzo dobre tylko wspólnym wisilkmi jesteśmy wstanie ponieś koszta i realizować program podboju kosmosu.

Przyklad z promami kosmicznymi pokazuje smutny przykład braku funduszy na realizowanie projektów nowych pojazdów zdolnych wynieść człowieka na orbite.

Masz racje Jurgen społeczeństwa są krótkowzroczne nie chce ponosić kosztów takich inwestycji bo nie widzi w tym celu. Jednak rozwój stacji kosmicznych i nowych pojazdów kosmicznych predzej czy póżniej stanie się koniecznością zużywamy surowce energetyczne w zastraszajacym tempie, jedynym rozwiazaniem jest eksplorowanie surowców na planetach naszego układu słonecznego, bo może się okazać że po wyczerpaniu surowców na naszej planecie nie czeka nas świetlana przyszłość star treka tylko epoka kamienia łupanego
Q__
Moderator
#11 - Wysłana: 12 Lip 2006 15:17:24
morfeusz

Masz rację... A brak funduszy , kierowanych na inne (np. wojenne) cele smętnym dowodem krótkowzrocznoiści nad którą tu ubolewamy. Zresztą całe mnósteo technologii które mamy(łącznie z tak prostymi jak okulary fotochromowe) to "odpryski" programu kosmicznego... Finansowe zażynanie NASA przez Kongres USA, to wręcz zbrodnia przeciwko ludzkości...
morfeusz
Użytkownik
#12 - Wysłana: 12 Lip 2006 15:26:21
Q

Wszyscy się zgadzamy że największą barierą są nie stety fudusze a nikt sie nie kwapi by je przynajmniej po części ponieś. Spójrz np na wojne w Iraku, czemu Busz wysłał tam wojska? odpowiedż jest prostabrakuje ropy na świecia bo takie państwa jak Chiny czy Indie sioe i im podobne się rozwijaja i chłoną ten surowiec mam przez to wzrost ceny paliwa a jak amerykanom moze drożeć paliwo oni uważają że powinni je mieć za darmo. Przyszle konflikty będą wyłącznie walką o surowce naturalne już są jak Irak czy Afganistan. Jedyny ratunek to program osmiczny
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 12 Lip 2006 15:31:03
morfeusz

Masz rację, wszyscy ją mamy... A w ogóle to założyłem topic o programie kosmicznym, przenieśmy tam tę dyskusję...

http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=1104&page=2
 
USS Phoenix forum / Różności / Stocznia

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!