USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Kogo jeszcze obchodzi PROGRAM KOSMICZNY?
 Strona:  ««  1  2  ...  27  28  29  30  31  ...  86  87  »» 
Autor Wiadomość
Delta
Użytkownik
#841 - Wysłana: 25 Wrz 2008 16:05:55
Chiny wysłały kolejną misję załogową. W ciągu 2 lat (wg. RMF FM) chcą zbudować własną stację kosmiczną.

http://news.yahoo.com/s/ap/20080925/ap_on_re_as/as _china_space;_ylt=AhQjDrnRvJB1acwNlJWAVEEPLBIF
Jurgen
Moderator
#842 - Wysłana: 25 Wrz 2008 16:08:54
A najlepsze jest, że opis tego zdarzenia ukazał się... jeszcze przed jej rozpoczęciem.
Delta
Użytkownik
#843 - Wysłana: 25 Wrz 2008 16:16:46
Jurgen
A najlepsze jest, że opis tego zdarzenia ukazał się... jeszcze przed jej rozpoczęciem.

A może to forma wykrakania sobie dobrego startu?

Śmiech śmiechem, ale oni przynajmniej wysłali, Japończycy budują windę, Nigeria ma własną satelitę (co prawda made in China, ale zawsze to satelita przynoszący zyski). Czuję się jakbym żył gdzieś w trzecim świecie.
Jurgen
Moderator
#844 - Wysłana: 25 Wrz 2008 16:45:42
Tu jest link do "wpadki" Chińczyków: http://wiadomosci.onet.pl/1831956,12,item.html
Q__
Moderator
#845 - Wysłana: 25 Wrz 2008 21:33:49 - Edytowany przez: Q__
Rosja zbuduje z Kubą bazę kosmiczną?
http://wiadomosci.onet.pl/1827635,12,rosja_i_kuba_ chca_zbudowac_baze_kosmiczna,item.html

I o kosmosie jako "ziemi niczyjej" (także w kontekście Chińczyków):
http://wiadomosci.onet.pl/1504182,242,kioskart.htm l

EDIT:
Wyścig kosmiczny rusza ponownie:
http://wiadomosci.onet.pl/107343,21,0,pokaz.html
NARRESZCIE! Brawo Chińczycy!
Q__
Moderator
#846 - Wysłana: 29 Wrz 2008 23:56:08
Q__
Moderator
#847 - Wysłana: 6 Paź 2008 18:25:24
Popatrzcie oczami sondy Cassini-Huygens
http://www.youtube.com/watch?v=SedRrGuT8Kg
Sh1eldeR
Użytkownik
#848 - Wysłana: 9 Paź 2008 01:28:01
Q__
To było super, polecam każdemu. Warto najpierw zerknąć na opis do filmu, bo są tam dość istotne informacje (choćby to, że film jest przyspieszony).

A ja znalazłem coś innego, najnowsze zdjęcia Merkurego zrobione przez MESSENGER-a. Sonda docelowo ma wejść na orbitę (będzie to pierwsza sonda orbitująca wokół Merkurego), ale to się stanie dopiero za kilka lat. Teraz wykonała tylko (drugi) przelot w pobliżu tej planety, zbliżając się na zaledwie 200km.

Link do galerii na końcu tekstu; zwróćcie też uwagę, że fotki można powiększać.
Q__
Moderator
#849 - Wysłana: 9 Paź 2008 01:45:19
Sh1eldeR

To było super, polecam każdemu.

<Niski_ukłon>

A ja znalazłem coś innego, najnowsze zdjęcia Merkurego zrobione przez MESSENGER-a.

A teraz ja dziękuję. Fascynujące.
Delta
Użytkownik
#850 - Wysłana: 10 Paź 2008 12:06:26
Smutna prawda na temat zainteresowania programami eksploracji kosmosu.
http://www.dailygalaxy.com/photos/uncategorized/20 08/10/09/media_problem.jpg
Q__
Moderator
#851 - Wysłana: 10 Paź 2008 20:38:59
Delta

Nic dodać, nic ująć niestety... :]]
Q__
Moderator
#852 - Wysłana: 12 Paź 2008 16:00:22
Kolejny Soyuz (z kolejnym kosmicznym turystą) wystartował:
http://news.astronet.pl/news.cgi?5855

http://en.wikipedia.org/wiki/Soyuz_TMA-13

Trzymajmy kciuki!
Sh1eldeR
Użytkownik
#853 - Wysłana: 18 Paź 2008 04:27:26 - Edytowany przez: Sh1eldeR
19 października NASA odpala satelitę IBEX. Nie jest to może Cassini, bo IBEX nie leci zbyt daleko -- pozostanie na wysokiej ziemskiej orbicie. Ale badanie będą dość ważne: sprawdzane będą interakcje wiatru słonecznego z przestrzenią międzygwiezdną i sporządzenie pierwszej mapy zewnętrznej części Układu Słonecznego.

Warto odnotować, że satelita zostanie wyniesiony przez rakietę Pegasus, odpalaną... z samolotu. Pegasus, nawet w wersji XL (używanej do odpalenia sondy) jest w stanie jedynie osiągnąć niską orbitę, więc IBEX ma dodatkowy silnik, który pozwoli jej osiągnąć bardzo szeroką orbitę, od 5000 do 200-300 000 km (w celu osiągnięcia lepszych pomiarów poza magnetosferą Ziemi).
Q__
Moderator
#854 - Wysłana: 18 Paź 2008 13:53:31
Sh1eldeR

sporządzenie pierwszej mapy zewnętrznej części Układu Słonecznego.

Tego jestem, prawdę mówiąc, b. ciekaw. .Stwierdzenie ile planet, ile dwarf planet, ile prawdy w egzotycznej hipotezie o towarzyszącym Słońcu białym karle itp.

(Sprawa wiatru też ciekawa.)

Warto odnotować, że satelita zostanie wyniesiony przez rakietę Pegasus, odpalaną... z samolotu.

Bardzo ciekawe rozwiązanie. W jakiś sposób rewolucyjne.
Sh1eldeR
Użytkownik
#855 - Wysłana: 18 Paź 2008 22:21:46 - Edytowany przez: Sh1eldeR
ile prawdy w egzotycznej hipotezie o towarzyszącym Słońcu białym karle itp.

Masz chyba na myśli Nemezis, choć w tym wypadku mówi się zwykle o czerwonym lub białym karle. Przy czym, jeśli Nemezis byłaby czerwonym karłem, z pewnością już ją dostrzegliśmy, tylko błędnie oszacowaliśmy jej odległość.

Hipoteza jest fascynująca, mimo że to praktycznie pseudonauka. Czytałem -- niestety nie mogę teraz znaleźć tego artykułu -- że szanse na istnienie Nemezis są bardzo małe. Przejrzeliśmy już w zasadzie całe niebo i na pewno nie przegapiliśmy żadnego białego, a nawet czerwonego karła, który byłby w pobliżu Układu Słonecznego. Brązowy mógłby nam umknąć, ale musiałby być bardzo mały/ciemny. Do wykrycia takiego obiektu lepiej niż IBEX nadają się inne projekty (przeglądające całe niebo), ale szanse są naprawdę niewielkie.

A szkoda, bo byłoby ciekawiej, a ja bardzo lubię czytać o tej całej hipotezie Nemezis, planety Nibiru itd., mimo że miejscami się to kupy nie trzyma .

[Edit]
Tak sobie nad tym myślałem i postanowiłem napisać o jeszcze innej sprawie.

Ostatnio się bardzo pozytywnie zaszokowałem tym, że nasza wiedza o Wszechświecie (kosmosie) może się okazać o wiele bardziej ograniczona niż się powszechnie uważa.

Słyszeliście o starych sondach Pioneer i Voyager? Ich położenie i prędkość nie zgadzają się z tym, co przewidziały prawa mechaniki Newtona (wsparte oczywiście równaniami einsteinowskimi). Może wszystkie te sondy mają jakiś wyciek ze zbiorników i to powoduje dodatkowe przyspieszenie, ale... w żaden sposób nie możemy tego potwierdzić, a poza tym żeby wszystkie te sondy (różnej konstrukcji) doznały takiego wycieku? Naukowcy poważnie rozważają to, że nasze prawa mechaniki mogą być źle sformułowane. Na bliskie odległości działają, na bardzo dalekie -- nie.

To by miało ogromny wpływ na nasze postrzeganie Wszechświata. Może inne gwiazdy są dużo bliżej niż nam się wydaje? Albo dalej? A co dopiero powiedzieć o najdalszych gwiazdach Drogi Mlecznej i innych galaktykach? Może w ogóle nie ma galaktyk?

No i ta ciemna materia. Ciemna materia... i ciemna energia. Ciemna materia to jeszcze nic -- to może być zwykła materia, która po prostu nie emituje światła. Jest jej dużo więcej niż obserwowanej przez nas materii. A więc gdzieś w pobliżu może być pełno gazu, albo czarnych dziur. Albo brązowych karłów , czy jeszcze nieodkrytego typu obiektów.

Ciemna energia to jeszcze większy przypał: jej jest prawdopodobnie kilkakrotnie więcej niż masy we Wszechświecie (tak, porównuję masę i energię -- od ca. 100 lat wiemy, że mi wolno ). Na dodatek ma ona inne właściwości niż normalna materia. Nie przyciąga grawitacyjnie, tylko odpycha.

Teorie fizyczne robią się cholernie skomplikowane, z 10-11 wymiarową przestrzenią, paroma zapachami i kolorami kwarków. Tak na mój nos, to już przestaje być eleganckie i zaczyna być naciągane.

Ostatnio słyszałem teorię, że być może galaktyki wcale nie przyspieszają i nie oddalają się od siebie coraz szybciej. Może Układ Słoneczny znajduje się w specjalnym miejscu w przestrzeni -- takim, które jest wyjątkowo mało gęste. Przeczy to zasadzie kopernikowskiej (mówiącej, że żyjemy w przeciętnym miejscu), ale można to wytłumaczyć zasadą antropiczną (że możemy tu żyć właśnie dlatego, że w pobliżu jest pusto i np. w Ziemię rzadko coś uderza). Jeśli otacza nas wyjątkowa pustka, to nasze obliczenia odnośnie ruchu i położenia innych gwiazd i galaktyk są niepoprawne.

W ogóle... całe to biadolenie o ciemnej materii i ciemnej energii. To trochę śmierdzi. Może jest to kolejne wytłumaczenie -- naciąganie obserwacji pod istniejące równania fizyczne. A może to prawda i faktycznie to dopiero ciemna materia/energia się liczy. Praktycznie nic o nich nie wiemy... jest tyle do odkrycia.

Tak naprawdę jeszcze niczego nie odkryliśmy. Nie polecieliśmy poza Układ Słoneczny. Ba, nie osiągnęliśmy nawet jego granic. To wszystko, co tam jest, może być inne niż nam się wydaje. Trochę to przerażające, ale na pewno fascynujące.
Q__
Moderator
#856 - Wysłana: 19 Paź 2008 18:12:31
Sh1eldeR

Masz chyba na myśli Nemezis, choć w tym wypadku mówi się zwykle o czerwonym lub białym karle.

Tak, chociaż w tę hipotezę nie wierzę (bo jak wspomniałeś jest pseudonaukowa).

Ostatnio się bardzo pozytywnie zaszokowałem tym, że nasza wiedza o Wszechświecie (kosmosie) może się okazać o wiele bardziej ograniczona niż się powszechnie uważa.
/.../
. To wszystko, co tam jest, może być inne niż nam się wydaje. Trochę to przerażające, ale na pewno fascynujące.

Zapachniało Lovecraftem, ale chyba mówiłem (setki razy), że lubię Lovecrafta. Fascynujące to wszystko jak mawiają Wolkanie. Żyjemy w ciekawych czasach.
Picard
Użytkownik
#857 - Wysłana: 24 Paź 2008 11:25:04
Ostatnio obchodzi Chińczyków, tak bardzo, że aż bombelki w ,,kosmosie" puszczają :
http://wiadomosci.onet.pl/1850099,12,item.html
Sh1eldeR
Użytkownik
#858 - Wysłana: 11 Lis 2008 17:52:27 - Edytowany przez: Sh1eldeR
Prom kosmiczny Endeavour startuje w tym tygodniu z misją na ISS (dokładna planowana data to 14 listopada).

Ta misja będzie należeć raczej do tych bardziej skomplikowanych. Ma trwać 15 dni. Astronauci dostarczą na ISS sporo sprzętu. Zainstalują nową lodówkę, toaletę (drugą! wreszcie), 3 przedziały sypialne, sprzęt do ćwiczeń i zaawansowane urządzenia do uzyskiwania wody z, nazwijmy to, odpadków . Zaplanowana jest też ważna naprawa obrotowych złącz baterii słonecznych.

(Więcej o misji promu STS-126 na wikipedii)
Delta
Użytkownik
#859 - Wysłana: 30 Lis 2008 21:19:23 - Edytowany przez: Delta
Jak szybko czas leci. Endeavour już wraca, po 16 dniach w przestrzeni. Edycja: pomyłka z mojej strony. Lądowanie oczywiście odbyło się dzisiaj w Kalifornii.
http://news.yahoo.com/s/ap/20081130/ap_on_sc/space _shuttle;_ylt=AjJXPstte6GHj3ZGQnqAQs8PLBIF
Q__
Moderator
#860 - Wysłana: 3 Gru 2008 16:00:53
Sh1eldeR
Delta

Prom kosmiczny Endeavour startuje w tym tygodniu z misją na ISS
Jak szybko czas leci. Endeavour już wraca

A w mediach jak zwykle woleli o konfliktach na linii prezydent-premier mówić,
Delta
Użytkownik
#861 - Wysłana: 6 Gru 2008 21:02:52
"Studenci ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej jako jedyni w Europie zrealizowali prototyp robota marsjańskiego, który ma szansę wziąć udział w międzynarodowym konkursie University Rover Challenge 2009."
http://www.fkn.pl/4,0,1520925,1,1,artykul.html

Trzymam kciuki.
Eviva
Użytkownik
#862 - Wysłana: 6 Gru 2008 21:08:44
Delta
Trzymam kciuki.

Ja mogę trzymać co tylko się da za powodzenie tak śmiałego projektu. Mam tez własną propozycję - niech mnie zapakują do rakiety razem z tym robotem, dopatrzę tego czy owego, naoliwię, co trzeba, wymienię spalony bezpiecznik... i będę daleko stąd, co niejednemu się spodoba...
Delta
Użytkownik
#863 - Wysłana: 6 Gru 2008 21:24:39
Eviva
Mam tez własną propozycję - niech mnie zapakują do rakiety razem z tym robotem, dopatrzę tego czy owego, naoliwię, co trzeba, wymienię spalony bezpiecznik...

I zaczniesz pisać nowy blog: "Kosmiczne wojaże Evivy -relacja nadawana na bieżąco". Byłby hit.
Eviva
Użytkownik
#864 - Wysłana: 6 Gru 2008 21:28:24
Delta
Byłby hit.

Pod warunkiem, ze dotarłby na Ziemię. Może i ja bym wróciła z zapasem niezwykłych opowieści, z których w dobrą połowę nikt by nie uwierzył? A może bym nie wróciła wogóle? Tak czy siak, ubaw byłby po pachy i zysk tez nie mały.
Delta
Użytkownik
#865 - Wysłana: 6 Gru 2008 21:34:02
Eviva
Pod warunkiem, ze dotarłby na Ziemię.

Przecież łączność istnieje.

Może i ja bym wróciła z zapasem niezwykłych opowieści, z których w dobrą połowę nikt by nie uwierzył?

To jak wrócisz to koniecznie zawiadom. Zjawię się na jakimś spędzie słuchaczy tych opowieści z butelką coca-coli i, jak to mówi jedna z Zasad Zaboru: z szeroko otwartymi uszami.

i zysk tez nie mały.

Eviva, zaczynasz gadać jak prawdziwy Ferengi.
Eviva
Użytkownik
#866 - Wysłana: 6 Gru 2008 21:36:12
Delta

Jak robiłam sobie test na rasę, to mi tam jakiś procent Ferengi wyszedł, choć i tak najwięcej było we mnie Wolkanina, a zaraz potem Klingona. Połączenie, że nie daj Borg.
Q__
Moderator
#867 - Wysłana: 19 Gru 2008 21:57:33
Spełnia się moje stare marzenie. Tak Panie i Panowie, Kosmos się komercjalizuje

Powstanie pierwszy prywatny port kosmiczny
Firma dostała licencję na loty w kosmos.

Amerykańska Federalna Administracja ds. Lotnictwa (FAA) zapaliła zielone światło dla budowy pierwszej na świecie komercyjnej stacji kosmicznej.

Powstający w stanie Nowy Meksyk prywatny port kosmiczny Spaceport America dostał właśnie licencję na loty.

Ofertą lotów od dawna interesuje się firma Virgin Galactic należąca do miliardera Richarda Bransona. Zapowiedział już, że chce od Spaceport America wynająć kosmodrom.

Virgin Galactic ma oferować pasażerom kilkuminutowe loty na około 100 kilometrów ponad Ziemię.

Taka przejażdżka ma kosztować każdego z chętnych 200 tysięcy dolarów.

http://www.sfora.pl/Powstanie-pierwszy-prywatny-po rt-kosmiczny,a,360

Coś mi się zdaje, że - wbrew sceptykom - wyścig kosmiczny ruszy z kopyta, przy czym przestanie być domeną państw (a więcej graczy na rynku oznacza skuteczniejszą konkurencję).
Q__
Moderator
#868 - Wysłana: 4 Sty 2009 10:56:04
I faktycznie, wyścig rusza znów:

Pentagon i NASA rzucą rękawicę Chinom?
Obama chce podjąć "kosmiczny wyścig".

Nowy prezydent-elekt chce przyspieszyć amerykańską misję księżycową. Specjalnie stworzony zespół rozważa współpracę między Pentagonem i NASA, których programy kosmiczne były dotychczas od siebie odseparowane.

Barack Obama chce również obciąć wydatki na program kosmiczny Pentagonu, który w tym roku podatkowym kosztował 22 miliardy dolarów. To niemal trzykrotnie więcej niż wynosi budżet NASA, której chce przekazać zaoszczędzone środki.

Chiny planują przeprowadzić w 2010 pierwszą próbę automatycznego dokowania dwóch statków kosmicznych w przestrzeni, a w 2013 ukończyć prace nad rakietą o dużym udźwigu. Szef NASA twierdzi, że mogą umieścić człowieka na księżycu zanim Amerykanie powrócą tam w 2020.

Zmiany nadchodzą w trudnym momencie, ponieważ Pentagon jest zaniepokojony szybkimi postępami Chińskiego programu kosmicznego. Uważa, że Chiny są bliskie uzyskania środków wystarczających do uderzenia w satelitarne "oczy" armii USA.

G

http://www.sfora.pl/Pentagon-i-NASA-rzuca-rekawice -Chinom,a,839
Delta
Użytkownik
#869 - Wysłana: 4 Sty 2009 11:13:41
Q__
Obama chce podjąć "kosmiczny wyścig".

Byle nie skończyło mu się to tak jak poprzedniemu prezydentowi, który przyczynił się do rozwoju badań kosmicznych -Kennedy'emu.
Q__
Moderator
#870 - Wysłana: 4 Sty 2009 11:40:05 - Edytowany przez: Q__
Delta

Byle nie skończyło mu się to tak jak poprzedniemu prezydentowi, który przyczynił się do rozwoju badań kosmicznych -Kennedy'emu.

Jak skończył, tak skończył, ale ludzkość na Księżyc doprowadził i zapisał się w historii. Więc warto było.
 Strona:  ««  1  2  ...  27  28  29  30  31  ...  86  87  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Kogo jeszcze obchodzi PROGRAM KOSMICZNY?

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!