USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Kogo jeszcze obchodzi PROGRAM KOSMICZNY?
 Strona:  ««  1  2  ...  11  12  13  14  15  ...  86  87  »» 
Autor Wiadomość
Garak
Użytkownik
#361 - Wysłana: 17 Mar 2007 09:59:22
Odpowiedz 
Nie narzekajcie tak na amerykańskie wydatki na wojsko. To ostatecznie wojsko będzie dalej pchało program kosmiczny. Po tym jak w styczniu Chińczycy przeprowadzili udaną próbę z bronią antysatelitarną, Amerykanie będą musieli zadbać o ochronę własnych systemów kosmicznych. Tym bardziej, że coraz więcej krajów, niekoniecznie przyjaznych USA (czytaj Iran), zaczyna realizować własne programy kosmiczne (bynajmniej nie pokojowe). Powtórzę to co już kiedyś, zdaje mi się, mówiłem. Rozwój programu kosmicznego, nowych technologii itp. w dużej mierze zależy od wojska a nie od cywilnych programów. Tak więc Q__ paradoksalnie im więcej kasy pójdzie na amerykańskie siły zbrojne, tym więcej może jej będzie wydane na projekty kosmiczne. O ile oczywiście Irak nie wydrenuje całkowicie ich budżetu. Poza tym pamiętajcie, że to z zamówień Pentagonu żyją duże koncerny o profilu lotniczo-kosmicznym, które odgrywają czołową rolę w programach kosmicznych, takie jak Lockheed Martin, Raytheon, czy w mniejszym stopniu Boeing (ten akurat gros wpływów ma z samolotów pasażerskich).
John Belushi
Użytkownik
#362 - Wysłana: 17 Mar 2007 10:38:23 - Edytowany przez: John Belushi
Odpowiedz 
w kwestii budżetu amerykańskiej armii:

"Finansowanie
Na wojsko idą pieniądze z kilku departamentów, głównie Departamentu Obrony, ale też Departamentu Energii (na broń jądrową)

W roku fiskalnym 2005 r. Departament Obrony wydał 474,2 mld $ na wojsko. Z tego:

Personel wojskowy, w tym Rezerwy i Gwardii Narodowej - 127,5 mld $
Operacje, obsługa sprzętu i personel cywilny - 188,1 mld $
Modernizacja i zakup sprzętu - 82,3 mld $
Prace badawcze i rozwojowe (R&D) - 65,7 mld $
Budowle wojskowe - 5,3 mld $
Zakwaterowanie rodzin żołnierzy - 3,7 mld $
Inne - 1,5 mld $
Do tego dochodzą wydatki na broń jądrową - 18 mld $ i inne wydatki - 3,1 mld $ łączne wydatki wojskowe wyniosły 495,3 mld $,
czyli 4,0% PKB. Jest to suma największa na świecie, także w przeliczeniu na 1 żołnierza."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_Zbrojne_Sta n%C3%B3w_Zjednoczonych
Jurgen
Moderator
#363 - Wysłana: 17 Mar 2007 11:09:00
Odpowiedz 
czyli 4,0% PKB

No właśnie, to jest dużo bardziej realistyczna liczba. Przypuszczam, że nawet u Klingonów wydatki na siły zbrojne nie sięgają 50%.
Q__
Moderator
#364 - Wysłana: 17 Mar 2007 15:07:39
Odpowiedz 
Garak

Nie narzekajcie tak na amerykańskie wydatki na wojsko. To ostatecznie wojsko będzie dalej pchało program kosmiczny. Po tym jak w styczniu Chińczycy przeprowadzili udaną próbę z bronią antysatelitarną, Amerykanie będą musieli zadbać o ochronę własnych systemów kosmicznych. Tym bardziej, że coraz więcej krajów, niekoniecznie przyjaznych USA (czytaj Iran), zaczyna realizować własne programy kosmiczne (bynajmniej nie pokojowe). Powtórzę to co już kiedyś, zdaje mi się, mówiłem. Rozwój programu kosmicznego, nowych technologii itp. w dużej mierze zależy od wojska a nie od cywilnych programów. Tak więc Q__ paradoksalnie im więcej kasy pójdzie na amerykańskie siły zbrojne, tym więcej może jej będzie wydane na projekty kosmiczne. O ile oczywiście Irak nie wydrenuje całkowicie ich budżetu. Poza tym pamiętajcie, że to z zamówień Pentagonu żyją duże koncerny o profilu lotniczo-kosmicznym, które odgrywają czołową rolę w programach kosmicznych, takie jak Lockheed Martin, Raytheon, czy w mniejszym stopniu Boeing (ten akurat gros wpływów ma z samolotów pasażerskich).

Ależ mam świadomość, że program kosmiczny rozwijał się głównie dzięki zjawisku "zimnej wojny" (i jest to powód dla którego niektórzy entuzjaści podboju Kosmosu żałują wręcz upadku ZSRR). Nie żałuję więc tu wydatków na zbrojenia jako takie, żałuję natomiast, że wydatki te zamiast na jakieś nowsze wersje programu SDI (ot choćby wahadłowce nowej generacji z działami laserowym na pokładzie - był taki projekt nazywał się Shuttle 2), czy myśliwce mogące łatwo wylatywać ponad atmosferę (doskonalszych następców X-15) idą na te nieszczęsne wojny regionalne typu Iraku czy Afganistanu. Powiem rzecz brutalną - lepiej by było takiego np. Saddama (wraz z całym pałacem) odparować jednym strzałem lasera z orbity, a od jego otoczenia zażądać reform we wskazanym kierunku, albo będzie sie ich tak... po kolei... Niż bawić sie w takie operacje kosztujące życie i własnych żołnierzy i irackich cywili...

Jurgen

Przypuszczam, że nawet u Klingonów wydatki na siły zbrojne nie sięgają 50%

U Klingonów? Tu bym sie nie założył
Garak
Użytkownik
#365 - Wysłana: 17 Mar 2007 15:36:21 - Edytowany przez: Garak
Odpowiedz 
No właśnie, to jest dużo bardziej realistyczna liczba. Przypuszczam, że nawet u Klingonów wydatki na siły zbrojne nie sięgają 50%

Tyle, że są to dwie różne liczby. 4% o których mówił John Belushi to proc. PKB przeznaczany na cele militarne. Te wcześniejsze 50% o których mówił Calhoun to miała być część budżetu przeznaczane na te cele. A to nie to samo
Jeżeli chodzi o realność w dzisiejszych czasach tych 50%, to o ile pamiętam, budżet USA wynosi obecnie ponad 2,4 biliona $. Sami policzcie ile to jest
Q__
Moderator
#366 - Wysłana: 17 Mar 2007 15:40:22
Odpowiedz 
Garak

budżet USA wynosi obecnie ponad 2,4 biliona $.

I tu pojawia się pytanie, czy jest to bilion w naszym czy w ichnim rozumieniu. Bo Amerykanie nazywają "bilionem" nasz miliard.
Garak
Użytkownik
#367 - Wysłana: 17 Mar 2007 16:27:07
Odpowiedz 
I tu pojawia się pytanie, czy jest to bilion w naszym czy w ichnim rozumieniu. Bo Amerykanie nazywają "bilionem" nasz miliard.

Mam nadzieję, że to rozwieje wątpliwości :
expenditures: $2.66 trillion
Q__
Moderator
#368 - Wysłana: 17 Mar 2007 16:34:36 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Garak

expenditures: $2.66 trillion

Ich "trylion" to nasz bilion:
http://en.wikipedia.org/wiki/Trillion
Ciekawe mają nazewnictwo...

(Wyszło, że wydatki na wojsko to nieco poniżej 20% budżetu)
Hazral
Użytkownik
#369 - Wysłana: 29 Mar 2007 13:46:58 - Edytowany przez: Hazral
Odpowiedz 
Slovaak
Użytkownik
#370 - Wysłana: 29 Mar 2007 14:46:28 - Edytowany przez: Slovaak
Odpowiedz 
Ciekawe jak samo przebywanie w kosmosie moze wpłynąc na dzisiejsze choroby raka czy AIDS. Bo jesli samo przebywanie zywnosci w kosmosie powoduje ze jakies zmiany w niej zachodza to ko wie...

Nowy fenomen na słońcu:
http://science.nasa.gov/headlines/y2007/21mar_chro mosphere.htm
Q__
Moderator
#371 - Wysłana: 29 Mar 2007 17:02:24 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Hazral

Problemy z żywnością i lekami w kosmosie

Ha. Dodajmy do tego kłopoty zdrowotne jakie dotykają ludzi to dostajemy więcej pytań niż odpowiedzi. A jednak warto "pchać się" w Kosmos choćby dla zdobycia wiedzy, która przecież przyczyni się do dalszego rozwoju nauki,

Ilustrację dali nieadekwatną do artykułu, ale świetną.

Slovaak

Nowy fenomen na słońcu

Byle się to nie skończyło jak w opowiadaniu "Niestały Księżyc" (sic! choć opowiadanie ze Słońcem w roli głównej) Nivena.
Hazral
Użytkownik
#372 - Wysłana: 29 Mar 2007 18:25:58
Odpowiedz 
Ha. Dodajmy do tego kłopoty zdrowotne jakie dotykają ludzi to dostajemy więcej pytań niż odpowiedzi.
Chyba lepiej owinąć statek 5cioma dodatkowymi warstwami folii aluminiowej.
Cosik mi się widzi że promieniowanie kosmiczne może na dłuższą metę uszkadzać komórki
A co do braku grawitacji proponuje zbudować Omegę z B5
Q__
Moderator
#373 - Wysłana: 29 Mar 2007 18:29:07
Odpowiedz 
Hazral

Chyba lepiej owinąć statek 5cioma dodatkowymi warstwami folii aluminiowej.
Cosik mi się widzi że promieniowanie kosmiczne może na dłuższą metę uszkadzać komórki

Chodzi to też o zanik mięśni, kłoppoty z układem krwionośnym, ba... zaburzenia płodności i popedu seksualnego...

A co do braku grawitacji proponuje zbudować Omegę z B5

Pomysł "kosmicznej wirówki" jest starszy niż B5...
Hazral
Użytkownik
#374 - Wysłana: 29 Mar 2007 18:33:01
Odpowiedz 
Pomysł "kosmicznej wirówki" jest starszy niż B5...
Wiem, sam na to wpadłem gdy miałem 10sięć lat
Skoro panowie z NASA (a raczej ci od projektów) sami zaprojektowali Omegi, niech je teraz zbudują
Q__
Moderator
#375 - Wysłana: 29 Mar 2007 18:36:45
Odpowiedz 
Hazral

Skoro panowie z NASA (a raczej ci od projektów) sami zaprojektowali Omegi, niech je teraz zbudują

Panowie z NASA zaprojektowali też (sporo wcześniej, bo w r. 1968) Discovery One - póki co też jeszcze go nie widać...
Hazral
Użytkownik
#376 - Wysłana: 29 Mar 2007 18:42:53
Odpowiedz 
Panowie z NASA zaprojektowali też (sporo wcześniej, bo w r. 1968) Discovery One - póki co też jeszcze go nie widać...

Ostatnimi czasy jestem dobrej myśli. Jak nie amerykanie, to inne nacje, a jak inne nacje.... to i amerykanie
Q__
Moderator
#377 - Wysłana: 29 Mar 2007 18:51:43
Odpowiedz 
Hazral

Ostatnimi czasy jestem dobrej myśli. Jak nie amerykanie, to inne nacje, a jak inne nacje.... to i amerykanie

Jak kiedyś napisałem: cała nadzieja w Chińczykach ?
Q__
Moderator
#378 - Wysłana: 11 Kwi 2007 15:41:55
Odpowiedz 
Szykuje się kolejny lot kosmicznego turysty. Bardzo sławnego kosmicznego turysty:
http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=349401
Q__
Moderator
#379 - Wysłana: 12 Kwi 2007 02:32:31 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Uwaga: dziś (12 kwietnia) rocznica lotu pierwszego człowieka w Kosmos. Czas uczcić osiągnięcie Jurija Gagarina i jeden z przełomowych momentów w historii ludzkości.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cosmonautics_Day
http://en.wikipedia.org/wiki/Yuri%27s_Night

ps. tak przy okazji: dzisiaj są też moje imieniny.
Stilleto
Użytkownik
#380 - Wysłana: 12 Kwi 2007 06:14:38
Odpowiedz 
NO to wszystkiego najlepszego Q !!! Obys byl z nami do konca swiata i o jeden dzien dłuzej
Hazral
Użytkownik
#381 - Wysłana: 12 Kwi 2007 15:22:23 - Edytowany przez: Hazral
Odpowiedz 
ps. tak przy okazji: dzisiaj są też moje imieniny.

No w takim razie: wszystkiego najlepszego! Będzie impreza? (Wpraszamy się! )
Q__
Moderator
#382 - Wysłana: 12 Kwi 2007 15:31:47 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Stilleto

NO to wszystkiego najlepszego Q !!! Obys byl z nami do konca swiata i o jeden dzien dłuzej

Dziękuję. Przemyślę to.

Hazral

No w takim razie: wszystkiego najlepszego!

Dziękuję.

ps. co Wy tak tylko o mnie, a o Święcie Kosmonautyki ani słowa?
Hazral
Użytkownik
#383 - Wysłana: 12 Kwi 2007 15:39:01 - Edytowany przez: Hazral
Odpowiedz 
ps. co Wy tak tylko o mnie, a o Święcie Kosmonautyki ani słowa?
A bo ja wiem
Gagarin sie pewnie pogniewa, ale za bardzo nie mogę wypić za jego wyczyn :/ Po chorobie żołądek wymaga regeneracji (Q będzie chyba łaskawszy )
Q__
Moderator
#384 - Wysłana: 12 Kwi 2007 15:46:44
Odpowiedz 
Hazral

Gagarin sie pewnie pogniewa

Gagarina zabił jego alkoholizm (ale juz okoliczności w jakich sie tego alkoholizmu nabawił świadczą o pierwszym kosmonaucie jak najlepiej).

Q będzie chyba łaskawszy

Będę, będę... Napijesz sie z obu intencji przy najbliższej okazji. Dziś nie musisz.
Q__
Moderator
#385 - Wysłana: 21 Kwi 2007 23:26:56
Odpowiedz 
Kolejny "kosmiczny turysta" szczęśliwie wylądował. Co by nie gadać istotne wydarzenie, a media prawie nie przywiązują do tego uwagi:

http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=353784
ps. o bohaterze dnia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Simonyi
http://www.charlesinspace.com/
Q__
Moderator
#386 - Wysłana: 26 Kwi 2007 12:20:18
Odpowiedz 
Nie jakaś sensacja, ale zawsze badania kosmiczne:
http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=355647
Q__
Moderator
#387 - Wysłana: 28 Kwi 2007 20:01:34 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Dobra wiadomość, Polska podpisała umowę o współpracy z ESA, pełne członkowstwo coraz bliżej:
http://wiadomosci.o2.pl/?s=260&t=356232
Q__
Moderator
#388 - Wysłana: 9 Maj 2007 09:29:58
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#389 - Wysłana: 15 Maj 2007 19:57:30
Odpowiedz 
Hazral
Użytkownik
#390 - Wysłana: 15 Maj 2007 20:51:59
Odpowiedz 
Żeby nie wyglądało na to, że nikt nie czyta to coś napisze
Przekładanie startów promów to jakaś plaga, kiedyś IMHO startowały bardziej planowo...
 Strona:  ««  1  2  ...  11  12  13  14  15  ...  86  87  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Kogo jeszcze obchodzi PROGRAM KOSMICZNY?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!