USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / List otwarty przeciwko DRM w Polsce

Autor Wiadomość
waterhouse
Moderator
#1 - Wysłana: 9 Cze 2006 13:13:31 - Edytowany przez: waterhouse
wpisujcie się

http://list.7thguard.net/

My, niżej podpisani, sprzeciwiamy się planom wprowadzenia w Polsce skrajnie restrykcyjnych przepisów dotyczących cyfrowych systemów ograniczania dostępu do dóbr kultury (tzw. DRM - Digital Rights Management)(...).
Domko
Użytkownik
#2 - Wysłana: 9 Cze 2006 14:02:29
Jak dla mnie całe to DRM to nieuczciwa walka Microsoftu z konkurencją - głównie open-source'ową (np. Linux).
Około roku temu czytałem, że Microsoft wymyślił ideę DRM, aby, jak to określili, chronić swoich praw. Jednak wtedy nie mieli łatwego zadania, aby podpisać umowy z wytwórcami sprzętu. Nie tak to inaczej - wpłynęli na prawo, powołując się oczywiście na tak szczytne cele jak ochrona praw autorskich (to samo było mówione przy próbie wprowadzenia patentów na oprogramowanie).
To, że USA i UE wprowadzają ustawy o DRM świadczy, że za parę lat będą każdym aspektem naszego życia rządziły koncerny, z Microsoftem na czele. Bo czym innym jest to, że taki czy inny koncern decyduje o tym co mogę, a czego nie mogę instalować w swoim komputerze.
Oczywiście, cała ta sprawa spowoduje też śmierć idei open-source i Linuksa, które z powodu braku możliwości instalacji w DRM-owskich komputerach, przestaną istnieć. Wtedy Microsoft będzie dyktować technologie i ceny swoich produktów jak chce - zniszczona zostanie możliwość inwencji twórczej.

Jeśli taka ustawa miałaby wejść w życie i za kilka lat miałbym się obudzić w świecie, w którym to, czy mogę oglądać telewizję czy grać w konkretną grę decyduje jakiś koncern, to nie wiem jak bym na to zareagował. Na pewno negatywnie.

Dlatego się podpisałem pod tą petycją i mam nadzieję, że rozsądek zwycięży. Choć kto ma pieniądze ten ma władzę - widać w przypadku Microsoftu działa to idealnie...
Emil05
Użytkownik
#3 - Wysłana: 9 Cze 2006 15:17:35
ja bym mial mysli samobojcze.

jesli na swiecie bedą kiedys rządzic wielkie korporacje to jedną z nich bedzie napewnoo microsoft
Picard
Użytkownik
#4 - Wysłana: 9 Cze 2006 15:26:00 - Edytowany przez: Picard
Emil05

Byłu powieści, które kreśliły wspomniane wizje przyszłości. Jedną z tych, które teraz przychodzą mi do łowy to ,,Czerwony Mars" i jego kontynuacje. W tamtej rzeczywistości wielkie korporacje zyskały tak nieograniczone wpływy i bogactwo, że wyprzedziły w rozwoju wszystkie możliwe państwa i praktycznie przejęły nad nimi wpływy. Jednocześnie osiągnęły ten stopień nasycenia, ze postanowiły wdrożyc w życie zasady oligopolu: podzieliły się wpływami na świecie- oraz poza nim- i nie zwalczały się wzajemnie, pomagając sobie tam gdzie było to konieczne. czarna to wizja i mam na dzieje ,ze nie dojdzie ona do skutku...
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 9 Cze 2006 15:54:40
Picard
Byłu powieści, które kreśliły wspomniane wizje przyszłości
Były, były, ale nie tylko (świetny) "Czerwony Mars", lecz i cała cyberpunkowa twórczość Gibsona. Z filmów zaś podobna myśl przebija i z "Obcego" (1-2) i z "Odległego lądu" i z "RoboCopa", wreszcie z cyberpunkowego (owszem kiepskawego) "Johnnego Mnemonica" na motywach opowiadania Gibsona...
Domko
Użytkownik
#6 - Wysłana: 9 Cze 2006 16:00:08
Jak widać powieści sf zawierają często dużo prawdy o dążeniach ludzi do nieograniczonej władzy nad społeczeństwem, czego przejawem mógłby być DRM...
Jo_anka
Użytkownik
#7 - Wysłana: 9 Cze 2006 16:02:27
Microsoft ma spore klopoty - donosi o tym ostatnie Wprost (23/2006). Musieli uruchomic miliardowe rezerwy jakie trzymali na czarna godzine, a B. Gates wrocil z emerytury.
Tak wiec nie jest pewne czy Microsoft bedzie mial udzial w "rzadzie dusz" przyszlosci... Musi wpierw utrzymac pozycje lidera na rynku, nie mowiac o pozycji monopolisty.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 9 Cze 2006 17:10:04
Jo_anka

Mały post, a cieszy

(Stary Q pod nowym nickiem Q__)
Pah Wraith
Użytkownik
#9 - Wysłana: 10 Cze 2006 16:01:14
"Legislacja dotycząca systemów DRM jest wprowadzana, bo wymaga tego dyrektywa Unii Europejskiej."

Niech mnie ktoś poprawi, ale czy dyrektywy UE to nie tylko zestaw zaleceń co do polityki i gospodarki, których wcale nie trzeba implementować, a przynajmniej nie koniecznie w zaproponowanej formie?
waterhouse
Moderator
#10 - Wysłana: 10 Cze 2006 16:14:47
czy dyrektywy UE to nie tylko zestaw zaleceń co do polityki i gospodarki, których wcale nie trzeba implementować, a przynajmniej nie koniecznie w zaproponowanej formie?

Dyrektywa UE wyznacza cel (oraz termin), natomiast pozostawia wolną wolę państwo członkowskiemu, jeśli chodzi o formę i metody realizacji tego celu.
Domko
Użytkownik
#11 - Wysłana: 10 Cze 2006 16:46:00
Tak, Pah Wraith. W tym przypadku to prawda - trąbią o tym na wszelkich stronach, gdzie pisze o DRM.
Ale jest jedna dobra wiadomość - podobno już na początku czerwca wiele z tych niekorzystnych zapisów zostało wykreślonych. Jednak nadal zostało parę niekorzystnych, m.in. zapis, wg którego można uznać nagrywarki CD lub DVD za nielegalne.
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 11 Cze 2006 01:52:31
Proszę tekścik nt. Star Trek a Microsoft:

http://www.humor.mocny.com/80,artykuly

USS Phoenix forum / Różności / List otwarty przeciwko DRM w Polsce

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!