USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Ciekawa Książka
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6  »» 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#31 - Wysłana: 27 Cze 2006 18:55:14 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Tym razem nie przedstawiam swoich subiektywnych propozycji, a listy najlepszych powieści SF wg. różnych miarodajnych gremiów:

http://nagrody.fandom.art.pl/Listy.html

(To ja Q, wracam teraz jako Q__)
Q__
Moderator
#32 - Wysłana: 28 Cze 2006 21:29:56
Odpowiedz 
Dorzucę też jeszcze propozycje z gatunku lżejszej, spaceoperowej, SF, a mianowicie "Żeglarzy Nocy" George'a R.R. Martina, jak dla mnie klimat zbliżony cokolwiek i do ST i do "Andzi", choć postacie znacznie mniej zacne. I, skoro przy Martinie jesteśmy, ni to powieść, ni to zbiór opowiadań "Tuf Wędrowiec", utwór w klasycznym Asimovowskim stylu, acz wzbogacony o cybergadgety i rozbudowane barwne tło (osadzony w tej samej rzeczywiostości co "Żeglarze..." i sporo opowiadań z genialnymi "Piasecznikami" na czele) opowiadający o facecie, który wszedł w posiadanie pozostałego po upadłym Imperium gigantycznego statku pozwalającego jego posiadaczowi wejść w cokolwiek "boską" rolę (tak, "Lexx" i "Andromeda" się kojarzą)
Q__
Moderator
#33 - Wysłana: 17 Lip 2006 19:11:16
Odpowiedz 
Pamięta ktoś z Was (Alek Roj?) młodzieżowe powieści Bohadana Peteckiego: "Bal na Pięciu Księżycach" (marzyłem by mieć takiego Truszka) i "Królową Kosmosu"? Uważam, że nawet fajne były (a w klimacie podobne do "Lost in space")...

(Z "Balu..." pamiętam m.in. wątek dwóch uczonych-szczęśników, których pomysły uszczęśłiwiania ludzkości i zaciekła rywalizacja przypominały "szorstką przyjaźń" Trurla i Klapaucjusza.)
James T Kirk
Użytkownik
#34 - Wysłana: 17 Lip 2006 19:20:15
Odpowiedz 
Pamięta ktoś z Was (Alek Roj?) młodzieżowe powieści Bohadana Peteckiego: "Bal na Pięciu Księżycach"

Ja pamiętam-świetna książka. Zresztą Petecki pisywał same perełki. Czytałeś może taką powieść ,,Lalande 21185,,? Jeżeli lubisz klmaty Peteckiego to ta ci się napewno spodoba.
Q__
Moderator
#35 - Wysłana: 17 Lip 2006 19:51:29
Odpowiedz 
Czytałeś może taką powieść ,,Lalande 21185,,?

Niestety nie

Jeżeli lubisz klmaty Peteckiego

Bardziej twórczość młodzieżową niż tę teoretycznie "poważniejszą". Ogólnie dobra rozrywkowa SF, pierwociny polskiej space opery...
Alek Roj
Użytkownik
#36 - Wysłana: 17 Lip 2006 21:52:27
Odpowiedz 
Pamięta ktoś z Was (Alek Roj?) młodzieżowe powieści Bohadana Peteckiego: "Bal na Pięciu Księżycach" (marzyłem by mieć takiego Truszka) i "Królową Kosmosu"?

"Królowej kosmosu" nie znam; "Bal na Pięciu Księżycach" - jak najbadziej, a także "Wiatr od słońca", "Tysiąc i jeden światów" (ta mi się najmniej podobała), "Koggę z czarnego słońca" i pewnie jeszcze inne, których już nie pamiętam. A zwłaszcza "X-1, uwolnij gwiazdy", w której po raz pierwszy zetknąłem się z koncepcją VR (rzeczywistości wirtualnej), która u Peteckiego nazywa się "fantomatyka". To wtedy (jakieś 20 lat przed "Matrixem"!) zacząłem sobie zadawać pytanie, czy to, czego doświadczam, jest realne. Do koncepcji "fantomatyki" Petecki wraca w "Rubin przerywa milczenie", gdzie bohater bierze udział w koncercie "wspomaganym" przez fantomatykę (być może jest to dalekie echo koncertów multimedialnych, których era rozpoczęła się na przełomie lat 60o/70). Z "X-1" dowiadujemy się ponadto, że fantomatyka uzależniała ludzi na podobieństwo narkotyku, a z "Rubina" - że została na Ziemi zdelegalizowana.
Ogólnie Petecki wydaje mi się być godnym kontynuatorem "młodzieżowego SF" Broszkiewicza, a zwłaszcza jego powieści "Mój księżycowy pech", którą - nie znając autora - można by wziąć wręcz za jakieś nieznane dzieło Peteckiego!
Q__
Moderator
#37 - Wysłana: 17 Lip 2006 22:40:11
Odpowiedz 
zetknąłem się z koncepcją VR (rzeczywistości wirtualnej), która u Peteckiego nazywa się "fantomatyka"

"fantomatykę" mamy też u Lema, Borunia ("Fantom") a bodajże i Fiałkowskiego...

bohater bierze udział w koncercie "wspomaganym" przez fantomatykę

Przypominają się "interaktywne" metody sztuki z "Obłoku Magellana"... A wąteek koncert+VR powrócił ostatnio np. w (łączącym cyberpunk, fantasy i nostalgię za podbijanierm Kosmosu) "Marzycielu" P.F. Hamiltona...

Petecki wydaje mi się być godnym kontynuatorem "młodzieżowego SF" Broszkiewicza

A znasz późną powieść Broszkiewicza "Bracia Koszmarek, Magister i ja"? Była nieco absurdalana ale swietna...
Alek Roj
Użytkownik
#38 - Wysłana: 17 Lip 2006 22:48:53 - Edytowany przez: Alek Roj
Odpowiedz 
Q__
A znasz późną powieść Broszkiewicza "Bracia Koszmarek, Magister i ja"? Była nieco absurdalana ale swietna...

Coś jakby Wesley Crusher i mały Anakin Skywalker w jednym, pomnożony przez dwa... Historia o "cudownych dzieciach" sprowadzona do absurdu poprzez nadmiar. Całość rzeczywiście niezwykła, mająca w sobie coś z happeningu.
Q__
Moderator
#39 - Wysłana: 17 Lip 2006 23:58:01
Odpowiedz 
Alek Roj

Rzecz miejscami bardziej groteskowa od grotesek samego Lema... I te cytaty typu "mątwia, plątwia i bźdźiągawa".

A wątek bliźniaków teraz na czasie.
Jo_anka
Użytkownik
#40 - Wysłana: 14 Sier 2006 20:45:11 - Edytowany przez: Jo_anka
Odpowiedz 
Chcialam wspomniec (byc moze zapomniana) powiesc z lat 60-siatych XXw. francuskiego pisarza (triller polityczny SF) Roberta Merle "Zwierze obdarzone rozumem". Polecam ja zwlaszcza wszystkim milosnikom madrych delfinow (Q__ ).

Wlasnie przeczytalam "Miedzy planetami" Heinleina i jest to faktycznie ta 'moja pierwsza powiesc SF'. Zabawne - 250 stron, a ja zapamietalam ja jako cykl parotomowy.
Q__
Moderator
#41 - Wysłana: 14 Sier 2006 21:16:40
Odpowiedz 
Jo_anka

Polecam ja zwlaszcza wszystkim milosnikom madrych delfinow

Kiedyś przeczytam (jak znajdę).

Wlasnie przeczytalam "Miedzy planetami" Heinleina i jest to faktycznie ta 'moja pierwsza powiesc SF'. Zabawne - 250 stron, a ja zapamietalam ja jako cykl parotomowy.

I jak Ci się podobało?
Jo_anka
Użytkownik
#42 - Wysłana: 14 Sier 2006 21:56:29 - Edytowany przez: Jo_anka
Odpowiedz 
Kiedys przeczytam (jak znajde).

Q_
Niestety wydal ja chyba tylko Czytelnik w latach 70-siatych (seria Nike) i nie byla wznawiana. Pozostaja wiec biblioteki publiczne, w ktorych zapomniana (dosc kiepski film zaszkodzil tej powiesci) stoi na polkach. O ile sie nie myle mieszkasz w Warszawie, podaje wiec linki do warszawskich bibl.publ.

http:// www.biblioteka.waw.pl/ (dzielnic Srodmiescie)
http://www.biblioteka.waw.pl/WITRYNY.HTM

I jak Ci sie podobalo?

Nadal mi sie podobala. Ta powiesc ma swoj urok.
Q__
Moderator
#43 - Wysłana: 14 Sier 2006 22:48:40
Odpowiedz 
Jo_anka

O ile sie nie myle mieszkasz w Warszawie

Mieszkam pod Wawą, a to róznica. Ale dzięki...

Nadal mi sie podobala. Ta powiesc ma swoj urok.

W rzeczy samej
The_D
Użytkownik
#44 - Wysłana: 14 Sier 2006 23:29:09
Odpowiedz 
Niestety wydal ja chyba tylko Czytelnik w latach 70-siatych (seria Nike) i nie byla wznawiana.

Rzeczywiście, wygląda na rzadki egzemplarz - nie ma jej ani w BN-ce, ani w BUW-ie ani Bibliotece Głownej, czyli 3 największych w Warszawie.
Delta
Użytkownik
#45 - Wysłana: 15 Sier 2006 00:23:36
Odpowiedz 
Roberta Merle "Zwierze obdarzone rozumem"

Rzeczywiście, wygląda na rzadki egzemplarz - nie ma jej ani w BN-ce, ani w BUW-ie ani Bibliotece Głownej, czyli 3 największych w Warszawie.

Jest jedna na Allegro
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=120616342
Q__
Moderator
#46 - Wysłana: 15 Sier 2006 01:33:28
Odpowiedz 
Delta

Jest jedna na Allegro

Dzięki
Q__
Moderator
#47 - Wysłana: 31 Gru 2006 00:51:35 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Chciałbym polecić Wam książkę, która ostatnio wciągnęła mnie bez reszty:

http://esensja.pl/ksiazka/prezentacje/tekst.html?i d=1654
Hazral
Użytkownik
#48 - Wysłana: 31 Gru 2006 11:18:16
Odpowiedz 
Q__ dobre, czytałem jeszcze jeden fragment który ukazał się dawno temu w "Science Fiction". A fakt że o tym pamiętam znaczy że musiał mi się spodobać . Jak znajdę czas to przeczytam całość
Q??
Anonimowy
#49 - Wysłana: 31 Gru 2006 11:44:15
Odpowiedz 
Hazral

fakt że o tym pamiętam znaczy że musiał mi się spodobać

Jak znajdę czas to przeczytam całość

I nie pozalujesz...
Q__
Moderator
#50 - Wysłana: 31 Gru 2006 12:33:59
Odpowiedz 
Powyżej to byłem ja, Q__
Hazral
Użytkownik
#51 - Wysłana: 2 Sty 2007 15:18:14 - Edytowany przez: Hazral
Odpowiedz 
To ja napisze o jednej z moich ulubionych trylogii IMO równie dobra jak trylogia Tolkiena. Nie jest to SF, ale nie jest to też czysta fantasy, bo zawiera wątki SF i świat książki jest na SF zbudowany.
Statek kolonizacyjny ląduje na niezbadanej planecie, na krańcu naszej galaktyki. Problem w tym, że na tej planecie działa siła zwana fae. Która jest błogosławieństwem dla zwierząt, zamieszkujących tą planetę, czyni bowiem z niej niemal raj dla nich. Dlaczego? Bo planeta dąży dzięki tej sile do spełniania marzeń. Dlaczego więc ta nowa ziemia jest piekłem dla ludzi? Dowiecie się czytając "Trylogie Zimnego Ognia" autorstwa pani C.S. Friedman, szczególnie polecam drugą część. Jest to jedyna pozycja przy której nieraz zakręciła mi się w oku łza, ( a i dwa razy zapłakałem, choć może miałem zły dzień, albo to dlatego że lubię dzieci?) i to wcale nie ze śmiechu
http://esensja.pl/magazyn/2002/08/iso/13_21.html

Powyżej recenzja, ale moim zdaniem autor za nisko ocenił 3 część, ja dałbym 2 oczka wyżej
PS Bohaterowie giną tu dość często, i w całości chodzi o ludzi, o ich uczucia i zachowania, o to jak różne osoby postrzegają świat oraz jak współistnieją pozornie całkowicie sprzeczne osobowości czyli to dlaczego tak lubię SF czy fantasy
Q__
Moderator
#52 - Wysłana: 2 Sty 2007 16:19:27 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Hazral

Znam, znam, taka pół fantasy, pół "Solaris", ale owszem dobra. A pani Friedman ma jeszcze na sumieniu klasyczną SF - "Obcy brzeg" (trochę tam, jak dla mnie, za mało hard science - np. fizyki, ale też wartą polecenia).

http://ksiazki.wp.pl/katalog/ksiazki/ksiazka.html? kw=41405
http://sf.magazyn.pl/publicystyka.php3?ID=696&nr=1

Skoro zaś napisałeś: "chodzi o ludzi, o ich uczucia i zachowania, o to jak różne osoby postrzegają świat oraz jak współistnieją pozornie całkowicie sprzeczne osobowości czyli to dlaczego tak lubię SF czy fantasy ", spodoba Ci się napewno. Zresztą z podobnie "psychologicznej" SF polecam też twórczość dwóch innych pań - C.J. Cherrych (cykle "Unia-Sojusz" ze znakomitymi "Stacją podspodzie" i "Czasem ciążenia") oraz J. Vinge (dylogia "Królowa zimy/Królowa lata").
elbereth
Moderator
#53 - Wysłana: 2 Sty 2007 16:41:42
Odpowiedz 
polecam "Bliznę" autorstwa Chiny Mieville (własnie czytam w PL)
oraz "Dworzec Perdido" tego samego autora (czeka do przeczytania w orginale)
Książki z uniwersum bardzo ciekawego i orginalnego fantasy, taka mieszanka elementów z którą nie spotkalem sie nigdzie wcześniej.
naprawde dobra rzecz ;]
Q__
Moderator
#54 - Wysłana: 2 Sty 2007 16:49:15 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
elbereth

"Dworzec Perdido"

Mam w wersji PL, znakomite.

http://dukaj.fantastyka.art.pl/publicystyka/2002-0 9-10-sfinks.html

Jest też powieść jeszcze u nas nie wydana, ale od dawna znając jej wydany w Polsce fragment (opowiadanie "Dywany Wanga") i angielska wersję (na ile mi znajomość w/w języka pozwala ) ostrzę sobie zęby na wersję PL. (Uprzedzam jednak lojalnie "Diaspora" to powieść o stężewniu pierwiastka "hard" jeszcze większym niż u Lema, Dukaja czy Baxtera.)

http://dukaj.fantastyka.art.pl/publicystyka/99f.ht ml
Pah Wraith
Użytkownik
#55 - Wysłana: 2 Sty 2007 18:19:26
Odpowiedz 
A ja polecam, jeśli ktoś jeszcze nie czytał, "Piotrusia Pana" - jedna z tych książek, obok "Małego Księcia" oraz także w pewnym sensie serii "Muminków" które są wspaniałymi książkami dla dzieci, ale dorosły wyciągnie z niej dla siebie duuużo więcej.
Q__
Moderator
#56 - Wysłana: 2 Sty 2007 18:39:55 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
I jeszcze jedna mocno nietypowa powieść (eklektyzmem świata przedstawionego trochę, ale bardzo lekko, zbliżona do Mieville'a)

http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/marek_s._hu berath/miasta_pod_skala/recenzja

Pah Wraith

Nie posądzałem Cię o to, ale... ja też uwielbiam te książki.
theczarek
Użytkownik
#57 - Wysłana: 4 Sty 2007 00:01:19
Odpowiedz 
Heh to i ja trochę popolecam:

Przede wszystkim cylk "Hyperiona" Dana Simonsa i "Nigdylię" Zindella.
Podobały mi się też powieści Vernona Vinge "Ogień nad Otchłanią" i "Otchłań w Niebie" (pomimo tytułów nie tworzą jednego cyklu).
Z lżejszych powieści polecam cykl Barrayarski Louis McMaster Bujold - pierwszy tom dość nijaki ale potem jest już nzacznie lepiej.
Q__
Moderator
#58 - Wysłana: 4 Sty 2007 00:14:42 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
theczarek

Przede wszystkim cylk "Hyperiona" Dana Simonsa i "Nigdylię" Zindella.
Podobały mi się też powieści Vernona Vinge "Ogień nad Otchłanią" i "Otchłań w Niebie"

Heh, to mamy zbieżny gust, też lubie te postcyberpunkowe space opery....

pomimo tytułów nie tworzą jednego cyklu

No nie do końca - ten wskrzeszony przez Starego i połączony z nim bohater "Ognia..." pochodzi z "Otchłani..." właśnie, tyle, źe ożywiony został częściowo, niczym Pirx we "Fiasku"...

Z lżejszych powieści polecam cykl Barrayarski Louis McMaster Bujold

Cóż, taki np. pomysł na społeczeństwo Cetagandy jest interesujący, ale jedno się autorce nie udało, Miles V. opisywany jako geniusz zachowuje się często jak słabo rozgarnięty nastolatek, a to mnie irytowało. Był częściowo wzorowany na Paulu z "Diuny", ale kudy mu do niego.... Amator.
theczarek
Użytkownik
#59 - Wysłana: 4 Sty 2007 00:31:25
Odpowiedz 
pisywany jako geniusz zachowuje się często jak słabo rozgarnięty nastolatek

To jest nastolatek, typową da niego burzą chormonów itp, itd. Nie zauważyeś że większość jego wpadek wiąże się z obecnością przedstawicielki płci przeciwnej (najczęściej wysokiej). Poza tym bycie geniuszem w jednej dziedzinie nie indukuje bycia go w innych.
Q__
Moderator
#60 - Wysłana: 4 Sty 2007 00:38:45 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
theczarek

Ależ nie o to chodzi, w końcu młodym Atrydą też nieraz telepało, ale dlaczego, na chińskiego boga, przed taką np. misją na Cetagandzie zamiast (jak E. Thissell w "Księżycowej ćmie", G. Ai w "Lewej ręce ciemności" czy I. Tichy w "Wizji lokalnej") przejrzeć trochę dostępnych raportów i opracowań (w końcu Barrayar ma na rzeczonej planecie i dyplomatów, i wywiad i - zapewne - jakichś naukowców) idzie w ciemno popełniając gafę za gafą? W końcu jest synem przywódcy i oficerem z niejakim doświadczeniem, skąd te "szkolne" błędy?
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6  »» 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Ciekawa Książka

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!