USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Lexx vs. Star Trek

Autor Wiadomość
ODOmin
Anonimowy
#1 - Wysłana: 30 Sty 2006 23:20:38
Odpowiedz 
Witam!

Ciekawy jestem jak wielu z was oglądało LEXX-a?
Obecnie na zmianę oglądam 2 sezon TNG i 2 sezon Lexxa i tak sobie myślę że jakby porównywać oba seriale do gatunków humoru to Lexx jest absurdalny jak Monthy Python a TNG bardziej realistyczny jak Dzień Świra.
A tak na poważnie to: w star treku "żywego" statku chyba nie było, bo w pilocie TNG ta istota to nie statek lecz baza kosmiczna. Twórcy Lexx chyba troche zrzynali z treka, ale sądzę że w całkiem twórczy sposób. Cień z Lexxa niszczący ludzi trochę nawiązuje chyba do Borg, a przepowiednie wyroczni podobne są do bajorańskich wizji Sisko z DS9.
Jak to widzicie?
Wookie
Użytkownik
#2 - Wysłana: 31 Sty 2006 00:43:35
Odpowiedz 
Genralnie miom zdaniem Lexx jest do obejrzenia ale jest troche powyzej przecietnej i nawet nie moze startowac ze Star Trekiem
Pah Wraith
Użytkownik
#3 - Wysłana: 31 Sty 2006 09:43:25
Odpowiedz 
w star treku "żywego" statku chyba nie było, bo w pilocie TNG ta istota to nie statek lecz baza kosmiczna

Nie chcę spoilerować, ale: oglądaj dalej
Picard
Użytkownik
#4 - Wysłana: 31 Sty 2006 11:49:37
Odpowiedz 
Wookie

Powyżej czy poniżej?
ODOmin
Anonimowy
#5 - Wysłana: 31 Sty 2006 13:37:31
Odpowiedz 
Miałem na myśli bardziej porównanie z przymrużeniem oka. Nie takie poważne oczywiście że Lexx się nie umywa do ST.

Pah - miałem na myśli "żywy, ale sterowany statek". Istot wielkości statku kosmicznego było mnóstwo w ST, jednak żyły one swoim życiem nikt ich "nie sterował".

Co do Lexxa to sądzę że jest to jeden z nielicznych seriali s-f tak jajcarski i najeżony seksownymi wstawkami. Troche tego mi brakuje w ST.

O jakosci Lexxa mówią nazwiska gościnnie występujacych gwiazd np. McDowell czy Hauer. Dlatego uważam ten serial za warty oglądania.
Pah Wraith
Użytkownik
#6 - Wysłana: 31 Sty 2006 14:04:40
Odpowiedz 
Pah - miałem na myśli "żywy, ale sterowany statek". Istot wielkości statku kosmicznego było mnóstwo w ST, jednak żyły one swoim życiem nikt ich "nie sterował".

No i tu się mylisz. Dla porządku, rzucę hasła: Tin Man i 8472. Wszystko przed Tobą
ODOmin
Anonimowy
#7 - Wysłana: 1 Lut 2006 12:49:05
Odpowiedz 
Ojjj nie sprecyzowałem sorry!

Chodziło mi o statek-istote kierowaną przez człowieka (i to w dodatku przygłupa - nieprzystosowanego do tego zadania).

No 8472 tak, a Tin Man?
cezary
Użytkownik
#8 - Wysłana: 1 Lut 2006 14:16:46
Odpowiedz 
tematu wyzszosci Lexxa nad Star Trekiem to nawet ja balbym sie poruszac

Sie lepiej modlcie zeby temat umarl smiercia naturalna zanim Kai przejrzy forum

Co do serialu - po drugim odcinku (filmie) 1 sezonu zrezygnowalem, zbytnio absurdalne, nawet pomimo, ze lubie Monty Pythona.
A jak uslyszalem, ze pierwszy sezon jest jeszcze w miare "normalny" to juz w ogole usunalem Lexxa z dysku i dalem sobie spokoj
Pah Wraith
Użytkownik
#9 - Wysłana: 1 Lut 2006 19:50:25 - Edytowany przez: Pah Wraith
Odpowiedz 
No 8472 tak, a Tin Man?

Naprawde chcesz spoilery?

OKi

UWAGA SPOILER....

Tin Man to ogromny kosmiczny byt, który żył własnym życiem, jednakże stanowił część większej floty. We wnętrzu siedział sobie humanoidalny towarzysz najprawdopodobniej o zdolnościach telepatycznych.
ODOmin
Anonimowy
#10 - Wysłana: 2 Lut 2006 10:43:20
Odpowiedz 
Pah
Humanoidalny towarzysz telepata rozumiem...
ale Lexxa kieruje człowiek, który dla zabawy rozwala planety..

i tu sie potwierdza:
ST = serial logiczny Lexx = serial absurdu
cezary
Użytkownik
#11 - Wysłana: 2 Lut 2006 11:01:49
Odpowiedz 
bo i taki mial chyba byc, bawic a nie zmuszac do myslenia

nie powiesz mi, ze po Monty Pythonowskim "Sensie Zycia" zaczales sie zastanawiac nad sensem istnienia itd
ODOmin
Anonimowy
#12 - Wysłana: 2 Lut 2006 23:41:15
Odpowiedz 
A dlaczego niby nie??
Czemu nie myśleć o życiu po obejrzeniu satyrycznego filmu.
Zawsze musi być "mądry polak po szkodzie" albo "tylko tragedia mnie porusza"?

JUż daje przykład: niby Lexx który Twoim zdaniem ma bawić w pilocie przedstawia obraz technokratycznego społeczeństwa, w którym Ludzi są niczym w zwiazku planet należącym do "Cienia" - nie widzisz nawiązania do totalitaryzmu i ostrzeżenia na przyszłość?
Bawi i uczy!
Zresztą ze ST jest to samo pod płaszczem rozrywki przekazuje sie powazne treści.
Dam tu chaciżby przykład z VOYa - odcinek w którym EMH używa wiedzy zbrodniaża wojennego by znaleźc nowe metody leczenia!
Pah Wraith
Użytkownik
#13 - Wysłana: 3 Lut 2006 11:00:52
Odpowiedz 
ST nie ma zapędów parodystyczno - satyrycznych. To kwestia nacisku i wyrazistości przesłań...
ODOmin
Anonimowy
#14 - Wysłana: 3 Lut 2006 12:41:21
Odpowiedz 
Pah :

Mylisz się!
W jakim celu są zatem jajcarskie odcinki typu:
DS9: "Looking for Par'Machai in alll the wrong places" albo
VOY: "Someone to care for me" ??
Jakie tu przesłanie jeśli nie satyra: z Voya wzięte - Lt. Paris: "Ja z B'ellaną, więc czemu nie hologram z ex-borgiem, na tym statku jest wszystko mozliwe".
Miej troche dystansu do ST...
Pah Wraith
Użytkownik
#15 - Wysłana: 3 Lut 2006 12:57:50
Odpowiedz 
Podane przez ciebie przykłady to "comedy relief" co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: "ulga komediowa" czyli mały przerywnik dla złapania oddechu. Występują one w filmach i serialach, w formie scenek, całych odcinków, śmiesznych postaci (vide Jar Jar Binks w GW) itp.

Oznacza to, że w przyjętej konwencji ogólnie poważnej (o ile można wogóle użyć takiego sformułowania w branży rozrywkowej) od czasu do czasu trzeba wsunąć mniej lub bardziej niepostrzeżenie luźniejszy fragment, bo inaczej:
a) nikt nie zniesie cały czas jednakowego lub rosnącego napięcia - konwencja się znudzi,
b) napięcie przestanie w widzach rosnąć i trzeba by stymulować ich coraz silniejszymi bodźcami.

W przypadku ST mamy do czynienia z konwencją ogólnie poważną - uczucia jakie widz odczuwa, to w większości ciekawość, strach, oczekiwanie, wszelkie formy empatii dla bohaterów, czasem zaś również śmiejemy się, obserwując zmagania Doktora z ludzką rzeczywistością, próby oszustw Quarka itp.
Jednak przeważają te pierwsze.

Lexx ma jak sami piszecie charakter satyryczny, komediowy, nie można napisać, że Star Trek ma podobny. jedna jaskółka wiosny nie czyni.

To zaś, że może bawiąc-uczyć jest inną kwestią (zwłaszcza, że można rozumieć słowo "bawić" w róznych kontekstach - albo jako miłe spędzanie czasu, albo skłanianie do śmiechu).

Myślę, że mam dystans do ST...
Anonim
Anonimowy
#16 - Wysłana: 28 Cze 2006 22:20:32
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#17 - Wysłana: 28 Cze 2006 22:21:45 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Ciekawe czy nasz Admin, Kai, wziął sobie ksywkę po tym Kai'u z "Lexx"? Ale, jak napisał The_D, Ciekawość to pierwszy stopień do piekła...
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 30 Cze 2006 11:46:05
Odpowiedz 
Oficjalna strona "Lexx":

http://www.lexxfanclub.org/
Robotronik
Użytkownik
#19 - Wysłana: 5 Sier 2011 20:32:26 - Edytowany przez: Robotronik
Odpowiedz 
Ogladalem LEXX-a,dosc ciakawy pomysl, muzyka i klimat rewelacyjny ale nie zawsze, jako serial mogl byc bardziej dopracowany.
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 15 Sty 2012 22:52:59 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Robotronik

Robotronik:
Ogladalem LEXX-a

I ja się skusiłem na powtórkę. Po tylu latach to jakbym oglądał od zera... Cóż mogę powiedzieć po pilocie ("I Worship His Shadow")? Klimat bardzo dziwny, ni to post-hippisowska psychodelia, ni to "Diuna", ni to gorzkie komedie Gilliama (widać też źródło niektórych pomysłów do WH40K i "Kronik Riddicka"), muzyka adekwatna do klimatu, bohaterowie.. hmm... specyficzni, najciekawszy chyba ten, którego nasz Naczelny Admin nosi w nicku i avatarze... hippis-żywy trup-zabójca, w dodatku smętny jakiś (nie, żeby powodów nie miał) słowem: mieszanka piorunująca. Zev, cóż, niezależnie od zmian wyglądu pozostaje kobitą z jajami. Stanley, tchórz i konformista, który dostał do ręki taaką zabawkę. 790 - ciało by mu się przydało (choć wolę nie myśleć jak by z niego usiłował korzystać ). Giggerota - nie sposób odmówić tej kanibalce swoistego.. hmm.. uroku. Shadow - ciekawy nawet badguy (acz nie tak ciekawy jak móglby być, bo akurat o co z nim chodzi - pamiętam. Brak w tym wszystkim wyrazistych Problemów na miarę TNG czy nawet S:1999, nie jest to też zdecydowanie hard SF (już SW jest na tym tle hard), ale - jako, że zdążyłem prawie wszystko pozapominać - b. jestem ciekaw jak się to wszystko rozwinie. No i jeden z producentów tak ładnie się nazywa - Tichy (w dodatku Wolfram). Znaczy: czuję się wciągnięty .

ps. obowiązkowe linki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lexx
http://www.imdb.com/title/tt0178149/
http://www.tv.com/show/2065/summary.html
http://www.filmweb.pl/serial/Lexx-1997-106665
http://www.youtube.com/watch?v=NxuUbizTVXM - intro
http://lexx.wikia.com/ - wiki
http://sadgeezer.com/Category/LEXX/
http://www.youtube.com/watch?v=wYoq6sovr8Y - słynna Yo Way Yo! - Brumen-G Fight Song
Eviva
Użytkownik
#21 - Wysłana: 16 Sty 2012 17:45:42
Odpowiedz 
Hmmm.... mam smak na Lexxa... trzeba będzie chyba coś wykombinować
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 16 Sty 2012 19:48:04 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Eviva

Chcesz podwatykanić Panu Naszemu jego stary serwer, a następnie - za przeproszeniem - wszamać?
Eviva
Użytkownik
#23 - Wysłana: 16 Sty 2012 20:15:40
Odpowiedz 
Q__

Byłby to nie lada wyczyn. Pobiłabym chyba na głowę kaprala Clingera, który w czwartej bodajże serii MASHa próbował zjeść jeepa, by dowieść swej niepoczytalności.
Jo_anka
Użytkownik
#24 - Wysłana: 16 Sty 2012 20:55:32
Odpowiedz 
ODOmin:
w star treku "żywego" statku chyba nie było

Pah Wraith:

No i tu się mylisz. Dla porządku, rzucę hasła: Tin Man i 8472.

I nie zapominajcie, o sieci bio-neuralnej na statkach klasy Intrepid. To jedyne cokolwiek 'żywe' statki we Flocie UFP.

Q__:
Ciekawe czy nasz Admin, Kai, wziął sobie ksywkę po tym Kai'u z "Lexx"?

Czy to ma oznaczać, że główny Admin czuje się... nieżywy?!!! :P
Q__
Moderator
#25 - Wysłana: 19 Wrz 2013 16:45:56 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 

USS Phoenix forum / Science-Fiction / Lexx vs. Star Trek

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!