USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / BSG 2004 w TVP 1 !!!
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6  7 
Autor Wiadomość
The_D
Użytkownik
#181 - Wysłana: 1 Gru 2007 15:15:35
Odpowiedz 
Co do wątków mistyki: po śmierci Eloshy wątki religijne zanikły, pojawiły się wraz z wyrocznia na początku 3 sezonu. Liczyłem na wiecej a zamiast tego wszystko przystopowało.

Muszę przyznać, że mistyka w BSG co nieco mnie drażniła. Nie chodzi tylko o ciągoty do twardej SF. Scenarzyści Galactiki zbyt często sięgali po wątki mistyczne bez większego przemyślenia do sztucznego zagmatwania scenariusza albo jako fantastyczny odpowiednik "plot device". Wymyślono wiele aspektów: religia Kolonii, religia Cylonów, 13. kolonia, Roslin i jej wizje, strzała Ateny, kobol, dziecko Boomer (głownie piję do urojeń Baltara na Kobolu), 5-ka w głowie Gaiusa, przeznaczenie Starbuck, "uśpione" modele, zafundowane nam w Razorze stare modele i 1-sza hybryda i pewnie jeszcze parę innych o których zapomniałem. Wszystkie te motywy zamiast zmierzać ku jakiemuś wspólnemu mianownikowi albo chociaż ustatkować się w stabilnych torach zdają się rozłazić na boki i rozrywając przy okazji opowiadana historię.
Q__
Moderator
#182 - Wysłana: 1 Gru 2007 15:22:24
Odpowiedz 
The_D

13. kolonia

Nasza Ziemia po prostu...

5-ka w głowie Gaiusa

Raczej jakiś cud hi-tech...

"uśpione" modele

To mistycyzm? Tajemnica - tak, ale żeby mistycyzm?

Wszystkie te motywy zamiast zmierzać ku jakiemuś wspólnemu mianownikowi albo chociaż ustatkować się w stabilnych torach zdają się rozłazić na boki i rozrywając przy okazji opowiadana historię.

I dlatego finał jest tak ważny. Dopiero on pokaże, czy "rozłażące się" wątki zejdą isę w fascynujacą całość, czy też scenarzyści nad nimi od początku nie panowali...
The_D
Użytkownik
#183 - Wysłana: 1 Gru 2007 16:25:28 - Edytowany przez: The_D
Odpowiedz 
13. kolonia

Nasza Ziemia po prostu...

Nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak oni to połączą ze sobą, ale poczekamy.

5-ka w głowie Gaiusa

Raczej jakiś cud hi-tech...

A Gaius w głowie Caprica 5? Sam pomysł mi się podobał, ale sądzę, żeby udało się to wiarygodnie i racjonalnie wyjaśnić.

To mistycyzm? Tajemnica - tak, ale żeby mistycyzm?

IMHO scena w świątyni z D'Anną to 100% mistycyzmu.

I dlatego finał jest tak ważny. Dopiero on pokaże, czy "rozłażące się" wątki zejdą isę w fascynujacą całość, czy też scenarzyści nad nimi od początku nie panowali...

A ja jestem pewien, że uda sie jako tako zawiązać może ze 2-3 główne.
Q__
Moderator
#184 - Wysłana: 1 Gru 2007 18:32:48
Odpowiedz 
The_D

Nie jestem w stanie sobie wyobrazić jak oni to połączą ze sobą, ale poczekamy.

Może okaże się, że Galactica przyleci na Ziemie końca XXIV w.

A Gaius w głowie Caprica 5? Sam pomysł mi się podobał, ale sądzę, żeby udało się to wiarygodnie i racjonalnie wyjaśnić.

Jakieś urządzonko łącznościowe. Może (jak u Dukaja) wykorzystujące paradoks EPR.

A ja jestem pewien, że uda sie jako tako zawiązać może ze 2-3 główne.

Czyli, że reszta im sie "rozlezie"?

No zobaczymy czy wyjdzie im precyzyjna układanka w stylu B5, czy improwizacja a'la Trek.
Borlog
Użytkownik
#185 - Wysłana: 1 Gru 2007 18:50:30
Odpowiedz 
Sh1eldeR
Anders natomiast z drugiej strony wie, ze Lee to syn Adamy. Ze przebywa na Galactice, jednostce wojskowej, ale on sam wojskowym nigdy nie byl. W tej sytuacji danie w morde CAGowi Galactiki, synowi Admirala, powazanemu i lubionemu oficerowi... to nie musialby byc najlepszy pomysl!

Dobrze tylko czy ktos normalny wytrzymałby gdy jego żona spotyka się po kryjomu z konkurentem w Eye of Jupiter ? Krew nie woda, nie bał się Cylonów na Caprice , w końcu wybuchnął tylko że za póżno. Mógł się wcześniej spotakać z Lee i powiedzieć mu to i owo. Jakoś zapomniał o grążycm ze strony blaszaków niebezpieczeństwie gdy zaczał się kłócić z Lee i naraził przez to innych na stratę cennego czasu.

zreszta ona juz o tym mowila w ktoryms odcinku (nie pamietam w ktorym, pewnie w ktoryms z podanych przez ciebie).

Taking a Break from All You Worries - natarcie pięciakątu, upijajacy sie Lee i biedna Dualla. Odcinek niemiłosiernie przerobiony podczas montażu. Dualla sama się wepchała w ten magiel więc niech cierpi , tylko dlaczego my mamy cierpieć.
Szkoda że w II sezonie Kara nie palnęła jej w zęby i powiedziała by została z mr. Kikeya?

Oczywiście cały wątek pięciokątu stanie się
najważniejszy w całym serialu bo trzy frakcje dążą o wzgledy Kary Thrace:
Leoben - 7
Anders - 5
i Lee reprezentant ludzkości - ale się nam gwiezdna opera mydlana zrobiła.

choc postaram sie nie wchodzic na Cylon Secrets zeby nie poznac za duzo spoilerow

Oj pokusa kiedyś okazała się za silna dla mnie, teraz staram się trzymać od strony z dala.......
Picard
Użytkownik
#186 - Wysłana: 1 Gru 2007 18:58:34
Odpowiedz 
The_D

grudniu TVP puszcza od nowa 1-szy sezon.

O północy z piątku na sobotę.

No to bedzie co ogladac- bo nie wszytskie odcinki z pierwszego sezonu znam. A i w AXN szykuja sie podobniez rewelacje- TNG sezon 5 oraz StarGate- szkoda jedynie, ze puszczany od poczatku. SF nie miala sie tak dobrze w Polsce od paru ladnych lat- kto wie moze i Star Trek XI wyswietlanego w kinach sie doczekamy?
Q__
Moderator
#187 - Wysłana: 1 Gru 2007 19:06:58
Odpowiedz 
Borlog

Mógł się wcześniej spotakać z Lee i powiedzieć mu to i owo. Jakoś zapomniał o grążycm ze strony blaszaków niebezpieczeństwie gdy zaczał się kłócić z Lee i naraził przez to innych na stratę cennego czasu.

Może w tym momenice był w takim stresie, że nerwy mu pusciły i wtewdy dopiero "wyrzucił to z siebie"?

Szkoda że w II sezonie Kara nie palnęła jej w zęby i powiedziała by została z mr. Kikeya?

Przemoc... Fee...

ale się nam gwiezdna opera mydlana zrobiła.

Ciekawe czy w Caprice (oo ile powstanie) nie będzie gorzej?)

Picard

kto wie moze i Star Trek XI wyswietlanego w kinach sie doczekamy?

Chyba tak (IMHO Murdoch sprowadził TOS nie bez powodu w okresie tak niewiele wyprzedzającym planowaną premiere ST XI)...
Borlog
Użytkownik
#188 - Wysłana: 1 Gru 2007 19:18:00
Odpowiedz 
Q__
Przemoc... Fee...

Przemoc ale w stylu Kary Thrace
Q__
Moderator
#189 - Wysłana: 1 Gru 2007 19:26:06 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Borlog

Przemoc ale w stylu Kary Thrace

Lubię Karę, ale... nie lubię mordobić... (Choć do temperamentu Kary w sumie by to pasowało...)
Q__
Moderator
#190 - Wysłana: 2 Lut 2008 09:53:10 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Odświeżyłem sobie po nocy odcinek nBSG (w którym akurat było dużo Kary i dużo przemocy) i naszła mnie taka refleksja...

Otóż w większości seriali SF bohaterowie stają przed trudnymi problemami i dokonują wyborów, także etycznych. W Treku (z wyjątkiem nielicznych odcinków TOS i DS9, w których wkraczamy w "szarą strefę") są to zazwyczaj rozwiązania jednoznacznie właściwe i wybrane po uprzednim dokładnym rozpoznaniu sytuacji (zresztą nawet w tych nielicznych wypadkach, gdy bohaterowie wahają się jak postąpić, a my wraz z nimi sytuacja jest - od pewnego momentu - jasna). Zagadki Wszechświata są "łamigłówkami" stojącymi przed dzielną załogą, bohaterowie rozwiązują je i dzięki temu wiedzą już co zrobić ("wolność jako uświadomiona konieczność").

Trochę inaczej jest w SAAB. Gdzie bohaterowie stają nieraz przed drastycznymi wyborami, i - choć szlachetni - są źołnierzami walczącymi w wojnie wywołanej przez ludzi znacznie mniej szlachetnych. To, czyni ich sytuację bardziej dwuznaczną, acz nie przekreśla ich heroizmu i żołnierskiego trudu.

Także "FarScape", choć bardziej cukierkowy wprowadza element łagodnej dwuznaczności pokazując bohatera, co prawda pozytywnego, lecz rozchwianego psychicznie.

Jeszcze inaczej jest w "Firefly/Serenity", gdzie bohaterowie nastawieni są na zysk i działają w realiach kosmicznego "Dzikiego Zachodu", ale powtarza się tu stary westernowy (i gwiezdnowojenny) schemat. Nawet jeśli z bohaterów chwilami łajdaki, to są to "nasze sukinsyny", mające w dodatku dość zdrowe zasady moralne i koniec końców dokonujące właściwych wyborów.

Tymczasem w nBSG jest diametralnie inaczej. Dojrzalej. Jak w prawdziwym życiu. Bohaterowie umieją w jednym odcinku wzbudzić naszą sympatię, by w drugim wk*** nas i zbrzydzić. Ich wybory są drastyczne i ani oni, ani my, nie mamy nigdy pewności czy do końca słuszne. Rozwiązywanie zagadek przynosi odpowiedzi niepełne, daje raczej niepokój, niż pewność co dalej robić... Spełnia się dukajowy postulat świata SF pozwalającego tworzyć różne (często sprzeczne, a tak samo pasujące do znanych faktów) hipotezy, szkoda tylko, że głównie na płaszczyźnie intryg fabularnych, ale suspense czysto naukowy, w serialu tego typu mógłby być niestrawny...

Jest tylko jedno małe ale - do takich postaci trudno się przywiązać, zbyt są pełne ułomności. (Choć udało mi się polubić... Tigha. I, nieco perwersyjnie, Baltara.)
Domko
Użytkownik
#191 - Wysłana: 2 Lut 2008 20:59:32
Odpowiedz 
Nie znam zbyt dobrze nBSG - widziałem raptem 2 odcinki. Przyznam, że serial jakoś mnie specjalnie nie wciągnął, ale pewnie to wynika z braku czasu na oglądanie i chyba z faktu, że jestem miłośnikiem utopijnej sf rodem z TNG. Serial nieco przypomina DS9 wszechobecnym napięcem wobec wojny i wątkami mistyczno-religyjnymi, których po prostu nie lubię w sf - drażniły mnie w DS9, drażniły mnie w B5 - i pewnie by drażniły mnie tutaj.
Q__
Moderator
#192 - Wysłana: 2 Lut 2008 21:01:39 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Wracając jeszcze do zagadek naukowych, naszła mnie jedna myśl... Ten Cylon w w/w odcinku gadał Karze, że historia powtarza się ileś razy z tymi samymi postaciami w różnych rolach (takie nawiązanie do hinduistycznej idei kolejnych wszechśwatów). I tak się zastanawiam czy nie była to sugestia, że stare BSG to wersja z poprzedniego wszechświata (zwłaszcza, że Glen A. Larson występowął jako creative consultant)...

Domko

Nie znam zbyt dobrze nBSG - widziałem raptem 2 odcinki.

Z ciekawości: które dwa?
Domko
Użytkownik
#193 - Wysłana: 2 Lut 2008 21:10:57
Odpowiedz 
Nie mam pojęcia. Pamiętam pojedyncze sceny, np. Cyclon ściga kogoś w lesie czy odliczanie do skoku.
Q__
Moderator
#194 - Wysłana: 2 Lut 2008 21:15:03 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Domko

Cyclon ściga kogoś w lesie czy odliczanie do skoku.

To w co drugim odcinku 1 sezonu było.

ps. Jeśli z tą swoja hipotezą z poprzedniego posta mam racje to jest to b. oryginalna metoda dokonania reBootu przy jednoczesnym zachowaniu continuity. Wyjąsniąłoby to też podobieństwo strojów z nBSG ze współczesnymi ziemskimi. Skoro bohaterowie starej BSG dotarli do "naszej" Ziemi, to świat nBSG byłby przyszłym Wszechświatem, w kótrym wystapiły te same stroje, technologie i zwyczaje, tylko w innej konfiguracji, jako powracajacy motyw...
Domko
Użytkownik
#195 - Wysłana: 2 Lut 2008 21:30:45
Odpowiedz 
To w co drugim odcinku 1 sezonu było

Wiem.
Niestety, nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć o tych odcinkach.
Q__
Moderator
#196 - Wysłana: 2 Lut 2008 22:04:15 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Domko

nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć o tych odcinkach.

Odcinki, jak odcinki, bardziej mnie ciekawi co macie do powiedzenia o mojej (genialnej) teorii....

ps. jedyna recenzja nBSG jaką znalazłem w polskich serwisach poświęconych SF:
http://paradoks.net.pl/read/4077
Biter1
Użytkownik
#197 - Wysłana: 3 Lut 2008 16:36:43
Odpowiedz 
Powiedzmy że twoja teoria jest do przyjęcia oczywiście z biegiem czasu trzeba by w niej pewne wady naprawiać ale moge ją poprzeć. powiedz mi lepiej co jest teraz puszczane na tvp2. bo mam święte przekonanie że oglądałem odcinki po polsku jak dolecieli do jakiejś planety stwierdzili że to kobol wracali sie na Caprice raptorem po coś z muzeum a tu ostatnio się dowiaduję że nawiedzony cylon im mówi że odnajdą Kobol. to czy ja już Angielskiego od polskiego nie odróżniam czy coś przegapiłem. przyznam nie widziałem pierwszych 5 odcinków tego sezonu
Q__
Moderator
#198 - Wysłana: 4 Lut 2008 16:42:33
Odpowiedz 
Biter1

Powiedzmy że twoja teoria jest do przyjęcia oczywiście z biegiem czasu trzeba by w niej pewne wady naprawiać ale moge ją poprzeć.

Okazuje się, że trafiłem w sedno...

Z bloga science advisora serialu:
Or, better yet, here's an answer to make everybody happy! Recall the words of Pythia, "All of this has happened before, and all of this will happen again." So, quite simply, the original series was "the last time around", the current series is the more recent cycle of time. QED.
http://battlestargalactica.com/blogs/blog_kg0001.h tm

powiedz mi lepiej co jest teraz puszczane na tvp2. bo mam święte przekonanie że oglądałem odcinki po polsku jak dolecieli do jakiejś planety stwierdzili że to kobol wracali sie na Caprice raptorem po coś z muzeum a tu ostatnio się dowiaduję że nawiedzony cylon im mówi że odnajdą Kobol. to czy ja już Angielskiego od polskiego nie odróżniam czy coś przegapiłem.

Zaczęli powtarzać pierwszą serię od początku...
Biter1
Użytkownik
#199 - Wysłana: 4 Lut 2008 20:05:42
Odpowiedz 
A Dzięki Q czyli leczyć na głowe nie musze. wystarczy opierdolić TVP za moje złe samopoczucie bo puszczają powtórki
Q__
Moderator
#200 - Wysłana: 4 Lut 2008 20:38:40 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Biter1

wystarczy opierdolić TVP za moje złe samopoczucie bo puszczają powtórki

Lepiej, ze puszczają powtórki, niż żeby mieli nic nie emitować... A przy kolejnym oglądaniu zaczynam się w tym nBSG rozsmakowywać... Podoba mi się ten przyziemno-technologiczny klimat w stylu starej dobrej SF.

Doceniłem też (zestawiając daty), ze nBSG był pierwszym serialem pełnym zagadek, intryg i atmosfery schyłku i zagrożenia... LOSTy i i inne "Prisony..." (a nawet "Herosy") w sumie z nich sporo zżynają...

ps. strona o serialu:
http://battlestargalactica.com/

i blog, w którym można przeczytać artykuł z "Czasu fantastyki" o nBSG:
http://myriads-of-me.blogspot.com/2007_02_01_archi ve.html
(na samej górze, niżej tematyka gwałtownie się zmienia)
Biter1
Użytkownik
#201 - Wysłana: 4 Lut 2008 21:13:41
Odpowiedz 
Lubie LOST ale nie umywa sie do BSG a nawet nBSG. nie ma tego klimatu
Podoba mi się ten przyziemno-technologiczny klimat w stylu starej dobrej SF.

w tym tkwi wielkość nBSG te telefony na kabelek.
Ethno
Użytkownik
#202 - Wysłana: 4 Lut 2008 21:41:30
Odpowiedz 
Ja tylko Losta i BSG, tak to wole takie jak: Jericho(lubie seriale typu - What if?), The Dresden Files(ciekawe, nowatorskie), Eureka(nauka), X Files(UFO), Invasion(UFO), Surface(new species)
Q__
Moderator
#203 - Wysłana: 5 Lut 2008 05:35:11
Odpowiedz 
Biter1

Lubie LOST ale nie umywa sie do BSG a nawet nBSG. nie ma tego klimatu

Owszem. Z nowych seriali fantastycznych nBSG jest najlepsze (choć nie budzi we mnie tak odruchowego zachwytu jak TNG, TMP czy SAAB).

Ethno

Ja tylko Losta i BSG, tak to wole takie jak: Jericho(lubie seriale typu - What if?), The Dresden Files(ciekawe, nowatorskie), Eureka(nauka), X Files(UFO), Invasion(UFO), Surface(new species)

A może jaśniej, bo zdanie jest niezrozumiałe...

ps. Fani odkryli związki LOST z... Cylonami :
BSG zdumiewa. Zdumiewa i poraża przewrotnością Cylonów - istot stworzonych przez ludzi, istot które chyba mają jakiś wspólny mianownik z Ziemią, mimo iż tej bohaterowie jeszcze nie znają. Skąd moje domysły? Otóż pomijając fakt, iż Cyloni mówią o Ziemi, to wspominają jeszcze o jednym Bogu, cierpiącym za nasze grzechy, o Bogu który niczego innego więcej nie pragnie niż naszej miłości, zaufania, oddania. Ludzie natomiast wierzą w Panów Kobolu - jakieś greckie bóstwa z czasów naszej starożytności. Apollo, Zeus, itp. Śmieszne, ale prawdziwe. To jednak nie wszystko. Cyloni mają jakieś niesłychane zdolności, podejrzewam telekinezę, bilokację, oddziaływanie na podświadomość. Pełno tego, tych różnych dziwnych spraw.
Ale żeby było na temat. Otóż zaczęłam się domyślać kim są Inni z Losta. Inni to...właśnie Cyloni. Dawno dawno temu zasiedlili Wyspę i utworzyli na niej to co widzieliśmy w ostatnim odcinku. Bycie Cylonami tłumaczy wszystkie nadprzyrodzone zdolności Innych, łącznie z siłą jaką posiadał Ethan, łacznie z ich inteligencją.

http://undomiel.blox.pl/html/1310721,262146,21.htm l?273136
Ethno
Użytkownik
#204 - Wysłana: 5 Lut 2008 19:24:50
Odpowiedz 
Co jest nie zrozumiałem Q
Q__
Moderator
#205 - Wysłana: 6 Lut 2008 11:55:16
Odpowiedz 
Ethno

Co jest nie zrozumiałe

Co w końcu od czego wolisz, i dlaczego...
Q__
Moderator
#206 - Wysłana: 8 Lut 2008 06:44:27
Odpowiedz 
Coś co skojarzyło mi się z dzisiejszym odcinkiem (wiecie nimfomanka Ellen, Baltar kopulujący ze stołem):
http://wiki.frakr.com/en/Main_Page

(Uprzedzam - humor dość... specyficzny...)
Pah Wraith
Użytkownik
#207 - Wysłana: 26 Lut 2008 19:00:52
Odpowiedz 
http://www.forbiddenplanet.co.uk/index.php?main_pa ge=product_info&products_id=42071
szkoda że nie widac detali, ale zapowiada się przednio
Q__
Moderator
#208 - Wysłana: 27 Lut 2008 12:19:32
Odpowiedz 
Pah Wraith

szkoda że nie widac detali, ale zapowiada się przednio

Hehe... dobre
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6  7 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / BSG 2004 w TVP 1 !!!

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!