USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / WhiteStar vs. X-303 Prometheus

Autor Wiadomość
reyden
Użytkownik
#1 - Wysłana: 1 Wrz 2005 21:02:18
Kolejny verus czas zacząć,

Obydwa okręty zbudowane zoastały z wykorzystaniem technologii wyprzedzajacej technolgię rasy je budującej.

Kto wg. was by zwyciężył w walce 1 na 1 w walce w normalnej przestrzenii
WarLock II
Użytkownik
#2 - Wysłana: 1 Wrz 2005 21:09:35
Czy X-303 Prometheus to coś innego niż znany nam okręt wyposażony w MVAM??
cezary
Użytkownik
#3 - Wysłana: 2 Wrz 2005 09:04:33
z wykorzystaniem technologii wyprzedzajacej technolgię rasy je budującej.
No tu bym sie klucil, White Stary budowala kasta religijna Minbari, z wykorzystaniem obecnej w danym czasie technologii...
Prometheus (to ten pierwszy?) to z drugiej strony wysoce prototypowa jednostka, zbudowana z wykorzystaniem technologii wielu obcych cywilizacji...

Nie nudza Was takie tematy?
scanner
Użytkownik
#4 - Wysłana: 2 Wrz 2005 09:09:06
nudzą....
elbereth
Moderator
#5 - Wysłana: 2 Wrz 2005 11:10:48
chrrr... co gdzie jak, kto mnie budzi...
Stefan
Anonimowy
#6 - Wysłana: 2 Wrz 2005 13:14:28
Już myślałem, że tylko paw1902 może takie tematy wymyślać, a tu taka niespodzianka
Picard
Użytkownik
#7 - Wysłana: 2 Wrz 2005 22:37:49
Streście mi trochę fabułe tego osławionego ,,Babylon 5" bo nie specjalnie jestem się w stanie połapać o co tam chodzi. O ileto nie problem oczywiście ! Warto oglądać i czy należy zaznajomić sięz każdym odcinkiem po kolej ?
WarLock II
Użytkownik
#8 - Wysłana: 2 Wrz 2005 23:16:11
Apropo B5. Wedłóg mnie nie obejżeć to grzech jeżeli jest się wielbicielem sci-fi!! Serial ma świetny klimat, ciekawe postacie, a i "widoczki" niczego sobie. Do tego naprawde wciagająca fabuła. Apropo streszczenia fabuły - serial jest wielowątkowy i tródno bylo by go streścić zatem odsyłam do jedej z moich ulubionych stron poświęconych B5 http://www.babylon5.scifi.pl/.

P.S. Moja ksywka wzieła się właśnie z B5 od klasy najpotężniejzego z ziemskich okrętów
Anonim
Anonimowy
#9 - Wysłana: 2 Wrz 2005 23:36:29
Nalezy koniecznie, tzn. ja np. nie ogladalem po kolei, tylko wyrywkowo i i tak mi sie BARDZO podobalo, ale ja zanim sie zabralem do ogladania to wiedzialem juz o historii B5 niemal wszystko i rozkminialem o co chodzi. A ze mialem slabe lacze i jeden odcinek sciagalem pare dni, totez wybieralem tylko te najlepsze i najslynniejsze ;).

Historia jest przezajebista, na dodatek z grubsza zostala wymyslona przez JMS zanim jeszcze zaczeto krecic jakiekolwiek odcinki. Od poczatku mialo byc 5 sezonow symbolizujacych 5 lat i wszystkie zalozenia zostaly po mistrzowsku zrealizowane. Po prostu cudo. Bardzo inne niz Star Trek (choc ma kilka podobienstw do DS9 ;)), ale wg mnie wcale nie gorsze. Ciezko te dwa swiaty porownywac, bo ST jest jednak duzo starsze i ma bogatsza historie (tj. wiecej seriali, filmow itd.), jednak IMO swiat B5 w niczym nie jest gorszy. To dowod na to, ze nadal mozna wymyslic cos swiezego i arcyfajnego w swiecie sci-fi (serial powstal w latach 90!). Cudo. Zreszta posluchaj tej historii...

Jest XXIII wiek. W pewnej znanej nam wszystkim czesci galaktyki Droga Mleczna zyje sobie rasa ludzi. Niby nie sa jakos specjalnie zaawansowani technologicznie podlug innych ras, jednak sa zaradni, odwazni i wcale nie boja sie wojen czy konfliktow - w razie czego walcza o swoje i idzie im to nawet niezle. Lacza ich stosunki dyplomatyczne z dwoma glownymi rasami - Centauri, zaawansowana technologicznie rasa, ktora kiedys wladala duza czescia Galaktyki, teraz jednak Imperium nie jest juz tak potezne. Druga rasa sa Narnowie, ktorzy nie tak dawno temu wyzwolili sie spod okupacji Centauri. Ziemianie slysza tez pogloski o innej rasie, Minbari, ale praktycznie nic o nich nie wiedza. Ambasador Centauri wyraznie odradza z nimi kontakty i mowi, ze ich cywilizacja jest tak rozwinieta, iz nawet jego rasa nie bylaby w stanie podjac z nimi jakiejkolwiek walki...

Tymczasem na drugim koncu galaktyki, pewien bardzo wazny polityk (nie pamietam niestety jego stanowiska - nazwijmy go Kanclerzem) prosi Rade o pozwolenie na odszukanie Z'ha'dum, niemal mitycznej planety Cieni, hiperzaawansowanej rasy, jednej z Pierwszych, ktorych rozwoj trwa miliony, jesli nie miliardy lat. Cienie niemal zawladnely Galaktyka kilkaset lat temu, ale zostaly pokonane przez Vorlonow, innych Pierwszych, oraz grupe mlodszych ras wlasnie z Minbari na czele, prowadzonych przez Valena, czczonego na Minbarze niemal jak bostwo. Inicjatywe Kanclerza popiera Delenn, bardzo charyzmatyczna Minbaryjka i w koncu udaje mu sie zebrac flote kilku krazownikow wojennych, jednych z najpotezniejszych okretow galaktyki, by wyruszyc w poszukiwaniu planety Cieni. Przepowiednia bowiem mowi, ze Cienie powroca...

Tymczasem Ziemianie wysylaja swoja wlasna niewielka grupe okretow w poblize granicy z Minbari, zeby dowiedziec sie czegos wiecej o tej rasie...

[tu mozesz przestac czytac, bo wszystko co pisze bedzie pokazane w filmie Babylon 5: In The Beginning, ktory polecam obejrzec jako pierwszy. z drugiej strony powiem, ze ja to wszystko wiedzialem PRZED obejrzeniem filmu i w niczym mi to nie przeszkodzilo, a nawet ogladalo mi sie jeszcze lepiej - wreszcie widzialem jak to naprawde bylo]

Chyba tylko przypadek sprawil, ze ziemska flota napotkala wlasnie flote Kanclerza.

Najlepsze ziemskie okrety nie mogly nawet namierzyc minbaryjskich krazownikow, a co dopiero przeskanowac. Widac bylo tylko ich rozmiar, piekny i budzacy groze wyglad i...

Minbaryjski zwyczaj nakazuje, aby w razie pierwszego kontaktu, jesli sie ma pokojowe zamiary, zblizac sie z otwartymi lukami uzbrojenia aby pokazac, ze nie ma sie nic do ukrycia...

Napiecie rosnie. Floty sie zblizaja, dowodca sil ziemskich nie moze zdobyc zadnych konkretnych danych na temat obcych okretow, widzi tylko rozmyte echa na ekranach czujnikow. Wie, ze nie moze ich namierzyc. Wie, ze oni juz dawno go przeskanowali i ze ich czujniki sa tak silne, ze zaklocaja dzialanie jego systemow. Wie, ze sie zblizaja i ze maja bron gotowa do strzalu...

Kanclerz dostaje wiadomosc od oficera, ze wlasnie napotkali Ziemian i ze starym zwyczajem okazania pokojowych zamiarow, podchodza z otwartymi lukami uzbrojenia...

-Kto wydal taki rozkaz?! - zdazyl zapytac.

Ziemski kapitan nakazuje otwarcie ognia. Na Minbaryjski krazownik sypie sie grad plazmowych kul. Kolejny przypadek sprawil, ze kilka strzalow trafilo w to samo miejsce, ze kilkunastometrowy, praktycznie nieprzebijalny dla Ziemian pancerz Minbaryjskiego Krazownika Wojennego w tym miejscu nie wytrzymal i ze eksplozja poranila odlamkami wlasnie Kanclerza. Umieral w ramionach Delenn. On jeden wiedzial, ze wg Przepowiedni to wlasnie Ziemianie maja odegrac kluczowa role w nastepnym spotkaniu z Cieniami...
-Zabic ich! Zabic ich wszystkich! Scigac ich az do ich rodzimej planety! Spalic ich swiat! - zrozpaczona Delenn w furii wykrzyczala te slowa, wciaz trzymajac swojego dlugoletniego przyjaciela...

Okrety Minbari otworzyly ogien. Ziemskie krazowniki blyskawicznie wykonaly skok w hiperprzestrzen, jednak przez ta sekunde kilka z nich zostalo po prostu rozdartych na strzepy przez Minbaryjskie promienie neutronowe.

Rozpoczela sie wojna.

[tu juz naprawde nie musisz czytac, bo spoileruje In The Beginning i nawet moze cos innego, choc to wlasnie to co teraz napisze totalnie mnie podjaralo na B5]

Ziemianie nie mieli zadnych szans. Obojetnie jakich sil by nie wyslali, nikt nigdy nie wracal do domu. Minbari mieli lepsze taktyki, ich krazowniki wojenne klasy Sharlin byly nieporownywalnie wytrzymalsze, szybsze i przede wszystkim lepiej uzbrojone od ziemskich pancernikow Nova i niszczycieli Hyperion. Ziemianie jednak walczyli dzielnie. Ani przez moment nikt w bitwie nie uciekal. Kolejne Ziemskie floty atakowaly Minbaryjskie krazowniki, byle tylko zdobyc chwile czasu dla kolejnej kolonii, byle tylko mogl wystartowac kolejny prom z uciekinierami. Wciaz jednak nikt nie wracal. Jeden z Minbaryjskich krazownikow, Blackstar, w pojedynke potrafil zniszczyc cala ziemska grupe bojowa bez strat wlasnych.

To juz byl koniec. Minbari lada chwila mieli zaatakowac Ziemie. Pani Prezydent Ziemi wyglosila przemowienie, wzywajace kazdy statek zdolny do walki do ustawienia sie pomiedzy Ziemia , a Ksiezycem, a wszystkie inne statki do pomocy przy ewakuacji. Ziemianie juz od dawna chcieli sie poddac, jednak Minbari nie podejmowali zadnych rozmow politycznych.

Ostatnia Flota Ziemska liczyla 20 000 okretow i mysliwcow zebranych na orbicie Ziemi. Nikt z nich nie liczyl na powrot do domu, nikt z nich nie liczyl nawet na to, ze ich dom za kilka godzin w ogole bedzie istnial. Wszyscy jednak wiedzieli, ze kazda sekunda, ktora tutaj zdobeda, moze umozliwic skok w hiperprzestrzen kolejnego statku z uchodzcami.

Moment, gdy z hiperprzestrzeni wylatuja Minbaryjskie krazowniki, jest dla mnie jedna z najlepszych scen w In The Beginning. O ile ziemska flota byla liczna, o tyle Minbaryjczycy po prostu zasypali Ziemian okretami, z ktorych kazdy mogl zniszczyc kilka, kilkanascie lub kilkadziesiat najlepszych ziemskich okretow. Walka byla zaciekla, choc jednostronna. Ziemskie mysliwce taranowaly minbaryjskie krazowniki, nawet wieksze statki probowaly tego dokonac, niestety nic z tych rzeczy nie przynosilo rezultatow.

[tego juz totalnie polecam nie czytac... choc ja to tez wiedzialem ]

Delenn juz od pewnego czasu zrozumiala, ze ta wojna nie ma sensu i ze rozpoczelo ja zwykle nieporozumienie. Nie mogla juz jednak jej zatrzymac. W ostatnim akcie desperacji, na pokladzie jednego z krazownikow, poprosila kapitana, by pozwolil jej przesluchac jednego Ziemianina zanim nie bedzie juz kogo przesluchac. Delenn patrzyla na panoramiczny, wirtualny obraz bitwy w centrum dowodzenia i miala w pamieci zdanie z przepowiedni: "The truth points to itself"...

...W tym samym czasie J. Sinclair atakowal minbaryjski krazownik, gdy zostal trafiony jakims odlamkiem i jego Gwiezdna Furia klasy Aurora stracila cale uzbrojenie i wiekszosc uzbrojenia...

-Nie w ten sposob! Do diabla, nie w ten sposob! Komputer, kurs na ten krazownik, pelny ciag, dopalacze gotowe na moj znak!

Sinclair pedzil w swoim mysliwcu prosto na krazownik Delenn...

-Ten! - powiedziala, pokazujac palcem na zblizajacy sie mysliwiec. Z krazownika wystrzelily promienie sciagajace i Sinclair dostal sie na poklad.

Zbadano go. Okazalo sie, ze ma... minbaryjska dusze! Jak to mozliwe? Jesli tak jest, to nie mozna zabijac ludzi, bo odwieczne prawo mowi, ze Minbari nie moze zabic Minbari!

[/koniec spoilera]

Nagle statki Minbari przestaly strzelac oraz oglosily kapitulacje. Zaden Ziemianin przez dlugi czas nie wiedzial, czemu tak sie stalo. Przeciez juz wygrali. Z 20 000 ziemskich statkow, zostalo 200.

Od tego czasu Minbari zostali sojusznikami Ziemian, ktorzy tworzyli kolejne stacje Babylon, majace jednoczyc rozne rasy i zapobiec wojnie. Wszystkie jednak po kolei zostaly zniszczone, a Babylon 4... po prostu zniknela w chwile po ukonczeniu (w serialu okaze sie, ze odegrala kluczowa role w ... historii! podobnie jak Sinclair!). Ziemianie jednak nigdy latwo sie nie poddawali. Wybudowali jeszcze wieksza i lepsza stacje niz pozostale. Miala niemal kilometr srednicy i ladnych pare kilometrow dlugosci. Zaprosili na nia ambasadorow wszystkich znanych ras. W ten sposob, mimo walecznej natury, chaosu i grozby nadejscia Cieni, a moze wlasnie dzieki temu, powstal Babylon 5. Nasza ostatnia, najlepsza nadzieja na pokoj...

/Sh1eldeR
Anonim
Anonimowy
#10 - Wysłana: 2 Wrz 2005 23:46:53
Hah Warlock nie wiedzialem ze to od tego, choc faktycznie pierwsze co mi sie z Warlockiem kojarzy to ziemski krazownik .

Ja sam jako jednego z fake-nicka zwyklem uzywac Sharlin (Sharlin - shr - Sh1eldeR ;))

Atutami serialu, oprocz arcyswietnej fabuly i jej realizacji, jest z pewnoscia grafika komputerowa - statki lataja faktycznie w prozni, a Gwiezdne Furie potrafia leciec tylem, bokiem i na szage - oprocz tego wspaniala jest rowniez muzyka, rozwoj postaci itd.

No i dla nas, wielbicieli statkow kosmicznych, trzeba jeszcze dorzucic kilka wybitnych, najpiekniejszych i najpotezniejszych konstrukcji jakie sie ukazaly w sci-fi w ogole:
-Sharlin Class Battlecruiser - ich ataki na sily ziemskie sa po prostu niesamowite, nigdy jeszcze nie widzialem zeby cos strzelalo tak szybko tak potezna bronia i robilo to tak skutecznie, zreszta to jedyne okrety mlodszych ras bedace w stanie sie przeciwstawic np. Cieniom
-Omega Class Destroyer - ziemski niszczyciel, wiele osob twierdzi, ze wlasnie tak powinno wygladac wyobrazenie o przyszlych okretach Ziemian
-Shadow Battlecrab - okret Cieni, a wlasciwie zywa istota. Piekny, mroczny, organiczny, mieni sie na calej powierzchni nie-wiadomo-czym, potrafi poszatkowac Sharlina na kawalki i zrobic z niego stek
-ISA Whitestar - na pewno niejednokrotnie slyszales ta nazwe. Biala Gwiazda. Niewielki (troche wiekszy od Defianta) okret zbudowany przy uzyciu najnowszej technologii Minbari oraz innych ras i nawet paru bajerow od Vorlonow. Praktycznie pierwszy okret mlodszych ras, ktory - majac przewage liczebna - potrafil nawiazac walke z Cieniami. Ma duza sile ognia, zabiera 3 Minbaryjskie Niale (lub Windstary - niesamowite mysliwce) i sam jest szybszy i zwrotniejszy od niejednego mysliwca, pomimo tego ze to pelnowartosciowy okret! Mnostwo osob, w tym ja, stawia Biale Gwiazdy bardzo wysoko na podium najpiekniejszych okretow z sci-fi (wg mnie konkuruje z Andromedą)

/Sh1eldeR
cezary
Użytkownik
#11 - Wysłana: 3 Wrz 2005 11:31:18
pare sprostowan:
ten Kanclerz to Dukhat
Babylon 4 (length: 7.72 km; mass: 22 billion metric tons; crew: 6,200)
byl wiekszy niz
Babylon 5 (length: 8,06 km; mass: 9.1 billion metric tons; crew: 2,500)

Co do samego spoilerowania - coz, moim zdaniem lepiej nic nie wiedziec o historii walki Ziemii i Minbari, jako ze film In the beginning powinno sie ogladac po 2 sezonie serialu... buduje to tajemniczosc i tworzy wiele pytan, ktore rozwiazuje film. Skrawki sprzecznych informacji z pierwszych 2 sezonow zlewaja sie w ciekawa historie podczas ogladania filmu - dlatego tez jest on taki ciekawy.

Zapomniales wspomniec, ze cala historia B5 to tak naprawde walka z Cienimi, wojna Ziemsko-Minbarska jest waznym, ale nie najwazniejszym jej punktem
Stefan
Użytkownik
#12 - Wysłana: 3 Wrz 2005 13:58:49
Prosze nie czytać jeśli ktoś nie oglądał !!!!!!!!!

Zapomnialeś wspomnieć, że cala historia B5 to tak naprawde walka z Cienimi

No własnie, a tak wogóle tej wojny, z tego co widziałem na TVN nie wygrała żadna ze stron. Ot cienie i vorlonowie zniszczyli kilka planet (każda z ras na swój sposób), pogadali i polecieli w nieznane . Po zakończeniu tego wątku, moim zdaniem akcja siadła, może oprócz historii z centauri.
A co do wygladu białej gwiazdy to mi osobiście bardziej podobał się krążownik pajączków .
reyden
Użytkownik
#13 - Wysłana: 3 Wrz 2005 21:41:27
@Anonim

Sprostowanie do WS - poczatkowo należała do Minbari , jest wykonana w kooperacji Minbari i Vorlonów , wg. oficjalnych zródeł
WS ma ok. 450 m długości
Anonim
Anonimowy
#14 - Wysłana: 3 Wrz 2005 22:51:25
Dzieki wszystkim za sprostowania (tbh nie sadzilem ze wiecej niz jedna osoba szarpnie sie na przeczytanie takiego tekstu ).

Reyden, dwie sprawy. Pierwsza blaha - mow mi Shielder (staram sie podpisywac gdzie to mozliwe ;)). Druga rownie blaha, ale dla fanow sci fi moze byc jednak istotna - ja osobiscie usilnie twierdze, ze Biala Gwiazda ma duzo mniej niz 450 metrow dlugosci, maksymalnie 220-250, minimalnie nieco ponad 120. Najprawdopodobniej to okolo 200-metrowy okret.

Dane te zostaly wysnute na podstawie bezposrednich porownan i pomiarow ze stacja Babylon 5, ktorej wymiary sa znane (podane wprost w serialu). Limity te *sa* prawdziwe, tzn. nie wiadomo jaki jest dokladny rozmiar Bialej Gwiazdy, jednak wiadomo NA PEWNO, ze nie jest dluzsza niz okolo 250 metrow i nie jest krotsza niz 120 metrow.

Odpowiednie pomiary mozna znalezc tutaj (polecam strone babtech, tak w ogole):

http://www.babtech-onthe.net/alliance/whitestar.html

Zreszta tak na chlopski rozum - Omegi maja jakis kilometr dlugosci, Whitestary sa jednak sporo mniejsze

/Sh1eldeR
dinotrek
Anonimowy
#15 - Wysłana: 28 Wrz 2005 21:21:26
No tu bym sie klucil, White Stary budowala kasta religijna Minbari, z wykorzystaniem obecnej w danym czasie technologii...

Odsylam was na www.b5tech.com.Sam na nia czasem zerkam tylko radze przed odwiedzeniem stronki kolo monitora polozyc slownik polsko-angielski bo po angielsku stronaka.
dinotrek
Anonimowy
#16 - Wysłana: 28 Wrz 2005 21:22:44
no tak , link popsulo!bardzo smieszne daje poprawny link:www.b5tech.com.
Q__
Moderator
#17 - Wysłana: 1 Mar 2016 13:16:01
reyden

reyden:
X-303 Prometheus

Będzie następnym tematem FleetYards po Protectorze:
http://www.youtube.com/watch?v=cQLnYW8cqi8

ps. Trochę mnie niepokoi, że panowie od TrekYards wypuszczają teraz trailery i wprost proszą o dotacje. Wygląda to trochę jakby z fanowskiej inicjatywy zaczynał się robić projekt zarobkowy... A to gotowe im ściągnąć na głowy wytwórnie i ich prawników... I to wytwórnie o klarowniejszych prawach niż te CBSu i Paramountu do Treka...
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 14 Lut 2017 19:18:31
No i mamy zapowiadany odcinek Trek... znaczy... FleetYards o X-303 (część pierwsza):
http://www.youtube.com/watch?v=LiIW7wmZkKM
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 21 Lut 2017 22:07:41
Epizod Trek... FleetYards o X-303 (część druga):
http://www.youtube.com/watch?v=LgRkh-mkONI
Christof
Użytkownik
#20 - Wysłana: 21 Lut 2017 23:28:24 - Edytowany przez: Christof
Moim zdaniem X-303 nie miałby najmniejszych szans w starciu z Whitestarem (jednostka z B5 ma przewagę w manewrowości i sile ognia). Bardziej sensowne byłoby porównanie Whitestara z BC 304 (po asgardzkich ulepszeniach oczywiście):
https://www.youtube.com/watch?v=vHGavohIQ6I
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 22 Lut 2017 00:29:05 - Edytowany przez: Q__
Christof

Christof:
jednostka z B5 ma przewagę w manewrowości i sile ognia

Zgoda, X-303 jest uzbrojony w atomice* i broń elektromagnetyczną**. podczas gdy WS dysponuje Quantum Discharge Beam Cannon (co brzmi znacznie groźniej i wydaje się o wiele potężniejsze), ale z drugiej strony nie zapominajmy, że jednostki z SG dysponują hipernapędem*** (u seryjnej wersji X-303 - BC-303 - nawet międzygalaktycznym), podczas gdy wszelkie jednostki z B5 są z natury STL, a to - gdyby dowództwo nad Prometheusem objął jakiś zdolny kapitan (dajmy na to: Picard czy Thrawn) - może dawać gejtowej stronie pewne atuty****. (Zwł. że nie jestem pewien czy Magnetic Discharge Beams, nawet vorlońskie, poradzą sobie z atomem.*****)

* Przynajmniej od pewnego momentu:
http://stargate.wikia.com/wiki/Prometheus

** http://stargate.wikia.com/wiki/Railgun

*** http://stargate.wikia.com/wiki/Hyperdrive

**** Niby reyden pisał - w poście założycielskim - o
reyden:
walce w normalnej przestrzeni

Ale... Który normalny dowódca odmówi sobie skorzystania z przewag swojego statku.

***** Pamiętajmy, że broń nuklearna w realiach B5 wciąż budzi grozę:
http://babylon5.wikia.com/wiki/Thermonuclear_devic e
Nie zapomnijmy też, że to w co uzbrojony jest Prometheus i jego seryjni następcy jest bardziej futurystyczne niż obecna broń atomowa:
http://stargate.wikia.com/wiki/Mark_IX

Nawiasem: nie masz pojęcia jak tęskniłem do kolejnej technicznej dyskusji . (Nawet jak mamy tu ciężej niż w wypadku Treka, bo jakoś o Manuale nie zadbali i trzeba - na poły - zgadywać jakie możliwości ma ekranowa technologia.)

ps. Swoim zwyczajem dorzucam linki o wszystkich omawianych klasach:
http://stargate.wikia.com/wiki/X-303
http://stargate.wikia.com/wiki/BC-303
http://stargate.wikia.com/wiki/BC-304
http://babylon5.wikia.com/wiki/White_Star_class

I kopię nieaktywnego linku Sh1eldeRa o WS:
http://www.babtech-onthe.net/alliance/whitestar.ht ml
(Jak widać jest to szczegółowa analiza a posteriori w tradycji Saxtona.)
Christof
Użytkownik
#22 - Wysłana: 22 Lut 2017 19:34:13
Q__:
Nie zapomnijmy też, że to w co uzbrojony jest Prometheus i jego seryjni następcy jest bardziej futurystyczne niż obecna broń atomowa

Nie można jednak zapominać, że każda głowica musi dolecieć do celu Dobrym przykładem jest tu bitwa między Dedalem, a dwoma Hiveshipami. Tuż po wyjściu z hiperprzestrzeni Dedal odpalił kilkanaście głowic, z czego do celu dotarła zaledwie jedna. Pozostałe zostały przejęte i zniszczone przez myśliwce.
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 22 Lut 2017 20:24:31
Christof

Christof:
Pozostałe zostały przejęte i zniszczone przez myśliwce.

Z drugiej strony White Star nosi tylko cztery Niale* a Prometheus ma dwanaście wyrzutni...

* http://babylon5.wikia.com/wiki/Nial_class_fighter
Christof
Użytkownik
#24 - Wysłana: 22 Lut 2017 20:31:26
Q__:
Z drugiej strony White Star nosi tylko cztery Niale* a Prometheus ma dwanaście wyrzutni...

Tak, ale White Star byłby jednak znacznie trudniejszy do trafienia niż nieruchawy Hive Ship
Q__
Moderator
#25 - Wysłana: 22 Lut 2017 20:44:30 - Edytowany przez: Q__
Christof

Zastanawiam się jednak czy Prometheus, mając hyperdrive, nie mógłby zastosować czegoś na kształt Manewru Picarda (dlatego nazwisko Łysego wymieniłem) i wziąć WS w dwa, albo i więcej (pamiętajmy, że mamy statek międzygalaktyczny w starciu z b. potężnym w ofensywie, ale podświetlnym) ogni.
Christof
Użytkownik
#26 - Wysłana: 22 Lut 2017 21:11:24
W sumie to nie wzięliśmy pod uwagę jeszcze jednej możliwości - Prometheus mógłby przenieść głowice bezpośrednio na pokład White Stara. W starciu w przestrzeni międzygalaktycznej, o którym wspomniałem wcześniej, Dedal nie mógł skorzystać z tej możliwości, bo Wraith umieli zablokować asgardzka wiązkę transportową. Taktyka ta była również nieskuteczna przeciwko okrętom Ori - zapewne dlatego początkowo o niej nie pomyślałem.
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 22 Lut 2017 22:24:58 - Edytowany przez: Q__
Christof

Christof:
W sumie to nie wzięliśmy pod uwagę jeszcze jednej możliwości - Prometheus mógłby przenieść głowice bezpośrednio na pokład White Stara.

Myślałem o tym (pamiętam, że pierścienie miał*, a potem i asgradzki Transporter**), ale nie byłem pewien czy w/w Magnetic Discharge Beams Vorlon defense system by jednak czegoś takiego nie zatrzymał (jakieś rozproszenie wiązki (czy innego strumienia materii***). Asgradzki sprzęt np. przez osłony nie działał****. (Jasne, gdybam, bo trzeba by skonfrontować dwie technologie, o których wiemy b. mało.)

* http://stargate.wikia.com/wiki/Transportation_ring s

** http://stargate.wikia.com/wiki/Asgard_transporter

*** http://stargate.wikia.com/wiki/Matter_stream

**** Fakt, były to arcypotężne osłony Ori:
http://stargate.wikia.com/wiki/Shield#Ori

Nawiasem: zapominamy i o jednej z przewag WS - telepatów na pokładzie mieli:
http://babylon5.wikia.com/wiki/White_Star_1
reyden
Użytkownik
#28 - Wysłana: 22 Lut 2017 23:26:26
Telepatów jako przewagi WS raczej bym nie uznawał , wewnątrz serialu nie za bardzo było pokazane aby Minbari czy kto inny stosował telepatów w walce z okrętami .

Jedyne przypadku to walka z okrętami Cienii czy unieruchomienie okrętów ziemskich przez Sheridana w koncówce S4 ( tyle że tutaj telepaci zostali najpierw podrzucenii na pokład ) .

Co do napędów FTL i ich stosowania w walce - to nie zapominacje że WS jak i każdy duży okręt w B5 ma napęd FTL , WS jest w stanie samodzielnie otworzyć punkt skoku w nadprzestrzeń i też może to wykorzystać w walce - choćby kwestia czy X-303 będzie w stanie wykryć otwierający się punkt skoku i jak wcześnie wide taktyka Mibari z czasów wojny z Ziemią .

Kwestia przesłania głowic czy ataku rakietowego - głowice można przesłać w pobliże WS , nie koniecznie prosto do wnętrza okrętu , tak samo można zaprogramować głowice rakiet a jak wiemy detonacja głowicy MK IX jest dość widowiskowa i grożna , nawet w kosmosie .
Q__
Moderator
#29 - Wysłana: 23 Lut 2017 13:18:12 - Edytowany przez: Q__
reyden

reyden:
Jedyne przypadku to walka z okrętami Cienii czy unieruchomienie okrętów ziemskich przez Sheridana w koncówce S4 ( tyle że tutaj telepaci zostali najpierw podrzucenii na pokład )

A jednak artykuł B5 Wiki w dość eksponowanym miejscu zawiera passus:

White Star 1 was also the vessel used by Captain John Sheridan to successfully prove that telepaths could be used as a weapon against the Shadows.

Dlatego skłonny byłem liczyć ich do dobrodziejstwa inwentarza WS*. A że taki telepata to b. przydatne "narzędzie" b. ładnie pokazał Curt Danhauser w swoim neoTASowym żarciku "The Element of Surprise":
http://www.youtube.com/watch?v=V5w1q8Q06Fw

* Skoro i Promethesusa rozważałem w maksymalnym uzbrojeniu, a MK IX dysponował dopiero od dziewiątosezonowego odcinka "Beachhead".

reyden:
Co do napędów FTL i ich stosowania w walce - to nie zapominacje że WS jak i każdy duży okręt w B5 ma napęd FTL , WS jest w stanie samodzielnie otworzyć punkt skoku w nadprzestrzeń i też może to wykorzystać w walce

Prawda, tyle oglądałem CRUsade, a zapomniałem, że od pewnego momentu w świecie B5 używali - co prawda opisanego b. enigmatycznie* - napędu nadświetlnego montowanego na statkach.

* poziom umowności w tym zakresie większy niż w nBSG:
http://babylon5.wikia.com/wiki/Jump_engines
http://babylon5.wikia.com/wiki/Hyperspace#Jump_Poi nts

reyden:
choćby kwestia czy X-303 będzie w stanie wykryć otwierający się punkt skoku i jak wcześnie wide taktyka Mibari z czasów wojny z Ziemią

Sugerujesz, że obie strony mogą próbować iść w picardowe ślady w zakresie kreatywnego używania FTL w walce?

Skoro zaś o sprytnych sztuczkach mowa, to poza taktyką hit-and-run używaną przez załogę Drala Fi (Black Star), warta przypomnienia jest również metoda jakiej użył Sheridan celem zniszczenia tegoż statku:
http://babylon5.wikia.com/wiki/Drala_Fi
http://babylon5.wikia.com/wiki/Battle_with_the_Bla ck_Star

(Tak, B5 nie ma Manuali, ale ma za to b. pomysłową warstwę militarną.)

reyden:
Kwestia przesłania głowic czy ataku rakietowego - głowice można przesłać w pobliże WS , nie koniecznie prosto do wnętrza okrętu

Fakt.

reyden:
a jak wiemy detonacja głowicy MK IX jest dość widowiskowa i grożna , nawet w kosmosie .

Prawda. A - jak widzieliśmy na przykładzie BS - dwie zwykłe, nie zawierające Naquadrii*, głowice termonuklearne wystarczyły by zniszczyć minbaryjskiego Sharlina, poniekąd poprzednika WS**.

* http://stargate.wikia.com/wiki/Naquadria

** Owszem, White Stary mają vorloński bio-pancerz, którego Sharliny nie posiadają, ale wątpliwe by atom nie dał rady czemuś biologicznemu. A propos:
http://www.stardestroyer.net/wiki/index.php?title= Organic_technology
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 25 Gru 2018 20:13:25
Odcinek Trek... znaczy... FleetYards o WhiteStar:
http://www.youtube.com/watch?v=de_Njxv8uP0

USS Phoenix forum / Science-Fiction / WhiteStar vs. X-303 Prometheus

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!