USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Rick i Morty
 
Autor Wiadomość
Doctor_Who
Użytkownik
#1 - Wysłana: 6 Paź 2017 15:39:18 - Edytowany przez: Doctor_Who
Odpowiedz 
Przygody szalonego, nieobliczalnego, nihilistycznego uzależnionego od alkoholu wynalazcy i jego wnuka w kosmosie i wielowymiarowej rzeczywistości. Seria, w której (miejscami dość rubaszny i frywolny) humor przeplata się z przemyśleniami filozoficznymi i pastiszem znanych dzieł i konwencji science fiction (sami główni bohaterowie "wyewoluowali" oryginalnie z dość niewybrednej parodii Doktora i Marty'ego z "Powrotu do przyszłości"). Najlepszy IMHO animowany serial komediowo-SF od czasów "Futuramy".

http://rickandmorty.wikia.com/wiki/Rickipedia
Rick i Morty

Ktoś ogląda?
Toudi
Użytkownik
#2 - Wysłana: 7 Paź 2017 01:25:29
Odpowiedz 
Doctor_Who:
Ktoś ogląda?

Ja. Uważam, że odnosi sukces większy od zasłużonego. Mimo swoich uroków, jest dosyć wulgarny. Kreska jest w najlepszym wypadku średnia, a IMHO często kiepska. Do tego oryginalna głosy są mocno irytujące - to pewno wynika, z tego, że to nie jest natywny język, a wymowa aktorów jest celowo niewyraźna.

Do tego, niby twórcy udają, że zachowują jakaś ciągłość między odcinkami, ale gdy tylko coś nie pasuje, to fani zaraz mówią o alternatywnym Ricku i Morthym. Powiem tak, jak odkryłem ile fani snują teorii do tych przypadkowych odcinków to tylko obniżyło wartość serialu. Bo widać, że twórcy nie planują wracać do większości z tych wątków.

No i serial ma też swoje momenty, czasem błyskotliwe porównania czy aluzje. Pomysłu kreowania świata. Śmiało można go polecić, bo nie ma konkurencji w swojej kategorii. Ale właśnie przez to, że nie ma tej konkurencji widać, że twórcy nie podchodzą tak solidnie do tematu jak powinni.
Doctor_Who
Użytkownik
#3 - Wysłana: 12 Paź 2017 19:11:56 - Edytowany przez: Doctor_Who
Odpowiedz 
Toudi

Toudi:
widać, że twórcy nie planują wracać do większości z tych wątków.

Jestem świeżo po sezonie 3 i widać, że oryginalnie sezon ten był planowany na większą liczbę odcinków niż 10, bo finał zwyczajnie słaby (zwłaszcza na tle finału sezonu 2) i w dodatku powrót na koniec do status quo, czego jak dotąd R&M unikało. I parę wątków pozostało niedopowiedzianych (Birdperson, znaczy się, Phoenixperson, anyone?). Cóż, trzeba czekać znowu jakieś 2 lata .

Zdecydowanie polecam oryginalną wersję językową, choć polska nie jest moim zdaniem tragiczna. Morty wyszedł świetnie, Rick - no cóż, mogło być lepiej, ale tragedii zupełnej nie ma, choć słowotokowi z końcówki odcinka 1. wyraźnie aktor nie podołał. Inne postaci raz lepiej, raz gorzej. Na dubbing "Futuramy" też z początku narzekałem, ale potem się przyzwyczaiłem. Międzywymiarowa kablówka - w oryginale czuć, że teksty były improwizowane, w polskiej nie, ale na to trudno poradzić. W dodatku polskie Comedy Central potrafi pominąć scenki po creditsach, które czasami nieźle puentują odcinek (i, zdaje się, gdzieś pominęli 11. odcinek bo po 10. powrócono do powtarzania serii od początku).

Fani? No cóż, są ludzie i taborety, zdarzają się różne rodzyny, ale z ręką na sercu - który fandom nie ma wariatów? Ale i twórcy potrafią spojrzeć na swoich fanów krytycznie - w ostatnim odcinku jedna z postaci mówi mniej więcej do widzów czekających na kolejne sezony "a co wyście zrobili przez ten czas ze swoim życiem?".

PS. Kilka nawiązań do ST w R&M - może kogoś skłoni do oglądania :

Jedna z postaci w kosmicznej odprawie celnej - czy to aby nie Ferengi?

Ferengi

Uniformy też jakby znajome:

Mundury

Podobnie jak ta rasa:

Smutny Borg

I jeszcze bonus - nałożenie cytatów z R&M na sceny ze ST - śmieszne w dwójnasób bo trudno o mniej podobne charaktery niż Rick i Picard:

https://imgur.com/a/KJmbK
MarcinK
Użytkownik
#4 - Wysłana: 23 Paź 2017 17:54:59
Odpowiedz 
Doctor_Who
Użytkownik
#5 - Wysłana: 16 Lis 2017 16:07:00
Odpowiedz 
R&M dostali się do couch gagu z Simpsonami:

https://www.youtube.com/watch?v=7ecYoSvGO60

Acz oczywiście jak na Groeniga przystało, nawiązania do Futuramy też są obecne.
Warto też wspomnieć, że wątek z klonowaniem "rezerw" juz wczesniej pojawil sie w przygodach Ijona Tichego (naszego Stanislawa Lema):

I reklamówka "Obcego: Przymierze" z naszą dwójką bohaterów:

https://www.youtube.com/watch?v=brY7do1tb2Q
Doctor_Who
Użytkownik
#6 - Wysłana: 10 Mar 2018 16:31:11 - Edytowany przez: Doctor_Who
Odpowiedz 
Całkiem niedawno dowiedziałem się, że R&M są też dostępni na netflksie i to z zupełnie innym dubbingiem . Z czystej ciekawości - czy może ktoś widział tę wersję i potrafi powiedzieć czy jest ona lepsza od tej z Comedy Central, czy też nie?
Mav
Użytkownik
#7 - Wysłana: 10 Mar 2018 23:31:51
Odpowiedz 
Doctor_Who:
czy może ktoś widział tę wersję i potrafi powiedzieć czy jest ona lepsza od tej z Comedy Central, czy też nie?

Profesor zdecydowanie lepszy na Comedy Central, reszta bez różnicy.
Doctor_Who
Użytkownik
#8 - Wysłana: 11 Mar 2018 09:11:20
Odpowiedz 
Mav

Chodziło mi tyleż o głosy postaci co o tłumaczenie. Ale to dla tych co znają oryginalną wersję językową. I w końcu CC puściło odcinek 11 pierwszego sezonu, bo przy pierwszej emisji jakoś im "wyleciał" z ramówki (a początek drugiego sezonu nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń z końcówki poprzedniego).
 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Rick i Morty

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!