USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Legendy Polskie
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  »» 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#31 - Wysłana: 24 Lis 2016 19:05:08 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
to masz tu jeszcze może nie manipulacja czasem ale

...scena, która w moich oczach ratowała "Days of Future Past", czyniąc ten film godnym oglądania. (Dobra, było ich jeszcze trochę, tych scen.)

MarcinK:
prekursorzy legend

Prekursorzy, jak prekursorzy... Niby "Magnaci i czarodzieje" zaczęli powstawać wcześniej, ale - urok kina garażowego - nie doczekali się premiery do dziś...

A co do klimatów diabelskich, to trzeba przypomnieć "Igraszki z diabłem" z Teatru Telewizji (rok 1979)* i "Dzieje mistrza Twardowskiego", niestety.

* http://www.youtube.com/watch?v=wWe0GL8EnOQ
(Jak widać metroseksualni szatani nie są niczym nowym.)
Q__
Moderator
#32 - Wysłana: 9 Gru 2016 12:45:06
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#33 - Wysłana: 9 Gru 2016 14:00:13 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Q__

Czekam na Peruna:D

Q__:
Niby "Magnaci i czarodzieje" zaczęli powstawać wcześniej, ale - urok kina garażowego - nie doczekali się premiery do dziś...

nie powstaną w jeden księżyc a szkoda
Q__
Moderator
#34 - Wysłana: 9 Gru 2016 16:18:02 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Obejrzałem. No to już wiemy, Trarligh, że z tą pieczęcią dobry trop wychwyciłaś. Końcówka z lecącą przez kraj Jagą skojarzyła mi się luźno z wierszem "Królowa elfów wraca z wygnania" Krystyny Kwiatkowskiej, jednej z ciekawszych rodzimych autorek fantasy, com go cytował*. W sumie fajna ambiwalencja - tęsknota za nieskażoną, dziką, przyrodą, przy jednoczesnym podkreśleniu jak potrzebna nam - tąż przyrodę tłamsząca - cywilizacja. I b. dwuznaczne ujęcie magicznego ekoterroryzmu. Na dość ambitnej nutce twórcy zagrali, pewnie przez to niedopowiedzenie...
Widać także, że w budowanie universum idą, bo zaczyna się to z "Wywiadem..." ciekawie zazębiać (bez znajomości eBooka pewne niuanse uciekną).
Zasadniczo standard: całościowo patrząc - błaho, ale fajnie.

* http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=2332&page=1#msg304712

FederacyjneMSZ

FederacyjneMSZ:

Chcesz zobaczyć, jak go pokażą, czy jak tu rzeczywistość rodem z "Władcy Deszczu" - zaangażowanego, zresztą, w projekt - Orbitowskiego (choć przy udziale Jagi może bardziej z "Serca wołu" Kossakowskiej; oba opow. w dukajowej antologii "PL +50") zaprowadza?
MarcinK
Użytkownik
#35 - Wysłana: 9 Gru 2016 17:34:04 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
Nie mam zastrzeżeń.
Realizacja przednia, można by pomyśleć że to produkcja Bat in the sun.
Mocno nostalgiczny klimat, co jest w dzisiejszych czasach raczej standardem.
Ciekawe czy plan Boruty się powiedzie, a może będzie zupełnie na odwrót i ludzkość zjednoczy się przeciwko wspólnemu wrogowi? Chociaż z takimi beznadziejnymi strażnikami to raczej wątpliwe.
Żelazna Góra ciągle wygląda jak marna partyzantka bez silnego charyzmatycznego przywódcy pokroju

Q__
Moderator
#36 - Wysłana: 9 Gru 2016 19:10:05
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Ciekawe czy plan Boruty się powiedzie, a może będzie zupełnie na odwrót i ludzkość zjednoczy się przeciwko wspólnemu wrogowi?

Chyba nie ludzkość, a wyłącznie polskość (może słowiańskość), zdaje mi się.

Skądinąd to taka, trochę głupia, sytuacja, gdzie da się kibicować obu stronom, w sumie jak z "Księżniczki Mononoke". Znaczy: najlepszy byłby pewnie rozsądny kompromis.

MarcinK:
Żelazna Góra ciągle wygląda jak marna partyzantka

Ciekawe, swoją drogą, kim oni są? Prywatną armią? Agencją rządową? Długim ramieniem jakiejś kolejnej nadnaturalnej grupy (jakby się WoDowa Technokracja kojarzy)?
mozg_kl2
Użytkownik
#37 - Wysłana: 9 Gru 2016 22:36:22
Odpowiedz 
MarcinK:
Żelazna Góra ciągle wygląda jak marna partyzantka bez silnego charyzmatycznego przywódcy pokroju

mam kandydata

http://www.dailystormer.com/wp-content/uploads/2015/11/antoni_macierewicz.jpg

wróciłem do domu. Padam na pysk i pewnie oglądnę z rana, acz ciekawość mnie zżera po waszych opisach. 3 dni zaległości na forum, będzie boleć.
Q__
Moderator
#38 - Wysłana: 9 Gru 2016 22:53:13
Odpowiedz 
mozg_kl2

mozg_kl2:
3 dni zaległości na forum, będzie boleć.

Jutro, przypuszczam, będę mniej aktywny forumowo, jest szansa, że nadgonisz.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#39 - Wysłana: 10 Gru 2016 09:59:16 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Q__:
Chyba nie ludzkość, a wyłącznie polskość (może słowiańskość), zdaje mi się.

tak, bo to Polski oddział Piekieł Jest w tym filmiku.

Q__:
sumie fajna ambiwalencja - tęsknota za nieskażoną, dziką, przyrodą, przy jednoczesnym podkreśleniu jak potrzebna nam - tąż przyrodę tłamsząca - cywilizacja. I b. dwuznaczne ujęcie magicznego ekoterroryzmu

Teraz mamy modę/powrót do tzw. Słowiańskości .

Ale ciekawa walka - bo mamy semickie uniwersum (niebo/ piekło), twory mieszane oraz słowiańskość.

Polski oddział piekła

Baba jaga- jak najbardziej słowiańska.

Tylko - Boruta jest..no właśnie. odwrócony słowiański twór na usługach pustynnego piekielnego tworu..Podobnie z Rokitą (Machalica).

Tylko, że pustynne bóstwa działają na zasadzie dzie;/rządź i napuszczają odwrócone słowiańskie twory i na słowiańskie persony. Białe rękawiczniczki

Q__:
Chcesz zobaczyć, jak go pokażą, czy jak tu rzeczywistość rodem z "Władcy Deszczu" - zaangażowanego, zresztą, w projekt - Orbitowskiego (choć przy udziale Jagi może bardziej z "Serca wołu" Kossakowskiej; oba opow. w dukajowej antologii "PL +50") zaprowadza?

Chce zobaczyć Peruna, który zrobi porządek z tym bałaganem i załatwi zdrajce Borutę..poza tym jako łowca burz chciałbym zobaczyć nasze prawdziwe bóstwo.
mozg_kl2
Użytkownik
#40 - Wysłana: 10 Gru 2016 12:00:46
Odpowiedz 
Q__:
Jutro, przypuszczam, będę mniej aktywny forumowo, jest szansa, że nadgonisz.

to mam szanse na odkucie się.

Oglądałem dzagę, nawet dwa razy i powiem Wam, że obecnie to chyba najlepsza obok twardowskiego część LP, choć nie uciekła od błędów. Jak na moje oko, na początku za dużo matrixa. Można było tego uniknąć. Drugi błąd to technikalia, panowie ze Żelaznej góry strzelają ze strzel, łuski sa z pocisków śrutowych, a lecą pociski pistoletowe. Natomiast intryga Boruty, oraz całą reszta no miód. Spór postęp vs szanowanie środowiska, starszy niż koło warto będzie go zobaczyć w takiej formie.

FederacyjneMSZ:

Oby nie grał go Karolak.

Q__:
No to już wiemy, Trarligh, że z tą pieczęcią dobry trop wychwyciłaś.

Ten trop aż się prosił o złapanie. Ogólnie małpowanie Marvela robią to dobrze.

Q__:
trochę głupia, sytuacja, gdzie da się kibicować obu stronom

To raczej świadcz o dobrze rozpisanych postaciach i stronach konfliktu ergo pozytywnie mówi o twórcach tworzących historie w odcieniach szarości.

Ja chcę film o żelaznej górze.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#41 - Wysłana: 10 Gru 2016 12:07:30
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Oby nie grał go Karolak.

No weź..
mozg_kl2
Użytkownik
#42 - Wysłana: 10 Gru 2016 18:09:16
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#43 - Wysłana: 10 Gru 2016 18:37:59
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ

FederacyjneMSZ:
Ale ciekawa walka - bo mamy semickie uniwersum (niebo/ piekło), twory mieszane oraz słowiańskość.

Polski oddział piekła

Baba jaga- jak najbardziej słowiańska.

Tylko - Boruta jest..no właśnie. odwrócony słowiański twór na usługach pustynnego piekielnego tworu..Podobnie z Rokitą (Machalica).

Tylko, że pustynne bóstwa działają na zasadzie dzie;/rządź i napuszczają odwrócone słowiańskie twory i na słowiańskie persony. Białe rękawiczniczki

Ty podszedłeś politycznie. Mnie trochę ciekawi ontologia tego wszystkiego, a zwł. to, jak Boruta mógł się tak gładko przepisać z jednego systemu wierzeń na drugi. Czyżby obowiązywało tam - dość popularne w fantasy, od Andersona, przez Sandemo, do Żerdzińskiego i Warhammera - przekonanie, że bogowie są jakby kreowani przez wiarę swoich wyznawców (więc manipulując tymi wierzeniami mógłby też zmieniać sam siebie)? Ale z drugiej strony przecież Boruta stara się raczej działać po cichu, tak, by weń nie wierzono.

FederacyjneMSZ:
Chce zobaczyć Peruna, który zrobi porządek z tym bałaganem i załatwi zdrajce Borutę.

Technicznie trudno powiedzieć czy Boruta jest zdrajcą. Raczej - jak z "Wywiadu..." wynika - pomniejszym bożkiem/demonem, któremu się zamarzyła rola głównego szefa i postanowił zagrać o to.

Ciekawe przy tym - swoją drogą - na ile Perun, po tylu wiekach, będzie w stanie zrozumieć obecne czasy, skoro nawet Boruta zaczyna się w nich gubić (vide jego komputerowe problemy).

mozg_kl2

mozg_kl2:
Ogólnie małpowanie Marvela robią to dobrze.

Poniekąd nawet lepiej - Marvel gra własnymi fikcjami, piętrząc je. Oni to zaczynają zakorzeniać w realnych wątkach kulturowych.

mozg_kl2:
To raczej świadcz o dobrze rozpisanych postaciach i stronach konfliktu ergo pozytywnie mówi o twórcach tworzących historie w odcieniach szarości.

Użyłem słów "głupia sytuacja", ale nie był to zarzut wobec samego filmu. Raczej żartobliwe wyrażenie własnej konfuzji (że nie wiadomo komu kibicować itd.). Twórcom to - oczywiście - liczę za plus.

mozg_kl2:
Ja chcę film o żelaznej górze.

Polskie TXF w klimacie military?
mozg_kl2
Użytkownik
#44 - Wysłana: 11 Gru 2016 11:36:58
Odpowiedz 
Jeszcze w nawiązaniu do Peruna i Boruty, nie widzicie pewnej analogi do Thora i Lokiego z MCU?

Q__:
Poniekąd nawet lepiej - Marvel gra własnymi fikcjami, piętrząc je. Oni to zaczynają zakorzeniać w realnych wątkach kulturowych.

Mogliby rozbudować LP o książki oraz dalsze słuchowiska.

Q__:
Użyłem słów "głupia sytuacja", ale nie był to zarzut wobec samego filmu. Raczej żartobliwe wyrażenie własnej konfuzji (że nie wiadomo komu kibicować itd.). Twórcom to - oczywiście - liczę za plus.

Wiem, dlatego nie czepiam się Ciebie, a wirtualnie klepie twórców LP po plecach.

Q__:
Polskie TXF w klimacie military?

Bardziej coś w stylu Nocarza Kozak skrzyżowane z Bayem na miarę naszych możliwości. Fabularnie jest to do wprowadzenia. Mamy tego policjanta z Bazyliszka, który mógłby dołączyć do oddziału Żelaznej Góry. BTW ktos rozgryzł tą runę z logo ŻG?
Q__
Moderator
#45 - Wysłana: 11 Gru 2016 14:49:28 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
mozg_kl2

mozg_kl2:
Mogliby rozbudować LP o książki oraz dalsze słuchowiska.

Jestem za. Mógłby w końcu Dukaj coś skrobnąć, skoro w projekt zaangażowany. Mogliby innych autorów ściągnąć. Może Sapkowski (zaangażowali w projekt tzw. nazwiska, a on nazwisko ma)? Może Marcin Przybyłek (w końcu zawsze chwalił ideę shared universes)?

mozg_kl2:
Bardziej coś w stylu Nocarza Kozak skrzyżowane z Bayem na miarę naszych możliwości.

Ja chyba też czytam w Twoich myślach, bo pierwsze skojarzenie miałem z "Nocarzem" właśnie (tzn. że o coś takiego Ci chodzi), ale przewrotnie zadałem idące w innym kierunku pytanie, by sprawdzić co napiszesz.

mozg_kl2:
Fabularnie jest to do wprowadzenia. Mamy tego policjanta z Bazyliszka, który mógłby dołączyć do oddziału Żelaznej Góry.

No to jest dość oczywiste i dlatego budzi się z Vesperem skojarzenie... BTW. jak iść w klimaty z "Nocarza", to może powinni zrobić z części tych komandosów wampiry... i - przede wszystkim - wziąć Magdę do współpracy (wtedy by militarnych wpadek nie było)?

mozg_kl2:
BTW ktos rozgryzł tą runę z logo ŻG?

Przeanalizowałem germańskie runy:
http://en.wikipedia.org/wiki/Runes
Celtyckie pismo ogam:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ogham
I jeszcze tolkienowskie runy cirth:
http://en.wikipedia.org/wiki/Cirth

Nic mi się nie skojarzyło... Ale wrzucam obrazek z widocznym znaczkiem ŻG, może komu innemu pójdzie lepiej?

Natomiast... sama nazwa Żelazna Góra... Może to ma coś wspólnego z tymi okolicami?
http://geoexplorer.blog.pl/2013/12/21/jaskinie-kra sowe-na-zelaznej-gorze-kolo-niegocic/
A może z osadnictwem walońskim (zwł. że Walonowie używali swoich tajemnych znaków):
http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=223
Bo ta wieś koło Braniewa chyba za mało obiecująca fabularnie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Żelazna_Góra
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#46 - Wysłana: 11 Gru 2016 15:33:07 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Szyc?

jeżeli idziemy tropem Lejdis i testosteronu to może Tomasz Kot..

Q__:
Technicznie trudno powiedzieć czy Boruta jest zdrajcą. Raczej - jak z "Wywiadu..." wynika - pomniejszym bożkiem/demonem, któremu się zamarzyła rola głównego szefa i postanowił zagrać o to.

dziecko dwóch światów, znamy to

Q__:
a zwł. to, jak Boruta mógł się tak gładko przepisać z jednego systemu wierzeń na drugi.

i to jest jak najbardziej polityczne. Dostał od nadjrodańskiego rybaka propozycje nie do odrzucenia..ktoś musiał zarządzać polską filią piekieł
Q__
Moderator
#47 - Wysłana: 11 Gru 2016 15:44:15 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ

FederacyjneMSZ:
to może Tomasz Kot..

A może Pudzian? W końcu niemłode to musi być bożyszcze i potężne... (Dobry byłby Komar, ale nie żyje.)

FederacyjneMSZ:
i to jest jak najbardziej polityczne.

BTW. czytałeś wielokrotnie wspominany "Wywiad z Borutą"? Tam to dopiero politycznie jest... (Acz na ciekawym poziomie - raczej mechanizmów, niż zabawy nazwiskami.)

FederacyjneMSZ:
Dostał od nadjrodańskiego rybaka propozycje nie do odrzucenia..ktoś musiał zarządzać polską filią piekieł

To znów b. ćwiekowym Lokim zapachniało (widać od Lokiego nie uciekniemy).
MarcinK
Użytkownik
#48 - Wysłana: 11 Gru 2016 16:44:07
Odpowiedz 
Q__:
A może Pudzian? W końcu niemłode to musi być bożyszcze i potężne... (Dobry byłby Komar, ale nie żyje.)

Pazura! Taki niepozorny ale cicha woda...
Q__
Moderator
#49 - Wysłana: 11 Gru 2016 17:22:00 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Pazura!

Teraz tylko siwizny dodać i piorun w garść.
MarcinK
Użytkownik
#50 - Wysłana: 11 Gru 2016 18:41:52
Odpowiedz 
Q__
może być?

FederacyjneMSZ
Użytkownik
#51 - Wysłana: 12 Gru 2016 22:31:38
Odpowiedz 
Q__:
(Dobry byłby Komar, ale nie żyje.)

ah ten Pazu..Killer
MarcinK
Użytkownik
#52 - Wysłana: 16 Gru 2016 13:19:49
Odpowiedz 
Jaskółka uwięziona - Cover. Atanas Valkov&Georgina Tarasiuk. Legendy Polskie

https://www.youtube.com/watch?v=qdCmSt4798g
Q__
Moderator
#53 - Wysłana: 4 Mar 2017 12:49:26
Odpowiedz 
MarcinK
Użytkownik
#54 - Wysłana: 4 Mar 2017 15:19:12 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
Q__
Nie wiem czy na realizację Niezwyciężonego potrzebne były by aż tak wielkie pieniądze. Szersze widoki mate painting i makiety, pojazdy to odpowiednio przerobione terenówki itp.
Q__
Moderator
#55 - Wysłana: 4 Mar 2017 18:18:59 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Szersze widoki mate painting i makiety, pojazdy to odpowiednio przerobione terenówki itp.

Nieno, coś takiego to ja bym jednak poprosił nakręcone w stylu krzyżówki Aliens z TMP.
MarcinK
Użytkownik
#56 - Wysłana: 4 Mar 2017 18:43:11 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
Q__
W Aliens większość efektów to makiety i zabawa perspektywą, w TMP podobnie chyba.
Ktoś kiedyś przeliczył że Aliens kosztowało 38 obecnych milionów, trzeba jednak uwzględnić postęp technologii materiałowej (że wspomnę drukowane maski robotów z Ghost in the shell), więc powinno dać się osiągnąć podobny poziom mniejszym kosztem. Najlepsze pod względem wizualnym filmy tokusatsu kosztowały 7-10 milionów dolarów. Moon to 5 milionów.
Q__
Moderator
#57 - Wysłana: 5 Mar 2017 00:59:46
Odpowiedz 
MarcinK

Ależ nie twierdzę, że powinni to robić w CGI (przeciwnie...), ani, że budżet tego typu jest a priori niedostępny dla polskiego kina (zwł. gdy bierzemy pod uwagę potanienie, o którym mówisz), bardziej chodzi mi o to, że nie mamy tej tradycji robienia dobrych makiet, modeli i efektów tego typu. Roddenberry i Wise dysponowali Meadem i Probertem, Cameron - braćmi Skotakami, oscarowym Richardsonem i Winstonem. U nas jeden Śnieżawski (choć jego praca przy "Na srebrnym globie" i "Teście pilota Pirxa" zasługuje na najwyższy szacunek, zwł. że miał trudniej niż amerykańscy koledzy po fachu, nawet jeśli trudno go, jednak, równać z pracującymi dla Kubricka inżynierami z NASA) nie uczynił wiosny, i następców się godnych nie dochował. Niezbyt, więc, wiadomo kogo by zatrudnić wypadało, by to wypaliło...
MarcinK
Użytkownik
#58 - Wysłana: 5 Mar 2017 07:33:21 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
Q__
Q__:
Niezbyt, więc, wiadomo kogo by zatrudnić wypadało, by to wypaliło...

Można by spróbować z ludźmi od parków miniatur i juraparków.
http://minieuroland.pl/o-nas/
W kwestii druku 3D przodujemy, robotyków też mamy całkiem niezłych.

.
Q__
Moderator
#59 - Wysłana: 6 Mar 2017 08:53:41 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
W kwestii druku 3D przodujemy, robotyków też mamy całkiem niezłych.

Ale b. przesiąkliśmy klimatem współczesnej amerykańskiej popkultury (która jest za efekciarska, by coś w tej estetyce uszło za poważną SF) - widać to po LP, widać i po tym kogo Dukaj zatrudnił do ilustrowania "Starości Aksolotla"*... To by się pewnie na ekranizacji "Niezwyciężonego" też odbiło, za bardzo by się prawdopodobnie bawiła w interstrukturalne gierki z Trekami (pewnie i abramsowymi) i innymi hollywoodzkimi produkcjami (choćby i najlepszymi), i starała być po-amerykańsku-powabna (ew. też szła w autopastisz ścieżką "Oka potwora"), za mało starała być po prostu SF serio (czy to unowocześnioną, czy świadomie retro w pewnych aspektach).

* Co mnie początkowo odstraszyło od tego, niezłego w sumie, utworu...
MarcinK
Użytkownik
#60 - Wysłana: 6 Mar 2017 20:54:41 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
Q__
Tutaj dużo zależy od ludzi którzy się tym zajmą. Nie wiemy czy siedzą w jakichś fandomach a jeśli to w jakich? To też ma wpływ na ich pracę twórczą. Inną wizję robotów będzie miał fan Patlabora a inną Avatara.
Rozumiem o co ci chodzi. Sam wyobrażam sobie niezwyciężonego jako coś na kształt Battlestar Galactica z ruchomymi dyszami jak w Prometeuszu. Normalnie dwie skierowane są w przód a dwie w tył i w zależności od potrzeb hamują lub napędzają, przy lądowaniu oczywiście kierowane są w dół. Po prostu pionowy kolos jakoś mi nie pasuje.
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  »» 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Legendy Polskie

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!