USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Robert Silverberg - przereklamowany?
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
annami
Użytkownik
#31 - Wysłana: 16 Paź 2015 23:37:35
Odpowiedz 
Q__:
Zdaje się, że strona Sapkowskiego - ta zwąca się Sapkowski Zone - miała (czy ma) podobny status... To samo Baxterium poświęcone twórczości Stephena Baxtera, o ile się nie mylę...

Na stronie Sapkowskiego do tej pory, nie wiem, może raz byłam, a na Baxterium nie patrzyłam, zresztą Baxtera czytałam tylko "koprodukcję" z Clarke'iem czyli Odyseję czasu
Q__
Moderator
#32 - Wysłana: 16 Paź 2015 23:47:28 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
annami

annami:
Na stronie Sapkowskiego do tej pory, nie wiem, może raz byłam, a na Baxterium nie patrzyłam

Teraz da radę to nadrobić tylko z pomocą Wayback Machine itp. - Sapkowski Zone straciła większość podstron, Baxterium całe znikło...

annami:
zresztą Baxtera czytałam tylko "koprodukcję" z Clarke'iem czyli Odyseję czasu

A to polecam... Co prawda jest to autor piszący hard SF o typowych wadach hard SF (drewniani bohaterowie itp), co prawda jest to autor nowszego, nie starszego, klasycznego, pokolenia, ale i refleksje niegłupie, i rozmach wyobraźni spory, i ścisłość myślenia godna najlepszych... Poza tym napisał - niezrealizowany w końcu - scenariusz do ST i używa się u niego napędu Warp (według Alcubierre'a).

(Aha: w/w "koprodukcja" jest najsłabszą ze znanych mi rzeczy jego pióra.)
annami
Użytkownik
#33 - Wysłana: 18 Paź 2015 23:02:02
Odpowiedz 
Q__:
autor piszący hard SF o typowych wadach hard SF (drewniani bohaterowie itp)

Hmmm, nie wiem, jakoś nadal kwestia "hard" mnie zazwyczaj odstrasza

Q__:
Aha: w/w "koprodukcja" jest najsłabszą ze znanych mi rzeczy jego pióra.

Sam pomysł z "plastrami czasu" fajny, bohaterowie też zdaje się w porządku (choć nie przepadam za Aleksandrem Wielkim jako postacią historyczną) , tylko jakoś trochę ciężkawo się czytało.
Korrd
Użytkownik
#34 - Wysłana: 19 Paź 2015 11:02:54
Odpowiedz 
Czytałem jedno opowiadanie, chyba nawet nowelę Roberta Silverberga - "Tajemny gość". Całkiem ciekawa narracja, oryginalne realia oraz niemałe napięcie, chociaż chodziło o rzecz w sumie błahą (przynajmniej na początku tak to wyglądało). Ale wspomniane realia tak dziwne, obce, powiedziałbym "odjechane", że nie sposób było ocenić realizmu, trudno było sobie to wszystko wyobrazić i trudno było się w to w pełni wczuć.
Q__
Moderator
#35 - Wysłana: 19 Paź 2015 12:39:04 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
annami

annami:
Hmmm, nie wiem, jakoś nadal kwestia "hard" mnie zazwyczaj odstrasza

A przecież hard SF jest poniekąd kręgosłupem SF jako całości. To z niej biorą się co mądrzejsze pomysły, które potrafi potem np. Silverberg wplatać w bardziej literackie fabuły.

annami:
tylko jakoś trochę ciężkawo się czytało.

Bo dwaj autorzy hard SF postanowili stworzyć fabułę z naciskiem na bohaterów, nie w/w pomysł.

Korrd

Korrd:
Ale wspomniane realia tak dziwne, obce, powiedziałbym "odjechane", że nie sposób było ocenić realizmu, trudno było sobie to wszystko wyobrazić i trudno było się w to w pełni wczuć.

Na ile znam twórczość Silverberga to jest to jego najbardziej radykalna SFowo wizja. Zazwyczaj jego bohaterami są ludzie, z których, jeśli nie dylematami, bo te SFowe, to emocjami i doznaniami da się utożsamić jak najbardziej. Warstwa naukowa jego dzieł zaś - jeśli o realizm chodzi - jest na poziomie +/- startrekowym (i to bez manuala, do którego można się odwołać). I zwykle służy za pretekst, punkt wyjścia. Czyli ogólnie zazwyczaj chodzi raczej o realizm psychologiczny, nie technologiczny. Niemniej - nawet jeśli dla kogoś to wada - sporo jego rzeczy warto przeczytać, zwł. opowiadań...
annami
Użytkownik
#36 - Wysłana: 19 Gru 2016 00:41:30 - Edytowany przez: annami
Odpowiedz 
A' propos Silverberga i innych:

http://swiatczytnikow.pl/darmocha-z-kindle-store-m nostwo-fantastyki-i-nie-tylko/

Nie wiem, czy gdzieś tu to było wymienione

Podobno do 20 grudnia
annami
Użytkownik
#37 - Wysłana: 17 Kwi 2017 01:07:10
Odpowiedz 
W numerze specjalnym Fantastyki mają się ukazać "Obrońcy granicy" Silverberga, podobno 21 kwietnia
https://www.facebook.com/188446914947/photos/pcb.1 0155175930099948/10155175905009948/?type=3&theater
Q__
Moderator
#38 - Wysłana: 18 Kwi 2017 12:47:21 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
annami

Silverberg to twórca b. różnorodny tematycznie, więc nieśmiało spytam czy coś Ci wiadomo o czym tym razem będzie (jaki jest tytuł oryginału np.)?
annami
Użytkownik
#39 - Wysłana: 20 Kwi 2017 21:15:39 - Edytowany przez: annami
Odpowiedz 
Q__:
czy coś Ci wiadomo o czym tym razem będzie (jaki jest tytuł oryginału np.)?

Wiem tylko to, co pokazali Ale jeśli będą punktualni, to jutro powinno się wyjaśnić

Po edycji:

Mam " Fantastykę" i tytuł oryginalny jest: Defenders of The Frontier. Według notki redakcyjnej po opowiadaniu ukazało się ono w antologii Warriors, red. G. R. R. Martin, Gardner Dozois
Q__
Moderator
#40 - Wysłana: 23 Kwi 2017 01:59:06 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
annami

annami:
Mam " Fantastykę" i tytuł oryginalny jest: Defenders of The Frontier.

Dzięki za info (choć zauważyłem je dopiero teraz, post factum, można rzec).

Jak wrażenia z lektury?

ps. Dorzucam linki o antologii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Warriors_(anthology)
https://www.amazon.com/Warriors-George-R-Martin/dp /0765334771/‎
http://www.goodreads.com/book/show/6714177-warrior s‎
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Robert Silverberg - przereklamowany?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!