USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / "Pan Lodowego Ogrodu"

Autor Wiadomość
Eviva
Użytkownik
#1 - Wysłana: 1 Lis 2012 12:24:28 - Edytowany przez: Eviva
Mam pytanie: kto z tu obecnych czytał tę powieść? Autorem jest Jarosław Grzędowicz. Do tej pory wyszły trzy tomy, ja mam już czwarty, którego premiera będzie na początku grudnia (a może pod koniec listopada?) Chciałbym wiedzieć, jak inni czytelnicy odbierają ten cykl - swoiste połączenie sf i fantasy.
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 1 Lis 2012 13:11:26
Eviva

Czytałem. Nie jestem entuzjastą. Literacko jest to perełka w dodatku pełna mniej lub bardziej drobnych aluzyjek do klasyki rodzimej SF (Lem, Oramus. Sapkowski - nawiązań do tych doszukałem się już w pierwszym rozdziale), zwracano też uwagę na jej podobieństwa do wiadomej sagi Martina (że brutalny, wiarygodny, feudalizm) czy "Trudno być bogiem", jednak mimo wszystkich tych - czyniących lekturę prawdziwą przyjemnością - zalet, nie umiem szczerze zachwycić się czymś, co jest tylko znakomicie napisaną rozrywką. Za formalną maestrią nie idzie tam bowiem głębia (tu zgodzę się z tym co pisał kiedyś o "PLO" w "NF" nasz drogi Przewodas).

ps. nie wiem czy zwróciłaś uwagę pod iloma względami "PLO" przypomina "Baśń" Dukaja; zawsze się zastanawiam czy nie dlatego właśnie Dukaj tej "Baśni" jednak nie dokończył, ustępując pola konkurentowi...
Eviva
Użytkownik
#3 - Wysłana: 1 Lis 2012 13:47:06
Q__

Czy ja wiem? Nie czytałam "Baśni".
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 1 Lis 2012 14:07:27
Eviva
Użytkownik
#5 - Wysłana: 1 Lis 2012 16:55:51
Q__

Przeczytałam. Nie widzę podobieństwa. Raczej bełkot bez polotu.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 1 Lis 2012 18:32:55 - Edytowany przez: Q__
Eviva

Spójrzmy: ziemski najlepszy z najlepszych wrzucony w świat, w którym rządzi magia, teoretycznie wyslany z misją ratunkową (jak trza i likwidacyjną), zbrojny tyleż w - douczoną po drodze - magię, co w cuda rodzimej technologii; zderzenie myślenia racjonalnego z magicznym; pytanie co zrobią ludzie z Ziemi w świecie magicznych możliwości, etc.

(Inna rzecz, ze jeśli Grzędowicz jest martinowaty, to Dukaj raczej eriksonowaty, w tym wypadku.)
Eviva
Użytkownik
#7 - Wysłana: 1 Lis 2012 18:38:56
Q__

Vuko Dakkeinen nie jest najlepszy z najlepszych, tylko jeden z najlepszych, podkręcony w dodatku mikrotechnologią i cholera wie czym. Atmosfera zaś rzeczywiście całkowicie odmienna.
Niestety nie wolno mi powiedzieć, jakie będzie rozwiązanie całej intrygi, ale powiem, że mnie autor zaskoczył i opadła mi kopara. A to już jest coś.
mozg_kl2
Użytkownik
#8 - Wysłana: 1 Lis 2012 21:11:37
Q__:
Grzędowicz jest martinowaty,

IMHO porównywanie grzęgowicza do Martina zalatuje lekką herezją. Nie patrzę tu z perspektywy wiernego fana PLiO, jednak to troche nie ten kaliber historii. Blizej do Martina z polskich aturów jest Wegner ze swoim światem mekhanu.
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 26 Sier 2013 14:36:21 - Edytowany przez: Q__
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 27 Lut 2014 10:11:58
No i powstaje planszówka PLO:
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/3615/gra-plansz owa-pan-lodowego-ogrodu
(News dla fanów planszówek.)
mozg_kl2
Użytkownik
#11 - Wysłana: 1 Mar 2014 12:17:04

USS Phoenix forum / Science-Fiction / "Pan Lodowego Ogrodu"

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!