USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Najrealniejszy, najlogiczniejszy statek gwiezdny wg was
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  »» 
Autor Wiadomość
Jurgen
Moderator
#31 - Wysłana: 17 Sty 2012 12:15:51
Odpowiedz 
Elaan:
Poza tym zwróć uwagę na pewien efekt psychologiczny. Niejako obejmują stację w obronnym geście, co sprawia, że wydaje się ona miejscem bezpiecznym, przyjaznym

Ja bym tylko z tego powodu dodatkowej kasy/materiału/czasu pracy nie wyłożył.
Elaan
Użytkownik
#32 - Wysłana: 17 Sty 2012 12:26:01 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
Jurgen:
Ja bym tylko z tego powodu dodatkowej kasy/materiału/czasu pracy nie wyłożył.

Cóż za przyziemne myślenie.
W Treku nie żałuje się wydatków, materiałów ani wysiłku dla dobra wspólnego.
Jurgen
Moderator
#33 - Wysłana: 17 Sty 2012 12:38:38
Odpowiedz 
Elaan

Stację budowali Krdassianie.
Seybr
Użytkownik
#34 - Wysłana: 17 Sty 2012 12:51:53
Odpowiedz 
Dla czego stacja DS 9 ma pylony do środka a nie na zewnątrz. Odpowiedz jest prosta, pole ochronne jest w stanie osłonić. Jak były by ustawione na zewnątrz wówczas same doki mogły by być osłonięte. Statek który jest przycumowany również może otaczać go pole stacji. Innego wytłumaczenia ja nie widzę ;].

Elaan:
U ich podstawy ulokowane są wyrzutnie torped, wyżej kanały przesyłu energii, potem sensory, śluzy powietrzne, a na szczycie okna obserwacyjne.

Ciekawa myśl ;].
Toudi
Użytkownik
#35 - Wysłana: 17 Sty 2012 14:03:43
Odpowiedz 
Q__:
Acz na tle B5 - co ciekawe - karłowata...

Ale na wielkość B5 wpływa jej prymitywizm (jakkolwiek głupio to brzmi).
Po pierwsze grawitacja wytwarzana przez ruch obrotowy, co powoduje, że olbrzymia ilość środkowej przestrzeni jest niewykorzystana, widać to podczas kilku ujęć ogrodów.
Po drugie, nie ma doków zewnętrznych, cała wymiana między stacją a statkami odbywa się za pomocą promów, a wewnątrz stacji w hermetycznych dokach.
Po trzecie, olbrzymia część samej stacji to jej generatory, systemy uzdatniania itd. Co znacznie kurczy przestrzeń życiową na stacji, choć nadal jest ona większa niż w DS9. Ale gdyby zbudować B5 w technologii ST, to myślę, że B5 nie tylko uchodziło by za państwo, ale miało populację wystarczająco by rozpoczynać wojny. [chwila, to zrobili i bez takich liczebności...] ;) No w każdym bądź razie, miałaby znacznie więcej stałych mieszkańców.
Q__
Moderator
#36 - Wysłana: 17 Sty 2012 16:10:09 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Toudi

Toudi:
Co znacznie kurczy przestrzeń życiową na stacji, choć nadal jest ona większa niż w DS9.

Co do technologii, miniaturyzacji itp. oczywiście zgoda, przy czym jednak (nawiązując do danych z B5 Wiki i MA):

Babylon 5 liczy sobie:

Personnel: 6,500 Crew & Administration
1,500 Docker's Guild
Population: 250,000 (at capacity)

podczas gdy Deep Space Nine:

Crew: 300 to 2,000 (Bajoran and Starfleet) (Capacity: 7,000)

Z jednej strony wskazuje to faktycznie na znacznie większą wydajność technologii zastosowanych w Terok Nor (a potem zapewne podrasowanych przez GF), no i znacznie większą automatyzację, bo tu trzysta, tam - a nie sądzę by EA wydawał na nadmiarowy personel - osiem tys. licząc z dokerami*, z drugiej jednak B5 pozostaje miejscem znacznie ludniejszym (250 : 7, w tys. licząc).

* jedyne co może nam nieco zakłócić rachunki to konieczność ustalenia ilu szeryfów przypada na jednego mieszkańca czyli: jaka część personelu odpowiada za bezpieczeństwo

ps. Co do pylonów natomiast to, choć Zimmerman wymyślił sylwetę stacji (a także zasady estetyczne Cardassian: umilowanie symetrii, skłonność do form kolistych raczej, niż kwadratowych czy owalnych, grupowanie rzeczy po trzy, umiłowanie kolorów khaki i ciemnozielonego), to DS9 zaprojektowana przezeń wyglądała TAK:

decyzja by przerwać pierścienie i zrobić pylony to był pomysł Bermana...

Nie jest natomiast prawdą, że na DS9 dokuje się tylko do pylonów. Pylony zarezerwowane są dla gigantów (expl. Galaxy), mniejsze statki dokują do outer rim (zwanego też docking rim), czyli pierścienia zewnętrzego stacji, po prostu.
Elaan
Użytkownik
#37 - Wysłana: 17 Sty 2012 16:30:32 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
Seybr:
Ciekawa myśl ;].

Nie moja, niestety. Posłużyłam się danymi ze schematu, choć nie z tego prezentowanego poniżej. Tamten jest już niedostępny.

a
Christof
Użytkownik
#38 - Wysłana: 17 Sty 2012 20:28:06
Odpowiedz 
Hanz:
Star Wars [...] same okręty wyglądają dość sensownie.

Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Od dawna zastanawia mnie umiejscowienie kabiny pilotów w YT-1300.
http://www.sluisvan.net/resources/ships_pic/yt-1300.gif

Wydaje mi się, że taka konstrukcja utrudniałaby sterowanie statkiem; ograniczałaby widoczność pilotom.
Elaan
Użytkownik
#39 - Wysłana: 17 Sty 2012 21:11:50
Odpowiedz 
Christof:
Od dawna zastanawia mnie umiejscowienie kabiny pilotów w YT-1300.

Znalazłam pełny schemat. Może Cię zainteresuje.

a
Enterprise D
Użytkownik
#40 - Wysłana: 17 Sty 2012 21:12:51
Odpowiedz 
Christof

Sam kokpit jest bezsensu. Lepiej było dać ją do środka konstrukcji, a tak to jedno trafienie i już po załodze, jeszcze do tego te szyby.
Q__
Moderator
#41 - Wysłana: 17 Sty 2012 22:18:54
Odpowiedz 
Enterprise D

Enterprise D:
a tak to jedno trafienie i już po załodze, jeszcze do tego te szyby.

Mostek ISD też dziwnie tarczy strzelniczej (w praktyce) podobien...
Toudi
Użytkownik
#42 - Wysłana: 17 Sty 2012 23:27:31
Odpowiedz 
Q__:
z drugiej jednak B5 pozostaje miejscem znacznie ludniejszym (250 : 7, w tys. licząc).

Ale stosunek jest mocno zbliżony
w B5 na 1 jednego członka załogi stacji przypada około 30 osób, w Terok Nor na 1 załoganta przypada około 23 osób (w wersji minimalistycznej).
Mav
Użytkownik
#43 - Wysłana: 17 Sty 2012 23:39:16
Odpowiedz 
Q__:
Mostek ISD też dziwnie tarczy strzelniczej (w praktyce) podobien...

Federacyjne okręty też się "popisują" mostkiem

e
Toudi
Użytkownik
#44 - Wysłana: 18 Sty 2012 00:03:50
Odpowiedz 
Mav, ale wiesz że okręty z ST to nie są okręty budowane z myślą o głównym przeznaczeniu do walki. Defiant nie ma już tak wysuniętego mostka, (choć nadal układ pancerza wskazuje jego lokalizację...).
Christof
Użytkownik
#45 - Wysłana: 18 Sty 2012 00:10:01
Odpowiedz 
Mav:
Federacyjne okręty też się "popisują" mostkiem

Mostek to słaby punkt wielu okrętów. Chyba jedynie battlestary się nim nie "popisują" Aczkolwiek mogłem o czymś zapomnieć (niewiem jak w tej kwestii potraktować sześciany, kule i inne figury geometryczne Borga, bo nie są to typowe okręty).
Q__
Moderator
#46 - Wysłana: 18 Sty 2012 00:15:12
Odpowiedz 
Christof

Christof:
bo nie są to typowe okręty

Są typowe... dla Borg.
Toudi
Użytkownik
#47 - Wysłana: 18 Sty 2012 00:27:35
Odpowiedz 
Christof:
Chyba jedynie battlestar

Chyba jednostki w B5 nie mają uzewnętrznionego mostka, a przynajmniej w kilku ujęciach, które były w serialu, można sądzić, że są gdzieś w środku okrętu, bo nie ma żadnych "okien", brak tam grawitacji, więc raczej nie jest w sekcji obrotowej, no i krzesło kapitana otoczone jest ze wszystkich stron podobnie wyglądającym konsolami, nie sugerującymi gdzie jest przód okrętu.

A typowo ziemskich, współczesnych konstrukcji, to chyba tylko okręty podwodne mają ukryte mostki. Choć może się wydawać, ze są zlokalizowane pod kioskiem, to jednak nie jest to zawsze prawda, a nawet jeśli, to to wciąż w głębi okrętu...
Mav
Użytkownik
#48 - Wysłana: 18 Sty 2012 02:34:44
Odpowiedz 
Toudi:
Mav, ale wiesz że okręty z ST to nie są okręty budowane z myślą o głównym przeznaczeniu do walki.

Głównym przeznaczeniem może nie, ale okręty Federacji wydają się być bardzo uniwersalne, a do tego jak wiadomo kwadrant alfa nie jest miejscem wolnym od walki. Także powinny być w takim samym stopniu badawczymi jak i wojennymi okrętami.
Q__
Moderator
#49 - Wysłana: 18 Sty 2012 03:07:45 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

Mav:
Także powinny być w takim samym stopniu badawczymi jak i wojennymi okrętami.

Zapominamy tu o jednym (podążając w owczym pędzie za scenarzystami ST zresztą). Tak naprawdę najpotężniejszą bronią jednostek znanych z ST jest - o czym już kiedyś pisałem - sam napęd Warp. Urządzenie zdolne skręcać czasoprzestrzeń jak kartkę papieru, produkować wormhole, a - po zdjęciu ogranicznika - ściągać cały Wszechświat do rozmiaru byle promu, jest znacznie poteżniejsze od wszelkich fazerów. Na logikę okręty powinny używać właśnie warpowania w roli najpotężniejszej broni. Zarówno ofensywnej, jak i defensywnej.
Na tle potęgi o jakiej tutaj mówimy lokalizacja mostka nie ma doprawdy najmniejszego znaczenia.

ps. nie ja jeden miałem takie pomysły:
http://www.trekbbs.com/showthread.php?t=103367
http://www.stexcalibur.com/forum/index.php?topic=5 138.0
http://forums.spacebattles.com/showthread.php?t=16 5878
http://www.trekbbs.com/showthread.php?t=120955
Mav
Użytkownik
#50 - Wysłana: 18 Sty 2012 04:36:07
Odpowiedz 
Q__

No i jest jeszcze deflektor, który nawet kostkę borga może rozwalic, ale nie chcą go w ten sposób używać
MarcinK
Użytkownik
#51 - Wysłana: 18 Sty 2012 09:54:57 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
A więc tak, ja osobiście uważam że najpraktyczniejszą konstrukcją ma:
Mega Ship/Astro Mega Ship

Max Shuttle/Max Solar-zord

Podoba mi się pomysł ze składanymi skrzydłami.

Poza tym Discovery One, i BattleStar Galactica.
Jurgen
Moderator
#52 - Wysłana: 18 Sty 2012 11:35:14
Odpowiedz 
MarcinK

To nie jest temat podoba mi się/nie podoba mi się, tylko "Najrealniejszy, najlogiczniejszy statek.
MarcinK
Użytkownik
#53 - Wysłana: 18 Sty 2012 11:36:06
Odpowiedz 
Jurgen:
To nie jest temat podoba mi się/nie podoba mi się, tylko "Najrealniejszy, najlogiczniejszy statek.

A o czym ja napisałem?
Bashir
Moderator
#54 - Wysłana: 18 Sty 2012 15:55:56
Odpowiedz 
A czy w świecie Star Treka tak ważne jest umiejscowienie mostka? Gdy padną osłony to jednostka jest tylko na łasce napastnika: jedna torpeda i po sprawie.
Dukat
Użytkownik
#55 - Wysłana: 18 Sty 2012 16:14:20
Odpowiedz 
Bashir:
A czy w świecie Star Treka tak ważne jest umiejscowienie mostka? Gdy padną osłony to jednostka jest tylko na łasce napastnika: jedna torpeda i po sprawie.

Chyba, ze to Kardasjański okręt. Te "biorą na klate" o wiele więcej
Q__
Moderator
#56 - Wysłana: 18 Sty 2012 16:25:36
Odpowiedz 
Dukat

Dukat:
Chyba, ze to Kardasjański okręt. Te "biorą na klate" o wiele więcej

Kradniesz tekst Romulanom z dowcipu.

Tam reakcją standardowego Romka na awarię oświetlenia było:
- To nie była romulańska żarówka. Romulańskie żarówki się nie psują!
Elaan
Użytkownik
#57 - Wysłana: 19 Sty 2012 13:19:04
Odpowiedz 
A jak pod względem realizmu prezentuje się, Waszym zdaniem minbarska Biała Gwiazda? Albo fregata Tinashi?

a

b

Statki zarówno Vorlonów jak i Cieni są tak futurystyczne, obce i niepokojące, że trudno ocenić ich funkcjonalność.

c

d
Mav
Użytkownik
#58 - Wysłana: 19 Sty 2012 13:35:41 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Elaan:
A jak pod względem realizmu prezentuje się, Waszym zdaniem minbarska Biała Gwiazda? Albo fregata Tinashi?

Jak dla mnie mają zbyt opływowe kształty, które w kosmosie są rzeczą absolutnie zbędną, a skrzydła tym bardziej. Dlatego za najmniej realistyczną z tego grona uważam białą gwiazdę. Chyba najlepiej wypada varlon, a statki cieni można by tłumaczyć jako efekt psychologiczny, budzą grozę a to cenna rzecz na polu walki
reyden
Użytkownik
#59 - Wysłana: 19 Sty 2012 14:01:40
Odpowiedz 
WS lata też w atmosferze stąd skrzydła .

Okręt może nie jest za realistyczny ale za to piękny - ilu z was oglądając B5 3x01 chciało by mieć też takie cacko w garażu .
Elaan
Użytkownik
#60 - Wysłana: 19 Sty 2012 15:16:11
Odpowiedz 
reyden:
WS lata też w atmosferze stąd skrzydła .

Zgadza się, oto dowód.

a

A co ze statkami Narnów?

b
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  »» 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Najrealniejszy, najlogiczniejszy statek gwiezdny wg was

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!