USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / BiOCOSMOSiS

Autor Wiadomość
mozg_kl2
Użytkownik
#1 - Wysłana: 13 Wrz 2011 16:59:21
Odpowiedz 
W cieniu kolejnego zamieszania około ENTkowego, oraz w trakcie mojego urlopu dopadłem pierwsze dwa tomy serii komiksowej biocosmosis. W październiku wydany zostany tom 5 głównej serii pt. Emnisi: Atlana. Link do zapowiedzi http://komiks.nast.pl/komiks/10609/BiOCOSMOSiS-5-A tlana/. Jako ciekawostkę warto dodać, że komiks ten został również wydany na rynku amerykańskim w magazynie Heavy metal.

O czym jest sama seria?

Tutaj bede posiłkował się wikipedią:

Akcja serii Emnisi rozgrywa się w kosmicznym biouniwersum z jego złożonymi strukturami politycznymi i społecznymi. Czas, w jakim rozgrywa się cała seria, to okres tuż przed wybuchem wojny o jedność Entirium.

Hodowcy to mityczni twórcy różnych ras ludzkich rozproszonych po całym Wszechświecie. Nikt nie wie, jak wyglądali Hodowcy, ani nawet czy na pewno istnieli. Jedynymi istotami, które twierdzą, że miały kontakt werbalny z mitycznymi stworzycielami, są niebieskoskórzy Łącznicy – przedstawiciele kasty rządzącej Entirium.

Wspólna Cywilizacja Entirium łączy wszystkie planety, będące kiedyś pod rządami Hodowców. Planety te połączyły się w wieloplanetarne państwa-korporacje zwane kosmoracjami. Kosmoracje są zarządzane przez delegartów, polityków zasiadających w Najwyższej Radzie Entirium. Każde z państw kosmoracji ma swojego przywódcę wybieranego w wolnych wyborach – planetarda. Równie ważną osobą jest wybierany przez radę kosmoracji dominard – urzędnik do spraw specjalnych.

Porządku w zamieszkanych światach pilnuje Legion Entirium, jego naczelne dowództwo to Supranatium. Legion ma swój wydział zajmujący się zapobieganiem konfliktów – Prevetorium.

Sprawy sądowe rozstrzyga Aula Mądrości i Sprawiedliwości będąca jednocześnie władzą ustawodawczą i sądowniczą.

W świecie BiOCOSMOSiS ważna rolę odgrywają również Marszandrowie – gwiezdni kupcy.

Bohaterowie tytułowej serii emnisi z Zakonu Equilibrium to jednocześnie filozofowie, naukowcy i wojownicy, obdarzeni niezwykłymi umiejętnościami. Tacy mistrzowie są potrzebni w świecie targanym nieustającymi konfliktami.

Dodatkowe zagrożenie stanowią Mistrzowie Kuszenia – bezcielesne istoty, żerujące na negatywnych ludzkich emocjach.

Kolejnym wyzwaniem dla świata Entirium są Noktoornowie, obca cywilizacja, która próbuje nawiązać kontakt.

Wśród inspiracji serii znajduje sie Diuna. Od siebie mogę dodatac, że moze i nie jest to wiekopomne dzieło dla gatunku sf, zarówno na świecie jak i w Polsce. Jednakże warto się z nim zapoznac z paru powodów. Po pierwsze, jest to jedyna polska space opera na obecnym rynku. Po drugie bardzo dokładnie przemyślieli, zarówno historię jak samo universum. Świetnie wypadają mundury Legionu, oko cieszy również kresa z widokami kosmicznymi włacznie. Ciekaw jestem czy ktos z Was czytał te komisy, i moze jest ich fanem, lub antyfanem?
Bashir
Moderator
#2 - Wysłana: 13 Wrz 2011 22:14:22
Odpowiedz 
mozg_kl2

mozg_kl2:
Ciekaw jestem czy ktos z Was czytał te komisy, i moze jest ich fanem, lub antyfanem?

Oczywiście, że są. Oczywiście, że czytali. Jak dobrze poszukasz to na forum dyskutowaliśmy już o tym komiksie (w topicu komiksy, bodajże - bo osobnego tematu dla Biocosmosisa raczej nie było).

Atlany jeszcze nie czytałem, w zasadzie od dłuższego czasu nie mam raczej kasy na komiksy, więc nie śledzę już co wychodzi, niemniej ta publikacja mnie ucieszyła, więc może wysupłam na to kasę

Bo faktycznei Emnisi trzymają poziom. Kreska niesamowita - historia wciągająca, trochę mroczna.

Nie pamiętam już szczegółów, bo dawno to czytałem, ale wiem, że 3 tom zrobił na mnie wrażenie.

Poza serią Emnisi planowane są chyba jeszcze dwie serie. Ciekawostką jest też, że po między poszczególnymi częściami Emnichów wychodziły krótkie antologie rozszerzające historie z głównych tomów (które oczywiście też mam )
mozg_kl2
Użytkownik
#3 - Wysłana: 14 Wrz 2011 10:54:41
Odpowiedz 
Bashir:
Oczywiście, że są.

Jużsię bałem, że nie ma i sięwygłupiłem z tematem.

Bashir:
Jak dobrze poszukasz to na forum dyskutowaliśmy już o tym komiksie (w topicu komiksy, bodajże - bo osobnego tematu dla Biocosmosisa raczej nie było).

Patrzyłem tak pobieżnie, ale nie znlazłem. Stwierdziłem, żę jedyna polska space opera zasługuje na swój temat. Wspierajmy swoich.

Bashir:
Bo faktycznei Emnisi trzymają poziom. Kreska niesamowita - historia wciągająca, trochę mroczna.

Ha omijałem ich szerokim łukiem do wczoraj. Wczoraj jednym strzałem przeczytałem tomy 1-3 Emnichów. Historia z każdą kolejna częscia sie zazębia. Powstaja nowe pytania. Na chwilę obecną ciekawi mnie co z tymi Nooktornami? Najsłabszą stroną serii są według mnie statki, takie dziwne.

Bashir:
Poza serią Emnisi planowane są chyba jeszcze dwie serie. Ciekawostką jest też, że po między poszczególnymi częściami Emnichów wychodziły krótkie antologie rozszerzające historie z głównych tomów (które oczywiście też mam )

Cała seria ma liczyć łącznie 15 tomóe, czyli tak na chłopski rozmów 3 serie po 5 tomów. Antologie stanowią dodatek. Antologi nie czytałem, ale myslę, że na chwilę obecną to kwestia czasu.
Bashir
Moderator
#4 - Wysłana: 14 Wrz 2011 15:53:23
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Jużsię bałem, że nie ma i sięwygłupiłem z tematem.

mozg_kl2:
Patrzyłem tak pobieżnie, ale nie znlazłem. Stwierdziłem, żę jedyna polska space opera zasługuje na swój temat. Wspierajmy swoich.

Dobrze, dobrze, w ogóle trzeba promować komiksy

mozg_kl2:
Ha omijałem ich szerokim łukiem do wczoraj.

A co Cię przekonało, żeby po nich sięgnąć ?

mozg_kl2:
Najsłabszą stroną serii są według mnie statki, takie dziwne.

Statki, statkami, ale technika walki w kosmosie za pomocą żaroostrzy imho oryginalna (chociaż to pewnie ja po prostu mało widziałem w życiu )

mozg_kl2:
Antologie stanowią dodatek. Antologi nie czytałem, ale myslę, że na chwilę obecną to kwestia czasu.

Antologie dużo wnoszą. Całość warto czytać tak jak wychodziła, bo antologia wprowadza kolejną część, albo rozszerza poprzednią.

Ech... jak będę po (kolejnej) przeprowadzce to sobie odświeżę tę serię.
mozg_kl2
Użytkownik
#5 - Wysłana: 14 Wrz 2011 18:13:42
Odpowiedz 
Bashir:
Dobrze, dobrze, w ogóle trzeba promować komiksy

Ja myśle, że wszystko co warte uwagi i jest na poziomie to warto promowac.

Bashir:
A co Cię przekonało, żeby po nich sięgnąć ?

Powód czysto prozaiczny. Mam urlop, odwiedziłem znajomego, a że nie bardzo mam co czystaćz komiksów stwierdziłem, że na bezrybiu rak i rybą. Pożczyłem dwa pierwsze tomy Biocosmosis. Szczególnie, że o serii do tej pory słyszałem a nie czytałem. Stwierdziłem, zobaczymy czym to się je. Dziś dokupiłem tom 4. Wdzię, że historia z każdą następna cześcia nabiera kolorów. Zauważyłem ciekawa, analogie. Tomy nieparzyste (1 i 3) są takie bardziej stateczne, budujace akcje. Z kolei parzyste (2 i 4) są nastawione na akcje i "rozwałkę". Przy czym, z samej akcji też cos wynika.

Bashir:
Antologie dużo wnoszą. Całość warto czytać tak jak wychodziła, bo antologia wprowadza kolejną część, albo rozszerza poprzednią.

Ech... jak będę po (kolejnej) przeprowadzce to sobie odświeżę tę serię.

Poszukam tych Antologii. Narazie mam swoje tomy 3 i 4 oraz pożyczone 1 i 2. Chyba stałem się nerdem tej serii.
Bashir
Moderator
#6 - Wysłana: 14 Wrz 2011 21:47:05
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Wdzię, że historia z każdą następna cześcia nabiera kolorów. Zauważyłem ciekawa, analogie. Tomy nieparzyste (1 i 3) są takie bardziej stateczne, budujace akcje. Z kolei parzyste (2 i 4) są nastawione na akcje i "rozwałkę". Przy czym, z samej akcji też cos wynika.

Co ma też swoje odbicie w kolorystyce okładek

mozg_kl2:
Ja myśle, że wszystko co warte uwagi i jest na poziomie to warto promowac.

True, true.
mozg_kl2
Użytkownik
#7 - Wysłana: 14 Wrz 2011 22:41:27
Odpowiedz 
Bashir:
Co ma też swoje odbicie w kolorystyce okładek

Ciekawe spostrzerzenie. Nie zauwazyłem. Przeczytałem tom 4, takzę jestem w miare na bierząco, no poza antologiami. Dwa plusy jeszcze są takie. Pierwszy jak pisałem, żę pomimo iż jest rozwałka to cos więcej z niej wynika niż sama chęc pokazania flaków. A drugie, co bardzo mi się podo to, ze pomimo iż akcja w każdym tomie dzieje isę na innej planecie to sama historia stanowi ciagłosć. Tego właśnie mi brakowało i brakuje w treku.
Poklok
Użytkownik
#8 - Wysłana: 15 Wrz 2011 00:11:11
Odpowiedz 
Czytałem bodajże trzy pierwsze tomy i nie uważam tego czasu za zmarnowany: choć historia, mimo pozornego popadania w szarość, zmierza ku prostej dychotomii: mnisi i co poniektórzy świeccy z jednej strony, złowrogie... cosie i ulegający im, nawet nieświadomie, ludzie z drugiej (wybaczcie, ale szczegółów nie pamiętam, a chcę pisać o swoich wrażeniach, a nie cytować wiki), to zarówno kreska, jak scenariusze stały na wysokim poziomie.

Docenić trzeba zarówno zwartość historii, jak i techniczną sprawność twórców: na przykład scena, w której zbuntowany (wyzwolony?) legionista rozprawia się z oszalałą fauną planety, mimo pozornej banalności, na długo pozostaje w pamięci.

Poza tym, to ponoć (jednak znów ta przeklęta wiki, zguba pamięci) dzieło polskie, a polski komiks przędzie nawet nie cienko, a wręcz żałośnie, więc wspierać go trzeba, a przynajmniej wypada...
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 15 Wrz 2011 12:59:38 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Poklok

Poklok:
Poza tym, to ponoć (jednak znów ta przeklęta wiki, zguba pamięci) dzieło polskie

Nie ponoć, a na 100%. Wrzucałem kiedyś linki o tym...

Poklok:
a polski komiks przędzie nawet nie cienko, a wręcz żałośnie, więc wspierać go trzeba, a przynajmniej wypada...

Ten konkretny komiks docenili akurat Zachodniacy, więc raczej da sobie radę . (Co nie znaczy, bym namawiał do niekupowania go .)
mozg_kl2
Użytkownik
#10 - Wysłana: 15 Wrz 2011 17:46:55 - Edytowany przez: mozg_kl2
Odpowiedz 
Q__

W sumie to czekalem na Twoją wypowiedź. Ciekaw jestem co sądzisz o serii swoim wprawnym okiem.

USS Phoenix forum / Science-Fiction / BiOCOSMOSiS

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!