USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Space Battleship Yamato
 Strona:  1  2  3  4  »» 
Autor Wiadomość
MarcinK
Użytkownik
#1 - Wysłana: 18 Lis 2010 18:27:16
Odpowiedz 
Można powiedzieć najlepszy S-F roku nadchodzi wielkimi krokami.

1 Grudnia premiera w Japonii. Mam nadzieję że w Polsce będzie w kinach.
Eviva
Użytkownik
#2 - Wysłana: 18 Lis 2010 18:46:48
Odpowiedz 
MarcinK

Ciekawostka, choć smutna:

Twórca i producent trzech sezonów serialu Space Battleship Yamato oraz większości filmów kinowych, Yoshinobu Nishizaki, zginął 14 listopada tego roku wskutek upadku z żaglowca o nazwie, nomen omen, Yamato. Miał 75 lat.
Yamato
MarcinK
Użytkownik
#3 - Wysłana: 18 Lis 2010 19:51:45
Odpowiedz 
Eviva
Szczere Kondolencje.

A oto oficjalna strona projektu po Japońsku. Są tu dwa trailery i wiele informacji.

Sugerując się trailerami i zdjęciami zapowiada się produkcja na miarę Avatara. Tylko czekać na premierę, tak bym chciał to zobaczyć w kinie.

Piosenka z tego trailera jest bardzo dobra.
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 19 Lis 2010 13:34:37 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

W końcu założyłeś solidny temat. Zresztą serial animowany (choć tytułowy Battleship zbyt mocno przypomina wyglądem morskie okręty, nawet bardziej niż Saratoga z SAAB) też zasługuje na uwagę i dokładniejsze analizy, wiec nie skupiajmy się tylko na nadchodzącym filmie.

Choć sam film ma przed sobą b. ambitne zadanie, na miarę TMP; czyli ożywienie legendy w jeszcze lepszym stylu. Tyle, że po tym trailerze, boję się jednak, że go nie udźwignie - od strony technicznej wygląda to bardzo biednie, coś pomiędzy erą TOS, a S:1999. Więc zdecydowanie porównanie z "Avatarem" nie ma wiele sensu, bo "Avatar" bronił się wypieszcozną warstwą techniczno-wizualną. Zobaczymy czy filmowy "Yamato" będzie miał się czym bronić? (Choć trailer daje na to jeszcze mniej nadziei niż trailer "jedenastki".)
Przy czym przyznam: gdyby - co dziś b. rzadkie - jakimś cudem bronił się scenariuszowo, to wiele rzeczy zdołam mu wybaczyć.
MarcinK
Użytkownik
#5 - Wysłana: 19 Lis 2010 13:52:36
Odpowiedz 
Q__
Według mnie efekty stoją na wysokim poziomie ożna to porównać z Amazonką Czasu lub chociaż z "Tokio S.O.S" czyli bardzo dobrze na tle Japońskich produkcji. Tak więc uważam że to będzie Japoński Avatar podobnie jak Amazonka Czasu jest nazywana Japońskim Matrixem.

Jeśli ktoś widział Amazonkę Czasu wie oco chodzi.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 19 Lis 2010 13:59:19 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Według mnie efekty stoją na wysokim poziomie ożna to porównać z Amazonką Czasu lub chociaż z "Tokio S.O.S"

Tzn. te efekty są (obejrzałem dokładniej) raz lepsze, raz gorsze, ale doklejone są do biednie wyglądajacej warstwy aktorskiej. Nie wiem czy nie powinni byli wziąć przykładu z tego co ostatnio robił Straczynski i po prostu rzucić aktorów na tło cyfrowe, nie bawiąc się w tandetne scenografie i kostiumy.

(Btw. odnotowałem w trailerach fakt, że protagonista gapi się na Yamato-w-budowie jak młody Kirk na Enterprise i że dodano kombinezony w stylistyce nBSG.)

MarcinK:
czyli bardzo dobrze na tle Japońskich produkcji

Ależ wierzę, tylko uważam, że równać należy w górę, nie w dół. To, że film fantasy wypadł doskonale na tle rodzimego "Wiedźmina", nie czyni go jeszcze arcydziełem, nawet w swej klasie.

MarcinK:
Jeśli ktoś widział Amazonkę Czasu wie oco chodzi.

Widziałem, wbrew pozorom mam czasem słabość do tandety. (Więc o "Godzillach" też zdołamy sobie pogadać. Ba, nawet z "Power Rangers" sporo widziałem.) Tylko nie wmawiam nikomu, że to arcydzieła...
MarcinK
Użytkownik
#7 - Wysłana: 19 Lis 2010 14:10:57
Odpowiedz 
Q__:
kombinezony w stylistyce nBSG.

Nie rozmieszaj mnie wszystkie kostiumy są wzorowane na tych w oryginalnym anime (Ang Wiki się kłania)
Q__:
wbrew pozorom mam czasem słabość do tandety.

Amazonka Czasu to tandeta według ciebie? Na filweb ma ocenę 7.0 To wprost wspaniały film, ma spójną fabułę i wiadomo co i jak ( w przeciwieństwie do poplątanego Matrixa).
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 19 Lis 2010 14:50:06 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Nie rozmieszaj mnie wszystkie kostiumy są wzorowane na tych w oryginalnym anime (Ang Wiki się kłania)

Gdzie w Ang Wiki masz obrazki kostiumów?

Zresztą nie zauważyłeś chyba, że nie mówię o strojach noszonych przez bohaterów - te w istotnie nie odstaja zbyt mocno od stylistyki anime (przez co wyglądają zresztą dość tandetnie w dzisiejszej epoce), tylko o skafandry kosmiczne, w które postrojono bohaterów w sekwencjach walk w kosmosie, które - jak widać na załączonym obrazku - otrzymały zupełnie inną stylistykę od oryginalnej:

Więc po gogolowsku: z czego się śmiejecie? sami z siebie się śmiejecie...

MarcinK:
Amazonka Czasu to tandeta według ciebie? Na filweb ma ocenę 7.0

Na Filmwebie sporo tandety ma oceny na poziomie 7. Popatrz na ocenę "Dnia Niepodległości"... (Przypomnę - 7,5)

A co od fabuły: jeśli uważasz, że dobry film musi mieć oczywistą fabułę, to nie wiem co zrobisz z Lynchem.
MarcinK
Użytkownik
#9 - Wysłana: 19 Lis 2010 15:14:41
Odpowiedz 
Q__:
Popatrz na ocenę "Dnia Niepodległości

To bardzo dobry film, więc..

A do skafandrów to w większości S-f są takie (2001, Armageddon)
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 19 Lis 2010 15:21:52
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
To bardzo dobry film

Jak to mawiali u Mela Brooksa: no comments!

MarcinK:
A do skafandrów to w większości S-f są takie

Skafandry są ogólnie w większości filmów SF (nawet w Treku się czasem trafiały), ale stylistyka skafandrów z nBSG i nowego Yamato są baardzo poodobne, wręcz identyczne.
MarcinK
Użytkownik
#11 - Wysłana: 19 Lis 2010 15:27:48
Odpowiedz 
Q__:
nBSG i nowego Yamato są baardzo poodobne, wręcz identyczne.

To oznacza jedno... Twórcy nBSG ukradli pomysł twórcą Yamato.
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 19 Lis 2010 15:35:23
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
To oznacza jedno... Twórcy nBSG ukradli pomysł twórcą Yamato.

Taak... To:

jest niewątpliwie zerżnięte z (przypomnę) tego:

To oczywista oczywistość.
MarcinK
Użytkownik
#13 - Wysłana: 19 Lis 2010 15:37:39
Odpowiedz 
Q__
Nie z Anime tylko z nadchodzącego filmu.
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 19 Lis 2010 16:18:01 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

Zaraz, znaczy twórcy nBSG mają wehikuł czasu? I w 2004 wiedzieli jaki film dziś zacznie powstawać? No to jest lepsze od genezy Yattodettamana .

ps. trailer strawniejszy dla naszego kręgu kulturowego:
http://www.youtube.com/watch?v=YBu1cZm4Gqg
i jeszcze jeden (podobny do pierwszego z linkowanych w tym temacie, tylko melodia inna):
http://www.youtube.com/watch?v=tbupyeGlBPA
a to trailer oryginalnej animacji:
http://www.youtube.com/watch?v=9b2NbQjaOIM
biter
Użytkownik
#15 - Wysłana: 20 Lis 2010 08:17:12
Odpowiedz 
Q__

Dzięki za linki bo nie chciało mi sie szukać po necie tego.
Moim subiektywnym zdaniem to to będzie Japońska interpretacja nBSG, zarówno jeśli chodzi o kostiumy co i sam wygląd statku, co do scen akcji to ciężko powiedzieć, Japończycy mają to do siebie że u nich nawet trailery Godzilli dobrze wyglądają a jak wygląda film... sami wiemy.

MarcinK
z tym zrzynaniem nBSG od Yamato to dałeś czadu, gdybym chciał byc zwyczajowo złośliwy poprosił bym że masz spory zapas dopalaczy i na nich piszesz;)
MarcinK
Użytkownik
#16 - Wysłana: 20 Lis 2010 08:22:30
Odpowiedz 
biter:
że u nich nawet trailery Godzilli dobrze wyglądają a jak wygląda film... sami wiemy.

Tak wiemy że są o wiele lepsze od trailerów.
biter:
Moim subiektywnym zdaniem to to będzie Japońska interpretacja nBSG,

Jakim cudem? Skoro anime na podstawie którego powstaje ten film zostało wydane na początku lat 70, a ostatni film pełnometrażowy rok temu: tariler
biter
Użytkownik
#17 - Wysłana: 20 Lis 2010 09:09:26
Odpowiedz 
MarcinK:
Jakim cudem? Skoro anime na podstawie którego powstaje ten film zostało wydane na początku lat 70, a ostatni film pełnometrażowy rok temu:

Chodzi mi o stronę wizualną nie o treść, wizualnie wnętrza statku jadą nBSGą. ze treść będzie inna to niewątpię.

MarcinK:
Tak wiemy że są o wiele lepsze od trailerów.
biter:

no cóż, o gustach się nie dyskutuje.
MarcinK
Użytkownik
#18 - Wysłana: 20 Lis 2010 09:11:41
Odpowiedz 
biter:
no cóż, o gustach się nie dyskutuje.

Nie o gustach. Ja stwierdzam fakt.
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 20 Lis 2010 16:00:50 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Jakim cudem?

Na tej samej zasadzie, na której nBSG silnie nawiązywało do SAAB, słabiej do B5, trochę zaś do Treka, podczas gdy stare BSG nawiązywało raczej do SW (no i powstało przed SAAB, B5 i większością Treków).

(Co nie znaczy, że koniecznie tak będzie. Być może skończy się na wizualnych nawiązaniach, które jednak już same w sobie dowodzą wtórności.)
Sh1eldeR
Użytkownik
#20 - Wysłana: 20 Lis 2010 19:27:40 - Edytowany przez: Sh1eldeR
Odpowiedz 
Zdecydowanie, strona wizualna filmu przypomina nBSG, z tego co widać po trailerach. Samo to jest dla mnie sporym plusem!

Postaram się film obejrzeć. Może i w kinie, jak będę miał z kim iść. Mam kumpla, który interesuje się kulturą japońską (bardziej niż ja), ale np. Godzilli zupełnie nie trawi. Może jednak go namówię, o ile w Polsce film będzie grany.

Poszedłbym na to dla samych walk w kosmosie, a jeśli jeszcze fabuła byłaby przyzwoita, to czego chcieć więcej?

BTW., może tak zmienić tytuł na "Space Battleship Yamato"? Bo bez tego "space" to się może kojarzyć chyba jedynie z rzeczywistym okrętem nawodnym, który zwał się Yamato i którego historia doczekała się zresztą ekranizacji.

Q__:
Być może skończy się na wizualnych nawiązaniach, które jednak już same w sobie dowodzą wtórności

"Wtórność" to raczej negatywne określenie, nie używałbym go w tym kontekście. Zauważ, że nBSG wizualnie jest po prostu realistyczne -- tak, jak się da. Nawet ostrzał okrętów wygląda w miarę podobnie jak w rzeczywistości (z pewnymi dodatkami) i jest po prostu bardzo szczegółowo przedstawiony, a we wnętrzach odnajdujemy po prostu przedmioty niemal współczesne (słynne telefony z kablem). Duża liczba fruwających pocisków i eksplozji wynika zaś z użycia obrony AAA w sporych ilościach, co jest jak najbardziej logicznym rozwiązaniem, obecnym zarówno w nBSG czy Space Yamato, jak i na oryginalnych pancernikach z II WŚ. Współczesne okręty nie mają tylu działek, ale też nie są narażone na całe salwy lecących naraz rakiet. Jestem jednak przekonany, że jeśli obecnie doszłoby do morskich działań ofensywnych na dużą skalę przy porównywanym poziomie techniki obu stron, a te jedne czy dwa systemy obronne Phalanx CIWS (i analogiczne) niszczyłyby skutecznie pojedyncze rakiety, to zaczęto by strzelać salwami. I obronę AAA trzeba by było ponownie wzmocnić. W military sci-fi Webera doskonale to widać -- rakiet w salwach jest coraz więcej, obrona jest coraz mocniejsza.

W nBSG battlestary walczą na stosunkowo niewielkie odległości. Cyloni strzelają rakietami i ostrzeliwują battlestary raiderami z małego dystansu. W obu przypadkach potężne baterie AAA są przydatne. W trailerze Yamato także widzimy zarówno jakieś rakiety (kinetyczne?), jak i fruwające dookoła myśliwce. Na tym etapie oceniam AAA jako nie "wtórne" ;) (choć w sensie stricte to jest wtórne), tylko logiczne.

I samo to, przy wsparciu nowoczesnych efektów specjalnych, prowadzi właśnie do walk wyglądających podobnie jak w nBSG. Mnóstwo małych eksplozji, mnóstwo strzelających działek. Z drugiej strony, w trailerze widzimy też broń energetyczną, główne działo Yamato. Tego Galactica nie miała.

Sekwencja odpalania myśliwca faktycznie przypomina BSG, ale o to także trudno się przyczepić. Współczesne lotniskowce mają katapulty. W kosmosie niby nie są potrzebne, ale jeśli myśliwce odpalane są w środku bitwy, to jednak katapulty się przydają. Kto grał w jakiegoś space-sima ten wie, że łatwo się zaczaić przy doku na powoli rozpędzające się myśliwce. Widać to np. we Freespace'ach czy grach spod znaku SW lub Babylon 5. Moment wylotu z hangaru w środku bitwy, gdy nie wiadomo jeszcze z której strony strzelają i gdzie jest najbliższy wróg, jest niebezpieczny. Z kolei w takich grach jak Starlancer czy Wing Commander są katapulty i w obu przypadkach wygląda to podobnie jak w BSG (a nBSG za czasów tych gier jeszcze nie było). Tutaj już nie da się zaczaić przy wylocie z hangaru, bo myśliwiec ma taką prędkość, że nam -- choćby na chwilę -- umknie, a przez te kilka sekund pilot zorientuje się już w sytuacji.

W miarę standardowe, realistyczne wnętrza też nie są niczym szczególnym i nielogicznym. nBSG czerpie przecież z wnętrz okrętów podwodnych. Space Battleship Yamato czerpie z kolei bezpośrednio z okrętów nawodnych, a efekt w obu przypadkach może być zbliżony, ale nie oznacza, że film zżyna z serialu.

No nie wiem, dla mnie to po prostu nie są wady i nie uważam czegoś takiego za specjalną wtórność. Chociaż fakt: (jakoś tam) realistyczne, militarne klimaty były już w nBSG. Nie będę liczył tego jako wadę każdemu kolejnemu filmowi. Ale może to dlatego, że lubię military sci-fi ;).
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 20 Lis 2010 19:32:13 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Sh1eldeR

Sh1eldeR:
BTW., może tak zmienić tytuł na "Space Battleship Yamato"?

Done.

Sh1eldeR:
Bo bez tego "space" to się może kojarzyć chyba jedynie z rzeczywistym okrętem nawodnym, który zwał się Yamato i którego historia doczekała się zresztą ekranizacji.

Z tego co zrozumiałem z oryginału (a jest w trailerze powtórka tej sceny) to oni ze względu na braki surowcowe przerobią właśnie tego starutkiego, spoczywajacego na dnie - wyschniętego w ich rzeczywistości - morza, Yamato na okręt kosmiczny.
MarcinK
Użytkownik
#22 - Wysłana: 23 Lis 2010 17:12:52
Odpowiedz 
8 dni do premiery.

Oficjalna strona projektu po angielsku

Piosenka z trailera.

Już niedługo premiera.
The_D
Użytkownik
#23 - Wysłana: 23 Lis 2010 18:29:54
Odpowiedz 
Sh1eldeR:
Bo bez tego "space" to się może kojarzyć chyba jedynie z rzeczywistym okrętem nawodnym, który zwał się Yamato i którego historia doczekała się zresztą ekranizacji.

A także stosownego wątku na forum kontynuującego tradycje Galaxy vs Defiant ;)
USS Iowa vs. Yamato
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 23 Lis 2010 19:01:48
Odpowiedz 
The_D

The_D:
USS Iowa vs. Yamato

Zamykając w ten sposób zresztą wiadomy wątek, bo z przebudowanym do kosmicznych realiów Yamato Iowa nie ma najmniejszych szans .
Dragon
Użytkownik
#25 - Wysłana: 23 Lis 2010 19:47:01
Odpowiedz 
Ale Space Battleship Iowa zniszczył by Space Battlehip Yamato (Są słowa space więc moge to tu pisać ) )
Toudi
Użytkownik
#26 - Wysłana: 23 Lis 2010 21:34:46
Odpowiedz 
Dragon:
Ale Space Battleship Iowa zniszczył by Space Battlehip Yamato

Myślę, ze Weber mógłby to odpowiednio opisać.... Może trzeba by mu mailem podesłać pomysł?
MarcinK
Użytkownik
#27 - Wysłana: 26 Lis 2010 14:08:15
Odpowiedz 
5 dni do premiery.

Mapa Świata Yamato.
MarcinK
Użytkownik
#28 - Wysłana: 30 Lis 2010 19:32:09
Odpowiedz 
To już jutro!!!!
Nie mogę się doczekać premiery w Polsce.

Przy okazji schemat Yamato.
Sh1eldeR
Użytkownik
#29 - Wysłana: 30 Lis 2010 19:33:29
Odpowiedz 
MarcinK:
Nie mogę się doczekać premiery w Polsce.

Będą to u nas grali w kinach?
MarcinK
Użytkownik
#30 - Wysłana: 30 Lis 2010 19:39:11
Odpowiedz 
Sh1eldeR:
Będą to u nas grali w kinach?

Mam taką nadzieję.

Tylko jest pewien problem:
Niestety niedawno powołany Instytut Sztuki Filmowej chyba na to nigdy nie pozwoli

Zdanie z recenzji Godzilla: Final Wars na KMF, ale odnosi się do większości Japońskich S-F. Tylko nie rozumiem co temu instytutowi nie pasuje.
 Strona:  1  2  3  4  »» 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Space Battleship Yamato

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!