USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / „Na srebrnym globie”

Autor Wiadomość
Pah Wraith
Użytkownik
#1 - Wysłana: 15 Sty 2009 12:02:30
Odpowiedz 
Czytał ktoś (prócz Q__ ) trylogię J. Żuławskiego? A może film oglądał? Ja właśnie jestem po projekcji tegoż, w wydaniu pra-siostrzeńca pisarza - Andrzeja Żuławskiego i jestem mocno wstrząśnięty. SF oczywiście jest w filmie tylko otoczką, ale całość robi piorunujące wrażenie. Metafizyka + męka Chrystusa w zderzeniu z hard SF zadziwiły mni emocno. Zaś rozmach produkcji, jak na polskie warunki po prostu powala na kolana. Do tego muza baaardzo klimatyczna. Film własciwie jest tak szatańsko trudny do ogarnięcia, że trzeba się przezeń przedzierać jak przez afrykańskie haszcze, bo i gęsty i miejscami mocno kolący. Idę o zakład że 60% filmu nie zrozumiałem - albo jest to albo piramida bełkotu albo filozoficzne objawienie :]
Dodatkowo brakujące elementy filmu (zdania co do tego czemu tak się stało są podzielone) uzupełnione są komentarzem z offu nałożonym na ujęcia z ulic Warszawy i Krakowa z lat 80-tych co robi piorunujące wrażenie.

Polecam, by samemu pokochać albo znienawidzić. Ja sam jeszcze nie wiem...

PS Film można ściągnąć z netu albo poszukać w kolekcji platynowych DVD wydanych ostatnio.
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 15 Sty 2009 12:45:59
Odpowiedz 
Pah Wraith

Metafizyka + męka Chrystusa w zderzeniu z hard SF zadziwiły mni emocno.

A zobacz kiedy powieści były pisane. W latach, w których Zachodniacy pisywali/czytywali bzdury o spiskach fakirów, księżniczkach Marsa i miedzyplanetarnych superherosach. Prekursor był Żuławski i tyle. Zresztą nawet człek tak krytyczny jak Lem go wychwalał (i zasłużenie).

Idę o zakład że 60% filmu nie zrozumiałem - albo jest to albo piramida bełkotu albo filozoficzne objawienie :]

Jak z "Odyseją kosmiczną" - wszystko wyjaśnione w powieści. Tylkt w tym wypadku powieść lepsza.
Pah Wraith
Użytkownik
#3 - Wysłana: 15 Sty 2009 13:25:49
Odpowiedz 
Q__
Jak z "Odyseją kosmiczną" - wszystko wyjaśnione w powieści. Tylkt w tym wypadku powieść lepsza.

Serio? Odniosłem wrażenie, że film może mieć w sobie dużo z Andrzeja. W takim wypadku książka może się okazać niewystarczająca. Notabene nie wiem czy chcę otrzymać wyjasnienie...
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 15 Sty 2009 14:25:51
Odpowiedz 
Pah Wraith

Gdybyś Ty wiedział jak nad dwoma pierwszymi tomami Lem piał (w przedmowie do pierwszego tomu, w "Fantastyce i futurologii") to byś nabrał apetytu. (Tylko nie chce mi się szukać i cytować.)

A TU całe "Na Srebrnym Globie" online:
http://monika.univ.gda.pl/~literat/glob/index.htm
(Tymczasem film oparty jest głownie na "Zwycięzcy".)
Eviva
Użytkownik
#5 - Wysłana: 15 Sty 2009 14:32:39 - Edytowany przez: Eviva
Odpowiedz 
A Gałczyński kiedyś pisał tak:

Żuławski napisał powieść "Na srebrnym globie"
Kto o księżycu nie pisał? Nawet astronomowie.
Ja też czasem piszę wiersze, ale to jest mój srebrny sekret.
Chociaż, po pierwsze
po co te wiersze?
Ja tylko jedno wiem:

Że najpiękniejszy jest księżyc z papierosem
kiedy się pali we dwoje.
Przemijają za nocami noce
ale wiecznie trwa szczęście moje.
Dwa w powietrzu czerwone kółeczka
Dwoje serc zakochanych po grób.
I tak się razem na księżycu mieszka
kiedy Ziemia ucieka spod nóg.
Pah Wraith
Użytkownik
#6 - Wysłana: 16 Sty 2009 10:01:39 - Edytowany przez: Pah Wraith
Odpowiedz 
Q__
Gdybyś Ty wiedział jak nad dwoma pierwszymi tomami Lem piał

podobno Trylogia stanowiła jego inspirację...

Eviva
nokaut
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 16 Sty 2009 13:26:28
Odpowiedz 
Pah Wraith

podobno Trylogia stanowiła jego inspirację...

Inspirację do zajęcia się SF, napewno. Zresztą Żuławski, obok Wellsa i Stapledona (dwaj kolejni klasycy) wywarł największy wpływ na kstałtowanie się stylu Lema.
MarcinK
Użytkownik
#8 - Wysłana: 23 Lis 2019 17:17:30
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 23 Lis 2019 17:32:17
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Kojima Blu Raya kupił

Niech jeszcze zrobi grę.
MarcinK
Użytkownik
#10 - Wysłana: 24 Lis 2019 10:10:32
Odpowiedz 
Q__
Co dziwne nie ma chyba jeszcze krajowego wydania na BR...

USS Phoenix forum / Science-Fiction / „Na srebrnym globie”

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!