USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Pratchett
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Madame Picard
Moderator
#1 - Wysłana: 21 Mar 2008 18:38:19
Odpowiedz 
Kto z Was lubi książki Pratchetta o świecie Dysku? Macie swoje ulubione serie w ramach tego cyklu? Jeśli podobają się Wam, to za co najbardziej je cenicie?
Moim ulubionym tematem w książkach Pratchetta jest oczywiście Uniwersytet, który jest wypisz wymaluj jak mój instytut. Czasami mam wrażenie, że Pratchett podsłuchał rozmowy naszej kadry i umieścił je jako dialogi w swoich książkach. Uwielbiam Rincewinda, który "ukończył studia doktoranckie na kierunku utrzymywania się przy życiu". No i uwielbiam Straż. Nie sądzicie, że Vimes ma w sobie coś z Kirka? Może dlatego to moja ulubiona postać ze świata Dysku .
Dragon
Użytkownik
#2 - Wysłana: 21 Mar 2008 18:44:55
Odpowiedz 
Zdecydowanie Zbrojni i straż straż, uwielbiam je. Chyba sięgnę jeszcze raz bo szwagier dostał się do straży miejskiej
kanna
Użytkownik
#3 - Wysłana: 21 Mar 2008 19:16:37
Odpowiedz 
Oczywiście uwielbiam, najbardziej dwie pierwsze, ale wątek o tym juz był
Mam też autograf Pratchetta z Targów Książki.
Halbard
Użytkownik
#4 - Wysłana: 22 Mar 2008 10:18:55
Odpowiedz 
Miło, że powstał taki temat. Właśnie jestem w trakcie czytania "Piątego elefanta" a to także jest od straży. Przez ostatni rok narobiło mi się sporo zaległości w czytaniu Pratchetta, ale za to teraz nie mogę narzekać na brak książek. Osobiście mam sentyment do "Koloru magii" i "Blasku fantastycznego" przeczytałem je jako pierwsze jeszcze będąc w gimnazjum kiedy nie były aż tak popularne i kosztowały ok. 10 zł-szkoda, że teraz trzeba płacić 3 razy więcej
Madame Picard
Moderator
#5 - Wysłana: 22 Mar 2008 10:42:40
Odpowiedz 
kanna
wątek o tym juz był
Niezupełnie. Przejrzałam starsze tematy, ale był tylko wątek o jakiś filmie według Pratchetta na SciFi, a to jednak nie to samo.

Widzę, że więcej tu miłośników straży z Ankh-Morpork. Wydaje mi się, że ta seria ma w sobie najwięcej akcji. Dwie pierwsze książki, jakkolwiek dowcipne i z cudowną postacią Rincewinda, trochę mnie jednak znudziły. Ale już ich kontynuacja - "Ciekawe czasy" to moja ulubiona część. Zauważyłam, że zwykle najbardziej ludziom się podoba seria o wiedźmach, a mnie się ona nie podoba w ogóle.
Domko
Użytkownik
#6 - Wysłana: 22 Mar 2008 10:43:32 - Edytowany przez: Domko
Odpowiedz 
Uwielbiam Pratchetta! Świetnie, że powstał taki temat.

Świat Dysku jest dla mnie świetną serią parodiującą gatunek fantasy, ale też wiele innych sfer. Kultowi są dla mnie magowie, którzy ze sobą wytrzymać nie potrafią (nie znam realiów uniwersytetów od tej strony, więc wierzę Madame Picard, że tak bywa naprawdę - więc strach się bać ), Rincewind, który znał jedno najpotężniejsze zaklęcie, ale nie mógł go sobie przypomnieć i żadnego innego nauczyć, oczywiście Bagaż, o którym zapomniano - magiczny bagaż, który miał 12 nóg i prasował ubrania, które się do niego wrzuciło. Jest jeszcze Śmierć jeżdżacy (tak, jeżdżący, nie jeżdżąca) na białym koniu Pimpusiu. Śmierć chce poznać jak to jest być człowiekiem, ale jego skostniałe poczucie humoru (które jednak posiada) uniemożliwia mu to.

To są kultowe postacie. Oprócz serii o Rincewindzie polecam też serię o straży miejskiej - oczywiście z Marchewą na czele, czyli prawie 2-metrowym człowiekiem, któremu się wydaje, że jest krasnoludem (gdyż krasnoludy go adoptowały).

Pratchett jest pełen takich absurdów. W bibliotece (nie uniwersyteckiej - osiedlowej ) chyba już wiedzą, że szukam jakiejś książki Pratchetta. Choć znaleźć jakąś z serii Świat Dysku, której nie czytałem jest praktycznie niemożliwe. W rodzinie udało się wygrać talon na tańsze książki w konkursie radia Alfa, przekazano go mi, a ja oczywiście kupiłem książki z serii Świat Dysku.

Jeśli chcę sobie poprawić humor i przeczytać coś dobrego, czytam właśnie Pratchetta.

Pierwszą książkę jaką przeczytałem było "Czarodzicielstwo". Najpierw myślałem, że to jakaś książka fantasy, ale z braku laku czytałem dalej. Kiedy jednak umierający mag chciał grać ze Śmiercią w szachy o swoje życie zacząłem mieć wątpliwości. W następnym rozdziale jednak w pełni zrozumiałem jakiego gatunku jest to książka - szczególnie, że następny rozdział opowiadał o magach z Niewidocznego Uniwersytetu (z licznymi przypisami np. o tym, że zabicie kogoś przy śniadaniu jest nietaktem ) i o Bibliotekarzu (małpisz.... ekhem... - lepiej nie mówić tego słowa ).

Ogólnie moje ulubione książki to wszystkie o straży i Rincewindzie. Książka "Kolor magii" ma nieco inny klimat niż pozostałe, ale jest świetna.

Na koniec może parę fajnych cytatów:

"Całe życie przemknęło mu przed oczami. (Rincewind tyle juz razy oglądał swoje dotychczasowe życie, że potrafił zasnąc przy co nudniejszych scenach.)"

"Kilka drzew usiłowało nawiązac rozmowę, jednak Rincewind był prawie pewien, że to nie jest normalne zachowanie drzew. Dlatego je ignorował."

Jak ktoś chce więcej to polecam http://www.pratchett.pl

Madame Picard
Moderator
#7 - Wysłana: 22 Mar 2008 12:51:43
Odpowiedz 
Domko
nie znam realiów uniwersytetów od tej strony, więc wierzę Madame Picard, że tak bywa naprawdę
Oj bywa... Pratchett świetnie uchwycił uniwersyteckie zagęszczenia absurdu i odklejenie od rzeczywistości. A rozmowy magów musiał napisać ktoś, kto świetnie zna uczelniane realia od wewnątrz. Cykl o straży jest chyba bardziej na poważnie.

Jeśli chcę sobie poprawić humor i przeczytać coś dobrego, czytam właśnie Pratchetta.
Ja też. Wyciągam z półki "Ciekawe czasy" i śmieję się czytając to samo po raz szyberdziesiąty.

Kiedy jednak umierający mag chciał grać ze Śmiercią w szachy o swoje życie
Nawiasem mówiąc jest to chyba aluzja do filmu Bergmana "Siódma pieczęć".
Halbard
Użytkownik
#8 - Wysłana: 22 Mar 2008 13:00:09
Odpowiedz 
Wśród magów najlepszy jest Myślak Stibbons i kwestor ze swoimi tabletkami
Halbard
Użytkownik
#9 - Wysłana: 22 Mar 2008 13:41:45
Odpowiedz 
a czy ktoś czytał może cykl o Fik Mik Figlach?? Z założenia są to książki dla młodszych czytelników z mniejszą dawką iroinii niż w klasycznych opowiadaniach świata dysku, ale przeczytanie tego sprawiło mi także dużą przyjemność. O tym, że było bardzo zabawne nie muszę chyba wspominać
Domko
Użytkownik
#10 - Wysłana: 22 Mar 2008 16:20:02
Odpowiedz 
Czytałem chyba 2 książki o Fik Mik Figlach i szczerze mówiąc nei wciągnęły mnie tak bardzo jak Świat Dysku. Wydaje mi się, że SD to jednak najlepsza seria Pratchetta.
kanna
Użytkownik
#11 - Wysłana: 22 Mar 2008 19:40:46
Odpowiedz 
Halbard
Fik Mik Figlach?? Z

ja czytałam.

Bardziej podobał mi sie Jonny
Halbard
Użytkownik
#12 - Wysłana: 22 Mar 2008 19:49:39
Odpowiedz 
Z Jhonnego czytałem książkę o bombie-bardzo mi się podobała chociaż było to już ładnych parę lat temu
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 22 Mar 2008 20:41:15
Odpowiedz 
W sumie dubel, bo temat o "Świecie Dysku" już mamy...

(A w cyklu, jak już mówiłem, jakoś nie zagustowałem...)
kanna
Użytkownik
#14 - Wysłana: 22 Mar 2008 22:00:41
Odpowiedz 
Halbard
chociaż było to już ładnych parę lat temu

U mnie tez parę ładnych lat

Q__
W sumie dubel,

No przecież mówiłam!
Domko
Użytkownik
#15 - Wysłana: 22 Mar 2008 23:33:17
Odpowiedz 
Dubel dublem, ale przymknijmy na to oko tym razem.
Q__
Moderator
#16 - Wysłana: 23 Mar 2008 02:23:52
Odpowiedz 
Domko

Dubel dublem, ale przymknijmy na to oko tym razem.

Prywata, prywata i jeszcze raz prywata, Kolego Adminie MA.
Doctor_Who
Użytkownik
#17 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:07:17
Odpowiedz 
Oprócz Pratchetta, jeśli ktoś pragnie dowcipnej fantasy, to polecam:

"Nuda Pierścienia" - spodziewałem się niepoważnej, złośliwej herezji, zlewki na kanon i wszystko co święte - i to otrzymałem! Sami twórcy przyznają, że napisali ją dla wygłupu i dla kasy, bez żadnego przesłania, a ja taką szczerość sobie cenię. No bo jak nie uśmiechnąć się czytając o chochlikach, Goodgulfie, czy przaśnych pioseneczkach? No chyba tylko jeśli jest się tolkienowskim purystą.

Jeśli miałbym polecić inne parodie fantasy, to rzuciłbym:
"Katarem i Magią" - pierwszy tom trylogii autorstwa Craiga Shaw Gardnera. Piszę "pierwszy tom", bo kolejnych nie czytałem jeszcze, a nie będę polecać czegoś, czego nie znam. Jednak pierwszy tom nastawił mnie pozytywnie. Ebenezum, główny bohater opowieści, to czarodziej obdarzony niezwykłą przypadłością - alergią na magię. Co samo w sobie stwarza zabawną sytuację. Ale do tego mamy plejadę całkiem niezłych indywiduów, jak kurołaki, asasyn płacący za wynajęcie siebie, demon-wierszokleta i wiele innych...

"Triumwirat" - książeczka autorstwa naszego rodaka, mili państwo, Roberta Zaręby. Książka pisana językiem stylizowanym na średniowieczną gawędę, z pseudoarchaizowaną konstrukcją zdań i wyrażeń; stylem, który w normalnej fantasy tylko by drażnił i irytował, a tu wydaje się całkiem na miejscu, bo daje dodatkowy wymiar pastiszu. Książka traktuje o wiejskim głupku, który trafia na służbę do rycerza i wyrusza w podróż. Dalej mamy zlewkę ze sztampowych motywów fantasy, daje się wyłapać wiele nawiązań do klasyki, np. "Ostatniego Smoka", itp. Miłośników Pratchetta być może zachęci fakt, że pojawia się Śmierć .
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:10:08 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Doctor_Who

Mi się podobał cykl rozpoczety pani Patricii Wrede "Konszachtami ze smokami" IMHO był najlepszy w tej kategorii,

ps. to ten dubel jeszcze nie zamknięty?
Doctor_Who
Użytkownik
#19 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:12:03
Odpowiedz 
Q__

to ten dubel jeszcze nie zamknięty?

Pratchett w sumie pisał nie tylko o Dysku ("Dywan" ), więc imho ten może zostać dla pozostałych dzieł...
Domko
Użytkownik
#20 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:15:21
Odpowiedz 
No właśnie.
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:22:00
Odpowiedz 
Doctor_Who

Pratchett w sumie pisał nie tylko o Dysku ("Dywan" ), więc imho ten może zostać dla pozostałych dzieł...

Ale w tytule tamtego topicu też było nazwisko Pratchett.
Domko
Użytkownik
#22 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:23:14
Odpowiedz 
Ale było o "Świecie Dysku". Udawajmy, że nie zauważyłeś tego dubla, a my będziemy udawać, że nie widzimy, iż offtopicujesz w tym temacie.
Doctor_Who
Użytkownik
#23 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:23:17
Odpowiedz 
Szkoda, że to forum nie ma możliwości scalania.
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:28:15
Odpowiedz 
Domko

a my będziemy udawać, że nie widzimy, iż offtopicujesz w tym temacie.

Nie offtopuję. Po prostu nie rozumiem sensu istnienia dubla.

Doctor_Who

Szkoda, że to forum nie ma możliwości scalania.

Owszem. Sam tego żałuję...
Domko
Użytkownik
#25 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:29:25
Odpowiedz 
Żartuję. A na serio to podasz gdzie jest temat oryginalny, skoro go znalazleś?
Doctor_Who
Użytkownik
#26 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:30:09
Odpowiedz 
Q__

Nie offtopuję. Po prostu nie rozumiem sensu istnienia dubla.

A możecie zmienić mu nazwę? Choćby na coś w stylu "Humorystyczna fantasy"...
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:42:07
Odpowiedz 
Domko

A na serio to podasz gdzie jest temat oryginalny, skoro go znalazleś?

TU:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=2043&page=0

Doctor_Who

A możecie zmienić mu nazwę? Choćby na coś w stylu "Humorystyczna fantasy"...

Ja nie.
Domko
Użytkownik
#28 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:44:51
Odpowiedz 
No to rzeczywiście szkoda, że nie da się połączyć - tamten temat już był bardziej ogólny niż o Pratchettcie...
Q__
Moderator
#29 - Wysłana: 25 Mar 2008 13:48:44 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Domko

No to rzeczywiście szkoda, że nie da się połączyć

To już kolejny punkt niekończącej się litanii próśb do Kai'a... :]]]
Madame Picard
Moderator
#30 - Wysłana: 25 Mar 2008 17:24:22 - Edytowany przez: Madame Picard
Odpowiedz 
Q__
Przecież tamten temat dotyczył filmu na kanale SciFi, a nie w ogóle twórczości Pratchetta.
Tematów, które są do siebie podobne, jest na tym forum milion pińcet, a Tobie tak strasznie nagle przeszkadza ten, który właściwie nie jest dublem - jak zauważyłam powyżej.
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Pratchett

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!