USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Cykl Planeta Małp
 Strona:  1  2  3  »» 
Autor Wiadomość
Dzakas
Użytkownik
#1 - Wysłana: 11 Mar 2008 16:02:58 - Edytowany przez: Dzakas
Odpowiedz 
Dziwne, że nie ma na forum tematu o tej filmowej serii, ale dzięki mojej nieskończonej mądrości () możecie to nadrobić.

Wszystko zaczęło się od książki francuskiego pisarza Pierre Boulle'a "La planète des singes". Niestety nie czytałem jej, czego niezmiernie żałuję. Jakieś opinie?

Filmowy cykl to: 5 filmów, 2 seriale, 3 filmy animowane oraz remake oryginalnego obrazu. Składają się na niego:

"Planet of the Apes" (1968), pierwszy film z cyklu i chyba najlepszy. Świetna rola Charltona Hestona, klimat zagubienia, oraz odwołania do rzeczywistości lat '60 (podobnie jak w TOS-ie). No i genialne zakończenie (ach, jaka szkoda, że nie zaskoczyło mnie tak jak pewnie niektórych widzów 40 lat temu).
"Beneath the Planet of the Apes" (1970), sequel. Troszeczkę słabszy, aczkolwiek z bardziej uwypuklonym ostrzeżeniem przed bronią atomową.
"Escape from the Planet of the Apes" (1971), chyba najsłabsza część z dotychczasowych przeze mnie obejrzanych, no i pierwsza w której pojawiają się "nielogiczności" w scenariuszu. To jakoby odwrócenie ról z pierwszego filmu, bo w tej części to inteligentne małpy przenoszą się w czasie gdzie to one są uważane za zwierzęta.
"Conquest of the Planet of the Apes" (1972), zdecydowanie najmroczniejsza część sagi. Nakręcona w klimacie antyutopii, aczkolwiek z jeszcze większą liczba luk w fabule, które obniżyły moją ocenę.
"Battle for the Planet of the Apes" (1973), tą część obejrzę dopiero w piątek .
"Planet of the Apes" 14-odcinkowy serial z 1974 roku.
"Return to the Planet of the Apes" serial animowany z 1975.
"Back to the Planet of the Apes", "Forgotten city of the Planet of the Apes", oraz "Farewell with the Planet of the Apes" to filmy telewizyjne, na które składają się po dwa odcinki serialu z 1874 roku.
"Planet of the Apes" (2001), czyli remake w reżyserii Tima Burtona.

Jest też wiele adaptacji książkowych filmów, komiksy, a nawet gra komputerowa, ale o nich poczytać można w internecie .

Znacie, lubicie? Na mnie 4 obejrzane do tej pory zrobiły dosyć duże wrażenie. Świetna scenografia, aktorstwo no i przede wszystkim scenariusz (w dwóch pierwszych częściach) wzmagają tylko przemyślenia nad zagrożeniem (?) niesionym przez broń atomową, oraz nietolerancję.

Więcej:
http://film.join.pl/prace/planeta_malp.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Planet_of_the_Apes
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 11 Mar 2008 17:11:29
Odpowiedz 
Klasyczny film. Dobrze, że doczekał się własnego topicu. Pierwszy film dobry i dajacy do myslenia (chociaż gdy pomysli sie, że jest rówieśnikiem "Odysei Kosmicznej"... hmmm...). Reszta, jest milczeniem. (Tak słabe kontynuacje były).

Reamke - fenomenalny jeśli chodzi o ukazanie mało - brakowało tego oryginałowi - ale fabuła raczej kiepskawa.
Halbard
Użytkownik
#3 - Wysłana: 11 Mar 2008 20:17:24
Odpowiedz 
Mam podobne spostrzeżenia jak Q-pierwsza część bardzo dobra klasyka sf-reszta części niespecjalnie przypadła mi do gustu. Film Burtona jakkolwiek efektowny zaliczany jest raczej do jednej z jego najgorszych wpadek i raczej nie bez przyczyny
Seybr
Użytkownik
#4 - Wysłana: 11 Mar 2008 20:58:37
Odpowiedz 
Film ten mi nie przypadł do gustu, pomijam główny wątek, który jest na logikę nie możliwy. Małpy w ciągu 5 minut stały się rozumne. Kolejne części zaprzeczyły sobie.
Dzakas
Użytkownik
#5 - Wysłana: 11 Mar 2008 21:07:37
Odpowiedz 
Rozumiem, że mówisz o "Podboju Planety Małp"? Dla mnie też nielogiczne jest (pisałem w końcu o lukach w scenariuszu), że w ciągu kilku lat małpy stały się na tyle rozumne, zeby wykonywac podstawowe czynnosci, a w przeciagu kilku "5 minut" wiedziały co mają wykonywac .
Pecunia non olet - widac to na przykladzie tej serii ;]
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 11 Mar 2008 21:58:32
Odpowiedz 
Halbard

Film Burtona jakkolwiek efektowny zaliczany jest raczej do jednej z jego najgorszych wpadek

Mimo wszystko trochę niesprawiedliwie... Te małpy są imponujące...

Seybr

pomijam główny wątek, który jest na logikę nie możliwy. Małpy w ciągu 5 minut stały się rozumne.

W oryginalnym filmie mowa jest o wiekach... Pozostąłe czesci tylko to skopały...

Dzakas

Dla mnie też nielogiczne jest (pisałem w końcu o lukach w scenariuszu), że w ciągu kilku lat małpy stały się na tyle rozumne, zeby wykonywac podstawowe czynnosci

Aczkolwiek ten kretynizm pochodzi z oryginalnej (i co ciekawe niezgorszej w sumie) ksiązki P. Boulle'a od której te wszystkie "małpie" historie sie zaczęły...

Pecunia non olet - widac to na przykladzie tej serii ;]

Bardziej jeszcze niż w wypadku ST...
Seybr
Użytkownik
#7 - Wysłana: 12 Mar 2008 12:25:39
Odpowiedz 
W oryginalnym filmie mowa jest o wiekach... Pozostąłe czesci tylko to skopały...

Człowiek jako istota nie zdobył wszystkiego w 5 minut, nie było to nawet parę wieków, tylko w tyś. lat.
Raptownie populacja człowieka stała się nie rozumna, ble ble ble (tak w tym filmie jest). Ja rozumiem fantastykę, ma ona swoje prawa, ale bez przesady.
Dzakas
Użytkownik
#8 - Wysłana: 12 Mar 2008 12:33:57
Odpowiedz 
Nie zapominajmy, że autor książki nie jest pisarzem stricte fantastycznym, bo najpierw popełnił "Most na rzece Kwai" .
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 12 Mar 2008 12:34:05 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Seybr

Raptownie populacja człowieka stała się nie rozumna, ble ble ble (tak w tym filmie jest).

To też niestety wzięte z oryginalnej powieści... Niby hedonizm i nadmiar dóbr tak tam ludzkość rozprężył...

Dzakas

Nie zapominajmy, że autor książki nie jest pisarzem stricte fantastycznym, bo najpierw popełnił "Most na rzece Kwai"

Ale SF też napisał sporo i co ciekawe często dobrej...
Doctor_Who
Użytkownik
#10 - Wysłana: 6 Kwi 2008 20:20:47
Odpowiedz 
Halbard
Użytkownik
#11 - Wysłana: 6 Kwi 2008 23:13:14
Odpowiedz 
Szkoda...stworzył naprawdę niezapomnianą rolę w "Ben-Hurze" i chyba głównie za nią będzie długo jeszcze pamiętany
Eviva
Użytkownik
#12 - Wysłana: 8 Kwi 2008 20:59:35
Odpowiedz 
Szkoda mi Charltona Hestona, lubiłam go. Ale cykl o planecie małp nie zainteresował mnie wogóle - własciwie bardziej niż cały ten cykl spodobała mi się krótka scena w "Kosmicznych jajach", gdy małpy obserwują lądowanie negatywnych bohaterów w statku, zmienionym w gigantyczną pokojówkę (komentarz "Cholera. Planetę diabli wezmą.")
Dzakas
Użytkownik
#13 - Wysłana: 9 Kwi 2008 07:30:49 - Edytowany przez: Dzakas
Odpowiedz 
"Ben Hur" to na pewno najsłynniejsza jego rola, ale grał przecież jeszcze w kilku filmach

@Eviva
Ta scena była świetna
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 29 Kwi 2008 23:44:06
Odpowiedz 
A'propos... "Daily Mail" opublikował zdjecie orangutana polującego z dzidą...
Doctor_Who
Użytkownik
#15 - Wysłana: 29 Kwi 2008 23:52:25
Odpowiedz 
Q__

A'propos... "Daily Mail" opublikował zdjecie orangutana polującego z dzidą...

Tak naprawdę dzieli nas od innych zwierząt (celowo napisałem "innych", a nie tylko "zwierząt" ) mniej niż niektórym chciałoby się wydawać.

Doświadczenia z lustrami na małpach człekokształtnych (i słoniach też) pokazały, że są one wyposażone w pewną formę samoświadomości.

Szympansy bonobo bodajże, po pierwsze mają swoje rytualne tańce, związane z odpowiednimi "porami" astronomicznymi, natomiast nauczone podstaw języka migowego potrafiły tworzyć nowe wyrazy, konstruować zupełnie nowe rzeczy na określenie jakości, których teoretycznie nie znały, potrafiły określić siebie, nie mówiąc już o tym że zapytane co się z nimi dzieje, gdy umierają, różne badane grupy małp odpowiadały w dokładnie ten sam sposób - że idą do ciemnej dziury na uboczu.

Podane luźno za "Etnologią Religii" Szyjewskiego.

Zatem stwierdzenia o braku świadomości u innych gatunków zwierząt (wszak człowiek to gatunek małpy wąskonosej) można między bajki włożyć.
Q__
Moderator
#16 - Wysłana: 29 Kwi 2008 23:55:45
Odpowiedz 
Doctor_Who

Zatem stwierdzenia o braku świadomości u innych gatunków zwierząt (wszak człowiek to gatunek małpy wąskonosej) można między bajki włożyć.

Ja bym to rozszerzył na sporo innych co bardziej rozwiniętych gatunków zwierzęcych. Naczelne śa najbliższe nam (w sumie my też z naczelnnych), ale nie są aż tak wyjątkowe...
Doctor_Who
Użytkownik
#17 - Wysłana: 29 Kwi 2008 23:59:06
Odpowiedz 
Q__

Ja bym to rozszerzył na sporo innych co bardziej rozwiniętych gatunków zwierzęcych

Zwróć uwagę, że wspomniałem też o doświadczeniach na słoniach...
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 30 Kwi 2008 00:13:06
Odpowiedz 
Doctor_Who

Zwróć uwagę, że wspomniałem też o doświadczeniach na słoniach...

Zwracam. Ale zdaje mi się, że o jakimś stopniu świadomości można mówić już u kotów czy psów, jeśli nie jeszcze wcześniej...
Dzakas
Użytkownik
#19 - Wysłana: 21 Maj 2008 11:32:08
Odpowiedz 
No i w końcu obejrzałem ostatnią część serii kinowej: "Bitwa o Planetę Małp". Już tytuł jest mylący bo bitwa ta rozegrała się pomiędzy kilkunastoma osobami . Film (jeżeli odniesiemy go do poprzednich części) nie trzyma się zupełnie kupy, jest w nim dużo nielogiczności.

No to teraz zabieram się za serial .
mozg_kl2
Użytkownik
#20 - Wysłana: 8 Sier 2011 09:22:54
Odpowiedz 
Box Office USA: Małpy podbiły amerykańskie kina

To był udany weekend dla 20th Century Fox. "Geneza planet małp" zdominowała kina zarabiając 54 mln dolarów. To wynik słabszy od "Planety małp" 10 lat temu (68,5 mln), jednak w Hollywood spodziewano się otwarcia na poziomie 35-40 mln dolarów. Z tej perspektywy osiągnięty rezultat jest wprost fenomenalny. Jest to także piąte najlepsze otwarcie sierpniowych premier.

Popisał się reżyser, który nigdy wcześniej nie realizował blockbustera, jak i James Franco, który zaliczył najlepsze otwarcie jeśli nie liczyć serii "Spider-Man". Franco tym samym udowodnił, że jest gwiazdą z prawdziwego zdarzenia.

Tego samego nie można niestety powiedzieć o Ryanie Reynoldsie. Najpierw było rozczarowujące otwarcie "Green Lantern", a teraz "Zamiana ciał" okazuje się pierwszą tego lata komedią z kategorią R, która nie była w stanie zanotować solidnego debiutu. Film zarobił w ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania 13,5 mln dolarów. Dla reżysera Davida Dobkina to najgorszy debiut od czasu, kiedy zaczął kręcić dla wielkich wytwórni.

Za to inna komedia z kategorią R udowadnia, że w tym roku to jest najbardziej dochodowy gatunek filmowy. "Szefowie wrogowie" jako 18 film w tym roku osiągnął poziom 100 milionów dolarów.

Tymczasem na drugim miejscu znalazły się "Smerfy". Może i w ubiegłym tygodniu przegrały walkę o pierwsze miejsce. Nie ulega jednak wątpliwości, że koniec końców ten film zarobi więcej niż "Kowboje i obcy". W tej chwili na koncie "Smerfów" jest 76,2 mln dolarów, a na koncie "Kowbojów i obcych" – 67,4 mln.

W nadchodzącym tygodniu "Harry Potter i Insygnia Śmierci część II" trafi na szczyt hitów 2011 roku. Do "Transformers 3" filmowi brakuje już tylko 1,3 mln dolarów.

za filmweb.pl

I obok odwiecznej zagadki kina czyli jak umierajace powolne zombie opanowują świat pojawiła się nowa. Jak 50 małp pokonuje potężną armie amerykańska?
mozg_kl2
Użytkownik
#21 - Wysłana: 14 Sier 2011 20:24:33
Odpowiedz 
Garść newsów

Reżyser "Genezy planety małp" o pomysłach na sequel

Kasowy sukces "Genezy planety małp" (ponad 50 milionów dolarów wpływów w pierwszy weekend w USA) sprawił, że wytwórnia Fox już szykuje sequel filmu. W trakcie jednego z wywiadów reżyser "Genezy", Rupert Wyatt, opowiedział o swoich pomysłach na kontynuację.

Można zacząć tę historię osiem lat po zakończeniu jedynki. Następna generacja małp, pochodząca od naszych protagonistów, dąży do konfliktu z ludźmi. Być może okazuje strach w ten sam sposób, co młodzi żołnierze podążający teraz na wojnę. Można też pokazać, jak małpy przejmują władzę nad kolejnymi miastami, przenoszą się do ludzkiego środowiska i wchodzą z naszym gatunkiem w interakcję. Muszą radzić sobie z rzeczami, które są częścią naszej kultury (...) Zatrudnieni przez małpy szpiedzy pracują przeciwko ludziom, a ludzie żyją pod ziemią, aby uniknąć wirusa. Gdy wychodzą na dwór, mają na sobie maski gazowe, co ich w jakiś sposób dehumanizuje.

Zdajemy sobie sprawę, że dla osób, które nie widziały filmu, powyższa wypowiedź może być odrobinę niejasna. Zamiast serwować Wam spoilery, radzimy raczej wybrać się do kina.

Box Office USA: Małpy oszukały przeznaczenie i zostały na szczycie

Mimo aż czterech premier w tym tygodniu, na miejscu pierwszym pozostała "Geneza planety małp". Do zwycięstwa wystarczyło 27,5 miliona dolarów. To połowa tego, co film zarobił przed tygodniem. W sumie na koncie produkcji jest już 100 milionów dolarów. Granicę tę w weekend przekroczyły także "Smerfy", które w ten weekend zanotowały najmniejszy procentowy spadek wpływów spośród wszystkich filmów w Top10.

Setki 2011 roku
# Tytuł zarobił w sumie
otwarcie liczba kin
premiera projekcje 3D*

1
Harry Potter i Insygnia Śmierci część II
$357,0
$169,2
4,375
15.07
tak

2
Transformers 3
$347,2
$97,9
4,013
29.06
tak

3
Kac Vegas w Bangkoku
$253,8
$85,9
3,615
26.05
-

4
Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach
$239,7
$90,2
4,155
20.05
tak

5
Szybcy i wściekli 5
$209,8
$86,2
3,644
29.04
-

6
Auta 2
$186,2
$66,1
4,115
24.06
tak

7
Thor
$181,0
$65,7
3,955
6.05
tak

8
Druhny
$167,2
$26,2
2,918
13.05
-

9
Kung Fu Panda 2
$163,4
$47,7
3,925
26.05
tak

10
Captain America: Pierwsze starcie
$156,9
$65,1
3,715
22.07
tak

11
X-Men: Pierwsza klasa
$145,5
$55,1
3,641
3.06
-

12
Rio
$143,4
$39,2
3,842
15.04
tak

13
Super 8
$125,5
$35,5
3,379
10.06
-

14
Rango
$123,3
$38,1
3,917
4.03
-

15
Green Lantern
$114,6
$53,2
3,816
17.06
tak

16
Szefowie wrogowie
$110,0
$28,3
3,040
8.07
-

17
Hop
$108,1
$37,5
3,616
1.04
tak

18
Geneza planety małp
$104,9
$54,8
3,648
5.08
-

19
Żona na niby
$103,0
$30,5
3,548
11.02
-

20
Smerfy
$101,5
$35,6
3,395
29.07
tak

* ceny biletów na seanse 3D są znacznie wyższe

Zwycięstwo "Genezie" wcale nie przyszło łatwo. Niespodziewanie bardzo mocnym debiutem popisała się adaptacja literackiego bestsellera "The Help". W weekend film zarobił 25,5 mln dolarów. Jednak obraz swoją premierę miał w środę, zatem w sumie na koncie produkcji jest już 35,4 mln dolarów. Dla Emmy Stone to drugie najlepsze otwarcie w karierze ("Supersamiec" zarobił w trzy dni 33,1 mln).

Po niespodziewanym sukcesie czwartej części "Oszukać przeznaczenie", piąta odsłona wróciła do typowego wyniku serii. Ponieważ jednak są to wpływy z seansów 3D, w sumie może się okazać, że piąta część będzie najsłabszą ze wszystkich.

Otwarcia serii "Oszukać przeznaczenie"
# Tytuł otwarcie zarobił w sumie
premiera projekcje 3D*

1
Oszukać przeznaczenie 4
$27,4
$66,5
2009
tak

2
Oszukać przeznaczenie 3
$19,2
$54,1
2006
-

3
Oszukać przeznaczenie 5
$18,4 $18,4
2011
tak

4
Oszukać przeznaczenie 2
$16,0
$47,0
2003
-

5
Oszukać przeznaczenie
$10,0
$53,3
29.04
-

* ceny biletów na seanse 3D są znacznie wyższe

Nie popisał się także Ruben Fleischer. Po świetnym "Zombieland" (24,7 mln na otwarcie) "30 Minutes or Less" zdołało zarobić ledwie połowę tej kwoty. Z wynikiem 13,0 mln film nie ma już raczej żadnych szans dołączyć do przebojowych komedii z kategorią R, których w tym sezonie letnim było sporo.

Kompletną porażką zakończył się debiut "Glee The 3D Concert Movie". Film zarobił tylko 5,7 mln dolarów i to pomimo faktu uzyskania bardzo wysokich ocen od widzów. Nie dało to miejsca nawet w pierwszej dziesiątce! Jedyną pociechą dla twórców jest fakt, że obraz kosztował niecałe 10 mln dolarów, zatem jest szansa, że 20th Century Fox na produkcji nie straci.

Pierwsza dziesiątka box office'u prezentuje się następująco:

# Tytuł zarobił w weekend zarobił w sumie tyg. na ekranie kina
1
Geneza planety małp
$27,5
$104,9
2
3,691

2
The Help
$25,5
$35,4
1
2,534

3
Oszukać przeznaczenie 5
$18,4
$18,4
1
3,155

4
Smerfy
$13,5
$101,5
3
3,427

5
30 Minutes or Less
$13,0
$13,0
1
2,888

6
Kowboje i obcy
$7,6
$81,5
3
3,310

7
Captain America: Pierwsze starcie
$7,1
$156,9 4
2,835

8
Kocha, lubi, szanuje
$6,9
$55,4
3
2,635

9
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
$6,9
$357,0
5
2,414

10
Zamiana ciał
$6,2
$25,8
2
2,913

Za tydzień o widza powalczy "Conan Barbarzyńca", "Postrach nocy", "One Day" oraz "Spy Kids: All the Time in the World".

za filmweb.pl (oba)
mozg_kl2
Użytkownik
#22 - Wysłana: 18 Gru 2013 16:35:49
Odpowiedz 
http://www.youtube.com/watch?v=WAx5TKIld-U

zapowiedź kolejnej części PM
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 18 Gru 2013 16:50:03 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
mozg_kl2

Fajnie, że pamiętasz o tym topicu i o cyklu, który z racji tego jak się rozrósł z oryginalnej Planety Małp, można traktować poniekąd jako rywala dzieła Roddenberry'ego.

To może i ja wrzucę co wiadomy pastor ma do powiedzenia na temat powieści Pierre'a Boulle'a, od której się to wszystko zaczęło:
http://afortmadeofbooks.blogspot.com/2008/01/pierr e-boull.html
mozg_kl2
Użytkownik
#24 - Wysłana: 18 Gru 2013 17:17:21
Odpowiedz 
Q__:
Fajnie, że pamiętasz o tym topicu i o cyklu, który z racji tego jak się rozrósł z oryginalnej Planety Małp, można traktować poniekąd jako rywala dzieła Roddenberry'ego.

pamiętam jak oglądałem chyba na polsacie wszystkie planety. Leciały jakoś późno w nocy o 23 30 w sobote.
Seybr
Użytkownik
#25 - Wysłana: 18 Gru 2013 19:46:40
Odpowiedz 
Nie trawię tego filmu, bo jest mniej logiczny i jest sam w sobie jednym wielkim burakiem. Czy jest to stara seria czy nowa. Trek przy tym to pikuś.
Q__
Moderator
#26 - Wysłana: 18 Gru 2013 22:58:09
Odpowiedz 
Seybr

Seybr:
jest sam w sobie jednym wielkim burakiem

No, z punktu widzenia biologii faktycznie b. podejrzany, ale jako metafora...
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 10 Mar 2014 08:03:37
Odpowiedz 
mozg_kl2

mozg_kl2:
"Geneza planet małp"

Pozytywna recenzja tejże:
http://www.futuredude.com/rise-of-the-apes-an-exce llent-biopunk-thriller/
Dathon
Użytkownik
#28 - Wysłana: 21 Cze 2014 21:27:56
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#29 - Wysłana: 21 Cze 2014 21:37:50
Odpowiedz 
Dathon

Dathon:
Trailerek taki.

Faktycznie... Nadciąga premiera kolejnej części. Dorzucę parę informacji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dawn_of_the_Planet_of _the_Apes
http://www.imdb.com/title/tt2103281/
http://www.dawnofapes.com/
http://www.filmweb.pl/film/Ewolucja+planety+małp-2 014-644064

ps. Z tego co widzę, wygląda to jak realizacja ogranego schematu, tylko z inteligentnymi małpami, zamiast przygłupich zombie.
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 9 Lip 2014 08:53:28
Odpowiedz 
Ewidentnie reklamowy tekst o cyklu i jego najnowszej odsłonie:
http://film.interia.pl/wiadomosci/film/news/ewoluc ja-planety-malp-malpy-przejmuja-wladze,2032609,38
Bo premiera już w piątek..
 Strona:  1  2  3  »» 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Cykl Planeta Małp

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!