USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Prosze o pomoc i inspiracje przy pisaniu pracy licencjackiej

Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 9 Cze 2007 20:42:27
Odpowiedz 
Pewnie zastanawiacie sie czemu temat ten umieszczony jest w dziale ,,Fantastyka"? Otoz pierwszy powód to ten,ze przy moim nikłym warsztacie naukowo- literackim rzeczywiście fantastyczna jest możliwości mi sie tak prace stworzyć, drugi to ten, ze praca nosi tytuł: ,,Fantastyka naukowa jako zwierciadło nastrojów i problemów społecznych oraz wpływ fantastyki na rozwój społeczeństwa". Wdzięczny był bym za ewentualne sugestie dotyczące treści takiej pracy, jakie utwory warto przeczytać aby omówić ich problematykę w pracy, czy sadzicie, ze warto umieścić w niej krótkie biografie poszczególnych autorów, czy znane sa Wam książki popularno-naukowe poroszuszajce podobna problematykę, na jakich autorow literatury SF warto sie powolac, czy odniesienia do niektórych filmow jak np. ,,Star Trek" to przegniecie? Głownie oparłem sie na twórczości Herbert'a George'a Wells'a- czy dokonalem waszym zdaniem słusznego wyboru? Wdzięczny beda Wam za wszelka merytoryczna pomoc- adresy forów, stron traktujących na ten temat.
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 9 Cze 2007 22:26:02
Odpowiedz 
Picard
Użytkownik
#3 - Wysłana: 9 Cze 2007 22:44:32
Odpowiedz 
Q__

Wdzieczny jestem za wszelkie sugestie- na pewno przeczytam! Ktos jeszcze ma jakies propozycje?
Jurgen
Moderator
#4 - Wysłana: 9 Cze 2007 23:15:55
Odpowiedz 
Picard, ależ własnie ST jest idealnym uitworem do takiej pracy!

Fantastyka naukowa jako zwierciadło nastrojów i problemów społecznych oraz wpływ fantastyki na rozwój społeczeństwa

Przecież ten teamt aż się prosi o "podstawienie" do niego ST - w końcu możesz prześledzić na tym przykłądzie 40 lat rozwoju naszej cywilizacji - w tym jej nastrojów i zwłaszcza problemów.
Delta
Użytkownik
#5 - Wysłana: 9 Cze 2007 23:53:48 - Edytowany przez: Delta
Odpowiedz 
Jurgen
Picard, ależ własnie ST jest idealnym uitworem do takiej pracy!

Przecież ten teamt aż się prosi o "podstawienie" do niego ST - w końcu możesz prześledzić na tym przykłądzie 40 lat rozwoju naszej cywilizacji - w tym jej nastrojów i zwłaszcza problemów.

Ale to ma być chyba praca oparta na większej ilości dzieł niż ST.
Choć prawdą jest, że ST jest przykładem na podstawie którego można by książkę napisać.
A może Picard powinien poprosić o lekką zmianę tytułu z ,,Fantastyka naukowa jako zwierciadło nastrojów i problemów społecznych oraz wpływ fantastyki na rozwój społeczeństwa" na "Star Trek jako zwierciadło nastrojów i problemów społecznych oraz jego wpływ na rozwój społeczeństwa". Wtedy pracę ma z głowy -wystarczy, że założy odpowiedni topic na Forum i każdy z nas napisze parę zdań a on je później pozbiera do kupy.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 10 Cze 2007 00:05:03 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Picard

Wdzieczny jestem za wszelkie sugestie- na pewno przeczytam!

Alez nie ma za co.
Bashir
Moderator
#7 - Wysłana: 10 Cze 2007 11:00:38
Odpowiedz 
Ale to ma być chyba praca oparta na większej ilości dzieł niż ST.

nooo masz przecież ST TOS, ST TAS, ST TNG, ST DS9, ST VOY ... itd.
Picard
Użytkownik
#8 - Wysłana: 10 Cze 2007 11:35:03
Odpowiedz 
Delta

Nie mam nic przeciwko- chetnie przeczytam tak twoje jak i reszty kolegow z forum opinie na temat wplywu ,,Star Trek" na swiadomosc spoleczna jak tekze biezacych problemow spolecznych jakie znalazly w nim odbcje- sam nie jedno takie odnisienie znalazlem, bo i rzeczywisicie o nie nie trudno jednak chetnie przeczytam wasze sugestie- zawsze milo bowiem poznac códzy punkt widzenia. Obawiam sie jednak,ze moj promotor nie nalezy do pokolenia ludzi, ktorzy szczegolnie orjentuja sie w temacie. W glowniej mierze wiec skupic sie bede musial na fantastyce ksiazkowej- jak to ma miejce dotychczas chodź mojemu wyjatkowo nieplodnemu w dziedzinie pisania wszekiego rodzaju prac umyslowi brakuje juz pomyslow- , ktora on- przynajmniej z widzenia - zna. Jest w kazdym razie zywo zaintertesowany sluchowiskiem ,,Wojna swiatow" Orson'a Welles'a i pewnie dlatego wogole przystal na tak nietypowy tytul i tematyke moje pracy. Wie ktos gdzie mogl bym znaleźć nieodplatna wersje tego sluchowiska?
Pah Wraith
Użytkownik
#9 - Wysłana: 10 Cze 2007 11:44:27
Odpowiedz 
skupic sie bede musial na fantastyce ksiazkowej

zawsze zostają Ci książki star trek

czy aby p. Lem nie jest tutaj własciwym źródłem?
Jo_anka
Użytkownik
#10 - Wysłana: 10 Cze 2007 12:30:30
Odpowiedz 
Nie zapominalabym tez o J. Verne!
Pah Wraith
Użytkownik
#11 - Wysłana: 10 Cze 2007 13:54:59
Odpowiedz 
obawiam się, że twórczość Verne'a nie jest chyba najlepszym przykładem komentarza, o który chodzi Picardowi...
Picard
Użytkownik
#12 - Wysłana: 10 Cze 2007 14:51:23
Odpowiedz 
Jo_anka

J. Verne

Właściwie przygotowujac sie do pracy, o ktorej wspominam natknołem się na wydanie ksiazki ,,Wechikul czasu" we wstepie, do ktorej zamieszczone było ciekawe porownianie tworczosci Verne'a i Wells'a. Umiescilem cytaty z niego w tekscie, wdziwczny natomist byl bym Tobie Jo_anka za podanie jakis powisci Francuza poruszajacych problematyke spoleczna, ja natknelem sie jedynie na opowiesc zatytumowana
,,500 miljonów begumy"- nie bedacej wszak SF w klasycznym slowa tego znaczeniu.
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 10 Cze 2007 16:20:07 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Picard

natomist byl bym Tobie Jo_anka za podanie jakis powisci Francuza poruszajacych problematyke spoleczna,

Wyręczę Jo_ankę . Można tu wspomnieć o póżno odnalezionej i jeszcze pózniej wydanej powiesci "Paryż XX wieku" (która najlepiej tu pasuje, ale z racji tegoż póznego odnalezienia odegrała tylko rolę cennego zabytku), a także "Straszny wynalazca" (o odpowiedzialności etycznej uczonych) i pewne satyryczne wzmianki w "Z Ziemi na Księżyc/Wokół Księżyca".

BTW: proponuję też uwzględnić wątek zimnej wojny w "2010", fantastykę inwazyjną lat '50 i '60 będącą wyrazem zachodnich lęków przed ZSRR, naszą rodzimą falę social fiction lat '80, liczne utwory przedstawiające wojnę atomową i/lub jej konsekwencje, wątki będące krytyką (rzadziej pochwałą) rozszalałego kapitalizmu w cybrpunku...
Kwapiszon
Użytkownik
#14 - Wysłana: 11 Cze 2007 13:51:04
Odpowiedz 
J. Gunn - Droga do Science Fiction (Od Gilgamesza do Wieczności)
A. Smuszkiewicz - Zaczarowana gra (arys dziejów polskiej fantastyki naukowej)
D. Materska - Stacja kontroli chaosu.
Fora to może
http://www.science-fiction.com.pl/forum/
http://www.fantastyka.pl/forum/
http://www.fahrenheit.net.pl/forum/

akurat czasopism tj NF/NFWS/CzF czy SFFiH czy sieciowego Fahrenheita.
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 11 Cze 2007 17:03:34 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Kwapiszon

J. Gunn - Droga do Science Fiction (Od Gilgamesza do Wieczności)
A. Smuszkiewicz - Zaczarowana gra (arys dziejów polskiej fantastyki naukowej)
D. Materska - Stacja kontroli chaosu.

Wymieniłeś znakomite pozycje. Ja bym jeszcze dorzucił (mimo, ze pisane bywają z dość subiektywnych pozycji) "Fantastykę i futurologię" Lema i "Wyposażenie osobiste" oraz "Rozmyślania nad tlenem" Oramusa

oraz publicystykę Dukaja:
http://dukaj.fantastyka.art.pl/publicystyka/public ystyka.html
Picard
Użytkownik
#16 - Wysłana: 11 Cze 2007 17:23:41
Odpowiedz 
Kwapiszon
Q__

Dziekuje wam wszytskim bardzo i wciaz otwarty jestem na sugestie.
Stilleto
Użytkownik
#17 - Wysłana: 12 Cze 2007 09:59:48
Odpowiedz 
NIe jestem w tym najlepszy i podziwiam Cie Picard, Chetnie bym sobie taka prace przeczytal jak bedziesz miec gotowa :d
NIe wiem czy ktos wspominal ale sadze ze Frank Herbert i Diuna moznaby bylo uwzglednic. Ale tak jak mowicie ST tez ladnie pasowałby do tego tematu. Moze tez warto siegnac do starszej produkcji filmow, kiedy to jeszcze nie wiele wiedzielismy np: o MArsie, gdzie filmy z czasow zimnej wojny przedstawiaja inwazje potworow z Marsa. Kiedy wyobraznia w jakims stopniu napedzała nas do zbadania Marsa jaki jest naprawde. Np na poczatku 20 wieku Percival Lowell tworzy mape kanałow na Marsie odkrytych przez Giovanni Schiaparelli' ego tym samym przedstawiajac je jako dowody na istnienie na Marsie kanalow nawadniajacych. Dzis wiemy ze zadnych kanalow irrygacyjnych tam nie ma. Czy takie dosc znane słuchowisko Orsona Wellesa " Wojna Światów" gdzie wsrod sluchaczy wybuchała panika w obawie przed inwazja z Marsa . Pokazuje to jak niewielka stosunkowo wiedza wtedy w polaczeniu z wyobraznia, filmami wpływa na ludzi i ich ciekawosc poznania tego co nie poznane. W 1950 roku bodajrze wyszły Kroniki Marsjańskie Raya Bradburego gdzie autor opisuje pierwsze proby podbicia i skolonizowania Marsa ;d

Nie wiem na ile to sie przyda i na ile laczy sie z tematem, ale moze chociaz troche pomoze.
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 12 Cze 2007 12:19:45
Odpowiedz 
Stilleto

NIe wiem czy ktos wspominal ale sadze ze Frank Herbert i Diuna moznaby bylo uwzglednic.

Owszem. "Diuna" była dzieckiem swoich czasów. Porusza tematykę ekolgiczną (wtedy to było novum). Przedstawia świat po zwycięstwie kontrrewolucji neoluddystów (wojna z maszynami i rozwojem technologii). Wykorzystuje b. modną wtedy (lecz jak się okazało cokolwiek fałszywą) hipotezę pamieci genetycznej. Wyprzedza hipotezy głoszone póżniej przez naukowców pozostających pod wpływem filozofi New Age (usiłuje naukowo tłumaczyć np. jasnowidzenie...). Ponadto (zwłaszcza w drugim tomie - "Mesjaszu Diuny") nawiązuje do modenj wtedy filozofii egzystencjalistycznej...

USS Phoenix forum / Science-Fiction / Prosze o pomoc i inspiracje przy pisaniu pracy licencjackiej

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!