USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Szalone światy P.K. Dicka
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#151 - Wysłana: 12 Maj 2020 21:42:23
Odpowiedz 
USS Bij
Użytkownik
#152 - Wysłana: 13 Maj 2020 12:31:35
Odpowiedz 
Trzecia dekada chałturzenia o PKD w kategoriach 'dorastania' do 'wizji'. Niby można wybaczyć studenciakom w rozprawce od linijki, ale każdy taki tekst z generatora peanów dobitnie uświadamia mi, że pomimo poklepywania się po plecach, że 'empathy machine' i tera rozumimy, a wtedyśmy nie rozumili, ew. okazjonalnego 'gupi ci rzymianie'... nie widzimy, nie rozumiemy i przy takim ślepym uporze nigdy nie pojmiemy

Prześmieszna sprawa, że sam PKD pisał o tym książki.

Btw, za "Bladerunner" należy się pała.
Q__
Moderator
#153 - Wysłana: 27 Maj 2020 07:44:54
Odpowiedz 
USS Bij

A co powiesz nt. sposobu w jaki o Dicku wypowiadają się pisarze SF Jonathan Lethem i Kim Stanley Robinson?
https://www.youtube.com/watch?v=EcaQmNyxGPs
Q__
Moderator
#154 - Wysłana: 11 Cze 2020 18:44:05
Odpowiedz 
USS Bij
Użytkownik
#155 - Wysłana: 26 Cze 2020 18:30:49 - Edytowany przez: USS Bij
Odpowiedz 
Q__:
A co powiesz nt. sposobu w jaki o Dicku wypowiadają się pisarze SF Jonathan Lethem i Kim Stanley Robinson?
https://www.youtube.com/watch?v=EcaQmNyxGPs

Tzn chodzi np o:

http://www.youtube.com/watch?v=5-maJpKBDVw&t=1m4s

u Robinsona?

Dick to w ogóle złożona bestia pod tym względem, bo jego perspektywa jest zawsze ugruntowana w realiźmie, co się przejawia choćby w zaskakująco trzeźwej (szczególnie przez pryzmat jego reputacji) ocenie roli technologii w wiadomym ustroju i jej piętnie na przeciętnym zjadaczu chleba - reduktywnie, myślę, brane za jego "profetyzm" w znaczeniu "będziemy kiedyś gadać z tosterem". Tyle że realizm u Dicka na pełnych obrotach kwitnie w metafizykę, a ja to oczywiście łykam bez popity

Tak więc bardziej mi pod tym względem po drodze to Lethema, ale i Robinsona zawsze słucham z przyjemnością na tematy okołodickowskie.

A propos jeszcze Robinsona: kiedyś rozglądałem się za tą jego monografią, ale dostępność/ceny mnie skutecznie zniechęciły. $500 to jednak dość... surrealistyczne barrier of entry jak na takiego realistę. Bardzo dickowskie ;)

Nawiasem mówiąc szokujące jest teraz wracanie do tak kulturalnych wymian poglądów jak ta z linka
Q__
Moderator
#156 - Wysłana: 26 Cze 2020 19:39:09 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
USS Bij

USS Bij:
Tak więc bardziej mi pod tym względem po drodze to Lethema, ale i Robinsona zawsze słucham z przyjemnością

Cóż, twórczość Lethema jest dość dickowata, a Robinson (w najbardziej znanym wydaniu) to przedział lemowsko-pirxowski, może to coś tłumaczy?

USS Bij:
Nawiasem mówiąc szokujące jest teraz wracanie do tak kulturalnych wymian poglądów jak ta z linka

Eee, norma zawsze pozostanie normą, a przelotne mody - przelotnymi modami, nawet jeśli Chabon im ulega. (Prawdą jest bowiem, badania to wykazały, że inteligentni ludzie znają zwykle więcej wulgaryzmów, i z większą inwencją się nimi posługują, ale to właśnie kulturalna wymiana poglądów jest jednym z mechanizmów umożliwiających rozwój cywilizacji. Podczas gdy rzucić wiąchę pod adresem oponenta i zamknąć się w swojej bańce światopoglądowej każdy głupi da radę.*)

* Nawiasem: czy te bańki to nie jest pierwszy krok w kierunku (nie)rzeczywistości "Ubika"?
USS Bij
Użytkownik
#157 - Wysłana: 26 Cze 2020 20:31:47
Odpowiedz 
Q__:
Cóż, twórczość Lethema jest dość dickowata, a Robinson (w najbardziej znanym wydaniu) to przedział lemowsko-pirxowski, może to coś tłumaczy?

Pewnie, że tak.

Q__:
Eee, norma zawsze pozostanie normą, a przelotne mody - przelotnymi modami, nawet jeśli Chabon im ulega.

Tu akurat bez winy jest, grzecznie mówi co tylko Nadzorca nakaże, a internetowe wojowanie temuż Nadzorcy nie w smak z przyczyn marketingowych ;)

Tak sobie myślę, że w Internecie norma zawsze była nieco inna, ale kiedyś to wszystko było mniej... osobistej natury? W momencie kiedy dostęp się upowszechnił flamewars of old przestały skupiać się już tylko na, nie wiem, DS9 vs B5, a zaczęły traktować o przysłowiowej dupie Maryny. I Maryna po raz pierwszy czytała i mogła wziąć aktywny udział

A Internet, wbrew niektórym wypowiedziom, nie jest raczej przelotną modą, być może zostanie z nami nieco dłuzej ;)

Q__:
* Nawiasem: czy te bańki to nie jest pierwszy krok w kierunku (nie)rzeczywistości "Ubika"?

"Lean over the bowl and then take a dive. All of you are dead. I am alive." Toczka w toczkę współczesny dyskurs, choć nieco grzeczniejszy i tak
Q__
Moderator
#158 - Wysłana: 26 Cze 2020 20:40:51 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
USS Bij

USS Bij:
I Maryna po raz pierwszy czytała i mogła wziąć aktywny udział
A Internet, wbrew niektórym wypowiedziom, nie jest raczej przelotną modą, być może zostanie z nami nieco dłuzej ;)

Z drugiej strony... stale nurkując (że tak nawiążę wyprzedzająco do następnego akapitu) w morzu informacji (owszem, w dużej mierze zdatnej by nią gnębić zbója Gębona*, ale zawsze...) może i taka Maryna z czasem zmądrzeje?

* A propos:
http://ziemianski.com.pl/blog/jestem-zbojca-gebon- pokonany/

USS Bij:
"Lean over the bowl and then take a dive. All of you are dead. I am alive."

Też lubię ten wierszyk.
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Szalone światy P.K. Dicka

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!