USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Archiwum X
 Strona:  1  2  3  4  5  ...  12  13  14  15  16  »» 
Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 6 Lip 2006 11:15:00
Odpowiedz 
Wczoraj poraz kolejny dane bylo mi zobaczyc kinowa wersje tego serialu. Ciekaw jestem co myslici o tym niegdysiejszym hicie telewizyjnym? Czemu zawdziecza on swa dawna popularnosc? Ktora z postacii lubicie najbardziej a, ktrej pasjami nie znosicie?
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 6 Lip 2006 12:14:49 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Picard

Serial oparty był na kiilku b. nośnych tematach: władza oszukująca obywateli, mitologia UFO, zjawiska paranormalne, zderzenie chłodnego racjonalizmu z paranoiczną podejrzliwością... Miał też świetny klimat i (na początku) nieźle udawał autentyk... Do tego dochodziło wplatanie w fabułe powtórzonych starych wątków z SF i horroru. Jednym słowem - samograj...

Doskonale dobrana była też para bohaterów: ona sceptyczna racjonalistka i przedstawicielka nauk ścisłych, on kierujacy się genialna intuicja "nawiedzony" psycholog, ale i b. dobry agent...

Mimo to serial w którymś momencie zacząl niemiłosiernie kiksować: świat przedstawiony coraz bardziej (i coraz absurdalniej) odstawał od "naszego", sceptycyzm Scully w obliczu coraz dziwniejszych zjawisk których doświadczała był niewiarygodny (bowiem równowaga "zbieżności hipotez z prawdą" dawno wychyliła się na korzyść Muldera). Ratowanie serialu przez wymianę postaci (a potem przywrócenie i tak "starych") nic nie dało...

Nie zmienia to faktu, że bywały odcinki wybitne, jako zakamieniały miłosnik hard SF wymienię cyberpunkowy "Kill Switch" ze scenariuszem Williama Gibsona oraz "War of the Coprophages" o pladze karaluchów, które prawdopodobnie były sondami Obcych (subtelnie parodiujący technothrillery).

Skoro mowa o postaciach: oczyiwście lubiłem Muldera i Scully, choć niezmienność ich charakterów przez czas trwania serialu była wkurzająca. Dobrze zagrani byli informatorzy Muldera: Deep Throat i X. Nie lubiłem natomiast nijakiej pary "nowyh agentów". Jednak najbardziej złościł minie Krycek, był to bowiem nie wykorzystany materiał na fascynujacego "superłotra", a pozostał nijaki... Najbardziej mieszane uczucia budził we mnie słynny Cigarette Smoking Man, który najpierw mnie wkurzał jako osobnik krzyżujący plany bohaterów, lecz gdy scenarzyści wyjaśnili jak demoniczna jest jego rola... zapałałem do tej postaci większą sympatią. Co do Skinnera, w sumie był bardzo podobny do adm. Chegwiddena z JAG, póki był szefem zza biurka, było ok. stając się "ludzki" stał się nijaki...

W sumie jednak "Z Archiwum X" jak na serial SF wydawał mi się za mało poważny, choć pojedyńcze odcinki miał genialne. Za to równy, wysoki poziom trzymało komiksowe rozwinięcie "X-fajli" - cykl komikoswy "The X-files" autorstwa Stefana Petruchy i Charlesa Adlarda wydany u nas przez TM-Semic. Dobra tez była jedna z powieści "około-Iksowych", traktujące o nanotechnologii "Przeciwciała" - szkoda, że Carter i inni autorzy serialu nie poszli tym sladem, to by czyniło serialowy spisek sensowniejszym.

Na koniec wspomnieć trzeba o inspiracjach Cartera: były to niewątpliwie powieści Deana Koontz'a łaćzące SF z horrorem i sensacją (para agentów jest jak wyjęta ze "Zmroku") i podobna acz silniej "unaukowiona" wczesna twórczość Garfielda Reevesa-Stevensa ("Są wśród nas" - o UFO, "Mroczna materia" tajne badania rządowe, miesznak SF z horrorem i "Metamorfoza krwi"), było też "Milczenie owiec" (w wersji ksiązkowej i filmowej - zresztą Jodie Foster poproszono o zagranie Scully jako pierwszą, odmówiła.)

Trochę linków:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_X-files
http://www.foxhome.com/xfiles8// - strona oficjalna
http://x-files.wikia.com/wiki/Main_Page - X-files wiki
http://www.xfilesfanclub.com/ - strona oficjalnego fan-clubu
http://www.bazza.com/sj/xfiles/
Picard
Użytkownik
#3 - Wysłana: 6 Lip 2006 15:26:42
Odpowiedz 
Mnie zas znana jest ta oto powiesc nawiazujaca do serialu:

http://www.thetruth.prv.pl/

Rzecz gustu ale mnie sie podoba!
Seybr
Użytkownik
#4 - Wysłana: 6 Lip 2006 16:12:31
Odpowiedz 
Zgadzam sie z Toba Q ale nie ujoles dosyc ciekawej postaci jakim byl Palacz. Aktor swietnie odegral sowja role. O dziwo nie pali papierosow. Z tego co wiem to palil on faktycznie ziola.
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 6 Lip 2006 17:28:39 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Picard

Naśkladujesz mnie z linkami, ale z linka wychodzi strona o "X-ach", nie opis powieści (a tytułu jestem ciekaw). Choć domyślam się, że to "Skóra" bo tylko ona jest opisana na jednej z podstron...

Seybr

Palacz
to inaczej Cigarette Smoking Man

Pisałem o nim...
Picard
Użytkownik
#6 - Wysłana: 14 Sier 2006 00:59:06
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 14 Sier 2006 01:15:29
Odpowiedz 
Picard

Dobre...

Po prostu parodystyczne...

And one more thing: TO jest humorystyczne, BTAS nie..
Pah Wraith
Użytkownik
#8 - Wysłana: 14 Sier 2006 10:55:59
Odpowiedz 
Archiwum? Pasja do 6-tego sezonu. Potem spadek i śmierć

Pamiętam, że kiedy nadawano pilota X-files na Trwam2 Trwam 1 nadawało pilota innego serialu o podobnej tematyce, chyba "Po drugiej stronie" albo coś podobnego i oglądałem oba, przerzucając TV między kanałami
Picard
Użytkownik
#9 - Wysłana: 14 Sier 2006 15:44:22
Odpowiedz 
Pah Wraith

pilota X-files na Trwam2

Jak sie nazywal: tajemnica moherowych bliźniąt?
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 14 Sier 2006 18:03:01 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Pah Wraith

Pamiętam, że kiedy nadawano pilota X-files na Trwam2

Skoro jesteśmy przy religijnych stacjach i serialach o dziwnych zjawiskach oglądał ktoś "Misterious Ways" na Pulsie? Popłuczyny po "Iksach" z lekko religijnym zabarwieniem, ale całkiem fajne...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mysterious_Ways

Zresztą lista X-klonów jest długa:

Autorstwa samego Cartera są to:
Millennium

http://en.wikipedia.org/wiki/Millennium_%28TV_seri es%29
i "Samotni strzelcy":

http://en.wikipedia.org/wiki/Lone_Gunmen

Z pozostałych (nie licząc PSI Factor, o którym rozpisałem się w innym topicu) wymienić można:
"Mroczne niebo" (IMHO najlepsze z seriali tego typu):

http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_Skies
"Burning zone":

http://www.tv.com/the-burning-zone/show/1049/summa ry.html
"Supernatural":

http://en.wikipedia.org/wiki/Supernatural_%28TV_Se ries%29
i "Łowców koszmaru":

http://en.wikipedia.org/wiki/Freaky_Links
Pah Wraith
Użytkownik
#11 - Wysłana: 14 Sier 2006 20:58:40
Odpowiedz 
Dla porządku dodać można, że "The Lone Gunmen" to spin-off "The X files", zaś "Millenium:" znalazło swoje zakończenie w jednym z odcinków "Archiwum..."
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 14 Sier 2006 21:09:16
Odpowiedz 
Pah Wraith

Dla porządku dodać można, że "The Lone Gunmen" to spin-off "The X files", zaś "Millenium:" znalazło swoje zakończenie w jednym z odcinków "Archiwum..."

Owszem, te seriale (podobnie jak np. wszystkie Treki) należą do tego samego świata... Co do "Harsh Realm" sprawa nie jest (mimo pewnych aluzji) aż tak oczywista...
Picard
Użytkownik
#13 - Wysłana: 14 Sier 2006 23:34:30
Odpowiedz 
Q__

Millennium

To poczatkowo byl serial nie majacy znowu z ,,Archwum" tak wiele wspolego- bardziej przypominal mi ,,Milczenie owiec" tudziez inne dreszcowce psychologiczne traktujace o naturze zla- z czasem jednak serial niestety zatracil swa pierwotna wymowe...

nie licząc PSI Factor, o którym rozpisałem się w innym topicu

W , ktorym? Kiedys, kiedy jeszcze istnial stacja zwaca sie RTL7, ktora puszczala ow serial wydawal mi sie on czyms wyjatkowym- dzis niestety widze, ze jest to w wikszosci tandetna podrobka ,,Archiwum"...

Pah Wraith

Millenium:" znalazło swoje zakończenie w jednym z odcinków "Archiwum..."

Agentka Scully po tej przygodzie z niegdysiejszym agentem Blackie i stadami zombi i tak twierdzila, ze wszystko co sie jej przytrafilo mialo zupelnie naturalny charakter: plamy na sloncu, gazy bagnienne, ruchy tektoniczne Ziemi, halucynacje spowodowane narkotycznymi grzybkami, ktore z niewiadomych przyczyn znalazly sie w posilku sporzywanym przez nia i Muldera... ot wytlumaczenie calej zagadki!
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 15 Sier 2006 01:32:24
Odpowiedz 
Picard

- bardziej przypominal mi ,,Milczenie owiec" tudziez inne dreszcowce psychologiczne traktujace o naturze zla

"Archiwum X" też było w dużym stopniu wzorowane na "Milczeniu owiec" i miało (czasem świetne) odcinki będące thrillerami psychologicznymi...

W , ktorym?

tym o UFO

Agentka Scully po tej przygodzie z niegdysiejszym agentem Blackie i stadami zombi i tak twierdzila, ze wszystko co sie jej przytrafilo mialo zupelnie naturalny charakter: plamy na sloncu, gazy bagnienne, ruchy tektoniczne Ziemi, halucynacje spowodowane narkotycznymi grzybkami, ktore z niewiadomych przyczyn znalazly sie w posilku sporzywanym przez nia i Muldera... ot wytlumaczenie calej zagadki!

Dlatego napisałem: sceptycyzm Scully w obliczu coraz dziwniejszych zjawisk których doświadczała był niewiarygodny
Psyker
Użytkownik
#15 - Wysłana: 16 Sier 2006 14:45:48
Odpowiedz 
Odpowiadając na pierwsze pytanie popularność serial zdobył dzieki tematyce, poprostu ludzie szukają prawdy i uwielbiają taką teamtykę tajemnic A po drugie zdanie "the truth is out there" jest prawdziw, tzn. jest w tym całym serialu ziarenko prawdy...
Q__
Moderator
#16 - Wysłana: 16 Sier 2006 17:25:36
Odpowiedz 
Psyker

A po drugie zdanie "the truth is out there" jest prawdziw, tzn. jest w tym całym serialu ziarenko prawdy...

Widzę, że szwagier i Darnok nie są w swoich poglądach odosobnieni. Ale owszem - było wręcz zapotrzebowanie społeczne na taki serial...

A oglądałeś może "Dark Skies" vel "Mroczne niebo"?
Psyker
Użytkownik
#17 - Wysłana: 18 Sier 2006 13:34:08
Odpowiedz 
Nistety nie widziaem, a co do "the truth is out there" to cięzko nie twierdzić że to prawda jak się doświadczyło takich rzezy jak ja
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 18 Sier 2006 15:31:44
Odpowiedz 
Psyker

Nistety nie widziaem

Lata 50, UFO, agenci Majestic 12 potajemnie zwalczający inwazję z kosmosu... Fajny kilmat.

co do "the truth is out there" to cięzko nie twierdzić że to prawda jak się doświadczyło takich rzezy jak ja

To znaczy? UFO Cię porwało?
Psyker
Użytkownik
#19 - Wysłana: 18 Sier 2006 15:41:43
Odpowiedz 
Nie ale przyznam że władam telekinzą co nie jest "normalne" a w dodatku znam się na rzeczach o których wy tylko śnicie w najgorszych koszmarach ( bez urazy )...
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 18 Sier 2006 16:12:06
Odpowiedz 
Psyker

Nie ale przyznam że władam telekinzą co nie jest "normalne" a w dodatku znam się na rzeczach o których wy tylko śnicie w najgorszych koszmarach ( bez urazy )...

Coraz trudniej mi wierzyć w to co piszesz... Także o wujku w innym topicu... Zaczynam podejrzewać Cię o próbę zwrócenia na siebie uwagi...
Psyker
Użytkownik
#21 - Wysłana: 18 Sier 2006 16:15:31
Odpowiedz 
Ok, skoro tak to nic już nie mówię na te tematy ( także wujka sobie daruję ), w końcu nie chcę do siebie zraźić innych. Tak swoją drogą zapraszam na
www.psipog.net ...

Zaczynam podejrzewać Cię o próbę zwrócenia na siebie uwagi...

Podejrzewaj, wg. mej opinii to droga do prawdy...
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 18 Sier 2006 16:35:21
Odpowiedz 
Psyker

Ok, skoro tak to nic już nie mówię na te tematy ( także wujka sobie daruję ),

Nie o to chodzi - po prostu jeśli mówisz prawdę, przekonaj nas (a conajmniej mnie) do tego...
Picard
Użytkownik
#23 - Wysłana: 18 Sier 2006 16:49:42
Odpowiedz 
Psyker

władam telekinzą co nie jest "normalne"

To wielu potrafii- ja na studiach mam dwóch osobnikow, ktorzy uwazaja sie odpowiednio- za Gandalfa i Yode. Jako wyslannik Federacji musze ich rozdzielac aby nei pozwolili sie nam przekonac kto jest lepszym wladca magii...

najgorszych koszmarach ( bez urazy )...

Agencie Molder po raz kolejny prosze pana by nie szezyl pan paniki w necie- bo jeszcze nalse na pana Facetow w Czerni i sie skonczy...
Ale usmialem sie z tych postow- musze powiedziec, ze na prawde umiesz poprawic czlowiekowi humor.

Q__

przekonaj nas (a conajmniej mnie) do tego...

Prawda lezy gdzies tam- teraz muzyczka": tututututu... Ja nie moge!
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 18 Sier 2006 17:08:33 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Picard

na studiach mam dwóch osobnikow, ktorzy uwazaja sie odpowiednio- za Gandalfa i Yode

To oni chodzili do akademii Gwiezdnej Floty? (Taką uczelnie podałeś w opisie.)

Prawda lezy gdzies tam- teraz muzyczka": tututututu... Ja nie moge!

No co? Że zamiast wyśmiewać wolę pokazać brak argumentów strony przeciwnej? Efekt przecież ten sam

ps. zabawnie się robi na Forum...
Psyker
Użytkownik
#25 - Wysłana: 20 Sier 2006 14:21:07
Odpowiedz 
No cóż, ciężko jest mi udowodnić moją basic Psychokinesis na odległość ale może kiedyś się spotkamy...
Cieszę się że mogę chociaż wam poprawić humor, zawsze to coś...
Co do tych koszmarów to zgoda, już nie straszę, no chyba że ktoś chce się pobać na prywatnym to dajcie maila i możemy pogadać

Q__
mam ci udowodnić "wujka" ? Hmm, nazywa się Steven M. U., jest bosmanmatem na USS Harry S. Truhman, co do pokrewieństwa to jest to ee, zaraz ... syn dziadka brata mojego pradziatka, uff Ale prościej mówić wujek
The_D
Użytkownik
#26 - Wysłana: 20 Sier 2006 15:44:08 - Edytowany przez: The_D
Odpowiedz 
mam ci udowodnić "wujka" ? Hmm, nazywa się Steven M. U., jest bosmanmatem na USS Harry S. Truhman,
We flocie Zjednoczonej Federacji Planet nie ma takiego okrętu!

co do pokrewieństwa to jest to ee, zaraz ... syn dziadka brata mojego pradziatka, uff Ale prościej mówić wujek

Albo się zamotałeś z tym pokrewieństwem, albo średnia długość życia w waszej rodzinie jest znacznie dłuższa od przeciętnej.
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 20 Sier 2006 22:00:05
Odpowiedz 
Recenzja nietypowego odcinka "The X-files":
http://www.film.org.pl/prace/post_modern_prometheu s.html
Psyker
Użytkownik
#28 - Wysłana: 22 Sier 2006 14:03:15
Odpowiedz 
The_D
co do pokrewieństwa to jest to ee, zaraz ... syn dziadka brata mojego pradziatka, uff Ale prościej mówić wujek

raczej się zamotałem, do chodzi o to że najprawdopodobniej móg pradziadek miał brata który wyjechał w 1911 roku do stanów i tam juz się rozmożyli moi krewni a my tutaj w kraju do tej pory nie potrafimy się połapać w tym, jakie mamy pokoewieństwo.

we flocie nie ma takiego okrętu ? To popatrz na flotę stanów zjednoczonych, tę morską
Q__
Moderator
#29 - Wysłana: 27 Maj 2008 02:00:55
Odpowiedz 
kanna
Użytkownik
#30 - Wysłana: 27 Maj 2008 10:04:55 - Edytowany przez: kanna
Odpowiedz 
Bedzie nowe Archiwum X kinowe? Nic nie wiedziałam... Jakas jestem niedoinformowana
 Strona:  1  2  3  4  5  ...  12  13  14  15  16  »» 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Archiwum X

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!