USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / 2010 Odyseja kosmiczna i Gwiezdna eskadra - dwie wizje pierwszego Kontaktu
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 10 Cze 2006 15:39:58
Odpowiedz 
Ostatni naszło mnie wymyślanie topiców .

Tym razem, proponuję temat dwu przeciwstawnych wizji czy wręcz poetyk pierwszego Kontaktu, (obu utrzymanych w klimacie solidenje, realistycznej SF i obu... b. przeze mnie lubianych).

A Wam która z tych wizji wydaje się bardziej prawdopodobna, a może macie jeszcze jakieś swoje "typy"...
James T Kirk
Użytkownik
#2 - Wysłana: 10 Cze 2006 16:52:30
Odpowiedz 
Gdzieś czytałem że wg. przepowiednii Nostradamusa w 2012 r na Ziemi maja się ujawnić przedstawiciele obcej cywilizacji i zaproponuja nam, nie dbając o pierwsza dyrektywe członkowstwo w Federacji Galaktycznej. Jednak dla mnie brzmi to zbyt trekowo zeby było prawdziwe. Niemniej jednak bardziej przypomina to kontakt z ,,Odyseji...,, niz ,,Gwiezdnej Eskadry, więc chyba wolałbym taki własnie pierwszy kontakt. Co do ,, Gwiezdnej eskadry,, to ufoki mogłyby wyglądać właśnie tak je tam przedstawiono. Zreszta ,,Gwiezdna Eskadra,, w sumie mi sie podobała (zwłaszcza ten odcinek w którym jeden z ,,tanków,, rozwalił ,,czerwonego barona,, obcych ) ale jednak to że w 2060 roku ludzie bedą smigac po Galaktyce to już lekkie przegiecie. ;/
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 10 Cze 2006 17:00:21
Odpowiedz 
Z tej przepowiedni to (słaby) serial "Pierwsza fala" Coppola zrobił...

Tak, to z 2060 to (niestety) przesada...
theczarek
Użytkownik
#4 - Wysłana: 10 Cze 2006 17:05:11 - Edytowany przez: theczarek
Odpowiedz 
Niemniej jednak bardziej przypomina to kontakt z ,,Odyseji...,, niz ,,Gwiezdnej Eskadry, więc chyba wolałbym taki własnie pierwszy kontakt.

Pod warunkiem że nie robiłbym za Bowmana - monolit wchłonął go i przekowertował na program komputerowy. (Wyjaśnione w książkach)

W 2060 śmigać po galaktyce - WHY NOT.
Szanse większe niż załogowa wyprwa do Jowisza (lub jak w książce Saturna) w 2001 .

Był w NASA koleś który opracował plan przewidujący wysłanie załogowej misji na Marsa jakoś chyba przed 2010 i nawet udało mu się zwierzchników przekonać. Nazywało się to bodajże Mars Direct i w ramach tego programu maił pierwotnie lecieć Pathfinder. Potem okazło się że Amerykanom na bliski wschód bliżej niż na Marsa.
Ale jak mawiał Wilq - "chcieć to muc"
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 10 Cze 2006 17:14:27
Odpowiedz 
A ja tam zawsze Bowmanowi zazdrościłem... Ciekawy los (może dlatego powieści Egana tak lubię).

theczarek
Program Mars Direct opracował Robert Zubrin
(link: http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Zubrin ), i zawarł w znanej i u nas książce "Czas Marsa", a link do towarzystwa które założył, promujacego badania Marsa macie tu:
http://www.marssociety.pl/
Jo_anka
Użytkownik
#6 - Wysłana: 10 Cze 2006 17:30:54
Odpowiedz 
O pierwszym (ponownym ) kontakcie mozna rowniez mowic w Stargate [film], a nastepnie serialu SG1.
Osobiscie ocenialabym ten "pierwszy kontakt" jako najbardziej wydumany tzn. najmniej prawdopodobny - bo po pierwsze trzeba miec wrota...

Rowniez punktem wyjscia fabuly Treschold BB (a moze jednego pana B.?) jest 'pierwszy kontakt', byc moze nalezacy do kategorii prawdopodobnych - sonda [moze bez "horroru" terraformowania], acz stawialabym na sygnal, moze nie koniecznie radiowy.
James T Kirk
Użytkownik
#7 - Wysłana: 10 Cze 2006 17:33:59
Odpowiedz 
W 2060 śmigać po galaktyce - WHY NOT.

No nie wiem. Mamy 2006 rok-czyli jeszcze 54 lata. To raczej mało prawdopodobne zeby ludzkosć w pół wieku opanowała wszystkie planety Układu Słonecznego i zapuszczała sie nie tylko w strone najblizszych gwiazd ale i głebiej. Miała jeszcze czas na ich skolonizowanie pozasłonecznych planet i zbudowanie potężnej floty. Moim zdaniem najbardziej prawdpopodobny scenariusz i tempo podboju kosmosu jest przedstawiony w serii ..Podróż przez Układ Słoneczny,,-Bena Bovy, gdzie ludzie dopiero po w połowie XXII wieku skolonizowli jako tako Układ Słoneczny i myslą dopiero o gwiazdach. Chciaż i napewno nastapii to szybciej niz w ,,Obłoku Magellana,, Stanisława Lema gdzie zajęło to ludziom 1000 lat.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 10 Cze 2006 17:41:31
Odpowiedz 
Jo_anka

moja ulubienico

Kontakt w StarGate, to "paleokontakt" a'la Daeniken (domena szwagra

Jeśli chodzi o sygnał, to tak to chyba najprawdopodobniejsze, ale raczej w wersji z "Głosu Pana" (genialna ksiązka) niż "Kontaktu" (powieść znacznie ciekawsza od filmu).

Kontaktem sensu stricte to nie jest, ale jeśli chodzi o pierwszy kontakt z pozaziemskim życiem (nie Rozumem) to raczej wierze w scenariusz z "Andromeda znaczy śmierć" Crichtona tzn. mikroorganizmy (niekoniecznie tak "wredne" jak z tamtej powieści), zresztą możliwe że to mamy już za sobą (słynna sprawa marsjańskich bakterii).
theczarek
Użytkownik
#9 - Wysłana: 10 Cze 2006 18:28:40
Odpowiedz 
zawarł w znanej i u nas książce "Czas Marsa"

Wiem -czytałem

No nie wiem. Mamy 2006 rok-czyli jeszcze 54 lata. To raczej mało prawdopodobne zeby ludzkosć w pół wieku opanowała wszystkie planety Układu Słonecznego i zapuszczała sie nie tylko w strone najblizszych gwiazd ale i głebiej.
Why not to raczej dla żartu - zdaję sobie sprawę z ograniczeń, nie mniej większośc SF jest niezwykle "optymistyczna w tym względzie.
Z drugiej strony ilość wiedzy znanej ludzkości jest wykładniczą funkcją czasu - jeśli dobrze pamiętam to właśnie według Lema (Summa Technologiae). A postęp techniczny jest z tym sprzeżony.

Mi osobiście utkwił w głowie opis pierwszego kontaktu z Mimbarimi z Babylon 5 (bynajmiej nie pierwszy z obcymi z tego co zrozumiałem). Mimbari uaktywnili sytemy uzbrojenia i otorzyli ambrazury strzelnicze. Ludzie myśleli, że szykują się do ataku i otworzyli ogień pierwsi. Efektem była wiloletnia wojna którą ludzie prawie przegrali. Potem okazało się atkywacja broni była Mibariańskim odpowiednikiem salutu bądź salwy honorowej.
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 10 Cze 2006 18:46:39
Odpowiedz 
theczarek

Mi osobiście utkwił w głowie opis pierwszego kontaktu z Mimbarimi z Babylon 5

W SAAB ("Gwiezdnej Eskadrze") i "Wiecznej wojnie" kontakt był podobny, wojna w wyniku nieporozumienia (i w SAAB złej woliczęści ludzkich elit). Zresztą "Fiasko" Lema było jeszcze bardziej pesymistyczne. "Krach" pierwszego Kontaktu był oczywisty w tych utworach z s.amego powodu odmienności gatunków/kultur.
elbereth
Moderator
#11 - Wysłana: 10 Cze 2006 19:08:16
Odpowiedz 
pewnie częśc z Was już słyszała...
kulki z kosmosu
theczarek
Użytkownik
#12 - Wysłana: 10 Cze 2006 19:19:36 - Edytowany przez: theczarek
Odpowiedz 
W SAAB trochę nie pamiętałem jak to było.

W Wiecznej Wojnie niezrozumienie było bardziej podstawowej natury Bykarianin (był tylko jeden) nie potrafi zrozumieć ludzkiej mnogości i odwrotnie. Nić porozumienia nawiązała się dopiero gdy ludzie przyjeli bykariański model społeczny (tylko jeden czlowiek)
Świetna książka.

T B5 uderzyło mnie że powdem wojny było tak naprawdę drobne nieporozumienie wynikające z różnicy kultur. I to między gatunkami które jak pokazuje serial mogą się dogadać.
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 10 Cze 2006 19:21:13
Odpowiedz 
elbereth

dziękujemy, czyli jednak scenariusz z "Andromedy...." (i jednego odcinka "Przylądka Canaveral"), kosmiczne mikroorganizmy oparte na czym innym niż DNA... Czekamy na lądowanie Wolkan .

Wypiję dziś za pierwszy kontakt z obcym życiem .

theczarek

To się właśnie nazywa OBCOŚĆ...
elbereth
Moderator
#14 - Wysłana: 10 Cze 2006 19:27:58
Odpowiedz 
Q__
to jeszcze niepotwierdzone... wole na razie nie popadac w entuzjazm ;]
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 10 Cze 2006 19:30:23 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
elbereth

Najwyzej potem wypiję, by pocieszać się po "szoku", że to jednak była przedwczesna radość .
elbereth
Moderator
#16 - Wysłana: 10 Cze 2006 20:15:54
Odpowiedz 
pić zawsze można ;]
no dobra nie zawsze ;] ja np dzisiaj w planach mialem ostro balować, oblewac egzamin itp, ale nadciągająca wielkimi krokami poprawka *kolejna* z anatomii skraca moje planowane balowanie tylko do godzinki/półtorej i to bezalkoholowo...
ale cóż.
sorry za oftop ;]
Emil05
Użytkownik
#17 - Wysłana: 10 Cze 2006 20:52:47
Odpowiedz 
Gdzieś czytałem że wg. przepowiednii Nostradamusa w 2012 r na Ziemi maja się ujawnić przedstawiciele obcej cywilizacji

ciekawe jakim cudem ma sie to wydarzyc skoro wg. nostradamusa w 1999 ziemia milaa przestac istniec. co zmianil zdanie?;]
theczarek
Użytkownik
#18 - Wysłana: 10 Cze 2006 21:06:48
Odpowiedz 
Ziemia czy ludzkość bo jak to drugie to obecność człowieka nie jest warunkiem koniecznym do lądowania kosmitów
hal
Użytkownik
#19 - Wysłana: 11 Cze 2006 08:35:47
Odpowiedz 
A napęd warp za 5 lat hehehehehehhe nie pamiętacie już nie długo
będziemy sobie pomykać autostopem przez galaktykę . A tak na poważnie to żeby można było myśleć nad podróżami w kierunku
najbliższych nawet planet nie mówiąc o innych gwiazdach to najpierw na ziemi czeba posprzątać ten cały burdel.
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 10 Lip 2006 12:45:38
Odpowiedz 
Dziś powtarzają "2010..." dla mnie: małe święto... Zresztą film (i książka) zawierają bardzo interesujące koncepcje naukowe: występowania substancji organicznych (i wręćz pierwocin życia) w jądrach komet - to się potwierdza... Oraz możliwości życia na Europie - księzycu Jowisza - to też prawdopodobne:
http://www.wprost.pl/drukuj/?O=7990
Jurgen
Moderator
#21 - Wysłana: 10 Lip 2006 15:20:21
Odpowiedz 
Dziś powtarzają "2010..."

GDZIE!? KIEDY!?
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 10 Lip 2006 15:57:06 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Jurgen

O 23.00 w TVN7 (zresztą przypomniał o tym inny forumowicz - Bimberv_17).
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 1 Mar 2007 17:10:29 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Coś dla miłośników "kosmicznej militarystyki" czyli pojazdy z SAAB:
myśliwce

transportowce

kosmiczny lotniskowiec USS Saratoga

a także jednoski Pijaw:
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 1 Mar 2007 17:38:01 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Jo_anka
Użytkownik
#25 - Wysłana: 1 Mar 2007 21:03:16 - Edytowany przez: Jo_anka
Odpowiedz 
Pierwszy kontakt w SAAB ma wiecej wspolnego z Uniwersum ST, anizeli z 2010 Odyseja Kosmiczna. Zastrzegam, ze nie chodzi mi o character kontaktu - pokojowy czy 'wojenny'. I w SAAB, i w ST ludzkosc sie styka z rasa bedaca na podobnym poziomie rozwoju i istniejaca w tym samym czasie.

Podczas gdy 'monolity' z Odyseji sa tworami nieporownywalnie bardziej zaawansowanego (oraz starozytnego) gatunku!
Jurgen
Moderator
#26 - Wysłana: 1 Mar 2007 21:56:40 - Edytowany przez: Jurgen
Odpowiedz 
I w SAAB, i w ST ludzkosc sie styka z rasa bedaca na podobnym poziomie rozwoju

Biorąc pod uwagę skalę porównania, to pewnie masz rację. Jednak z punktu widzenia jedynie ST nie można powiedzieć, że Wolkani są na podobnym poziomie rozwoju, gdyż w 2063 r. znacznie wyprzedzali ludzi, a nie - jak Pijawy - nieznacznie.
Zresztą, pięknie się składa, bo kontakt z pijawami wydarzył się w 2063 r. (dokłądnie albo w tej okolicy). Śmiem twierdzić (i nie chcę wywoływać kolejnego versusa), że Wolkani z 2063 r. klepnęli by Pijawy nawet bez zadyszki.
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 1 Mar 2007 22:05:04
Odpowiedz 
Jo_anka

Pierwszy kontakt w SAAB ma wiecej wspolnego z Uniwersum ST, anizeli z 2010 Odyseja Kosmiczna. Zastrzegam, ze nie chodzi mi o character kontaktu - pokojowy czy 'wojenny'. I w SAAB, i w ST ludzkosc sie styka z rasa bedaca na podobnym poziomie rozwoju i istniejaca w tym samym czasie.
Podczas gdy 'monolity' z Odyseji sa tworami nieporownywalnie bardziej zaawansowanego (oraz starozytnego) gatunku!

Formalnie masz rację, My Dear, jednak chodziło mi trochę o co innego - o to czy nasze "głębsze wejście w Kosmos" i pierwszy kontakt z Obcymi będą tak sielankowe jak 2010 czy raczej zderzymy się z obcością jak w SAAB...

Jurgen

nie można powiedzieć, że Wolkani są na podobnym poziomie rozwoju, gdyż w 2063 r. znacznie wyprzedzali ludzi, a nie - jak Pijawy - nieznacznie.

Mimo wszystko nie są tak zdumiewająco Obcymi i potężnymi Obcymi jak ci z "Odysei...". (BTW: jakby "pośrednim" kontaktem pomiędzy tym z Wolkanami, a tym z Pijawami był kontakt z Minbari z B5 - ogólnie podobni do Wolkan swym zaawansowanym wyrafinowaniem, ale pierwszy kontakt militarny...)
Jurgen
Moderator
#28 - Wysłana: 1 Mar 2007 22:08:52
Odpowiedz 
Mimo wszystko nie są tak zdumiewająco Obcymi i potężnymi Obcymi jak ci z "Odysei...". (BTW: jakby "pośrednim" kontaktem pomiędzy tym z Wolkanami, a tym z Pijawami był kontakt z Minbari z B5 - ogólnie podobni do Wolkan swym zaawansowanym wyrafinowaniem, ale pierwszy kontakt militarny...)

Tak, własnie dlatego napisałem, że przy skali monolitu to by sie zgadzało.

PS Dlaczego piszecie o kontakcie w 2010 r.?, Przecież kontakt z monolitem dokonany został w 2001 (albo nawet w 2000 r.). Tfu, co ja mówię (piszę)? Kontakt z monolitem nawiązany został w czasach prehistorycznych.
Q__
Moderator
#29 - Wysłana: 1 Mar 2007 22:25:33
Odpowiedz 
Jurgen

Dlaczego piszecie o kontakcie w 2010

Chodzi mi o optymistyczną wizję Kontaktu przedstawioną w filmie "2010..." (bo w "2001 Odysei kosmicznej" motywy twórców Monolitów nie były jednoznaczne) nie o to że miała miejsce w roku 2010....
Alek Roj
Użytkownik
#30 - Wysłana: 2 Mar 2007 13:54:33
Odpowiedz 
hal
żeby można było myśleć nad podróżami w kierunku najbliższych nawet planet nie mówiąc o innych gwiazdach to najpierw na ziemi trzeba posprzątać ten cały burdel.

Czy, gdy Kolumb ruszał w swoją podróż, w Europie cokolwiek było posprzątane? Nie wydaje mi się.
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / 2010 Odyseja kosmiczna i Gwiezdna eskadra - dwie wizje pierwszego Kontaktu

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!