USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Biologia i kultura obcych ras
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Q
Anonimowy
#1 - Wysłana: 6 Cze 2006 15:55:33
Odpowiedz 
Wspaniała dyskusja jaką stoczyliśmy z kapitanem Picardem nt. rasy Predatorów zainspirowała mnie do rzucenia tematu jaki widać powyżej

Z materiałow do przemyśleń i dyskusji proponuję (poza ST):

z działu "biologia":

- "Szpital Kosmiczny",
- twórczość Nivena ("Man-Kzin Wars", "Pierścień", "Heorot"),
- cykl o Xeelee Baxtera,
- cykl o Wspomaganych Brina,
- twórczość Lema,
- "Misję grawitacyjną"
- "Centrum Galaktyki" Benforda
- "Misję międzyplanetarną" (alienowato-trekowate )

z działu "kulturoznawstwo":

- twórczość Ursuli LeGuin z "Lewą ręką ciemności" na czele,
- cykl C.J Cherryh rozpoczęty "Przybyszem",

do tego dorzucić wypada "konkurencję":

- "Babylon 5" i "Gwiezdną eskadrę"

no i o "Predatorze" z komiksowymi dodatkami nie zapomnijmy
Denver_last_Dino
Anonimowy
#2 - Wysłana: 6 Cze 2006 15:57:37
Odpowiedz 
dla uczczenia Dinotreka proponuję też dodać cykl "Eden" Harrisona
Q
Anonimowy
#3 - Wysłana: 6 Cze 2006 16:00:21
Odpowiedz 
Dino-herod-baby Harrisona to nie kosmici, ale niech będzie, skoro nie dość, że to rasa dopracowana w szczegółach, to jeszcze konsultantem naukowym Harrego H. byl dr Jack Cohen, który współpracował przy "Heorocie"...
Dinofob
Anonimowy
#4 - Wysłana: 6 Cze 2006 16:09:03
Odpowiedz 
sam Dinoterk jest chyba ostatnim z Yilane, takiemu to dobrze, (oni po dwa penisy mieli)
Q
Anonimowy
#5 - Wysłana: 6 Cze 2006 16:11:38
Odpowiedz 
Dinofob:

Jedna informacja biologiczna nt. obcej (no pół-obcej) rasy z ust Twych padła, ale zamiast dogryzać nieszczęśnikowi spróbujmy tu np. dostrzec konwergencję ewolucyjną z wypustkami Centauri z "B5"
The_D
Użytkownik
#6 - Wysłana: 6 Cze 2006 18:22:00
Odpowiedz 
Heh, nie znam żadnej ze wspomnianych ras, ale podwojone narządy kopulacyjna mają nirktóre ziemskie owady.
Q
Anonimowy
#7 - Wysłana: 6 Cze 2006 19:18:58
Odpowiedz 
I np. żmije, co wykorzystali Harrison z Cohenm
Q
Anonimowy
#8 - Wysłana: 6 Cze 2006 20:22:25
Odpowiedz 
Zapomniałem do listy lektur dorzucić starsze utwory: "Trylogię księżycową" Żuławskiego (genialny opis rasy Szernów), "Odyseję marsjańską" - opowiadanie Weinbauma (pierwszy "pełnokrwisty" Obcy w anglosaskiej SF), cykle "Lensman" E.E. Smitha (za oceanem klasyka, u nas nieznane... ba, sam znam tylko ze słyszenia, może ktoś czytał), "Między planetam" Heinleina (młodzieńcza miłość literacka Jo_anki... i moja), trylogie Trepki z Boruniem i Sniegowa (trochę o nich na forum "książkowym")...
Jinn
Użytkownik
#9 - Wysłana: 7 Cze 2006 12:41:45
Odpowiedz 
A mi od razu przychodzi na myśl 'rasa' czy 'gatunek'
Q
Anonimowy
#10 - Wysłana: 7 Cze 2006 13:56:42
Odpowiedz 
Jinn:

W sensie biologicznym oczywiście "gatunek", ale w SF, w znaczeniu potocznym, bywa używane zamiennie. Słuszne wypomnienie winy
The_D
Użytkownik
#11 - Wysłana: 7 Cze 2006 23:03:22
Odpowiedz 
W sensie biologicznym oczywiście "gatunek"

Dla mnie sprawa wcale nie jest taka oczywista. Nie wiem jak się współcześnie definiuje gatunek, ale w regółce, której uczyłem się w podstawówce było coś o swobodnym krzyżowaniu się pomiędzy osobnikami. A w ST jest dużo przykładów ras/gatunków swobodnie sie parzących (co osobiście wrzucam do worka poważnych błędów koncepcyjnych bez których jednak trek nie byłby trekiem, obok m. in. uniwesalnego translatora i dziwnej zbieżności ewolucyjnej)
Q
Anonimowy
#12 - Wysłana: 7 Cze 2006 23:59:51
Odpowiedz 
The_D:

Pozorna zbieżność ewolucji i krzyżowanie się gatunków w ST zostało (fakt faktem, że dopiero na etapie TNG lub VOY - nie pamiętam) wyjaśnione procesem sztucznego przyspieszania i kierowania procesem ewolucji większości ras rozumnych Galaktyki (także przez wszczepianie własnego DNA) przez starożytną humanoidalną rasę, która dał początek m.in. ludziom, Wolkanom/Romulanom, Klingonom, Betazoidom, Andorianom, Deltanom, Kardasjanom itd.
Pah Wraith
Użytkownik
#13 - Wysłana: 8 Cze 2006 00:05:04
Odpowiedz 
O ile dobrze pamiętam, w odkryciu prof. Galena była mowa tylko o zasianiu życia, nie zaś o kontroli i przyspieszaniu. Konwergencja do postaci humanoidalnej pozostaje zagadką.
Q
Anonimowy
#14 - Wysłana: 8 Cze 2006 00:08:54
Odpowiedz 
Nie jestem pewien, zdaje się, że w (owszem niekanonicznej) książce Kraussa było o odkryciu przez Galena w ST kierowanej ewolucji.
Pah Wraith
Użytkownik
#15 - Wysłana: 8 Cze 2006 00:24:16
Odpowiedz 
Racja :] Fakt ten pochodzi z (dobrze już przedyskutowanego) odcinka TNG: The Chase. Przodkowie zasiali życie, programując DNA w ten sposób, by formy życia osiągnęły formy im podobne.
"Our scientists seeded the primordial oceans of many worlds, where life was in its infancy. The seed codes directed your evolution toward a physical form resembling ours: this body you see before you, which is of course shaped as yours is shaped, for you are the end result. The seed codes also contain this message, which is scattered in fragments on many different worlds."
Q
Anonimowy
#16 - Wysłana: 8 Cze 2006 00:30:01
Odpowiedz 
Pah_Wraith:

To cenię dyskusjach na forach U.S.S. Phoenix - umiemy sobie wzajemnie przyznawać rację . Pozdrawiam.
The_D
Użytkownik
#17 - Wysłana: 8 Cze 2006 01:25:41
Odpowiedz 
Nie czepiam się samego faktu panspermii, bo ma całkiem logiczne podłoże. Buraczana wydaje mi się natomiast możliwość zaprogramowania ewolucji w DNA. Przeciez podstawowym mechanizmem ewolucji jest właśnie losowa zmienność DNA.
Pah Wraith
Użytkownik
#18 - Wysłana: 8 Cze 2006 02:11:16 - Edytowany przez: Pah Wraith
Odpowiedz 
Zakładając oczywiście, że teoria ewolucji jest poprawna, warto zauważyć, że być może po prostu nie potrafimy się dopatrzyć wzorców i stąd wydaje sie nam że jest to przypadkowość.
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 8 Cze 2006 03:48:54 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
to ja, gospodarz tego forum, w końcu się zarejestrowałem . Po prostu nick musi mieć TRZY znaki, więc od dziś jestem Q__
Pah Wraith
Użytkownik
#20 - Wysłana: 8 Cze 2006 09:36:38
Odpowiedz 
Witamy na pokładzie

gospodarz??
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 8 Cze 2006 10:03:53 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
No, ja je wymyśliłem (dokładnie TO o biologii obcych ras i to o )Andromedzie, jeszcze jako "Q bez ogonka" więc czuję się za nie odpowiedzialny...

Nie bój się skoku na pozycję Kai'a szykować bym nawet nie śmiał... A na lidera "w temacie postów", nie wiem, po prostu tak se piszę...

(I dzięki za powitanie na pokładzie)
Jinn
Użytkownik
#22 - Wysłana: 9 Cze 2006 00:25:37
Odpowiedz 
Dla mnie sprawa wcale nie jest taka oczywista.
W treku jednak bardzo często można spotkać słowo gatunek, częsciej niż rasa.
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 10 Cze 2006 15:03:45
Odpowiedz 
Jinn

Może wynika to z tego,że słowo rasa (race) kojarzy się z rasizmem (racism) i pojęciami typu np. "rasa aryjska" więc pasuje do ideałów Federacji jak pięść do oka...
Picard
Użytkownik
#24 - Wysłana: 27 Cze 2006 15:48:11 - Edytowany przez: Picard
Odpowiedz 
Zanim ustosunkuje sie do moich wczesniejszych zapewnien, iz w watku tym znajda sie moje wynurzenia na temat Xenomorfow znanych z serii ,,Alien" polece wszytkim czytelnika forum ciekawa ksiazke. Nazywa sie ona ,,Istoty pozaziemskie awspółczesna nauka" i zawiera ciekawy przeglad ludzkich wyobrazen o kosmitach widzianych oczami biologa. Rzecz, z ktora warto sie zaznajomic!
Q__
Moderator
#25 - Wysłana: 27 Cze 2006 15:52:01
Odpowiedz 
Proszę o jakiś link i/lub dodatkowe informacje...
Pah Wraith
Użytkownik
#26 - Wysłana: 27 Cze 2006 15:53:24
Odpowiedz 
Masz tutaj:
http://tiny.pl/kp
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 27 Cze 2006 16:02:48 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Pah Wraith

Dzięki! Ino, że to link do Google'a

Ten już lepszy:
http://www.wysylkowo.pl/product_info.php?products_ id=22054
Q__
Moderator
#28 - Wysłana: 11 Sier 2006 02:26:55
Odpowiedz 
Havoc

Napisał mi dawno (całe 2 mies.temu: Oooo.... widzę że szykujesz powoli skok na pozycję lidera pod względem ilości napisanych postów

Tym postem dokonuję tego skoku, niech więc będzie mi wybaczone, że offtopuję..., jednak nie fo końca...

Picard

Kapitanie drogi, gdzie obiecany tekst o Xenomorfach?

ps. nie zamierzam się cieszyć nad miarę pozycją nowego lidera, bo pisanie postów w takim tempie zdarzyło mi się raz i więcej raczej nie powtórzy, co nie znaczy, ze nie będę uczestniczył w życiu Forum, na którym mam przyjemność rozmawiać (nawet gdy się kłócę) z wyjątkowymi ludźmi o szerokich horyzontach myślowych...
Picard
Użytkownik
#29 - Wysłana: 26 Sier 2006 17:49:57 - Edytowany przez: Picard
Odpowiedz 
Jak obiecałem tak zrobiłem: cykl rozrodczy Obecego jest całowicie znany i nie ma zadnych watpilowosci co do jego przebiegu- nie bedziemy wiec sobie nim zawracac glowy. Moj teks ma raczej charakter zdecyowanie bardziej spekulatywny i jest w nim raczej wiecej pytan niz odpowiedzi. Oto niektore z nich:
1. W jednym z tematów na tym forum padło stwierdzenie,ze jedyne istoty pozaziemskie nie posiadjace oczu zaprezentowane zostały w filmie ,,Pitch Black"- de facto bedacym swietnym thrrilerem SF - ale zauwazcie,iz Xenomorfy...również sa ich pozbawione! Analzia tej formy zycia pod kontem narzadu, za ktorego pomoca poznaje ona swiat nasterecza pewnych problemow gdyz o ile na czaszce Obcego nie da zaobserwowac sie zadnych narzadow podobnych do oczu to jednakw scenie z ,,Alien III" pokazano, iz stworzenie to widzi. Co prawda nieco innaczej niz ludziej- ale jednak. Mozna potraktowac ową scene jako burak, przeoczenie reżysera badź też znaleźć jakieś logiczne wytłumaczenie zaistnienia takiej sytuacji. Uważam, ze o ile Alien może nie miec oczu w klasycznym słowa tego znaczeniu to jednak jego łeb wyposazony być moze w rodzaj plamki badź plamek światło czułych pozwalajacych temu stowrzeniu oddtworzyc wyglad otaczjacego go otoczenia. Nie wiem gdzie owa narzady mialy by byc umiejscowione ani czy w w przeciwioenstwie do ludzkich oczu, po uszkodzeniu podlegaja procesowi regeneracji- w kazdy razie taka jest moja teoria tlumaczaca fakt widzenia przez Xenomofra perzy jednoczesnym braku oczu u rzeczonej istoty...Jesli jestescie zainteresowani dalszymi spekulacjami, dajcie znac!

[/i]Ripley szukaj kryptonitu, tylko szybko![i]
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 26 Sier 2006 17:53:17 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Picard

Noo w końcu, choć po tak szumnych zapowiedziach miałem nadzieję na więcej... (Zresztą xenomorfy tak w sumie srednio pasują do tego topicu, bo nie są istotami rozumnymi, a raczej cholernie groźnym gatunkiem dość inteligentnych zwierząt.)
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Science-Fiction / Biologia i kultura obcych ras

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!