USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Horizon - Dziesiąty Dziobowy
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  ...  42  43  44  45  46  »» 
Autor Wiadomość
Pah Wraith
Użytkownik
#61 - Wysłana: 30 Sty 2006 00:05:05 - Edytowany przez: Pah Wraith
Odpowiedz 
Oczywiście, że znikomy, ale jest Z praktycznego punktu widzenia nie ma to znaczenia, ale jednak doskonała próznia to to nie jest

Miałem na myśli głównie własnie wiatr słoneczny.
The_D
Użytkownik
#62 - Wysłana: 30 Sty 2006 00:18:31
Odpowiedz 
Ehhh. Kompletnie zjechaliśmy z tematu wątku.

W pewnym sensie Havoc miał rację czepiając się wypowiedzi cezarego, gdyż cezary wyraził się odrobinę nieprecyzyjnie (przypuszczam zresztą, że celowo, aby nie wprowadzać za dużo "fizykobełkotu")
Mianowicie siła (ani energia) potrzebna do obrócenia statku (ziemniaka) w próżni NIE zależy od momentu bezwładności. Przyłożenie choćby minimalnej siły spowoduje nadanie statkowi (kartoflowi) ruchu obrotowego, tylko że baaardzo powolnego. Ściśle mówiąc - moment bezwładności charakteryzuje wartość momentu siły (bo miesjce w którym ją przyłożymy nie jest obojętne) jakiego trzeba użyć aby nadać mu odpowiednie przyspieszenie (obrotowe oczywiście).
Abstrachując od niuansów wnioski są takie same jak cezarego - im większy moment bezwładności tym statek mniej zwrotny (chyba że ma silniejsze silniki).
Anonim
Anonimowy
#63 - Wysłana: 30 Sty 2006 00:48:16
Odpowiedz 
Co ciekawe, jeden z wiekszych w sci-fi bugow zwiazanych z momentem bezwladnosci i jego wplywem na zwrotnosc ma prawdopodobnie miejsce w Babylon 5. Pamietacie projekt Gwiezdnej Furii klasy Aurora? Rozmieszczenie silnikow na koncach ramion mialo mu dac zwrotnosc, a podobno jest dokladnie odwrotnie. Sam sie nad tym nie zastanawialem i niczego nie przeliczalem, bo Furie podobaja mi sie tak bardzo, ze nie chce sobie psuc ich legendy, ktora mam w glowie

/Sh1eldeR
Havoc
Użytkownik
#64 - Wysłana: 30 Sty 2006 13:42:21
Odpowiedz 
Nie twierdzę, że wielkość nie ma wogóle wpływu na manewrowość. Uważam iż porównując znane nam czynniki mające wpływ na manewrowość to kształt czy opór wiatru słonecznego nie mają większego znaczenia. Ich wpływ jest znikomy!
Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Nie mówię, że nie mają żadnego znaczenia tylko, że jest ono marginalne!

A co do eksperymentu z fotelem obrotowym, to ma on miejsce w ATMOSFERZE. Powietrze stawia opór, znaczny opór, im szybciej się kręcimy to opór powietrza jest większy!

W otwartym kosmosie opór jakichkolwiek czynników jest znikomy. Wydaje mi się, że gdyby "posiedzieć" trochę nad np. Galaxy to mógłby on być w otwartym kosmosie równie zwrotny jak np. Intrepid. Ale jego zwrotność mocno by spadła w porównaniu z Intrepidem gdyby obydwa wleciały np. do mgławicy.

Galaxy ma małą zwrotność bo walka manewrowa była bardzo daleko na liście wymogów ( o ile wogóle była) które miał spełniać okręt tej klasy!
Anonim
Anonimowy
#65 - Wysłana: 30 Sty 2006 13:53:14
Odpowiedz 
A co do eksperymentu z fotelem obrotowym, to ma on miejsce w ATMOSFERZE. Powietrze stawia opór, znaczny opór, im szybciej się kręcimy to opór powietrza jest większy!

Nie . Kompletnie nie chcesz przyjac do wiadomosci, ze jest cos takiego jak moment bezwladnosci. Jest on zalezny od dwoch rzeczy - masy, ktora "zawieszamy" na koncu (przyjmijmy, ze niewazkiego) ramienia, oraz dlugosci tego ramienia. Opor powietrza nie ma NIC wspolnego z momentem bezwladnosci. Krecac sie w fotelu to, czy rozlozysz rece na boki, czy nie, ma niewielki wplyw jesli chodzi o opor powietrza (rece maja mala powierzchnie, a krecisz sie stosunkowo wolno).

Nie potrafie ci tego lepiej wytlumaczyc niz uzywajac przykladu z krzeslem i kartoflem. Pomysl - kartofel i tyczka nie stawiaja wcale duzego oporu, zalozylismy tez, ze tyczka nie mialaby masy, a kreciloby ci sie tym znacznie trudniej niz bez tyczki!

Pozostaje mi tylko uznac moja nauczycielska porazka i odeslac cie do momentu bezwladnosci na wikipedii.

/Sh1eldeR
cezary
Użytkownik
#66 - Wysłana: 30 Sty 2006 17:17:40
Odpowiedz 
Rozmieszczenie silnikow na koncach ramion mialo mu dac zwrotnosc, a podobno jest dokladnie odwrotnie.

Wbrew przeciwnie - moment sily wyraza sie wzorem M = r x F, gdzie r to ramie od osi obrotu do miejsca dzialania sily F, wobec czego jezeli sila znajduje sie dalej od osi obrotu (silnik, czy jego dysza wylotowa znajduje sie dalej od kabiny pilota), tym szybciej nastapi obrot calego ciala.
Jurgen
Moderator
#67 - Wysłana: 30 Sty 2006 17:40:28
Odpowiedz 
Havoc, sprawdź sobie to innaczej - weź rower mz ciężkimi oponami/obręczami itd. i drugi z lekkimi, (żebyś sie nie czepiał o "zwykłą" bezwładność możesz dociążyć ramę, żeby masy rowerów były równe). Ten z lekkimi kołami odstawi tego z ciężkimi bez żadnych problemów.
The_D
Użytkownik
#68 - Wysłana: 30 Sty 2006 20:29:36
Odpowiedz 
cezary
W pierwszym odruchu pomyślałem to samo, ale później zacząłem się zastanawiać. No bo skoro moc silnika jest z góry określona, to dlaczego pozycja jego zamontowania miałaby mieć wpłym na energię przekazywaną statkowi? Potem przypomniałem sobie pytanie, co dzieje się z enegią zużywaną przez unieruchomiony silnik testowany w laboratorium, skoro nie wykonuje on żadnej pracy i doszedłem do wniosku, że cały myk kryhe się w tym jaka część energii jest przekazywana statkowi, a jaka ulatuje z gazami odrzutowymi. Tylko nijak nie mogę dojść jak to się ma do umiejscowienia silników.
Anonim
Anonimowy
#69 - Wysłana: 30 Sty 2006 20:38:49
Odpowiedz 
cezary nie jestem co do tego taki pewien. Jakbys krecil kogos kto by byl na karuzeli, trzymajac przyczepiona do niej tyczke o dlugosci 100 metrow, to wcale ten ktos by szybciej na tej karuzeli nie skrecal, tylko wrecz na odwrot. Musialbys pokonac wieksza droge naokolo.

A to z pozytywnym wplywem ramienia sily - ta mysl przyswiecala wlasnie tworcom Gwiezdnych Furii.

Tyle ze silniki sa ciezkie, a umieszczenie ich w takich odleglosciach od srodka masy daje im z kolei duzy moment bezwladnosci...

Trzebaby policzyc ktory aspekt przewaza. Widzialem kiedys obliczenia wykazujace, ze to rozstawienie nic nie daje, ale - jak mowilem - sam sie nie chce tym zajmowac

/Sh1eldeR
Havoc
Użytkownik
#70 - Wysłana: 4 Lut 2006 23:49:45
Odpowiedz 
Macie rację! Ale ja też ją mam! Wzór na moment bezwładności niczego nie udowadnia.
Z jednego zasadniczego powodu, nie znamy wartości siły. Przy porównaniu np. Galaxy i Intrepida, znamy wartości masy, znamy promień, ale nie znamy siły!!
IMHO to właśnie siła jest kluczowa. Przy założeniu, że moc silników manewrowych na galaxy i na intrepidzie jest identyczna i w obu przypadkach są one umieszczone optymalnie, to jest oczywiste, że intrepid będzie zwrotniejszy.
Ale jeżeli będziemy chcieli,to możemy "wybudować" okręt klasy Galaxy, który będzie zwrotniejszy od intrepida, wystarczy mu zwiększyć kilkakrotnie moc silników manewrowych.
Pah Wraith
Użytkownik
#71 - Wysłana: 4 Lut 2006 23:55:12
Odpowiedz 
Khem, a co to ma do naszego biednego Horiozna? My będziemy unikać technobełkotu...
Anonim
Anonimowy
#72 - Wysłana: 5 Lut 2006 00:32:49
Odpowiedz 
My będziemy unikać technobełkotu

No nie! Zabijacie Ducha Treka!

/Sh1eldeR
cezary
Użytkownik
#73 - Wysłana: 5 Lut 2006 11:52:40
Odpowiedz 
Jakbys krecil kogos kto by byl na karuzeli, trzymajac przyczepiona do niej tyczke o dlugosci 100 metrow, to wcale ten ktos by szybciej na tej karuzeli nie skrecal, tylko wrecz na odwrot. Musialbys pokonac wieksza droge naokolo.

noo nie wiem, ze droge wieksza musialbym pokonac, owszem, ale zauwaz, ze sila w zadnym stopniu nie zalezy od drogi - F = ma, czyli jesli zrzucisz jakis przedmiot z Mount Everest, bedzie on przyspieszal zarowno na poczatku jak i na koncu swojego lotu z przyspieszeniem g (nie biorac pod uwage minimalnego zwiekszania sie g w miare zblizania do Ziemii i oporu powietrza, ktore bedzie wzrastac w miare wiekszej szybkosci)

Z drugiej strony praca (W=F*s)ktora musialbym wykonac bylaby faktycznie wieksza... duzo wieksza

Tyle ze silniki sa ciezkie, a umieszczenie ich w takich odleglosciach od srodka masy daje im z kolei duzy moment bezwladnosci...

Taak, tu sie zgadzam, nie wzialem pod uwage, ze odsuwajac silniki od mysliwca zwiekszamy moment bezwladnosci maj mistejk
The_D
Użytkownik
#74 - Wysłana: 6 Lut 2006 00:32:44
Odpowiedz 
Z drugiej strony praca (W=F*s)ktora musialbym wykonac bylaby faktycznie wieksza... duzo wieksza

No właśnie nie! Rozpędzona karuzela ma taką samą energię, niezależnie od sposobu rozpędzania. Kręcąc za długą tyczkę, rzeczywiście musiałbyś się nabiegać (duże s), ale za to potrzebna siła byłaby proporcjonalnie mniejsza (zasada dźwigni) a praca wyszłaby taka sama.
Havoc
Użytkownik
#75 - Wysłana: 8 Lut 2006 01:20:58
Odpowiedz 
Khem, a co to ma do naszego biednego Horiozna? My będziemy unikać technobełkotu...

Wasz "biedny Horizon" podobno ma być okrętek klasy War Galaxy. Skoro rozmowa zeszła na temat manewrowości, to mógłbyś powiedzieć czy WASZ okręt ma w planie manewrować z "gracją" czy raczej jak "ciężarna krowa"
Pah Wraith
Użytkownik
#76 - Wysłana: 4 Mar 2006 16:42:24
Odpowiedz 
Strona zyskała nowy wygląd. mamy nadzieje, ze się Państwu spodoba.
Pah Wraith
Użytkownik
#77 - Wysłana: 18 Mar 2006 19:46:20
Odpowiedz 
Załoga USS HORIZON po długich staraniach uruchomiła dla Was Galerię, w któej będzie można przyjrzeć się na bieżąco wynikom naszych prac.`

Na dobry poczatek kilka kadrów naszego okrętu, oraz zdjęcia z planu.

Pragniemy również poinformować, że można już nas odwiedzać pod adresem
http://www.sthorizon.com/
Picard
Użytkownik
#78 - Wysłana: 22 Mar 2006 09:20:59 - Edytowany przez: Picard
Odpowiedz 
http://www.sthorizon.com/?id=main

Kurcze, ten osobnik na prawde wygląda na kapitana!Nawet ma bródke a'la Riker. Jakiś kuzyn mojego byłego pierwszego? Jeszcze drobna, uwaga: my w XXIV wieku nie używamy okularów... Poza tym to fajnie, że się staracie zrobić cos tak niezykłego jak na polskie realia. Ma nadzieje ,ze wam się uda!
Domko
Użytkownik
#79 - Wysłana: 22 Mar 2006 10:11:49
Odpowiedz 
Okulary były tylko i wyłącznie podczas próby - w serialu nikt ich nie nosi.

I dziękujemy za słowa wsparcia.
cezary
Użytkownik
#80 - Wysłana: 22 Mar 2006 17:25:51
Odpowiedz 
bo to nie sa okulary - to urzadzenie sluzy to znacznego poprawiania widocznosci uzytkownika przez odpowiednie rozszczepianie i zalamywanie fal promieniowania elektromagnetycznego.
Jakies pytania?
Pah Wraith
Użytkownik
#81 - Wysłana: 23 Mar 2006 17:19:05
Odpowiedz 
my w XXIV wieku nie używamy okularów...

Jestem uczulony na retinax 5
Domko
Użytkownik
#82 - Wysłana: 3 Maj 2006 11:04:27
Odpowiedz 
Pierwsza filmowa reklama serialu znajduje się już na naszej stronie. Zapraszamy na www.sthorizon.com do działu "pobieralnia".
elbereth
Moderator
#83 - Wysłana: 4 Maj 2006 19:20:21
Odpowiedz 
oł je ;]
teraz mi tylko objaśnijcie kto ze znajomych z sieci jest kim na mostku ;]
Picard
Użytkownik
#84 - Wysłana: 4 Maj 2006 19:59:24
Odpowiedz 
Treaser mam już za sobą i jego oglądanie najstraja mnie pozytywnie do całej produkcji- zobaczymy jaki będzie efekt końcowy? A jakie są wasze odczucia?
Domko
Użytkownik
#85 - Wysłana: 4 Maj 2006 20:24:01
Odpowiedz 
elbereth:
Nie chcę wypowiadać się za innych, mogę za siebie. Ja, to ten osobnik, który robi za pierwszego oficera.
cezary
Użytkownik
#86 - Wysłana: 4 Maj 2006 21:40:20
Odpowiedz 
jako ze gralismy na blue-box'ie, to mnie nie widac))

muahaha, ale mi sie kawal strzelil
Pah Wraith
Użytkownik
#87 - Wysłana: 4 Maj 2006 22:11:24
Odpowiedz 
Ja zaryzykuję przyznanie się do postaci oficera taktycznego, aczkolwiek jest to przydział tymczasowy. Docelowo wyląduję czyszcząc cewki warp w maszynowni

Cezary =>
AHM
Użytkownik
#88 - Wysłana: 4 Maj 2006 22:31:37
Odpowiedz 
...Czerwony alarm, strzelać bez rozkazu...
szwagier
Użytkownik
#89 - Wysłana: 5 Maj 2006 20:23:27
Odpowiedz 
Jej jak jak bym tam chciał grać, ja zazdroszcze

A tak na serio: efekty wyszły super, gra aktorska... ciężko jest stwierdzić po kilku sekundach materiału, zobaczymy co będzie potem
Karo
Użytkownik
#90 - Wysłana: 5 Maj 2006 21:06:47
Odpowiedz 
muzyka jest super i efekty też mi się podobały a co będzie dalej to się zobaczy
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  ...  42  43  44  45  46  »» 
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Horizon - Dziesiąty Dziobowy

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!