USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / SkierCon 2016

Autor Wiadomość
mistrz seller
Użytkownik
#1 - Wysłana: 11 Mar 2016 15:05:43
Odpowiedz 
Od 2013 w Skierniewicach co roku w lipcu odbywa się konwent SkierCon. Impreza zachwalana przez wielu, w tym roku postanowiła nieco poszerzyć swoją tematykę o seriale space opera i Mass Effect.

Zapraszamy na konwent. Odbędzie się on w dniach 22-24 lipca 2016

Szukamy chętnych do zrobienia prelekcji o tematyce space opera. Najbardziej szukamy prelekcji z Star Trek czy Mass Effect. Choć innymi tematykami też nie pogardzimy. Blok ma w swoim zamiarze być początkiem dla stworzenia z SkierConu miejsca, gdzie fani kosmicznych seriali mieli gdzie spotkać się posłuchać bardziej specjalistycznych prelekcji (wszelkie prelekcje w stylu kultura Wolkan, czy przewodnik po języku Klingońskim są mile widziane. Debaty typu stare czy nowe też :D )
Wejście na konwent dla prelegentów jest darmo. Tak więc wystarczy jeden punkt programu by nie płacić wejściówki.
Oczywiście na konwencie jest też sleeproom.
Na konwencie są różne konkursy, prelekcje, turnieje gier, games room i masa innych atrakcji.

Konwent jest mały, ale faktycznie stara się być dobry w swojej kategorii. Stąd przykładamy dużą wagę do programu. Na stronie podanej poniżej będę wrzucać informacje o tym co się znajdzie na konwencie. Na razie zaczynamy zbierać punkty programu, wiec jest tylko kilka punktów wpisanych, ale z czasem lista będzie rosnąć. A każdy chętny może się do tego dołączyć. https://docs.google.com/document/d/1v7RykLhKwZ2ogm iX6jF_QcYcyps8N19Zs65rRGO53U0/edit?usp=sharing

Jakby ktoś miał ochotę przyjechać i coś poprowadzić to proszę o wysłanie zgłoszenia na lukaszglusek@wp.pl
Seybr
Użytkownik
#2 - Wysłana: 11 Mar 2016 17:15:18
Odpowiedz 
Jak bym chciał to nie dam rady. Jak co roku o tej porze jestem na evencie, na tańcach ;].
The_D
Użytkownik
#3 - Wysłana: 13 Kwi 2016 11:03:12
Odpowiedz 
Niby blisko, ale termin okołotreksferowy.
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 23 Lip 2016 02:47:28 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Właśnie wróciłem z pierwszego dnia SkierConu. Bardzo mili organizatorzy (koordynatora działu space opera, okazało się, znam od lat z TrekSfer).
Gadałem dziś o polskim fandomie. Zacząłem od grup usenetowych. Potem było o - znanych mi z drugiej ręki - POGF'ie i Browarku. Następnie struktury terenowe dawne i obecne - eMPIR, WOGF, IKC Kronos, ISS Paradox. Serwisy Trek.pl i nasz. TrekSfera z podkreśleniem roli Madame Picard i fluora. Facebookowa aktywność młodszej generacji fanów (przy ich nieobecności na forach).
Ponadto omówiłem takie zjawiska z życia fandomu jak - znana mi tylko z opowieści wyprawa do Niemiec celem oglądania INS, śp. Horizon, polska edycja MA, "Pathfinder", akcja "Idziemy do kina na Star Treka", tradycyjne doroczne zdjęcie pamiątkowe na TSF (o mundurach musiało być), Memory Theta, jako baza danych o polskich Trekerach, fanowskie przekłady komiksów (m.in. "Countdown", "Forgiveness") i powieści (ukłony Elaan ), Trekkie's Log, "Słowniczek..." i fanfiki Evivy, cztery na krzyż oficjalnie wydane w Polsce książki ST.
Starałem się - niezależnie od wszelkich spięć przeszłości pochwalić wszystko, co za godne pochwalenia uznałem. I nikomu nie obrobić zadka (nad miarę).

Program konwentu:
http://skiercon.pl/public/program/program_2016.pdf

Jak widać jutro będę mówił o wpływie Treka na wszystko inne (taka kompilacja moich starszych prelek - Star Trek – mitologia Ery Kosmicznej, Star Trek - geneza i inspiracje i Star Trek - ojciec i matka seriali SF?), pojutrze zaś prezentował Treka nie-Trekerom celem zarażenia tychże.

(Aha: pytany kuluarowo o to, od czego najlepiej zaczynać oglądanie ST, mówiłem, że najlepiej od TNG, choć hardkorowcy mogą i od TOSu, a jak kto woli klimaty light - od VOYagera. Zasię miłośnikom ambitnego kina SF radziłem zacząć od pełnego wizualnej urody TMP.
Aha: podkreślałem też dobroczynną, w zakresie przyciągania nowych fanów, rolę obecnego cyklu filmowego. I mówiłem, że od pójścia do kina na Beyond też zacząć da radę.)
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 24 Lip 2016 20:29:28 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
SkierCon za mną. Drugiego dnia (mając b. małą, ale ewidentnie zainteresowaną tematem publiczność) analizowałem wpływ Treka na świat. Musiałem lecieć po łebkach, więc - po mocnym wstępie, który stanowiła sprawa wahadłowca Enterprise - poświęciłem kilka zdań fandomowi Treka jako zjawisku społecznemu - tu nie obyło się bez pokazania fragmentu filmu Trekkies i wzmianki o Galaxy Queście, ale z drugiej strony mowa była też o bezpośrednich związkach fenomenu odbioru społecznego ST z rozkwitem zjawiska fanfików (w tym o tym, że pisywały Ursula Le Guin i Lois McMaster-Bujold, co miało bezpośredni wpływ na kształt słynnych cykli o Ekumenie i Barrayarze), o takich Trekerach jak Whoopie Goldberg, król Abdullah z Jordanii, Anousheh Ansari, Stephen Hawking, Mae Jemison, Samantha Cristoforetti, Neil deGrasse Tyson, astronauci Fincke i Virts pojawiający się w ENT... Ten dobór nazwisk pozwolił mi na płynne przejście do kwestii ścisłych związków Treka ze środowiskiem naukowym i tzw. kompleksem kosmicznym. Na opowiedzenie o tym, że Trek promował badania kosmiczne, a ich uczestnicy - Treka. Następnie wspomniałem o profetyzmie technologicznym ST, podkreślając jego specyfikę (tj. że ogólnikowa prognoza bywała wypełniona konkretem przez wynalazcę-fana). Tu, siłą rzeczy, skupiłem się na komunikatorach/telefonach kom. i PADDach/tabletach, w końcu to widownia zna z praktyki. Oraz na, głośnych ostatnio, próbach zbudowania realnego tricordera. Wspomniałem jednak i o tym, że ta ogólnikowa strona technologiczna ST bywała dość szczegółowa, wbrew pozorom, by obrodzić niekończącymi się fanowskimi debatami, w tym słynnym versusem z SW. Od czego prosta droga prowadziła do opowiedzenia o tym ile innych produkcji SF było Trekiem inspirowanych, lub o mało nim nie zostało. Z braku czasu zdążyłem szerzej wspomnieć o B5, AND, FarScape i Blake's 7 (o nBSG jednozdaniowo napomknąłem), by na finiszu dorzucić jeszcze parę zdań o tym, że ST to również rownościowo-różnorodnościowe przesłanie społeczne (co zresztą przewijało się gdzieś tam przez wcześniejsze moje rozważania) i system ekonomiczny, który zdaniem niektórych fachowców może okazać się kluczem do ogarnięcia hipotetycznego ładu post scarcity.

Dziś, z kolei, maksymalnie bezspoilerowo starałem się opisać Treka (tj. jego filozofię, bohaterów i główne gatunki Obcych) publiczności. Tak się rozgadałem o TOS, TMP, TWoK i TNG, że o DS9 musiałem już mocno skrótowo, w wypadku VOY skupiłem się na Kaśce, Seven, i filozofii, wedle której dobrano skład załogi, o ENT napomknąłem, że jest, a na filmy (ST III-V* i od GEN - włącznie - w górę) nie starczyło już czasu. To samo na pokaz teasera nowej serii.

* O antyzimnowojennym przesłaniu ST VI wspomniałem.

Znalazł się, za to, czas na odwiedzenie paru interesujących mnie prelekcji i dyskutowanie z ich Prowadzącymi jak wiadomy Pan Tłumacz ze mną (liczę, że wybaczą). Prelekcje poświęcone były silnym kobietom w SF&F i nowym serialom SyFy (wczoraj), oraz SW EU, teoriom spiskowym i rodzącemu się DCU (dziś).
No i na zjedzenie pożegnalnego jogurciku z Orgami. Oraz wzięcie - wraz z nimi - udziału w heroicznej akcji gaszenia płonącego kosza na śmieci.

I można było wracać do domu.

Bawiłem się, w każdym razie, świetnie w czym niekwestionowany udział mieli mistrz seller i Vinga (których, niniejszym, pozdrawiam).
Elaan
Użytkownik
#6 - Wysłana: 24 Lip 2016 21:13:17
Odpowiedz 
Q__

Wygląda na to, że na konwencie nie tylko dobrze się bawiłeś, ale też ciężko pracowałeś na niwie popularyzacji Star Treka.
Oby dzięki temu nowymi wiernymi fanami ST nam obrodziło.
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 24 Lip 2016 21:31:01 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Elaan

Elaan:
Wygląda na to, że na konwencie nie tylko dobrze się bawiłeś, ale też ciężko pracowałeś na niwie popularyzacji Star Treka.

Taka praca bywa najlepszą zabawą. Acz zdarzały się tradycyjne reakcje "Star Trek? boję się, nie wchodzę...".
mistrz seller
Użytkownik
#8 - Wysłana: 29 Sty 2017 19:53:49
Odpowiedz 
W tym roku SkierCon będzie w dniach 28-30 lipca. Będzie odbywał się w nowej większej lokalizacji.
Cena: 20 zł Za każdą godzinę programu zniżka 10 zł

Zapraszam do zgłaszania punktow programu na maila lukaszglusek@wp.pl albo przez facebooka
Zgłoszenia punktów programu przyjmujemy do końca kwietnia
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 28 Lip 2017 07:17:43 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
W zasadzie jestem już w drodze na tegoroczny SkierCon. Dziś o 16:00 będę opowiadał o Space: 1999, broniąc tezy, że jego pierwszy sezon to najlepszy serial SF jaki powstał i zachęcając widownię by dała mu szansę. O 21:00 z kolei omawiał będę patchworkowy charakter Firefly, pokazując jak łączy SF z westernem, Treka z SW i klimatem scottowskiego Nostromo, jak wykorzystuje schemat kreacji załogi znany z Andromedy i FarScape, by zakończyć konkluzją, że jest to rzecz mimo wszystko b. oryginalna.
Jutro o 13:00 - z kolei - przez dwie godziny zastanawiając się nad tym kto czeka na Star Trek: Discovery zamierzam zrobić reklamę tej serii i przy okazji kryptoreklamę The Orville.

Aha: szczęśliwie nie jestem w tym roku jedynym Trekerem, który się tam pojawi. Dwie prelekcje - co prawda nie o ST - wygłosi również Dzikowy (który, jako pisarz-po-debiucie, ma tym razem zaszczytny status gościa konwentu, nie prelegenta-fana). Zamierzam być na obu. Nawet specjalnie poprosiłem o takie ułożenie programu, by nasze wystąpienia ze sobą nie kolidowały.

Ponadto jeden z filarów polskiego fandomu SW, znany osobiście co najmniej części rodzimych fanów Treka, Srdjan 'Jedi Nadiru Radena' Jovanovski, będzie snuł refleksje jubileuszowe z okazji 51 lat Star Treka.
krzychu
Użytkownik
#10 - Wysłana: 28 Lip 2017 07:35:18
Odpowiedz 
daleko

czy jest mozliwe zorganizowac konwent w krakow/rzeszow ?
The_D
Użytkownik
#11 - Wysłana: 30 Lip 2017 19:16:38
Odpowiedz 
Ależ w Krakowie są organizowane konwenty, najbliższy z tego co wiem to Imladris 13-15 października.
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 30 Lip 2017 19:20:18 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
The_D

Być może krzychu miał na myśli konwent poświęcony choć częściowo ST, ale wtedy znów wypadnie zauważyć, że pierwsza TrekSfera właśnie w Grodzie Kraka się odbyła.
The_D
Użytkownik
#13 - Wysłana: 1 Sier 2017 08:50:37
Odpowiedz 
Jakieś trekowe akcenty na krakowskich konwentach bywają: w zeszłym roku np. klasyczna debata ST vs SW, dwa lata temu LARP w świecie Treka...
Ale fakt, że wydarzenia na taką miarę od czasów TrekSfery nie było.
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 6 Wrz 2017 16:39:10 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 

USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / SkierCon 2016

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!