USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Polska, a popularność Star Trek oraz emisja telewizyjna/DVD

Autor Wiadomość
AlphaAndOmega
Użytkownik
#1 - Wysłana: 4 Lis 2011 16:45:02
Odpowiedz 
Zapewne, drodzy bracia i siostry, w nanosekundę pojawią się tutaj odpowiedzi z cyklu "było", "próbowaliśmy", "jesteś nowy, poczytaj tematy" i tak dalej... Przewiduję to już na start, ale odrzucę takie teorie.

- Po pierwsze, czytałem wiele tutejszych tematów, zaglądam co kilka dni od wielu wielu miesięcy
- Po drugie, co z tego, że próbowaliście skoro widzę, iż większość prób nie miała żadnego, ale to ŻADNEGO poparcia poza tą społecznością
- Po trzecie, nie sądzę by się nie dało. Przytoczę tutaj znane powiedzenie - przegrywa tylko ten, co nie podejmuje walki

W czym rzecz mości Panie i Panowie... w czym rzecz?
Od wielu wielu lat oczekujemy bezskutecznie na telewizyjną lub płytową edycję naszej ulubionej sagi w Polsce. Zaraz zapewne zbiegną się "agresywne rasy" mówiące, iż się nie da i że już próbowali. Czytaj dalej, drogi czytelniku...

Jak wiadomo, kupno płyt z niektórymi serialami w Polsce, z lektorem lub dubbingiem graniczy z cudem, czego przykładem jest Star Trek Voyager. Poszukiwanie sezonów 4-7 z dubbingiem jest niemożliwe. A jak wiemy były plany jej emisji... Tak samo z innymi epizodami sagi, nie tylko z Voyagerem.

Dlatego chciałbym tutaj zapytać, Was, drodzy fani... Czy naprawdę jesteście fanami? Czy tylko tak się Wam wydaje? Stojąc z boku, zgadzając się na wszelkie listy, apele, pytania, akcje mające na celu "zrobienie czegoś", myślicie że coś to da? To nic nie da...

Więc po co ten temat? Po co tyle słów?
Ano po to, by Was zmotywować i zaprezentować pewne rozwiązanie, które może... kto wie, może odbije się jakimś echem?
Większość akcji jakie czytałem przez ostatnie miesiące przed napisaniem tego tematu to pojedyncze emaile, listy i jakieś durne petycje. Trzeba czegoś więcej - czemu nie zbierzemy się w dziesiątkach lub setkach fanów i nie rozpromujemy akcji?

Istnieje wiele portali społecznościowych - Facebook, Wykop.pl, Google+, gazety wirtualne do których można się "dobić". Mamy znacznie większe możliwości niż kilka lat temu, gdy wielu próbowało wyprosić TV4, ITI i inne firmy do emisji lub sprzedaży płyt...

Czemu by nie stworzyć "Listu Otwartego", wspólnie stworzonego, który moglibyśmy spróbować rozsławić za pomocą portali społecznościowych, blogów, wirtualnych gazet? Nie stworzyć akcji na Facebooku, gdzie suma podpisów i fanów jasno by powiedziała, jak dużo jest chętnych na emisję TV czy chociażby sprzedaż płyt z pełnymi sezonami naszych ulubionych seriali?!

Stwórzmy w końcu coś, co może się odbić echem. Gdzieś te nasze seriale są, skoro miały być emitowane... może gdzieś leżą i czekają, aż ruszymy dupska (wybaczcie określenie) i coś z tym zrobimy. Jednoczesna, zorganizowana, przemyślana akcja promocyjna może zdziałać więcej niż jednoosobowe listy, emaile, czy ankiety-srankiety podpisane na jakiś stronach z cyklu "zrób ankiete".

Na media bardziej działa dziś społeczność... a nie "jestem za, ale nic nie zrobię", jak to widzę po wielu tematach tutaj.
Wielu fanów mówi, że z chęcią obejrzałoby Star Treka czy kupiło płyty z np. sezonami Voyagera z polskim dubbingiem. I nie robi nic poza tym, tylko mówi.
Gdybyśmy połączyli Facebooka, z listami (tak, papierowymi), mailami i np. promocją naszych idei na Wykop.pl (kilkanaście tysięcy wyświetleń, jeżeli będzie na głównej)... to może coś?

Dlatego, jeżeli są tu jeszcze jacyś fani, których można nazwać fanami... zapraszam wszystkich do dyskusji w tym temacie oraz do kontaktu pozaforumowego:

mazowieckitomek [tu wstaw klingona] gmail com
GG 39029043 (wiem, że wygląda na nowy numer, specjalnie do tej akcji)
MarcinK
Użytkownik
#2 - Wysłana: 4 Lis 2011 17:31:42
Odpowiedz 
AlphaAndOmega:
Jak wiadomo, kupno płyt z niektórymi serialami w Polsce, z lektorem lub dubbingiem graniczy z cudem

Tyle o dziwo Trek należy, w porównaniu do niektórych, do dość bardzo dostępnych seriali na DVD/WHS itp. (i nawet z Dubbingiem) gdyż np. Kamen Rider W nawet nie był wydany w Polsce! (IMHO jest on lepszy od niektórych epizodów treka).

AlphaAndOmega:
gdzie suma podpisów i fanów jasno by powiedziała, jak dużo jest chętnych na emisję TV czy chociażby sprzedaż płyt z pełnymi sezonami naszych ulubionych seriali?!

Może by to coś dało, ale nie zauważyłeś że trek jest emitowany w polskiej TV? Na AXN i AXN Sci-Fi (nie wiem jak teraz ale kilka miesięcy temu owszem).
AlphaAndOmega:
z np. sezonami Voyagera z polskim dubbingiem.

Czepiłeś się Voyagera, mimo iż są (według mnie) lepsze treki (czytaj TNG).
AlphaAndOmega
Użytkownik
#3 - Wysłana: 4 Lis 2011 17:52:41
Odpowiedz 

Każdy lubi, to co lubi i nazywanie tutaj czegoś "czepianiem się" jest, co najmniej ignorancją czyiś upodobań. W mojej opinie VOY jest najlepszą częścią sagi dlatego go wspomniałem. Zważ na fakt, że każda seria ma swoich fanów, nie ma podstaw do tego by którąś z serii dyskryminować. Jednocześnie swoimi słowami dyskryminujesz fanów całej serii. Nie wspomniałbyś o TNG, gdyby taka sytuacja miała miejsce w przypadku tej serii? Gdyby było na odwrót - np. Voyager był w pełni dostępny, a TNG został urwany i nigdzie nie byłaby dostępna kontynuacja z lektorem/dubbingiem? Nie czułbyś się dyskryminowany i obrażany słowami "czepiłeś się TNG"?

Może by to coś dało, ale nie zauważyłeś że trek jest emitowany w polskiej TV? Na AXN i AXN Sci-Fi (nie wiem jak teraz ale kilka miesięcy temu owszem).

To prawda, jednak nie każda seria jest emitowana, przykładowo te starsze od wielu lat nie były widywane w polskiej telewizji. Jeżeli nie zauważyłeś, chodzi tu również o DVD. Zgadza się, jeżeli chodzi o najpopularniejsze edycje, te mniej znane sagi są albo dostępne na DVD w części, albo w cale. W tym tkwi problem.
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 4 Lis 2011 18:07:00
Odpowiedz 
Hoho, nowy entuzjasta. Witamy na pokładzie .
AlphaAndOmega
Użytkownik
#5 - Wysłana: 4 Lis 2011 18:31:52
Odpowiedz 
Hoho, nowy entuzjasta. Witamy na pokładzie .

A ja widzę, że moderacja się zainteresowała, to dobrze. Nie nazwałbym siebie entuzjastą, raczej człowiekiem, który jest zażenowany poziomem mobilizacji społeczności i fanów Star Treka. Czemu zażenowany? Jak wspominałem - większość akcji mających na celu jakieś poruszenie sprawy płyt DVD i emisji seriali opiera się na zasadzie "palec do budki".
Każdy zgłasza swoją aprobatę, ale nic poza tym nie robi. Dlatego jeżeli idea nabierze popularności, zaczną się wypowiadać ludzie, można myśleć o czymś więcej. Jak pisałem - o Facebooku, normalnie pisanych listach, Wykopie, blogach, i innych mniejszych mediach. Siła nie tkwi w powiedzeniu "jestem za", a w tym by ideę przesyłać po mniejszych stronach. Mało, a dużo - chciałoby się powiedzieć.

Jeżeli już drogi Q nazwałeś mnie entuzjasta. Moim entuzjastyczno-wulkańskim marzeniem jest to, by ktoś na żywo ruszył dupę, poszedł do siedziby którejś ze stacji i dowiedział się osobiście, z mocnym zaparciem, czy da się "z tym coś zrobić".
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 4 Lis 2011 18:38:57
Odpowiedz 
AlphaAndOmega

Zarówno u nas jak i na "konkurencyjnym' Trek.pl pojawiają się czasem ludzie siędzący w fandomie od lat, niektórzy należą także do Stowarzyszenia TrekSfera (do którego i ja należę), proponuję najpierw pogadać z nimi jak wyglądały kolejne petycje i związane z nimi działania, zanim wypowiesz się autorytatywnie na ten temat. Proponuję też skontaktować się z fluorem, on niesie na barkach w/w Stow.

Miłej zabawy .
Mariusz
Użytkownik
#7 - Wysłana: 4 Lis 2011 19:12:38
Odpowiedz 
AlphaAndOmega:
Trzeba czegoś więcej - czemu nie zbierzemy się w dziesiątkach lub setkach fanów i nie rozpromujemy akcji?

Dziesiątki to nie problem, ale setek fanów ST w Polsce to się chyba zebrać nie da.
A trzeba jeszcze pamiętać że duża część zna angielski na tyle że dostępność polskiej wersji jest im obojętna.
Nie wiem czy to dobrze czy źle, ale ST jest tu cokolwiek elitarny i niszowy i odgrzewanie starych kotletów tego nie zmieni. Może gdyby powstała nowa, bardzo udana seria, od początku emitowana w Polsce równocześnie z USA...
Tako rzecze stara pie^H^H^H maruda.
Toudi
Użytkownik
#8 - Wysłana: 4 Lis 2011 19:20:24
Odpowiedz 
MarcinK:
Kamen Rider W nawet nie był wydany w Polsce!

Ehh...

MarcinK:

czepił się VOY, bo VOY jako jedyny leciał dubbingowany, chyba na Canal+, ktoś kiedyś nagrał na VHSy (wcale mu się nie dziwię) a z czasem zripował i wypuścił na neta.
Serial w Polsce był emitowany przez płatną stację Canal+ (lecz zawsze w paśmie niekodowanym) począwszy od 2. marca 1997 roku. Zastosowano profesjonalny dubbing zamiast powszechnie występującego lektora. Nowe odcinki pojawiały się wcześniej niż w zachodnich stacjach TV, co jest ewenementem. Wyemitowano sezony I-IV, niestety w najbliższym okresie w tej stacji nie ma szans na kolejne, a nawet na powtórki puszczanych już odcinków.

I dlatego też nie ma i nie będzie więcej tego serialu z dubbinegiem.
I dlatego też, nie ma kolejnych sezonów z dubbingiem.

Wersja dostępna z taką ścieżką dźwiękową lepiej nie komentować. A najlepsze co można spotkać (jeśli ktoś się pokusił) to zripowany obraz dvd z podłożonym dźwiękiem z C+, ale osobiście nie widzę powodu poszukiwać takich wersji.

AlphaAndOmega:
Jak wiadomo, kupno płyt z niektórymi serialami w Polsce, z lektorem lub dubbingiem graniczy z cudem,

Cudu nie ma, takich wydań po prostu nie ma. Star Trek poza filmami i dwoma sezonami TNG (bez jakiejkolwiek wersji PL na płytach) nigdy nie został wydany w Polsce.
Chyba, że piszesz ogólnie, ale wówczas twoje zdanie jest zupełnie przeciwne od większości osób nabywających dvd z seriali (przynajmniej tymi udzielającymi się w internecie). Jeśli coś ma być wydawane to z oryginalną wersją audio i napisami, lektor i dubbing (choć ten z reguły tyczy się wydań dla dzieci), nie są pozytywnie odbierane, zwłaszcza gdy nie ma oryginalnej wersji audio (doradzam poszukać info o pierwszym sezonie Heroes).

ST TOS miał być wydany przy okazji premiery jedenastki, wydania się nie doczekaliśmy do dziś i wątpię by wydali.

Zresztą mam dziwne wrażenie, że nie tak dawno pisałem to na tym forum... [chyba w początkach bytności MarcinaK na forum.

Co do emisji ST, to przecież nie jest tak źle, mogłoby być lepiej, ale nie jest źle.
AlphaAndOmega:
przykładowo te starsze od wielu lat nie były widywane w polskiej telewizji.

Kiedy właśnie TOS leci najdłużej i najwięcej i to niekodowany. Nie wiem czy to PULS czy coś innego puszczało, ale leciał nim AXN weszło na rynek i leciał jak już AXN był. I chyba nawet wersję remasterowaną puszczali...

AlphaAndOmega:
Na media bardziej działa dziś społeczność...

Na media działa dziś tylko i wyłącznie pieniądz. Ja się im nie dziwię, ale robi to martwą pętlę. Oni nie wydadzą, bo albo nie przyniesie im to oczekiwanych zysków, albo wydadzą np jeden sezon, a sprzedaż nie idzie dobrze więc nie ma kolejnych.
Natomiast fan/kupiec nie kupuje, bo nie ma pewności czy zostanie wydana reszta/całość. A ta z reguły nie jest wydawana, bo sprzedaż jest niska...

Np taki BSG, wydano dwa sezony ostatnio,reszta czeka, bo czekają aż sprzedaż osiągnie odpowiedni poziom by wypuścić dalej, a fani czekają aż wydadzą resztę, by mieć pewność, że na półkach nie będzie niepełnej kolekcji, zwłaszcza, że z zagranicy można ściągnąć całość za cenę np tych dwóch sezonów u nas.

i mała dygresja, emisja w TV jest mi totalnie obojętna, powód jest wiele.
Gdybym oczywiście miał pod ręką odbiornik i czas, oraz akurat by leciało to co chcę zobaczyć, to bym oglądał, ale
To co warto oglądać w ogólnodostępnej telewizji z reguły jest w takich porach, że nikt na ten odbiornik już nie patrzy (proszę poszukać info o BSG s01 na TVP2, Supernatural s01 na TVN), jest przerywane reklamami, i emisja jest przerywana w dziwnych miejscach (fonon ST nie trzeba tego przypominać, co nie?).
MarcinK
Użytkownik
#9 - Wysłana: 4 Lis 2011 20:21:13 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
AlphaAndOmega:
Każdy lubi, to co lubi i nazywanie tutaj czegoś "czepianiem się" jest, co najmniej ignorancją czyiś upodobań.

Tak tylko że w swoim poście założycielskim wymieniłeś tylko voyagera.

Toudi:
MarcinK:
Kamen Rider W nawet nie był wydany w Polsce!

Ehh...

Jak, ktoś płacze oto że w Polsce trek leci rzadko to mi nie wolno oto że nie wydane tego a tego serialu?
The_D
Użytkownik
#10 - Wysłana: 4 Lis 2011 20:35:06
Odpowiedz 
AlphaAndOmega

Za jakiś czas święta, można zrobić np. akcję pocztówkową - wysyłanie pocztówek świątecznych do stacji/wydawców DVD Całkowicie pozytywny przekaz - żczenia + prośba o star treka na nowy rok.

Z tym, że wiele rzeczy o których napisałeś (promocja na wykopie i portalach społecznościowych) to coś co z powodzeniem może robić jedna osoba. Czy jesteś gotów podwinąć rękawy, poświęcić trochę własnego czasu i się za to zabrać? Jeżeli nie to nie zdziw się, że zostaniesz wrzucony do worka z napisem "weźmy się i zróbcie". Ludzie dużo chętniej przyłączają się do akcji jeżeli widzą, że ktoś tam rzeczywiście coś działa, a nie tylko czeka na jeleni od brudnej roboty.
Piotr
Użytkownik
#11 - Wysłana: 4 Lis 2011 20:46:55
Odpowiedz 
Witaj Wszechwiedzący. ;) Gdy Q mi pokazał ten topic, pomyślałem 'o, kolejny'. ;) Nie jest tak źle, jak się spodziewałem, bo rozumiesz np. błędy petycji, ale nie do końca rozumiesz problem fandomu. Przytoczę Ci to, co ponad rok temu pisałem na Trek.pl - nie odbieraj tego jak kierowanego do Ciebie, po prostu jest tam pewna obserwacja fandomu:

http://www.trek.pl/forum/index.php?s=&showtopic=71 43&view=findpost&p=107225

Akcje typu 'puśćcie nam ST' na Facebooku, Twitterze itp. tak naprawdę nie będą się różnić od petycji. Chodzi o zryw, zebranie 'podpisów'. Nie tędy droga. Popracuj dla fandomu - Treksfera, Trek.pl, Pathfinder rękami do pracy nie pogardzą. Wtedy albo 'odpadniesz' jak większość, albo okażesz się wartościową droną. ;) Tak czy tak, fandom zrozumiesz.
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 4 Lis 2011 20:52:57
Odpowiedz 
Piotr:
Popracuj dla fandomu - Treksfera, Trek.pl, Pathfinder rękami do pracy nie pogardzą.

Ekhm... Że o Phoenixie (vel startrek.pl) nie wspomnę . (Nadal kolejnych junior adminów szukamy.)
7z9
Użytkownik
#13 - Wysłana: 4 Lis 2011 21:02:19 - Edytowany przez: 7z9
Odpowiedz 
AlphaAndOmega[/quote:
W mojej opinie VOY jest najlepszą częścią sagi

Pełne poparcie dla ciebie też uważam że ta seria jest zdecydowanie najlepsza. Powiem więcej, tak jak na j. polskim "rozkmniany" jest kazdy dział "Pana Tadeusza". Tak wg mnie powinno sie wprowadzić do szkół VOY (jako dzieło filmowe) i omawiany z osobna każdy odcinek Wszak wszystko choć zaplecione w inne ramy czasowe, inne realia. Jednak tak czy owak sprowadza sie do tego samego- natury człowieka. W tym wypadku istot rozumnych bo są rózne rasy.

Co samej emisjii w TV to przykro to powiedzieć, ale ludzie w tych czasach nie rozumieją takich filmów. Co za tym idzie nie "opłaca" sie ich puszczać. Pospólstwo głupieje na potęgę. "Żywią" się tym co dostaną w formie papki. W telewizji z TVN, Polsatu na internecie Onet a resztę przeczytają w "gazecie wybiórczej (wyborczej)". Do tego jeszcze "fejsbuk"... i mamy cały ich obraz życia!
Gdy ktos pyta jakie lubie gatunki filmowe nigdy nie mówie że "science fiction" bo prawdę mówiąc nie lubie tego gatunku. Niestety jak dla mnie nic sensowenego więcej nie nakręcono. No może "Pamięc absolutna". Stąd mówie zawsze "fantastyczno - naukowe" a taki własnie jest właśnie jeden jedyny "ST".
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 4 Lis 2011 21:10:22 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
7z9

7z9:
Pełne poparcie dla ciebie też uważam że ta seria jest zdecydowanie najlepsza.

Ekhm... Co to - i reszta powyższej wypowiedzi - ma wspólnego z tematem niniejszego wątku? Ha, rozumiem, merytoryka się wyczerpała, to w offtop czas...

7z9:
Postwólstwo

No comments...
7z9
Użytkownik
#15 - Wysłana: 4 Lis 2011 21:29:45 - Edytowany przez: 7z9
Odpowiedz 
Brawo, czekałem tylko na to kiedy sie do mnie przyczepisz.
W drugim członie mojego postu masz odpowiedź co do tematu!
ps. Tobie jak sądze nie zdarza się przekrecic wyrazu!?? Ogarnij sie człowieku bo robisz to w wielu postach! Na przyszłośc miałbym prośbe. Nie należe do osób które piszą bez błędów, jednak mógłbyś uzywac języka polskiego. Tym bardziej że twoje "makaronizmy" często nijak się mają do tego co chcesz z siebie zapewne wydobyc...
Q__
Moderator
#16 - Wysłana: 4 Lis 2011 21:36:04 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
7z9

O, zapewne nie jestem tak kreatywnym słowotwórcą, by z "pospólstwa" zrobić "postwólstwo" i użyć go w ramach demonstrowania mniemanej przewagi nad tymże...

ps. tym stylem "do ya talkin' to me" wywołałeś już drugi wybuch mojego szczerego śmiechu dziś... dziękuję
Elaan
Użytkownik
#17 - Wysłana: 5 Lis 2011 14:38:20 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
Mariusz:
A trzeba jeszcze pamiętać że duża część zna angielski na tyle że dostępność polskiej wersji jest im obojętna.

A co z tą częścią, która angielskiego nie zna ? Mamy być skazani jedynie na napisy, bez możliwości wyboru ?

Toudi:
Wersja dostępna z taką ścieżką dźwiękową lepiej nie komentować.

A dlaczego ? Moim zdaniem było to zrobione bardzo dobrze i głosy aktorów także dobrano odpowiednio .

I jeszcze pewna uwaga ogólna : mam dziwne odczucie, że w tych wypowiedziach pobrzmiewa [ zapewne niechcący ] lekki ton lekceważenia wobec nie znających pięknego języka Szekspira . Przykre .
Toudi
Użytkownik
#18 - Wysłana: 5 Lis 2011 21:24:05
Odpowiedz 
Elaan:
A dlaczego ? Moim zdaniem było to zrobione bardzo dobrze i głosy aktorów także dobrano odpowiednio .

Chodziło mi o jakoś tych kopii.
Co do Voyagera z dubbingiem to nie wiem jak to jest, bo chyba nie widziałem ani jednego takiego odcinka.
The_D
Użytkownik
#19 - Wysłana: 5 Lis 2011 22:52:53
Odpowiedz 
Elaan:
A co z tą częścią, która angielskiego nie zna ? Mamy być skazani jedynie na napisy, bez możliwości wyboru ?

Problem jest taki, że różni fani mają różne potrzeby a to nie ułatwia zadania wydawcy i może go zniechęcać. Problem napisy/lektor to jeden z przykładów. Nie jest on nawet najważniejszy, bo przecież format DVD pozwala na wiele niezależnych ścieżek dźwiękowych i napisów, a przygotowanie napisów jak już sie ma tłumaczenie nie jest pewnie nawet zbyt kosztowne. Większym problemem Ważniejszą decyzją do podjęcia będzie wybór serialu - jak wiadomo gusta trekkerów są bardzo podzielone, a nie każdy będzie chciał kupić serial, którego nie lubi tylko dla tego, że ma napis Star Trek na pudełku - a seriale są jak na nasze warunki zarobkowe raczej drogie.
Toudi
Użytkownik
#20 - Wysłana: 6 Lis 2011 00:32:14 - Edytowany przez: Toudi
Odpowiedz 
The_D:
a seriale są jak na nasze warunki zarobkowe raczej drogie.

ale tylko te wydawane i sprzedawane u nas. Jakoś "na zachodzie" i ceny mniejsze (zarówno w przeliczeniu 1:1 na zł, jak i w stosunkach do zarobków) i promocje częstsze...
No i prawie nigdy nie zdarza się, by nie wydali całości...
The_D
Użytkownik
#21 - Wysłana: 6 Lis 2011 01:28:27
Odpowiedz 
Toudi:
ale tylko te wydawane i sprzedawane u nas

IMO nie tylko. Weźmy np. taki TNG. W najkorzystniejszym okresie gdy zeszły się promocje na amazon.co.uk i niski kurs funta za całość trzeba było dać ponad 350zł. Ja wiem, że są ludzie dla których taka kasa to jedna noc na mieście, ale dla większości to jednak dużo jak na pozycje z kategorii "rozrywka"
MarcinK
Użytkownik
#22 - Wysłana: 6 Lis 2011 08:54:44
Odpowiedz 
The_D
Ale czy trzeba kupować go naraz? Ja zbierałem przez bodajże 3 lata "Encyklopedię Edukacyjną" przychodziła co dwa tygodnie książka+film, było 60 parę numerów i obliczyłem że łącznie wydałem na to 1600 zł, jednak przez to że zamiast kupować naraz za 1600 zł zbierałem to przez pewien okres czasu wyszedłem na tym dobrze (około 20 zł na dwa tygodnie to nie jest majątek).
januszek
Użytkownik
#23 - Wysłana: 6 Lis 2011 09:34:14
Odpowiedz 
O! Widzę, że sezon na "gorzkie żale" w tym roku wyjątkowo jesienią nadszedł ;P Witam Nową Generację Gorzkich Żalowiczów
The_D
Użytkownik
#24 - Wysłana: 6 Lis 2011 12:16:35 - Edytowany przez: The_D
Odpowiedz 
MarcinK:
Ale czy trzeba kupować go naraz?

Tu się całkowicie zgadzam. Sam powoli kompletuję swoją trekową kolekcję Ale też próbuję patrzeć na sytuację z perspektywy potencjalnego wydawcy, który np. wydał 7 sezonów TNG i po roku ogląda wyniki sprzedaży i widzi, że
50% fanów nie kupiło bo można ściągnąć za darmo z internetu albo nagrać z TV
10% kupiło pierwsze 2 sezony bo zbiera kasę na resztą
10% czeka aż wyjdzie Voyager bo im się TNG nie podoba
10% czeka aż wyjdzie DS9 bo im się TNG nie podoba
5% nie kupiło bo już ma po angielsku i polskiej wersji nie potrzebuje
5% kupiło całość.
Dystrybutor widzi drugą i ostatnią pozycję i stwierdza, że z tym startrekiem to lipa i niepotrzebnie się w to ładował.
oczywiście TNG wzięta na przykład, a procenty wyssane z palca, ale chcę tylko pokazać tendencje.
Toudi
Użytkownik
#25 - Wysłana: 6 Lis 2011 14:23:36
Odpowiedz 
The_D:
IMO nie tylko. Weźmy np. taki TNG. W najkorzystniejszym okresie gdy zeszły się promocje na amazon.co.uk i niski kurs funta za całość trzeba było dać ponad 350zł

Ale pomyśl, że gdyby wydali go w Polsce, to na dzień dobry dali by cenę od 130zł do 170zł za sezon (takie ceny dostają z reguły seriale wydawane w Polsce), to policz ile trzeba by wydać w PL na samo TNG.
Dobrze by były, jakby po dwóch-trzech latach cena zeszła do 99zł za sezon.

Weźmy takie X files (9 sezonów i dwa filmy) w UK, cena waha się od 50/60 funtów do 199 (taka cena niby jest wydania startowa), ale średnio trzyma się przy 100 funtach. W Polsce wydali całość, ale jeszcze w sklepie nie spotkałem ceny niższej niż 100 zł za sezon (jak kilka miesięcy temu byłem w Saturnie, to mieli tam po 119 zł za sezon), a więc by kupić w PL, trzeba wydać ponad 1 000 zł, z UK można sprowadzić już 350-500 zł (a jeszcze przesyłka będzie darmowa, a gdyby brać z amazona, to jeszcze ze względów gabarytowych dadzą kurierowi i będzie w domu następnego dnia roboczego do 15 - sprawdzone!!! (o 5 było przyjęcie na magazyn kurierski w regionie, a potem tylko czekać na kuriera))

The_D:
Dystrybutor widzi drugą i ostatnią pozycję i stwierdza, że z tym startrekiem to lipa i niepotrzebnie się w to ładował.

I tu jest też problem współdziałania z globalizmem. Przecież nie trzeba wydawać wszędzie różnych wersji (pomijając oczywiście sztuczny podział na regiony), można wydać wersję zawierającą oryginalną ścieżkę audio i napisy na pół świata. Sprzedawać tylko z magazynów centralnych, kto będzie chciał to sobie zamówi.

Jak sprowadzałem z Uk filmy Star Treka, to raz, że razem z przesyłką zapłaciłem połowę ceny w PL (wówczas do PL nie było jeszcze darmowej), dwa tylko dwa filmy nie miały tłumaczenia na PL (płyty z dodatkami miały całe tłumaczenie na PL), trzy w PL takie wydania filmów nie były już dostępne w normalnym obiegu, a we wtórnym były bardzo trudno dostępne.
Po czwarte, filmy były dostępne w Czechach, ale choć dodatki zdaje się tam miały tłumaczenia na PL, to odsetek filmów ma mniej Polskich napisów niż te z UK....
No to powiedzcie mi jak mam szanować polskiego dystrybutora (który swoją drogą jest też dystrybutorem na Czechy...)?
Jamjumetley
Użytkownik
#26 - Wysłana: 6 Lis 2011 15:10:43
Odpowiedz 
Po prostu jest nas za mało, żeby dystrybutor sobie głowę zawracał.

Poza tym - jak już wyżej było wspominane - nie ma najmniejszego problemu. Sam kupuję na Amazonie. Sprowadziłem sobie stamtąd wszystkie filmy w maksymalnie rozszerzonych wersjach i wszystkie wydania Fan Collective, zawierające w większości najlepsze odcinki każdego serialu.

Chodzą też pogłoski, że wkrótce Amazon wchodzi do Polski. Jeżeli ceny pozostaną przystępne, będzie jeszcze łatwiej.
Seybr
Użytkownik
#27 - Wysłana: 6 Lis 2011 15:54:38
Odpowiedz 
Z serialem Przystanek Alaska jakoś się dało. Ten serial jest specyficzny i wydawca zdołał wydać wszystkie odcinki. Nie każdy lubi takie seriale. ale chyba więcej jest fanów Przystanku Alaska niż trekerów :P. Kupowałem co 2 tyg. płyty czasem się zapomniałem i miałem na raz aż 4 odcinki do obejrzenia. Trwało to długo, ale warto było.
Jak ktoś nie kupował. Zawartość płyty to dwa odcinki, do wyboru język angielski lub lektor a kto woli czytać to i napisy są. Do tego książeczka z różnymi informacjami związanymi z serialem i nie tylko.
W tej chwili nie pamiętam ile było tomików. Stawiam po między 56 a 59 (razy nie całe 10 złoty), wychodzi ładna suma.

Ja mam oryginalne DS 9 i Voyagera. Z napisami nie było problemu, komp podłączony do TV. Nie wiem czy bym kupił któryś serial tak jak wychodziła Alaska. Tłumaczenie to nie największy jak dla mnie argument. W zależności jak by było to wydawane. Puki co AXN 150 razy powtarza DS9, zatrzymali się na 3 sezonie, może po nowym roku puszczą dalsze serie.
Radion
Użytkownik
#28 - Wysłana: 6 Lis 2011 16:27:03
Odpowiedz 
To może niech wydawcy polscy zastosują strategie podobna do Print on demand. Czyli jest witryna na które sobie wybierasz płyty z odcinkami, płacisz automat w biurze wypala płyty i ci je wysyła. Oczywiście na pewno było by to trochę droższe niż wyprodukowanie na zaś ale producent miał by pewność że wszystko zejdzie.
Toudi
Użytkownik
#29 - Wysłana: 6 Lis 2011 19:35:14
Odpowiedz 
Seybr:
Z serialem Przystanek Alaska jakoś się dało.

Za to zdaje się odpowiadał Amercon, ale i on nie obszedł się bez wpadek.
Zaczęli od Drużyny A dodawanej do tygodnika z programem, i w trakcie zaczęli z Przystankiem, tylko że jako osobna "gazetka". Nie wiem jak było z Przystankiem, ale po Drużynie A miał być Mangum i Airwalf i tu zaliczyli wpadkę (a może nawet kilka), Magnuma nie wydali całego (i nawet się na starcie przyznali, że całości nie wydadzą), no i wydawali oba seriale w tym samem czasie, przy czym do jednego numeru było do wyboru czy chce się jednej serial czy drugi. A w kioskach nie zawsze było to wydanie które chciał kupiec...

Nie wiem jak to się skończyło, bo w drugim tygodniu zabawy w kotka i myszkę w kioskach mi się odechciało.

Jedyne co mnie lekko zdenerwowało, to fakt, że krótkim czasie po skończeniu emisji Drużyny A z tygodnikiem, wypuścili zbiorcze paczki, których cena wyszła mniejsza niż kupowania z tygodnikiem, a do tego w lepszych pudełkach (zamiast 25x2dvd, to w zbiorczych na więcej płyt, w każdym bądź razie, takie wydanie zajmowało mniej miejsca na półce...

USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Polska, a popularność Star Trek oraz emisja telewizyjna/DVD

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!