USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 29 Paź 2009 08:28:34 - Edytowany przez: Q__
Jako jeden z 63 (na chwile obecną; sporo nas, nie? ) Elektorów Nagrody, powinieniem chyba założyć poświęcony jej topic.

Zacznę od pochwalenia sie uczestnictwem w ogłoszeniu wyników głosowania Jury (wręczenie odbędzie się osobno), co miało miejsce w Domu Literatury (w siedzibie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich) w Warszawie. (Jeśli będą jakieś zdjecia, zwłaszcza te z moją gębą nie omieszkam się pochwalić .)

Wyniki te są następujące:
Główną Nagrodę (w kategorii powieści) otrzymał Rafał Kosik za powieść Kameleon
zaś (odpowiednio)
Złote i Srebrne Wyróżnienie Krzysztof Piskorski za powieść Zadra (t.1) i Anna Brzezińska za powieść Ziemia niczyja.
Nagród w kategorii opowadanie nie wręczono.

Więcej szczegółów na stronie głównej:
http://www.startrek.pl/article.php?sid=913

ps. czemu w tym dziale? bo na uroczystości po wręczeniu gadałem o Star Treku i czynić tak zamierzam póki elektorski urząd pełnić będę

EDIT: fragmenty nagrodzonych w tym roku powieści:
-"Kameleon":
http://zulawski.nast.pl/kameleon-fragment.html
http://esensja.pl/tworczosc/opowiadania/tekst.html ?id=1293
http://katedra.nast.pl/artykul/3373/Kosik-Rafal-Ka meleon/
-"Zadra":
http://katedra.nast.pl/artykul/3664/Piskorski-Krzy sztof-Zadra-czesc-1-2/
http://katedra.nast.pl/artykul/3553/Piskorski-Krzy sztof-Zadra-czesc-1-1/
http://zulawski.nast.pl/zadra-fragment.html
-"Ziemia niczyja":
http://zulawski.nast.pl/zn-fragment.html
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 1 Kwi 2015 14:17:04 - Edytowany przez: Q__
Pochwalę się swoimi nominacjami elektorskimi z tego roku.

1. Zajdel Janusz, Kowalczyk Marcin - Drugie spojrzenie na planetę Ksi
2. Protasiuk Michał - Ad Infinitum
3. Kołodziejczak Tomasz - Biała reduta. Tom 1
4. Kossakowska Maja Lidia - Takeshi. Cień śmierci
5. Izworski Jacek - Węzeł światów

1. Tu - prawdę mówiąc - zdecydowało nazwisko Zajdel, ale i uroda ujawnionych już 1989 niedokończonych fragmentów jego pióra zrobiła swoje. Pierwsze samodzielne wydanie tekstu autora tej miary zasługuje na odnotowanie. Wkład Kowalczyka mniej się dla mnie liczy, ale nie mogę nie docenić wysiłku włożonego w zachowanie stylistycznego - acz nie narracyjnego - podobieństwa do oryginału i wskrzeszenie przebrzmiałej konwencji (oraz dociągnięcia alegorii do czasów podobnych nam współczesnym). Tak, czy owak, nic więcej Zajdla już nie zobaczymy, więc niech to Jego ostatnie, niedokończone, dzieło narobi trochę szumu.

2. Cóż, miniony rok nie obfitował w jakieś wielkie arcydzieła rodzimej fantastyki (jeśli były, to się do nich nie dogrzebałem), więc erudycyjny styl Protasiuka, który sam siebie przypisał do tradycji lemowsko-dukajowskiej (acz zdecydowanie bliżej mu do J.D. niż do S.L.) zasłużył na wyróżnienie. Nie jest jego powieść szczególnie oryginalna (znamy takie wątki z "PI" Aronofsky'ego, znamy z różnych "Kodów Leonarda da Vinci"), ale autor władował w nią dostatecznie mocny ładunek dyskursywno-naukowo-filozoficzny, by błyszczała na relatywnym bezrybiu. No i wypada docenić próbę mierzenia się raczej z realnym - acz ufantastycznionym - światem, niż - jak w kolejnych wypadkach - światem ufundowanej na kontrempirycznych założeniach fikcji.

3. Znów: nie jest to arcydzieło, ale b. solidna powieść fantastyczno-przygodowa osadzona w oryginalnym (acz nie superoryginalnym... grał kto w Shadowruna?) świecie Ostatniej Rzeczypospolitej i rozbudowująca jego obraz o nowe ciekawe aspekty (kolonia na Marsie). Swoje robi bogactwo patentów techniczno-magicznych doskonale wpisujących się w logikę tegoż świata, sprawna kołodziejczakowa narracja i odwołanie do prostych, lecz chwytających za serce emocji i wartości. Rzecz może bardziej zajdlowska niż żuławska, ale zachwyty Dukaja i Grzędowicza nie wzięły się z niczego.

4. Kossakowska nie jest - tematycznie - autorką z mojej bajki, ale zawsze doceniałem jej sprawny styl. Znów utwór bardziej zajdlowski niż żuławski, rozrywkowy... Film, jak chce Autorka, albo komiks, prozą. Brzydko, ale sprawnie, zabijający bohater wpisuje się w schemat wywodzący się od "Wiedźmina" i staje w jednym szeregu z Geraltem i Drakkainenem, niekoniecznie na tego szeregu czele... Ale - właśnie - sprawna narracja, szczypta goryczy i ciekawy - bo bazujący na nieźle podanej japońskiej egzotyce - świat, pozwalają docenić i tę powieść. Co prawda głownie na bezrybiu.

5. Tu pozwoliłem sobie na coś na kształt wręczenia nagrody na zachętę. Miło, po prostu, zobaczyć nazwisko milczącego od dwu dekad Autora. Miło zobaczyć oldschoolowy, nieco naiwny, ale b. logiczny, styl uprawiania fantastyki. No i chce się jakoś docenić Twórcę, który - zmagając się z trudami życia - sporządza monumentalną bibliografię wydanej po polsku SF. Tym bardziej, że ten jeden punkt nie odbierze szans może bardziej nagrody godnym.
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 8 Kwi 2016 12:17:23 - Edytowany przez: Q__
Moje tegoroczne typowania.

1. Jan Maszczyszyn, Światy solarne
2. Anna Kańtoch, Tajemnica nawiedzonego lasu
3. Czesław Białczyński- Wojny Haoltańskie 3. Dookoła nigdzie
4. Michał Gołkowski - Sztywny
5. Wojciech Orliński - Polska nie istnieje

Czy wytypowałem najlepsze powieści? Poza Maszczyszynem - nie jestem pewnien. Pewnie do Zajdla typowałbym inaczej (bo też obie te nagrody mają swoją specyfikę - Zajdel to, przede wszystkim, wysoka fajność, Żuław - literackość, jakkolwiek ją zdefiniować). Niewątpliwie jednak miałem powody zagłosować jak zagłosowałem.

1. Maszczyszyn - tu, zwyczajnie, nie miałem wyboru. Nikt w zeszłym roku nie zaoferował równie dobrej rzeczy, równie zakręconego świata, równie wielopoziomowych pomysłów. W dodatku całkiem niespodziewanie. Autor obecny w fandomie od dawna, acz udzielający się w nim b. rzadko naprawdę zaskoczył. Gdyby pisał częściej (na tym poziomie) nie wiem czy nie zdetronizowałby Dukaja.
Zresztą oddajmy głos wydawcy:
http://www.sedenko.pl/2016/04/04/trylogia-solarna- jana-maszczyszyna/

2. Kańtoch - po pierwsze nie jestem targetem literatury dziecięcej od dawna, po drugie wpisywanie się rozliczanie okresu utrwalania władzy ludowej (acz samo to zjawisko wydaje mi się dość naturalne po latach przemilczeń) uważam trochę za chęć dodatkowego nabicia sobie punktów na starcie (zamiast złych komunistów równie dobrze mogliby być źli naziści, źli biznesmeni, czy źli agenci amerykańskiego spisku rządowego, w sumie nie ma to większego znaczenia), ale... Anneke zawsze kosiła nagrody i jest po temu powód. Choćby taki, że ta konkretna powieść jest, po prostu b. mocna literacko i - niczym "Koralina" Gaimana - znacznie bardziej wyrafinowana niż się wydaje (a w dodatku tak naprawdę wcale nie tak młodzieżowa). Czasem można dostać wysoką notę za sam styl.

3. Białczyński... cóż... jak pisałem zawsze z zadowoleniem witam powroty starych autorów i klasycznej szkoły pisania SF. A w dodatku rzecz jest dość żuławska - w końcu gry literackie (nie jakoś bardzo wyrafinowane, ale miłe miłośnikowi klasyki) są.

4. Gołkowski - w zasadzie bardzo chciałem nominować "Komornika", ale się nie dało, wyszedł kilka mies. za późno, więc jest to może trochę i wybór na poczet przyszłych zasług... ale... nie do końca... Zawsze byłem zwolennikiem tezy, że fantastyka powinna mierzyć się z rzeczywistością, nie uciekać od niej, a temat marginesu kryminalnego, swojskiej mafii, zarabiających na różne sposoby blokersów nie był literacko eksplorowany dotąd zbyt głęboko. Tutaj to mamy, dobry, naturalistyczny, obraz tej mentalności, nawet jeśli podany w fantastycznym sosie. Sosie zresztą b. adekwatnym, bo wiemy jak Strugaccy przedstawili stalkerów w "Pikniku...".

5. Orliński... tu też procentuje odwaga, odwaga pójścia wbrew schematom. Zwykle alternatywne/futurystyczne losy Polski w rodzimej fantastyce to, albo wielkościowa kompensacja (zaczęło się bodaj od "Bomby Heisenberga" Ziemiańskiego i "Noteki.." Przewodasa; "Burza" Parowskiego poniekąd też się tu wpisuje), albo - rzadziej - martyrologia (nawet jeśli czasem swoista) i piekło na Ziemi (expl. "Xavras Wyżryn), czasem połączenie jednego z drugim (cykl Ostatnia Rzeczpospolita Kołodziejczaka, gdzie Polska jest wielka, ale - jak cały świat - udręczona). Tu tego nie ma - ot, Polska nie odzyskała niepodległości i nic się przez to nie zawaliło, a i sami Polacy mają pod rozbiorami całkiem już przyzwoicie. Nie twierdzę, że nie lubię nurtu kompensacyjnego, bo bym skłamał* (zresztą czasem to są całkiem przyzwoite, jak na standardy fantastyki, utwory), ale swego rodzaju polemikę z nim też docenię. Zwł., że rzecz jest dość mocna faktograficznie i potrafi dać do myślenia.

* Sam W.O. też, zresztą, chyba lubi, bo "Stanlemian" napisał:
http://wo.blox.pl/2012/06/Stanlemian-do-nabycia.ht ml

ps. Do Zajdla - poza Maszczyszynem - nominowałbym raczej takie tytuły jak dwa pierwsze tomy cyklu Rubieże imperium Rafała Dębskiego, "Głębia" Podlewskiego, "Łzy diabła" Magdy Kozak, "Osobliwość" Domagalskiego, "Takeshi. Taniec tygrysa" Kossakowskiej czy nawet "Universum. Narodziny" (ten ostatni tytuł raczej na wyrost... po prostu uważam, że za mało mamy solidnej superbohaterszczyzny).
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 2 Kwi 2018 16:25:25 - Edytowany przez: Q__
Moje tegoroczne nominacje:

1. Jan Maszczyszyn, Hrabianka Asperia
2. Adam Przechrzta, Namiestnik
3. Anna Kańtoch, Niepełnia
4. Jakub Ćwiek, Zawisza Czarny
5. Marcin Przybyłek, Orzeł Biały 2

1. Mógłbym powtórzyć wszystko co napisałem na pochwałę poprzedniego tomu.

2. Kolejna zabawa ufantastycznioną do kwadratu historią alternatywną Polski. Moda taka. Cóż, jestem sceptyczny wobec mód, ale przecież nie wszystko co w ich ramach się rodzi jest bezwartościowe. Dowodem (jednym z wielu) w/w powieść.

3. Jak dwa lata temu - kwestia stylu, acz - tym razem - i oryginalnej techniki narracji.

4. Wiadomo, inteligentna zabawa narodowymi stereotypami, połączona paradoksalnie z okazaniem szacunku wartościom patriotycznym.

5. Nominowanie części drugiej wygląda głupio (zwł. że była bodaj mocniejsza kandydatura - "Wojny przestrzeni" Pawła Majki), ale skoro w zeszłym roku po prostu - w nawale innych zajęć - przegapiłem głosowanie, uznałem, że pozwolę nowszemu tomowi zapunktować za wcześniejszy (co nie znaczy, że nie ma on wartości samoistnych; tu wymieniłbym wątek ludzi skłonnych zapłacić cenę orkowatości za nieśmiertelność, który dobudowuje całości drugie, gorzkie i niejednoznaczne, dno).
MarcinK
Użytkownik
#5 - Wysłana: 2 Kwi 2018 16:50:45
Już myślałem że kojarzę jeden tytuł, ale jednak to nie ten Biały Orzeł
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 3 Kwi 2018 16:33:57
MarcinK
Użytkownik
#7 - Wysłana: 3 Kwi 2018 16:35:58
Q__
Jakoś mi z głowy wyleciał
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 8 Lip 2019 23:17:00
W Dębicy przypomnieli sobie o Żuławskim (Jerzym), z jednej strony - dobrze, z drugiej... zlinkowany tekst jakoś nie powala (przynajmniej w pozytywnym sensie):
https://glos24.pl/glos24/glos24-extra/historia/wia domosci/item/19347-debica-pamietajmy-o-18-jerzy-zu lawski-poeta-pisarz-legionista
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 14 Kwi 2020 19:06:09
Moje tegoroczne nominacje:

1. Radosław Rak, Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
2. Jacek Dehnel, Ale z naszymi umarłymi
3. Marek Migalski, 1989: Barwy zamienne
4. Jan Maszczyszyn, Necrolotum
5. Cezary Zbierzchowski, Distortion

1., 2., 3. Za poruszanie w mniej lub bardziej udany sposób (w dwu pierwszych wypadkach w kunsztownej literacko formie) tzw. ważkich tematów współczesności i przeszłości. (Uwaga: nominacje niekoniecznie oznaczają, że zgadzam się z diagnozami każdego z autorów, raczej, że uznaję je za istotny głos w dyskusji.)

4. Za to co zwykle.

5. Bo trzeba promować rodzimą hard SF z (niejaką) głębią.
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 16 Kwi 2020 16:37:53 - Edytowany przez: Q__
No i większość moich faworytów przeszła:
https://www.nagroda-zulawskiego.pl/aktualnosci/nom inacje-elektorow-w-2020-r

(Nie zaprzeczę, najbardziej cieszę się z tego, że tym razem Maszczyszyn się załapał.)
Q__
Moderator
#11 - Wysłana: 9 Paź 2020 16:21:29 - Edytowany przez: Q__
https://www.fahrenheit.net.pl/aktualnosci/laureaci -nagrody-im-jerzego-zulawskiego-2020/
I - ponownie - najbardziej cieszy mnie Srebrne Wyróżnienie dla Maszczyszyna (choć dwa pierwsze miejsca zgodne z moimi nominacjami).
 
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!