USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Polskie wersje nazw
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
cezary
Użytkownik
#31 - Wysłana: 20 Kwi 2005 13:09:23
Odpowiedz 
Co do pana Lema - Amen slowom The D Wielki respect dla tego, co czyni, i tyle
A filozofom bezmyslnie ufac nie mozna, gdyz pozniej okazuje sie ze Ziemia jest w centrum wszechswiata a za teorie heliocentryczne palono na stosie
A co do akcji DVD - w jakim niby celu?

No i wracajac do tematu, najlepszym tmumaczeniem starship, vessel, space shit i podobnych jest po prostu okret
Barusz
Użytkownik
#32 - Wysłana: 20 Kwi 2005 13:09:27
Odpowiedz 
Fascynujące... Całe trekowe życie myślałem, że forum POGFu było tak naprawdę najstarsze i nawet na TSSie było coś takiego: http://www.trek.pl/forum/index.php?showtopic=576 , a dopiero niedawno ludzie z POGFu zwineli manatki i podłączyli się do TSSa (istotnie teraz jak klikniesz tam na forum przekierowuje cię na trek.pl). Mogę się oczywiście mylić, choć to mało prawdopodobne.
The_D
Użytkownik
#33 - Wysłana: 20 Kwi 2005 18:21:35
Odpowiedz 
Nie wiem, czy wcześniej były jakieś, ale forum POGF, o którym pisze Piotr powstało niewiele wcześniej niż jego post. I było dokładnie jak napisał: tematy jakby żywcem wzięte z TSS, użytkownicy dopiero zaczynali się zbierać, potem nagle forum się wyzerowało "z przyczyn technicznych", powolnej odbudowie towarzyszyły dyskusje nad celowością istnienia drugiego forum i po niedługim czasie link FORUM na stronie POGF przestał działać "do odwołania". A to że teraz wskazuje na TSS jest chyba pierwszym krokiem polityki integracji Volshchana z TSS-em.
Jean Luc
Użytkownik
#34 - Wysłana: 20 Kwi 2005 23:46:13
Odpowiedz 
Gdzies, kiedys spotkalem nazwe astrolot, ktora bardzo mi sie spodobala.
Pah Wraith
Użytkownik
#35 - Wysłana: 21 Kwi 2005 09:40:59
Odpowiedz 
No i wracajac do tematu, najlepszym tmumaczeniem starship, vessel, space shit i podobnych jest po prostu okret

Owszem, tylko spróbuj potłumaczyć np. dialogi w dowolnym odcinku ST, w których z reguły te wszystkie nazwy wystepują w 1-2 sąsiadujących zdaniach i wszędzie masz statek. To nie tylko niegramatyczne, ale i mało ambitne.

O, astrolot - niezłe.
Domko
Użytkownik
#36 - Wysłana: 21 Kwi 2005 17:24:45
Odpowiedz 
Vessel oznacza "pojazd", więc można tego użyć, np. "his vessel has been destroyed" można przetłumaczyć jako "jego pojazd uległ zniszczeniu". Nie trzeba używać wyrazu "statek" czy "okręt".
The_D
Użytkownik
#37 - Wysłana: 21 Kwi 2005 18:19:01
Odpowiedz 
vessel [ves·sel || 'vesl] n. large craft made for navigation on water, boat, ship;

Pojazd, to trochę zbyt ogólne. Z resztą słowo to pochodzi od jeździć, więc raczej nijak się ma do kosmosu i jak dla mnie brzmi śmiesznie.
Pah Wraith
Użytkownik
#38 - Wysłana: 22 Kwi 2005 18:25:15
Odpowiedz 
Tak, w napisach na DVD Nemesis jest tłumaczenie napisu z ekranu: "Vessel status" - "Status pojazdu".
Domko
Użytkownik
#39 - Wysłana: 23 Kwi 2005 15:45:36
Odpowiedz 
The D: Zależy z jakiego słownika korzystasz. W moim pisze, że vessel to pojazd.
The_D
Użytkownik
#40 - Wysłana: 24 Kwi 2005 21:46:15
Odpowiedz 
Sprawdzałem w kilku i wszędzie jest statek, ale mniejsza o to ;) Jak pisałem pojazd kojarzy mi się z jeżdżeniem i nie pasuje do statku kosmicznego. Jak już, to niech będzie unit/jednostka
John Belushi
Użytkownik
#41 - Wysłana: 25 Kwi 2005 04:28:44
Odpowiedz 
co do nazewnictwa to chyba dobrze jest jak jest
czyli to że używamy słów - okręt, statek a czasami zamienników.

jednak słowo okręt lepiej pasuje do jednostek wojskowych a statek do handlowych czy transportowych. stąd słowo ship powinno raczej wskazywać na okręt a vessel na statek.
(dla mnie każdy okręt można nazwać również statkiem, ale nie każdy statek można przyrównać z okrętem).
John Belushi
Użytkownik
#42 - Wysłana: 25 Kwi 2005 04:44:05
Odpowiedz 
Pojazd, to trochę zbyt ogólne. Z resztą słowo to pochodzi od jeździć, więc raczej nijak się ma do kosmosu i jak dla mnie brzmi śmiesznie.

ze źródłosłowem nie zawsze tak jest że pochodzące od niego słowa mają podobny wymiar.

patrz słwo "górnik" - pochodzi od "góra"
tymczasem przecież 'górnik' pracuje na dole
stąd niektórzy żartują sobie że węgiel wydobywa nie 'górnik'
tylko tak naprawdę 'dolnik'

chodzi więc raczej o to w jakim użyciu jest dane słwo
Barusz
Użytkownik
#43 - Wysłana: 22 Maj 2005 23:19:06
Odpowiedz 
A propos górnych postów na tej stronie tego topiku: POGF znów ma forum. Co Wy na to? ;))))))
dawid
Anonimowy
#44 - Wysłana: 23 Gru 2005 13:23:37
Odpowiedz 
whjgjhfjhg klj[url=][/url][img][/img][/u][u][u][/u][email=][email=][/email]
Pah Wraith
Użytkownik
#45 - Wysłana: 23 Gru 2005 18:42:33
Odpowiedz 
Ożywianie topiców?
szwagier
Użytkownik
#46 - Wysłana: 23 Gru 2005 22:57:14
Odpowiedz 
Chyba przez przedstawiciela obcej rasy...
Jurgen
Moderator
#47 - Wysłana: 23 Gru 2005 23:09:42
Odpowiedz 
Proponuję włączyć uniwersalnego tłumacza
WarLock II
Użytkownik
#48 - Wysłana: 23 Gru 2005 23:18:10
Odpowiedz 
whjgjhfjhg klj

To mi wygląda na klingoński tylko gdzie apostrofy??
cezary
Użytkownik
#49 - Wysłana: 24 Gru 2005 00:34:18
Odpowiedz 
To mi wygląda na klingoński
Neo-klingonski

mlodziez nie umie/nie chce uzywac poprawnej klingonszczyzny i robi taka chale!

Profesor vor'Miode'k juz nie raz o tym napominal...
sempere_malus
Anonimowy
#50 - Wysłana: 28 Cze 2006 00:26:50
Odpowiedz 
starship - okręt gwiezdny

IMHO wystarczy okręt. Przecież na pierwszy rzut oka wiadomo, że śmiga w przestrzenbi kosmicznej i nie chodzi o żaden kuter rybacki , fregatę rakietową czy inny trawler-przetwórnia.
Anonim
Anonimowy
#51 - Wysłana: 28 Cze 2006 21:23:52
Odpowiedz 
vessel- okręt
starship- statek gwiezdny
spaceship- statek kosmiczny
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Polskie wersje nazw

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!