USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Polskie wersje nazw
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Pah Wraith
Użytkownik
#1 - Wysłana: 15 Kwi 2005 18:47:04
Odpowiedz 
Obserwując najrozmaitsze "wypocieliny" telewizyjnych tłumaczy i n awłasnej skórze doświadczywszy kłopotów translatorskich opadła mnie mysl, że mozna by sie pokusić o oficjalne, fanowskie tłumaczenie wyrazów typu "starship". załoga ThinkTanka ustala co to jest EPS itp, ale ten starship, charakterystyczny dla Star Trek pozostał nie ruszony.

Dawniej używało sie dosłownego tłumaczenia: "gwiazdolot", ale nikt go nie używa.

A może są inne słowa, które dało by się przetłumaczyć. Piszcie propozycje...
Slovaak
Użytkownik
#2 - Wysłana: 15 Kwi 2005 19:51:33
Odpowiedz 
"gwiazdolot"?

starship - okręt gwiezdny

A swoja droga nigdy nie słyszałem okreslenia "gwiazdolot"

Enterprise - ??? przedsiewziecie? czy cusik?
Barusz
Użytkownik
#3 - Wysłana: 15 Kwi 2005 19:55:54
Odpowiedz 
A swoja droga nigdy nie słyszałem okreslenia "gwiazdolot"

Używa go Lem w swoich nowelkach. Nie warto tego czytać.

Enterprise - ??? przedsiewziecie? czy cusik?

Nazw własnych zasadniczo nie powinno się tłumaczyć.

Pah Wraith, napisz nad czym konkretnie mamy kombinować.
cezary
Użytkownik
#4 - Wysłana: 15 Kwi 2005 21:21:39
Odpowiedz 
Gwiazdolot brzmi mi strasznie staro-rosyjsko, ale moze mam jakies spaczenie
Dreamweb
Użytkownik
#5 - Wysłana: 16 Kwi 2005 16:51:52
Odpowiedz 
Mi się dużo bardziej podoba jak w polskiej wersji mówią okręt niż statek, np. okręt Enterprise (ewentualnie okręt gwiezdny), brzmi to jakoś bardziej dostojnie, zresztą okręt to statek w służbie militarnej, a Starfleet to jednak organizacja częściowo militarna (rangi itd.).
cezary
Użytkownik
#6 - Wysłana: 17 Kwi 2005 14:43:22
Odpowiedz 
Starfleet to jest organizacja militarna

Artykuł 7
1. Głównymi organami Zjednoczonej Federacji Planet są: (...) Gwiezdna Flota - wspólne siły zbrojne służące do utrzymywania pokoju...
januszek
Użytkownik
#7 - Wysłana: 17 Kwi 2005 14:52:02
Odpowiedz 
Jedyna madrosc bijaca z tego watku jest taka, ze jak sie juz do Lema dorosnie to Star Trek staje sie bardzo, bardzo dziecinny ;)
Barusz
Użytkownik
#8 - Wysłana: 17 Kwi 2005 15:46:04
Odpowiedz 
Chyba na odwrót. BTW: p. Lem porę razy wypowiadał się o ST w swoich felietonach w "Tygodniku Powszechnym". Woooolę nie cytować...
Dreamweb
Użytkownik
#9 - Wysłana: 17 Kwi 2005 16:04:34
Odpowiedz 
Barusz
Od lat nurtuje mnie co pan Lem na ten temat pisał. Bo tylko słyszałem że wyrażał się niepochlebnie. Może jednak mógłbyś coś zacytować?
Barusz
Użytkownik
#10 - Wysłana: 17 Kwi 2005 16:26:28 - Edytowany przez: Barusz
Odpowiedz 
Do usług.

"(...) Kiedy włączam telewizor, by obejrzeć wiadomości (mam miskę satelitarną nastawioną na Niemcy), trafiam na nieprawdopodobne banialuki. W fantastycznych serialach w rodzaju "Star Trek" nikt nie liczy się z tym, że w ogóle istnieje jakaś kosmonautyka, że wiadomo nam cokolwiek o Kosmosie. Dostrzegam też zapotrzebowanie na katastrofy, mord i krew. (...)" z felietonu "Pod Walcem", 4 I '04.

"(...) Wracam do pytania: dlaczego udało mi się jako pisarzowi przetrwać trudny okres przejścia ze zniewolenia do wolności? Chyba dlatego, żę specyficznie totalitarnymi sprawami zajmowałem się marginalnie, a tak naprawdę chodziło mi o to, żeby pokazać jak prometeizm zderza się i nie raz łamie w zetchnięciu z rzeczywistym światem. To znaczy nie z tym który pokazuje serial "Star Trek" i który zamieszkały jest przez tysiące gwiezdnych ludów o rowkowatych nosach. Czasem to oglądam, bo jestem prawdziwym masochistą i rozkoszuję się kretynizmem, ale skąd wiemy, że nie ma powodu, by zaludniać kosmos zielonymi ludkami. (...)" "Po przełomie", 3 X '04.

Czy mam kontynuować?

Może teraz zaproponujemy naszym krakowianom jakąś pikietę, akcję "DVD dla pana Lema", coś w tym stylu?
Dreamweb
Użytkownik
#11 - Wysłana: 17 Kwi 2005 18:49:28
Odpowiedz 
Dzięki.

Dobry pomysł, kupmy mu całą kolekcję wszystkich seriali...
The_D
Użytkownik
#12 - Wysłana: 17 Kwi 2005 22:52:22
Odpowiedz 
W zasadzie star ship to okręt gwiezdny. Nazwa okeręt implikuje raczej militarne zastosowania i rzeczywiście brzmi dostojniej. Z drugiej strony "space ship" tradycyjnie tłumaczy się jako statek kosmiczny i chyba lepiej pozostać przy dobrze ugruntowanej nazwie.
Dreamweb
Użytkownik
#13 - Wysłana: 17 Kwi 2005 23:10:31
Odpowiedz 
W Star Treku generalnie jest starship. Space ship parę razy słyszałem, chyba raczej w ustach ludzi niezaznajomionych z Gwiezdną Flotą. I chyba Picard tak mówił do Lilly w First Contact żeby wiedziała o co chodzi.

A propos Starship:
We built this city
We built this city on rock'n'roll...

The_D
Użytkownik
#14 - Wysłana: 17 Kwi 2005 23:12:28
Odpowiedz 
Jeszcze sprawa Lema. Lubię i szanuję twórczość Lema, która jest po prostu inna niż Trek. Muszę przyznać, że ST w porównaniu do typowo hard-sf dzieł Lema jest bajką podobnie jak SW przy ST (Jeżeli ktoś chce prowadzić dyskusję czy SW to bajka zapraszam do innego wątku). Oglądając "Gwiezdną Wędrówkę" należy przyjąć bez dyskusji pewne niezbyt prawdopodobne założenia koncepcyjne jak dwunożność galaktyki, magiczne translatory itp. Muszę też przyznać, że utwory Lema poruszają problemy w sposób głębszy i bardziej kompleksowy (choć nie należy się dziwić że w kilkusetstronicowej powieści można się bardziej rozpędzić niż w 45-minutowym odcinku). W każdym razie zarówno ST jak i twórczość Lema uważam za wartościowe. Natomiast jego felietony i wywiady, szczególnie ostatnie pozostawię bez komentarza, bo szkoda słów.
John Belushi
Użytkownik
#15 - Wysłana: 18 Kwi 2005 07:04:55
Odpowiedz 
w języku angielskim pojawia się jeszcze słowo:
"vessel" czy też "war vessel"
czasem zwroty te są traktowane zamiennie z "ship"

(tylko nie mylić z naczyniem)
The_D
Użytkownik
#16 - Wysłana: 18 Kwi 2005 10:27:39
Odpowiedz 
Moje "space ship" miało być przykładem, że słowo ship w kontekście kosmicznym tradycyjnie tłumaczy się jako "statek".
januszek
Użytkownik
#17 - Wysłana: 18 Kwi 2005 10:30:35
Odpowiedz 
> W każdym razie zarówno ST jak i twórczość Lema
> uważam za wartościowe. Natomiast jego felietony
> i wywiady, szczególnie ostatnie pozostawię bez
> komentarza, bo szkoda słów.

Hehe, żeby odważyć się na komentowanie słów kogoś tak nieprzeciętnie inteligentnego jak Lem, to trzeba być co najmniej wirtuozem języka i filozofem a dopiero potem miłośnikiem sci-fi...
Cała reszta może co najwyżej stuknąć obcasami i przyjąć do wiadomości, że jest tak jako rzecze Lem. Trzeba tylko popracować nad zrozumieniem tych słów, co może wielu osobom sprawić poważne trudności... ;P
The_D
Użytkownik
#18 - Wysłana: 18 Kwi 2005 14:52:12 - Edytowany przez: The_D
Odpowiedz 
Tylko martwe ryby płyną z prądem. Bezkrytyczne przyjmowanie cudzych opinii, choćby był niewiadomo jakim autorytetem jest raczej objawem ograniczenia światopoglądowego. Czy to moja wina, że mam inne poglądy niż Lem mimo, że nie jestem tak strasznie inteligentny i nie wypowiadam się równie kwieciście?

----- Edit ------
No i koljny temat schodzi na OT :/
Barusz
Użytkownik
#19 - Wysłana: 18 Kwi 2005 17:09:59
Odpowiedz 
Ciekawe, czy kiedykolwiek stało się to nie z mojej winy?
Pah Wraith
Użytkownik
#20 - Wysłana: 18 Kwi 2005 19:48:15
Odpowiedz 
Co do pana Lema, to sie nie wypowiadam, bo przeczytałem chyba tylko kilka fragmentów z jego twórczosci, ale jesli tak sie wypowiada, to ja popieram akcje "DVD dla p. Lema". Co do pierwszej wypowiedzi, to trudno to moze odebrac jako konkretnie atak na Star Treka, ale druga wypowiedź jest mega buraczana. To oznacza, że pan Lem przemienia się przed telewizorem w typowego "couch potato". Jesli nie umie mysleć, bo widzic tylko rowkowate nosy, to sorry...
John Belushi
Użytkownik
#21 - Wysłana: 19 Kwi 2005 17:11:48
Odpowiedz 
Moje "space ship" miało być przykładem, że słowo ship w kontekście kosmicznym tradycyjnie tłumaczy się jako "statek".

jasne. wiem o tym. chciałem tylko powiedzieć że są również inne terminy. swoją drogą przypomnieliście mi w tym temacie że słowo "okręt" lepiej pasuje do jednostek bojowych a "statek" do marynarki handowej czy pasażerskiej
Domko
Użytkownik
#22 - Wysłana: 19 Kwi 2005 21:23:02
Odpowiedz 
Może teraz zaproponujemy naszym krakowianom jakąś pikietę, akcję "DVD dla pana Lema", coś w tym stylu?

Ciekaw jestem - czemu krakowianom?? Czy dlatego, że Lem jest z Krakowa, czy że powstał tu klub małopolski?
Barusz
Użytkownik
#23 - Wysłana: 19 Kwi 2005 21:34:30
Odpowiedz 
Bo macie blisko. BTW: jaki klub?
szwagier
Użytkownik
#24 - Wysłana: 19 Kwi 2005 23:47:15
Odpowiedz 
Mi się zawsze podobało "okręt gwiezdny". Brzmi tak dostojnie...
waterhouse
Moderator
#25 - Wysłana: 20 Kwi 2005 00:40:46
Odpowiedz 
Bo macie blisko. BTW: jaki klub?

Cóż...ostatnio ukonstytuował się oficjalnie Okręg Małopolski POGF.
Domko
Użytkownik
#26 - Wysłana: 20 Kwi 2005 11:20:51
Odpowiedz 
Tym razem wywiad Barusza nie zadziałał. :P
Barusz
Użytkownik
#27 - Wysłana: 20 Kwi 2005 11:22:21
Odpowiedz 
Na forum na POGFie nawet zarejerstowany nie jestem. W kązdym razie nie jest to "tu".
waterhouse
Moderator
#28 - Wysłana: 20 Kwi 2005 12:48:28 - Edytowany przez: waterhouse
Odpowiedz 
Na forum na POGFie nawet zarejerstowany nie jestem

Forum POGF to forum TSS a tam Cię przecież widziałem
Christof
Użytkownik
#29 - Wysłana: 20 Kwi 2005 12:53:38
Odpowiedz 
Cóż...ostatnio ukonstytuował się oficjalnie Okręg Małopolski POGF.

Mają może jakąś stronę ?? Pytam, bo USS Laykonick dryfuje już od dłuższego czasu.
waterhouse
Moderator
#30 - Wysłana: 20 Kwi 2005 12:58:00
Odpowiedz 
Mają może jakąś stronę ??

Prace nad stroną idą pełną parą...nie omieszakam ogłosić uroczyście faktu jej powstania.
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Star Trek w Polsce / Polskie wersje nazw

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!