USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / Dopalacze?

Autor Wiadomość
adikk
Użytkownik
#1 - Wysłana: 8 Maj 2006 11:45:58
W ST10 po zderzeniu E-E z Sejmitarem Szchinzon wydaje rozkaz ,,full reverse".Jest wtedy jedna scena pokazująca coś jakby dopalacze. Czy to są silniki odrzutowe? Jeśli tak , to czym są napędzane? A przede wszystkim , to odosobniony przypadek czy inne okręty też mają takie wspomaganie?
Jurgen
Moderator
#2 - Wysłana: 8 Maj 2006 14:23:31
No nie, silniki odrzutowe (w takim sensie jak we współczesnych samolotach) w przestrzeni kosmicznej nie funkcjonują (brak tlenu!). Nie przypominam sobie dokładnie tej sceny, ale opis wskazywałby na silniki manewrowe (coś w rodzaju rakietowych silników chemicznych), choć mi się zawsze wydawało, że full reverse i fullo ahead to raczej na silnikach impulsowych się robi.
Christof
Użytkownik
#3 - Wysłana: 8 Maj 2006 14:47:48
Może się mylę, ale silniki rakietowe były chyba w "Bounty" (czyli w Bird of Pray) w ST 4. Silniki odrzutowe odpadają, bo w przestrzeni nie mogłyby działać.
Anonim
Anonimowy
#4 - Wysłana: 8 Maj 2006 14:53:04
mi się zawsze wydawało, że full reverse i fullo ahead to raczej na silnikach impulsowych się robi

ja bym jednak obstawiał silniki manewrowe....
żeby zrobić full reverse, to dysze silników impulsowych musiałyby być skierowane do przedu okrętu, a to by oznaczało, że albo statek musi mieć silniki ruchome (np. na wysięgnikach lub "skrzydełkach) albo musi mieć ich dwa zestawy (jedne dysze skierowane do tyłu, a jedne do przodu). Na żadnym okręcie nie kojarzę takich rozwiązań konstrukcyjnych.
Oczywiście być może ciągiem silników impulsowych daje się w jakimś zakresie sterować (np. elektromagnetycznie), ale do full reverse trzeba by odwrócić ciąg o 180 stopni, a to bez odwrócenia dysz oznaczałoby, że to co z silnika wylatuje musiałoby do niego z powrotem wlatywać...
Anonim
Anonimowy
#5 - Wysłana: 8 Maj 2006 14:56:40
Jeszcze jedno. Z TNG kojarzę, że Pickard przy kilku okazjach wspominał o czym, co mi brzmiało jak "retro rockets".
Z kontekstu wynikało, że to były jakieś silniki manewrowe, ale nie system podstawowy, ale jakiś backup, bo wspominali o tym wtedy, jak nic innego nie chciało działać.
Może to było własnie to....
Jurgen
Moderator
#6 - Wysłana: 8 Maj 2006 15:41:25
żeby zrobić full reverse, to dysze silników impulsowych musiałyby być skierowane do przedu okrętu, a to by oznaczało, że albo statek musi mieć silniki ruchome (np. na wysięgnikach lub "skrzydełkach) albo musi mieć ich dwa zestawy (jedne dysze skierowane do tyłu, a jedne do przodu). Na żadnym okręcie nie kojarzę takich rozwiązań konstrukcyjnych.

Niekoniecznie. W obecnych samolotach odrzutowych dysze silnika (pomijam wektorowanie ciągu czy ruchome dysze) są skierowane tylko do tyłu, a mimo to stosuje się coś takiego jak odwracanie ciągu - bardzo pomcne przy lądowaniu czy hamowaniu. Myślę, że dałoby się to zastosować w silnikach impulsowych (o ile te silniki działają na zbliżonej zasadzie co nam znane).
Anonim
Anonimowy
#7 - Wysłana: 8 Maj 2006 16:04:04
fajne dopalacze byly w grze, DINO CRISIS 2.
fajna gra teraz jest w CD-ACTION mozna kupic.
podoba mi sie, bo ma w tytule slowo DINO.

/dinotrek
Anonim
Anonimowy
#8 - Wysłana: 8 Maj 2006 16:04:31
Silniki impulsowe moga pracowac na full reverse. Prawdopodobnie slyszalem to na ekranie w wielu okazjach, ale pamietam dobrze tylko scene z TNG: Relics gdy sfera Dysona zaczela wciagac Enterprise-D. Nie wiem, czy Picard wydal wtedy rozkaz full reverse na impulsowych (zreszta na pewno nie dodalby "na impulsowych"), ale wiem, ze potem, gdy juz byli w srodku, Scotty z Geordim zastanawiali sie nad sposobem dostania sie do Enterprise. Znalezli wrota, przez ktore wlecial E-D (a raczej zostal wciagniety) i Scotty wtedy zauwazyl, ze ich sygnatura jonowa (slad po silnikach impulsowych) jest "taka, jakby silniki impulsowe pracowaly na ustawieniu 'cala wstecz' - wiec nie chcieli tam wleciec!". To kanoniczny dowod - powiedziane to bylo w angielskiej wersji (nie mialem nawet napisow), dokladnie uscislone i padlo z ust glownego inzyniera na Enterprise i nie zostalo zakwestionowane przez jego kolege. Nie mam teraz dostepu do tego odcinka, wiec w razie gdyby nikt oprocz mnie tego nie kojarzyl, prosze jednak o sprawdzenie, czy dobrze pamietalem ta wypowiedz. Widzialem ten odcinek niedawno (z tydzien temu), wiec powinienem pamietac.

Faktycznie, na E-D nie widac zadnych dysz silnikow impulsowych skierowanych do przodu. Ze mozna wektorowac ciag nieco na boki, jestem prawie pewien (juz dzis projektuje sie takie rozwiazania), ale to i tak nam nic nie daje. Jedyne skierowane do przodu elementy podobne do dysz silnikow impulsowych na E-D to kolektory Bussarda , ktore ani troche nie przypominaja ich w dzialaniu, oraz ewentualnie wyrzutnie torped i glowny deflektor (bez przesady).

Jak sie robi "cala wstecz" na silnikach impulsowych, jest dla mnie zagadka. Jak sie zwalnia, lub robi "cala stop" - to juz raczej wiadomo. Pisalem o tym kiedys - chodzi o bedace czescia silnikow impulsowych cewki, ktore, gdy naladowane, zmniejszaja radykalnie mase okretu do paru kg. Umozliwia to osiaganie ekstremalnie wysokich przyspieszen, choc i bez tego silniki impuslowe dzialaja (jednak duzo slabiej - byc moze wydawane przez Kirka w dokach "quarter impulse" odnosi sie do 0.25 mocy silnikow impulsowych z wylaczonymi cewkami, a nie do trybu zmniejszonej masy, dla ktorego "quarter impulse" to 0,0625 x c, czyli b. duzo). Gdy sie leci na pelnym impulsie z naladowana cewka i nagle ja rozladuje, masa okretu zwieksza sie dramatycznie, wobec czego - zgodnie z zasada zachowania energii (tu: kinetycznej) - okret musi bardzo zwolnic.

Nie widze jednak sposobu wykorzystania tego zjawiska do full reverse'a. Moznaby sie tym wspomoc, ale potrzebny jest mimo wszystko duzy ciag wsteczny. DITL pisze, ze kiedys okrety mialy takie cos, a teraz rozwiazane jest to inaczej (jak? nie wiadomo...).

Potrafie jednak odpowiedziec na pytanie dotyczace Scimitara. Albo byly to "emergency thrusters", jak juz ktos wspomnial, albo calkowicie normalny system, pracujacy po prostu na pelnej mocy. Wszyscy wiemy, ze Scimitar jest bardzo, bardzo zwrotny jak na swe (olbrzymie) rozmiary. Nieglupia wydaje sie wiec hipoteza, ze zamiast silnikow manewrowych ma on gdzieniegdzie zamontowane silniki impulsowe. Moze w treku silniki te sa juz tak dalece udoskonalymi wersjami silnikow jonowych (wspolczesnie o b. malym ciagu), ze maja wiekszy ciag od chemicznych silnikow manewrowych? To by tlumaczylo zwrotnosc Scimitara oraz te widoczne "dopalacze" - to nie musialy byc rakietowe dopalacze chemiczne, tylko wlasnie manewrowe minisilniki impulsowe.

Nawet jesli nie sa rozmieszczone tak, by okret wykonywal dzieki nim wszystkie manerwy, to juz wystarczy, ze potrafia zapewnic mu duzy ciag wsteczny. To by sie moglo bardzo przydac np. gdyby Scimitar mial prawie cale uzbrojenie skierowane do przodu - wtedy, gdy musialby sie wycofac (nie wiem przed czym, ale Romulanie, w przeciwienstwie do Federacji, przygotowuja sie na nieprzewidziane sytuacje w walce ), po prostu lecialby do tylu uzywajac tych silnikow i strzelal w scigajacego go przeciwnika z maksymalnej, dziobowej sily ognia. Taktyka bardzo skuteczna, ja sam tak robie dosc czesto w Babylon 5: I've Found Her lub innych symulatorach z realistyczna fizyka, gdy atakuje mnie wielu przeciwnikow i mam bardzo malo wsparcia, lub nie mam go wcale.

/Sh1eldeR
Lasik
Użytkownik
#9 - Wysłana: 8 Maj 2006 16:07:54
wlasnie wczoraj ogladalem VOYs01x06 i tam kilkukrotnie korzystaja z tzw. dysz rufowych...dzieki ktorym Voyager osiaga maksymalna predkosc 200km/h. Skoro istnieja rufowe to znaczy ze istnieja tez dziobowe (bo w innym wypadku po co je wogole nazywac rufowymi). A wiec moze to tego typu naped zostal uzyty przez Samitara?
Lasik
Użytkownik
#10 - Wysłana: 8 Maj 2006 16:11:30
no to /Sh1eldeR wszystko wytlumaczyl
a wracajac do mojej poprzedniej wiadmosci: wie ktos na jakiej zasadzie dzialaja te dysze w Voyagerze?
Anonim
Anonimowy
#11 - Wysłana: 8 Maj 2006 16:19:54
Wlasnie Jurgen - nie wiem czemu, ale gdzies w polowie pisania posta o tym zapomnialem . Odwracacze ciagu - ma je doslownie kazdy wiekszy, odrzutowy samolot pasazerski i niektore mysliwce (nawet stary Saab Viggen to mial, iirc). Tylko jak je zamontowac na okrecie? Ogolnie nie wydaje sie to problemem, ale wezmy takiego Galaxy - dysza silnikow impulsowych znajduje sie u niego z tylu szyji. Jak skierowac jej odrzut do przodu? Przez srodek szyji? Gdzie z przodu jest cos, co przypominaloby wylot? To akurat nie musi byc dziura, bo wyloty z odwracaczy ciagu zwykle ukryte sa pod pokrywami (dzisiaj: w celu minimalizacji oporow). Nie widzialem jednak jeszcze konstrukcji, w ktorej odwracacze byly umieszczone w tak niewygodnym miejscu...

/Sh1eldeR
Jurgen
Moderator
#12 - Wysłana: 8 Maj 2006 17:57:14
Silniki impulsowe moga pracowac na full reverse.

Bardzo dziękuję za poparcie.

glowny deflektor (bez przesady)

A tam, jakby mechanicy La Forge'a albo O'Briena nad nim popracowali, to nie trzeba byłoby żadnych dodatkowych silników. W końcu deflektor nadaje się do wszystkiego.

to nie musialy byc rakietowe dopalacze chemiczne, tylko wlasnie manewrowe minisilniki impulsowe

Przy rozmiarze Scimiego to całkiem rozsądna koncepcja.

Tylko jak je zamontowac na okrecie?

I to jest bardzo dobre pytanie. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że muszą być gdzieś w pobliżu "dysz" silników impulsowych (a więc szyja), i że zapewne, z jakiegoś nieznanego mi na razie powodu, gdy nie działją, są zakryte.
Domko
Użytkownik
#13 - Wysłana: 8 Maj 2006 19:02:37

Oglądałem ostatnio tą scenę. Scimitar silnik przestawił dopiero na przód na wysięgniku. A więc nie ma z przodu silników, tylko dopiero je może tam ustawić.
Crash Test
Anonimowy
#14 - Wysłana: 8 Maj 2006 20:33:25
Zauwazcie ze full reverse to nie ta sama predkosc co full impulse wiec i dysze nie musza byc tej samej wielkosci.
cezary
Użytkownik
#15 - Wysłana: 11 Maj 2006 17:18:07
dzieki ktorym Voyager osiaga maksymalna predkosc 200km/h

smiesznie mala szybkosc... o ile pamietam kapsuly ratunkowe NX-01 "rozpedzaly sie" do 300kmh

IMHO zawsze uwazalem, ze silniki impulsowe nie dzialaja na zasadzie odrzutu materii - raczej na zasadzie jakiejs manipulacji polami magnetycznymi czy cos - gdyby dzialaly one na bazie odrzutu, bezsensownym byloby dodawanie zdublowanego systemu w postaci silnikow manewrowych.
Lasik
Użytkownik
#16 - Wysłana: 11 Maj 2006 20:31:48 - Edytowany przez: Lasik
cezary ale z odcinka VOYs01x06 wynikalo by, ze te dysze to jeszcze jakis czwarty (po napedzie WARP, silnikach impulsowych i silnikach manewrowych) naped na Voyagerze wiec nie sadze aby sie one jakos dublowaly, skoro potrzeba ich az tyle
Anonim
Anonimowy
#17 - Wysłana: 14 Sier 2006 20:44:10
ludzie poprostu mial silniki wsteczne i tyle...czasem sie niechce czytac rzeczy jakie wy tu wypisujecie...podejrzewam ze nawet sami tworcy nemesisa by sie usmiali jak wy tu probujecie wyjasnic czemu lysy rzekl full reverse po tym jak sie pocalowal z entkiem... jakos przecie te statki musza manewrowac... cofac sie musza jakos nie?? w jakims odcinku tng entek mogl wleciec w jakas dzirke czy cos i tam tez yzyli wstecznych silnikow... darujcie sobie ten pseudonaukowy bełkot...
Jurgen
Moderator
#18 - Wysłana: 14 Sier 2006 21:01:17
czasem sie niechce czytac rzeczy jakie wy tu wypisujecie

Zawsze można nie czytać...

ale z odcinka VOYs01x06 wynikalo by, ze te dysze to jeszcze jakis czwarty (po napedzie WARP, silnikach impulsowych i silnikach manewrowych) naped na Voyagerze

Voyager mógł lądować na powierzchniach planet (a np. Galaxy czy Sovereign nie) - być może o te dysze chodzi (odcinka nie oglądałem, więc tylko zgaduję). W każdym razie przypominam sobie zdjęcie (może nawet z tej storny), gdzie widać było silniki (czy raczej dysze silników) do lądowania.
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 14 Sier 2006 21:06:53
Jurgen

np. Galaxy czy Sovereign nie

Nie pokazano tego, ale czy na peewno nie mogły?
Pah Wraith
Użytkownik
#20 - Wysłana: 14 Sier 2006 21:12:00
czasem sie niechce czytac rzeczy jakie wy tu wypisujecie

To nie czytaj. Nikt Ci chyba nie każe? A pozwolisz, że ze swoim czasem będziemy robili to co zechcemy, ok?
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 14 Sier 2006 21:23:44
Anonim

czasem sie niechce czytac rzeczy jakie wy tu wypisujecie...

Najpierw zarejestruj się jako użytkownik, a potem wygłaszaj "z podniesioną przyłbicą" swoje opinie...
Jurgen
Moderator
#22 - Wysłana: 14 Sier 2006 22:11:52
Nie pokazano tego, ale czy na peewno nie mogły?

Galaxy na pewno nie (no, poza Generations) - o Voyagerze mówiono, że jest pierwszym okrętem Floty, który mże to uczynić, a Galaxy już wtedy istniał. Zresztą o lądowaniu na planetach była już dyskusja...
Anonim
Anonimowy
#23 - Wysłana: 14 Sier 2006 22:23:36
fajna gra teraz jest w CD-ACTION mozna kupic.

teraz w CDA jest Bad Day LA, nie ma nic z dino
reyden
Użytkownik
#24 - Wysłana: 14 Sier 2006 22:59:24
co do kwesti działania silników odrzutowych w kosmosie - napędem odrzutowym nazywa się ogólnie napęd który wytwarza odrzut - są to zarówno klasyczne silniki odrzutowe/turboodrzutowe , strumieniowe ( lub strumieniowo-pulsacyjne ) oraz silniki rakietowe , do tych silników należą również silniczki używane przez astronautów w manewrach skafandrami plecakowymi - silnik napędzane są sprężonym azotem .

Co do lotu Voya z V=200 km/h , to o ile pamiętam to w tym odcinku latali wewnątrz jakiegoś kosmicznego organizmu - a tak niska prędkość była spowodowana troską o ww. organizm , po prsotu chcieli go wyleczyć nie raniąc go w jeszcze większym stopniu .
pitrock
Użytkownik
#25 - Wysłana: 17 Sier 2006 22:57:31
adikk

A przede wszystkim , to odosobniony przypadek czy inne okręty też mają takie wspomaganie?

W Voyagerze (sezon 7 odcinek 2 albo 3 pt. Drive) było pokazane jak drugi Delta Flyer chcąc dopędzić statek Iriny wysuwa dodatkowe dysze. Coś tam było wspomniane, iż to były wspomagające silniki impulsowe. Też było nie było jakiś dopalacz.

USS Phoenix forum / Treknologia / Dopalacze?

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!