USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / U.S.S.??
 Strona:  1  2  3  »» 
Autor Wiadomość
szwagier
Użytkownik
#1 - Wysłana: 15 Sty 2006 01:55:55
Odpowiedz 
Rozwijam temat który pojawił się w topicu o pierwszym okręcie, by nie odbiegać tam od rzeczy. Mianowicie, dlaczego w treku okręty mają przed nazwą U.S.S.? Gdzie tu logika? Czy okręt Gwiezdnej Floty to "United States Ship"? Czy jest tego jakieś wytłumaczenie? Przecież federacja to dobro wszystkich jej światów i przedrostek marynarki U.S.S. nie ma żadnego sensu. Wygląda to na największy burak bo w całym uniwersum ST.
Anonim
Anonimowy
#2 - Wysłana: 15 Sty 2006 03:21:03
Odpowiedz 
O ile mi wiadomo nie ma oficjalnych wyjasnien od Paramauntu czy pana Gene'a R., jednak to, ze przedrostek ten mial przywodzic na mysl nazewnictwo okretow Marynarki Wojennej Stanow Zjednoczonych to zadna tajemnica (chyba ze ktos jest na tyle malo sprytny, zeby nie zauwazyc podobienstwa pomiedzy USS, a... USS). Zaden to jednak wielki burak czy cos wyjatkowo razacego w oczy. W HH nazwy okretow zaczynaja sie od HMS (oprocz tego sa tez inne odniesienia do Wielkiej Brytanii i jej Floty), a w grze Star Trek: Starfleet Command rasa Hydran (ich najwieksze drednoty i pancerniki byly moimi ulubionymi okretami w grze) tez jest kalka MW Wielkiej Brytanii i tez uzywa "HMS", a zaloganci mowia z... brytyjskim akcentem.

Sprawa z USS razi w oczy tym mniej, ze nie jest az tak superbezsensowna - "USS" trekkerzy tlumacza zwykle jako "United StarShip". "United" pochodzi od UFP - United Federation of Planets. Zwazywszy na fakt, iz uzycie "SS" jest bardzo logiczne (czy to jako StarShip, czy SpaceShip - choc okrety z ST zwie sie wlasnie starshipami) oraz na to, ze "UFPSS" wyglada glupio i jest po prostu przydlugawe, wybranie pierwszej z brzegu literki ze skrotu UFP i dorzucenie jej do przedrostka nie jest dla mnie wcale takie glupie

/Sh1eldeR
szwagier
Użytkownik
#3 - Wysłana: 15 Sty 2006 10:30:49
Odpowiedz 
Dobra, dobra, to jest amerykańskie tłumaczenie, bo serial jest amerykański i dlatego ma U.S.S., by tłuszcza w U.S. była zadowolona

Na dobrą sprawę tak samo może być FSS (federatio starship), albo SFS (starfleet space ship).
Pah Wraith
Użytkownik
#4 - Wysłana: 15 Sty 2006 10:32:25
Odpowiedz 
Nie jest to wyłącznie tzw. fanon, lecz interpretacja skrótu podana kiedyś przez Kirka w którymś z odcinków TOSa (chyba "Corbomite Maneuvre").
szwagier
Użytkownik
#5 - Wysłana: 15 Sty 2006 10:39:37
Odpowiedz 
Nie jest to wyłącznie tzw. fanon, lecz interpretacja skrótu podana kiedyś przez Kirka w którymś z odcinków TOSa (chyba "Corbomite Maneuvre").

Nie pamiętam tego ale to znów amerykańskie tłumaczenie. Mam na myśli to, że jak buduje się federację i flotę kilku światów, gdy znikają podziały na Ziemi, to raczej nie używa się nazewnictwa, przedrostków, nawiązujących do konkretnego państwa. Np. ja nie byłbym zadowolony, gdyby tak nazywano statki i wiele narodów na świecie też. Już widzę tę bulwersacje w Europie, Rosji i Chinach
Domko
Użytkownik
#6 - Wysłana: 15 Sty 2006 10:49:52
Odpowiedz 
Tłumaczy się też nieraz jako United Space Ship. Ale twórcy przyznają, że nadając nazwę Enterprisowi Kirka dodali USS niejako "z rozpędu".
Przy okazji taka ciekawostka - numer NCC-1701 pochodził z numeru rejestracyjnego samochodu jednego z członków ekipy Star Trek - i tu też pojawił się problem, aby w jakiś sposób rozwinąć ten skrót. Znowu działanie "z rozpędu".
Pah Wraith
Użytkownik
#7 - Wysłana: 15 Sty 2006 10:58:39
Odpowiedz 
to znów amerykańskie tłumaczenie

I tak jest, bo amerykański wydaje się być głównym językiem na Ziemi. Zresztą identyczność obu skrótów jest zbiegiem okoliczności.

Zdaje się, że ktoś tłumaczył NCC przez Naval Contract Construction (ale to już na 100% fanon).
elbereth
Moderator
#8 - Wysłana: 15 Sty 2006 11:09:24
Odpowiedz 
a NX? ;]
szwagier
Użytkownik
#9 - Wysłana: 15 Sty 2006 11:15:29
Odpowiedz 
I tak jest, bo amerykański wydaje się być głównym językiem na Ziemi. Zresztą identyczność obu skrótów jest zbiegiem okoliczności.

amerykański? chyba angielski obecnie, ale niezapominajmy że niedawno była to łacina a nawet francuski. To jest zmienne i umowne, a dotyczy naszej planety. Oczywiście w federacji można było przyjąć angielski język, bo jakiś w oznaczeniach być musi, ale oznaczenie sugeruje już konkretne państwo tutaj, które nie wszyscy akceptują.
Domko
Użytkownik
#10 - Wysłana: 15 Sty 2006 12:35:27
Odpowiedz 
a NX? ;]

Naval Experimental - ale zdaje się, że podobnie jak Naval Construction Contract, jest to też pomysł fanów.
Pah Wraith
Użytkownik
#11 - Wysłana: 15 Sty 2006 16:54:48
Odpowiedz 
merykański? chyba angielski obecnie

Raczej amerykański. Przypominam, że występują jednak różnice między nimi (słowa i dbałość o wymowę oraz o zasady gramatyczne).

oznaczenie sugeruje już konkretne państwo tutaj, które nie wszyscy akceptują

Przecież w XXIV wieku nie ma już państw w dzisiejszym rozumieniu...
Picard
Użytkownik
#12 - Wysłana: 15 Sty 2006 17:14:42
Odpowiedz 
USS- United Solar Systems...
Qura
Użytkownik
#13 - Wysłana: 15 Sty 2006 17:22:28
Odpowiedz 
A może to nie po angielsku? W końcu Federacja to nie tylko ziemianie.
elbereth
Moderator
#14 - Wysłana: 15 Sty 2006 17:24:08
Odpowiedz 
Uniwersalny Star Szip. w koncu jak wiemy dostosowuja sie do wielu sytuacji i nawet badawcza jednostka moze rozpylić całego Borga. co wiecej jest uniwersalny bo uzywają go rozne rasy i wiekszosci pasuje
szwagier
Użytkownik
#15 - Wysłana: 15 Sty 2006 20:35:02
Odpowiedz 
Przecież w XXIV wieku nie ma już państw w dzisiejszym rozumieniu...

No właśnie! I dlatego nie powinno nic sugerować konkretnego państwa, bo państwa, stany województwa chyba jednak zostały jako tradycja myślę. np. Kirk w ST4 mówi z jakiego stanu jest.
Anonim
Anonimowy
#16 - Wysłana: 9 Lis 2006 21:02:42
Odpowiedz 
w tng lower deks jest ze ponoc riker jest kanadyjczykiem itd... nie chodzi mi o to czy jest bo sie okazalo ze nie ale o to ze takie tam zlowa padly... wiec moze jesscze są te panstwa??
Dj peyo
Użytkownik
#17 - Wysłana: 9 Lis 2006 21:50:47 - Edytowany przez: Dj peyo
Odpowiedz 
apropo tematu jak by ktos zapomnial. USS??? wedlog mnie to mi sie dziwnie kojarzy z United States Ship. dziwne??? czyzby przegiecie ze strony roddenbery'ego????
bo jakos mi sie nie chce wierzyc ze to dziwny przypadek?
Skoro Zjednoczona Federacja Planet to najsluszniejsze oznaczenie byloby chyba UFS (United Federation Ship). cos mi tu dziwnie patriotyzmem pachnie
Jurgen
Moderator
#18 - Wysłana: 9 Lis 2006 22:13:05
Odpowiedz 
USS??? wedlog mnie to mi sie dziwnie kojarzy z United States Ship.

Było. Właśnie w tym temacie kombinowaliśmy, jak z tego wybrnąć.
Dj peyo
Użytkownik
#19 - Wysłana: 9 Lis 2006 22:43:45
Odpowiedz 
ale wedlog mnie to jest przegiecie. juz nawet startreka naginaja aby pochwalic sie co to nie USA. Dlaczego w zadnym filmie zagramanicznym nikt nie nazwal statku identyfikatorem np. ORP?? to troche przegiete jest. zobaczycie ze za 5 lat galaxy bedzie dowodzil rambo
Slovaak
Użytkownik
#20 - Wysłana: 9 Lis 2006 23:31:17
Odpowiedz 
juz nawet startreka naginaja

Jak to już nawet? USS było od samego poczatku w star trek
Pah Wraith
Użytkownik
#21 - Wysłana: 9 Lis 2006 23:40:37
Odpowiedz 
właśnie obejrzałem po raz kolejny Space Seed i McCoy mówi Khanowi wyraźnie - United Space Ship...
Dj peyo
Użytkownik
#22 - Wysłana: 10 Lis 2006 10:09:16
Odpowiedz 
nie chodzi o to jaki jest naprawde skrot USS. chodzi o to ze kojarzy sie z United States Ship. rownie dobrze ORP mogloby oznaczac Okret Republiki Planet(a federacje republika zjednoczonych planet) i to by skomentowano jako przegiecie bo ORP jak by nie patrzyl kojarzy sie z polska flota. USS- ile mogloby byc innych skrotow:
UFS - United Federation Ship
FPS- Federation of Planet Ship
EFS- Earth Federation Ship
sa i inne ale nie chce mi sie myslec
Domko
Użytkownik
#23 - Wysłana: 10 Lis 2006 11:39:12
Odpowiedz 
Już była o tym mowa - oni to zrobili z rozpędu nazywając statek jak amerykański lotniskowiec.
Tak samo numer NCC-1701 to numer rejestracyjny samochodu kogoś z ekipy. Więc jak widać robili te rzeczy trochę nieprzemyślanie.
szwagier
Użytkownik
#24 - Wysłana: 10 Lis 2006 13:07:42
Odpowiedz 
Domko

Dokładnie. Po drugie nikt by nie użył normalnie skrótu USS choćby nie wiem co to oznaczało bo się kojarzy z jednym państwem.
Dj peyo
Użytkownik
#25 - Wysłana: 10 Lis 2006 20:26:30
Odpowiedz 
Manie wielkosci maja.
The_D
Użytkownik
#26 - Wysłana: 11 Lis 2006 00:33:26 - Edytowany przez: The_D
Odpowiedz 
właśnie obejrzałem po raz kolejny Space Seed i McCoy mówi Khanowi wyraźnie - United Space Ship...

W The Squire of Gothos Kirk też przedstawia sie jako kapitan "United Space Ship Enterprise".
Dj peyo
Użytkownik
#27 - Wysłana: 11 Lis 2006 11:38:52
Odpowiedz 
To tylko wymowka. przegieli z uss. dlaczego united space ship?? statek zjednoczonej przestrzeni??? to sie nie kleji
Jurgen
Moderator
#28 - Wysłana: 11 Lis 2006 13:03:19
Odpowiedz 
statek zjednoczonej przestrzeni???

Albo "Zjednoczony Statek Kosmiczy".
Delta
Użytkownik
#29 - Wysłana: 11 Lis 2006 15:22:09 - Edytowany przez: Delta
Odpowiedz 
To tylko wymowka. przegieli z uss. dlaczego united space ship?? statek zjednoczonej przestrzeni??? to sie nie kleji

Może raczej United Federation of Planets Space Ship, a że to za długie to skrócono do United Space Ship.
Co do USS, to ja się nie dziwię Amerykanom, w końcu to ich produkcja o i oddzywa się w nich jakaś forma "lokalnego patriotyzmu" (zresztą całkiem ładnie to brzmi w połączeniu z nazwą okrętu).
Raptor 16
Użytkownik
#30 - Wysłana: 11 Lis 2006 16:03:33
Odpowiedz 
w tng lower deks jest ze ponoc riker jest kanadyjczykiem itd... nie chodzi mi o to czy jest bo sie okazalo ze nie ale o to ze takie tam zlowa padly... wiec moze jesscze są te panstwa??

nie ma państw ale rozne regiony świata maja swoje nazwy tak samo jak w Polsce mowisz ze jestes z mazowsza chociarz to nie kraj
 Strona:  1  2  3  »» 
USS Phoenix forum / Treknologia / U.S.S.??

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!