USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / K'Tinga vs. Warbird z czasów TOS :)

Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:03:48
Odpowiedz 
Mało na tym forum rozważań na temat dwudziesto trzy wiecznej technologii dlatego postanowiłem poddać pod rozwagę szanownych forumowiczów następującą kwestię: jaki statek z czasów legendarnego kapitana Kirka wygrał by bezpośrednie starcie , klingońska K'Tinga czy romulański Warbird? Przyznam się szczerze , że osobiście wielkąsympatią dażę ten pierwszy okręt i to jemu życzył bym zwycięstwa lecz biorąc pod uwagę, że Warbird wyposażony był w urządzenie maskujące mam wątpliwości czy to Klingoni wyszli by z tego starcia obronną ręką... Jakie jest wasze zdanie?
elbereth
Moderator
#2 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:14:01
Odpowiedz 
tak jak danych do takich porownan z XXIV wieku mamy niewiele tak tych z XXIII po prostu ekstremalnie mało :]
więc nie wiem czy to się uda ale podyskutować można :]
o ile dobrze pamietam w tych czasach klingoni z romulanami mieli kilka paktów (nie iwem czy to dane kanoniczne) i wymieniali się technlogią więc osiągi ich statków mogą być podobne...
Barusz
Użytkownik
#3 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:16:57
Odpowiedz 
Nie wymieniali się - w tym czasach Romulanie dopiero wychodzili z izolacji. Wymiany nastąpiły w czasach tuż po TOS.
Delta
Użytkownik
#4 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:18:19
Odpowiedz 
Chodzi Ci chyba nie o Warbirda lecz o Bird of Prey. Pierwszym znanym Warbirdem jest klasa D'Deridex (a to już 24 wiek).
K'T'Inga też posiada urzadzenie maskujące, przecież to zmodernizowana D7.
Moim zdaniem romulański Bird of Prey ma słabe szanse. Jest słabo uzbrojony, jest woniejszy i od K'T'Ingi, ma słabsze osłony i pancerz. Dzieli go 20 -letnia przepaść technologiczna.
Barusz
Użytkownik
#5 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:19:51
Odpowiedz 
K'T'Inga też posiada urzadzenie maskujące, przecież to zmodernizowana D7.

Nigdziee w TOS nie było to pokazane.
Delta
Użytkownik
#6 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:25:32
Odpowiedz 
Nie wymieniali się - w tym czasach Romulanie dopiero wychodzili z izolacji. Wymiany nastąpiły w czasach tuż po TOS.

Nastąpiły już na samym początku TOS. W The Enterprise Incident, Spock powiedział że Wywiad Floty wspominał o tym, ze Romulanie wykorzystują klingońskie konstrukcje.
Zresztą, Klingoni otrzymali urządzenie maskujące od Romulan, a klingońskie okręty mogły się maskować od pierwszego odcinka, w którym się pojawiły. Stąd wniosek, że technologię musieli otrzymać wcześniej.
Delta
Użytkownik
#7 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:30:15
Odpowiedz 
Nigdziee w TOS nie było to pokazane.

K'T'Inga nigdy nie została pokazana w TOS. Klingońskie okręty z TOS to klasa D7 na której bazie powstały K'T'Ingi, stąd wniosek, że skoro D7 ma kamuflaż to K'T'Inga też.
Klasę K'T'Inga widzieliśmy w TMP i w ST VI. Poza tym występuje w odcinku VGR: Flashback, gdzie Tuvok "wspomina" słuzbę na U.S.S. "Excelsior" pod koniec 23 wieku. Powiedziane jest tam, że "Excelsior" leciał odbić Kirka i McCoya z rąk Klingonów i po drodze ujawnił mu się zamaskowany krażownik klingoński -właśnie klasy K'T'Inga.
Barusz
Użytkownik
#8 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:33:24
Odpowiedz 
Na pewno wiemy tyle, że w TOS maskowanie mieli tylko Romulanie.
Delta
Użytkownik
#9 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:45:23
Odpowiedz 

Nie, i mówiono to w TOS: Friday's Child i Elaan of Troyius o ile dobrze pamiętam. Poza tym w VGR: Prophecy pojawia się klingoński krażownik klasy D7 i posiada on urządzenie maskujące, a jest to klasa okrętów zastąpiona przez K'T'Ingę około 2270/71 roku (akcja TMP dzieje się w 2271 r. i tam pokazano nową klasę po raz pierwszy).
Picard
Użytkownik
#10 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:45:33
Odpowiedz 
Dzieli go 20 -letnia przepaść technologiczna

Czyli taka różnica jak Galaxy od Defianta , ale zwycięstwo zwiastował bym w tym przypadku pierwszemu z tych okrętów Co do urządzenia w czasach TOS oraz filmów z udziałem rzeczonej załogi na pewno ni było ono montowane na okrętach klasy K'Tinga! Pierwszy statek wyposażony w owo urządzenie należał właśnie do Romulan i był wówczas wielkim osiągnięciem techniki- pamiętacie jak bardzo Federacja chciała zdobyć ten gadżet umożliwiający stawanie się statkom niewykrywalnym dla wroga? Nie należy też zapominać , że pierwszy romulański okręt z jakim spotkał się Enterprise kapitana Kirka miał budzącą grozę broń: torpedy plazmowe , zdolne stopić najtrwalszy stop metali wytwarzany przez Federacje. Gdyby okręt Romulan zakradł siew pobliże K'Tingi całkiem niezauważony i odpalił owe torpedy...
Delta
Użytkownik
#11 - Wysłana: 3 Lis 2005 20:58:48
Odpowiedz 
Co do urządzenia w czasach TOS oraz filmów z udziałem rzeczonej załogi na pewno ni było ono montowane na okrętach klasy K'Tinga!

Picard przeczytałeś może to, co wyżej napisałem?

pierwszy romulański okręt z jakim spotkał się Enterprise kapitana Kirka miał budzącą grozę broń: torpedy plazmowe , zdolne stopić najtrwalszy stop metali wytwarzany przez Federacje.

A pamiętasz, jak Enterprise uniknął uderzenia tej torpedy? W miarę pokonywanego dystansu jej moc słabła, aż rozpraszała się zupełnie. To jedna sprawa.
Druga, to wykrywalność zamaskowanego okrętu. Co prawda rasom nie stosującym kamuflażu z reguły trudno go było wykryć ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że rasy, które go wynalazły lub udoskonaliły nie rozwineły bardziej zaawansowanych technik wykrywania kamuflażu. To co prawda spekulacja, ale chyba nie pozbawiona sensu np. zamaskowane okręty lecące w formacji musiałyby znać swoje położenie, to samo dotyczy rozmaitych posterunków rozsianych po Imperium, sadzisz że nie znają połozenia własnych jednostek? To że Federacja nie mogła ich jakiś czas wykryc nie oznacza jeszcze że w tej samej epoce nikt inny tego nie potrafił.
Ale fakt w ten sposób BoP miałby spora szansę. Tyle, że K'T'Inga ma pancerz i osłony porównywalne ze zmodernizowaną klasą Constitution, a one powinny wytrzymać. A potem po Drapieżnym Ptaku zostałoby już wspomnienie.
Slovaak
Użytkownik
#12 - Wysłana: 3 Lis 2005 21:01:25
Odpowiedz 
w tym czasach Romulanie dopiero wychodzili z izolacji. Wymiany nastąpiły w czasach tuż po TOS.

Juz w TOS Romulanie latali na D7, odcinek w którym Kirk ukradł urzadzenie maskujace.

W jednym odcinku VOY widzimy D7 który jesli dobrze pamietam miał kamuflarz.
Picard
Użytkownik
#13 - Wysłana: 4 Lis 2005 18:29:54
Odpowiedz 
Picard przeczytałeś może to, co wyżej napisałem?

Gdzie pokazywali , że K'Tingoi mają kamuflarz? Bo w STIV nieśmiertelny Scotty twierdził , że maja je jedynie Drapieżne Ptaki...
Picard
Użytkownik
#14 - Wysłana: 4 Lis 2005 18:32:14
Odpowiedz 
wykrywalność zamaskowanego okrętu

WPonownie powołuje sięna ,,Star Trek VI" Gdzie załoga Kronos I nie zdołała wykryć zamaskowanego Drapieżnego Ptaka znajdującego sietuż pod Enterprise. Natomiast załodze Kirka ta sztuka sięudała . Nie żeby sięspecjalnie starali, po prostu skanowali sobie przestrzeń i przypadkiem natrafili na silną emsjię neutrino.
Picard
Użytkownik
#15 - Wysłana: 4 Lis 2005 18:35:32
Odpowiedz 
K'T'Inga ma pancerz i osłony porównywalne ze zmodernizowaną klasą Constitution

Ponownie błędne myślenie W ST I pokazane były trzy K'Tingi walczące z obłokiem chroniacym statek V'igera. Każdy z tych statków był unicestwiany jednym celnym strzałem przeciwnika. Osłony klingońskich okrętów okazały sięza słabe na tego typu broń. Natomiast tarcze zmodernizowanego Enterprise , przetrzymały tego typu trafienie.
Delta
Użytkownik
#16 - Wysłana: 4 Lis 2005 19:28:59
Odpowiedz 
Gdzie pokazywali , że K'Tingoi mają kamuflarz? Bo w STIV nieśmiertelny Scotty twierdził , że maja je jedynie Drapieżne Ptaki...

Przecież napisałem gdzie, ale powtórzę w VGR: Flashback i VGR: Prophecy.

powołuje sięna ,,Star Trek VI" Gdzie załoga Kronos I nie zdołała wykryć zamaskowanego Drapieżnego Ptaka znajdującego sietuż pod Enterprise. Natomiast załodze Kirka ta sztuka sięudała . Nie żeby sięspecjalnie starali, po prostu skanowali sobie przestrzeń i przypadkiem natrafili na silną emsjię neutrino.

No właśnie skanowali przestrzeń, być może w tym momencie Klingoni tego nie robili, może zignorowali to. Może byc wiele sposobów na wyjaśnienie tego, aczkolwiek to tylko domysł. Nie wierzę, że nie potrafiliby wykryć emisji neutrino.

W ST I pokazane były trzy K'Tingi walczące z obłokiem chroniacym statek V'igera. Każdy z tych statków był unicestwiany jednym celnym strzałem przeciwnika. Osłony klingońskich okrętów okazały sięza słabe na tego typu broń. Natomiast tarcze zmodernizowanego Enterprise , przetrzymały tego typu trafienie.

Napisałem: "porównywalne", a nie "takie same". Wyraźnie słabsze od Constitution ale z pewnością lepsze niż osłony romulanskiego BoP. Poza tym torpedy plazmowe pobierały bardzo dużo energii. Na tyle dużo, że nie pozwalały w momencie wystrzału ani na kamuflaż, ani na napęd warp. Możliwe ze równiez osłon musiały byc opuszczone, lub były bardzo słabe.
We wspominanym przez Ciebie ST VI "Kronos 1" dostaje dwiema torpedami i to bez podniesionych osłon i jakoś to go nie uszkadza zbyt poważnie.
Picard
Użytkownik
#17 - Wysłana: 4 Lis 2005 23:24:39
Odpowiedz 
No właśnie skanowali przestrzeń, być może w tym momencie Klingoni tego nie robili

A to niby czemu? Jeśli Kirk kazał swym załogantom skanować otaczającą ich przestrzeń to na pewno po to by wyeliminować wszelki podstęp ze strony Klingonów , którym nigdy nie ufał. Nie był żadnego innego powodu by Federancji mieli wykonywać tego typu operacje. Wytrawni , Klingońscy wojownicy musieli robić to samo w obawie przed zdradąEnterprise- gdyb jego załoga zaczęła ładować broń itp. W dodatku CZang musiał być pewien ,ze jego ziomkowie nie wykryją jego nowej tajnej broni , inaczej cały jego misterny spisek spalił by na panewce!

Na tyle dużo, że nie pozwalały w momencie wystrzału ani na kamuflaż

Kamuflować podczas wystrzału potrafił sie jedynie klingoński , prototypowy Drapieżny Ptak oraz - wiele lat później - Sejmiatar. Wieć to nic dziwnego ,zę Bop Romulan nie potrafił pozostać niezauważonym i strzelać jednocześnie.

"Kronos 1" dostaje dwiema torpedami i to bez podniesionych osłon i jakoś to go nie uszkadza zbyt poważnie.

Bo to chyba logiczne jest ,ze Czang kazał strzelać tak by nie zniszczyć okrętu kanclerza. Prawda?
Delta
Użytkownik
#18 - Wysłana: 5 Lis 2005 00:20:22
Odpowiedz 
Kamuflować podczas wystrzału potrafił sie jedynie klingoński , prototypowy Drapieżny Ptak oraz - wiele lat później - Sejmiatar. Wieć to nic dziwnego ,zę Bop Romulan nie potrafił pozostać niezauważonym i strzelać jednocześnie.

Nic dziwnego, ale chodziło mi o zwrócenie uwagi na to jak miałe zasoby energetyczne posiada BoP w porównaniu z K'T'Ingą.

Bo to chyba logiczne jest ,ze Czang kazał strzelać tak by nie zniszczyć okrętu kanclerza. Prawda?

Też się chyba nie zrozumieliśmy, Chang nie kazał zniszczyć okrętu (właściwie to dziwię mu się że tego nie zrobił), ale chodziło mi o to że trafienie torpedami w okręt bez osłon nie wyrządziło mu większych szkód. Praktycznie poza systemem sztucznej grawitacji, był w pełni sprawny. Na tyle sprawny, że mógł spróbować stoczyć walkę z Constitution.

A, co do skanowania przestrzeni. Jak mówiłem nie wiem czemu, ale jedyne logiczne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy to to że tego nie robili, lub zignorowali to. Nie wierzę, że nie potrafili wykryć tej emisji. Zresztą, Spock powiedział, że czujniki wykryły emisję neutrino, ale nikt na mostku nie domyślił się co jest jego źródłem.
Slovaak
Użytkownik
#19 - Wysłana: 5 Lis 2005 01:48:20
Odpowiedz 
załoga Kronos I nie zdołała wykryć zamaskowanego Drapieżnego Ptaka znajdującego sietuż pod Enterprise

Bo nie szukali albo cos, pozatym dowódca Kronos 1 był zamieszany w to wszystko.
Picard
Użytkownik
#20 - Wysłana: 5 Lis 2005 16:06:27
Odpowiedz 
Kronos 1 był zamieszany w to wszystko

Skąd wniosek ,że to Czang dowodził Kronosem?
Slovaak
Użytkownik
#21 - Wysłana: 5 Lis 2005 21:29:11
Odpowiedz 
Czang był najstarszy stopniem, kanclerz i inni z Wysokiej Rady nie zajmowali by sie tym. Pozatym to własnie on rozmawiał z Eneterprise tuż po strzałach.
Pah Wraith
Użytkownik
#22 - Wysłana: 7 Lis 2005 10:10:17
Odpowiedz 
No właśnie skanowali przestrzeń, być może w tym momencie Klingoni tego nie robili

W dodatku CZang musiał być pewien ,ze jego ziomkowie nie wykryją jego nowej tajnej broni , inaczej cały jego misterny spisek spalił by na panewce!

Picard, czy właśnie nie odpowiedziałeś na swoje własne pytanie w ten sposób? Właśnie Chang rozkazał swym podwładnym na Kronosie zaniechać skanowania, by nie wykryli BoPa...
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 21 Mar 2019 03:21:34
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 2 Lis 2019 11:30:40
Odpowiedz 
Rozważania o tym czy TOS-owy Warbird dysponował napędem Warp:
https://www.youtube.com/watch?v=w0bNXqyR8Po

USS Phoenix forum / Treknologia / K'Tinga vs. Warbird z czasów TOS :)

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!