USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / Abronath - jak to działa?
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 16 Sier 2016 07:06:39
Abeloth... wróć Abronath*... jak ktoś oglądał Beyond widział toto w działaniu... Na pierwszy rzut oka nie ma to wiele sensu, ale... Simon Pegg postarał się dostarczyć technobełkotliwego wyjaśnienia działania tej superbroni:

"Abronath - Ab 452 is a radioactive transition metal unique to an M-class planet in the southern spiral arm of the Andromeda Galaxy designated, Altamid. When subject to decay, Abronath sub atomically transmutes into the hitherto theoritical, Weber Particle or 'Zombie Mite' (Ab 451). The particle assimilates gas molecules on contact and reduces carbon based organisms to inorganic waste material. After transmutation, Ab 451 can consume any number of closed ecosystems existing in the same atmosphere in a matter of hours. Altamid has endured several mass extinctions due to the presence of Abronath in its asthenospheric crust."
https://mobile.twitter.com/simonpegg/status/757894 165984313344

Co o tym wytłumaczeniu sądzicie? Ma choć gram sensu?

* obowiązkowy link do MA (wiele tam nie ma):
http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Abronath
mozg_kl2
Użytkownik
#2 - Wysłana: 16 Sier 2016 09:49:04
nie oglądałem filmu ale strasznie śmierdzi to deus ex weapon jakie znanym choćby z SG. Jacyś starozytni jakaś super bron o której nikt nigdy nie słyszał.
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 16 Sier 2016 10:09:43 - Edytowany przez: Q__
mozg_kl2

Tak szczerze to ma to cudo +/- tyle fabularnego miejsca co pierścienie planety Ba'ku i zabójcze thalarony Shinzona. Ot, mają o czym bohaterowie technobełkotać.

Nie rozumiem natomiast po kiego podgrzybka - pomijając tę tradycję, że już w TNG, a nawet w ST III (po cawleyowym retconie ) bywały kwantowe cuda, a za B&B ten trynd się jeszcze spotęgował - metal transformujący się na subatomowym poziomie (jakim cudem zresztą?) tam, gdzie zwykłe zabójcze nanity nastawione na rozkład materii organicznej by wystarczyły?
(Nie mówię, zresztą, że to nie jest w tradycji ST - vide podane przykłady - ale w złej tradycji.)

Czyli wyjaśnienie mam za nawet gorsze od tego, co na ekranie... acz... mam wrażenie, że nie jest ono do końca serio, że Pegg żartuje podkpiwając sobie z tradycji technobełkotu i biorących go za punkt wyjścia sążnistych fanowskich analiz szukających "naukowego" wyjaśnienia każdej ekranowej bzdury. Inny temperament niż Okuda, Sternbach czy Bennett.
(Z drugiej strony... pokazać na ekranie niewiadomoco, a potem jeszcze kpić z szukających racjonalnych wyjaśnień... Ciut tupeciarskie... I pokazujące, że Trek jest teraz jeszcze mniej serio niż za - znienawidzonego kiedyś za podobne podejście - Bragi*.)

* Oczywiście, z trzeciej strony da się argumentować, że nie ma co traktować sprawy z sierioznością ponuraka, bo nuTrek na luzie ma być. Że w ST takie kfiatki od zawsze. Że lepsza tradycja traktowana autoironicznie niż zapomniana, a Pegg ma przynajmniej typowo nerdowskie poczucie humoru i wywiązał się jednak z obowiązku dokładania naukawych wyjaśnień do prawdy ekranu jako pierwszy twórca ST od dawna...
Dathon
Użytkownik
#4 - Wysłana: 16 Sier 2016 16:58:39
Znata Torgala? To je metal który nie istniał.
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 16 Sier 2016 17:11:53 - Edytowany przez: Q__
Dwa zastrzeżenia dot. tytułowej broni z EAS:

"Ancient technology such as the Abronath just needs to be assembled, and it works immediately and exactly as desired."

"The Abronath is underwhelming as a superweapon. Even if it was not possible for some reason to destroy it or simply beam it into space, there would have been several more options for countermeasures against this quite obviously slow weapon. Killing people and leaving the infrastructure intact (which is what Krall may have wanted) works a lot better with gas or with radiation. In any case, the Abronath was hardly worth all the effort for Krall, whose swarm ships are much more formidable."

ps. Dorzucę jeszcze opis Abronath na DITL - woleli skupić się na opisie działania nie wnikając w technikalia (znaczące?):
http://www.ditl.org/weapon-list.php?Filter=306
pitrock
Użytkownik
#6 - Wysłana: 26 Sier 2016 08:27:38
Przyznaję, że trudno mi znaleźć teorię na temat działania Abronath.
Trudno choćby teoretyzować o zasadzie działania tego cuda, mając tak dziwne wyjaśnienie jakim uraczył nas Pegg. Powiem szczerze, że bardzo trudno znaleźć analogię to stworzonych przez nas broni na przestrzeni dziejów. Próbowałem nawet odnieść to do świata flory i fauny. Może to prymitywne, ale przywodzi mi to na myśl pająka, który nie zjada swej ofiary, tylko wstrzykuje enzym trawienny po czym zasysa powstałą w ten sposób pożywną dlań „zupkę”.
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 26 Sier 2016 09:08:21 - Edytowany przez: Q__
pitrock

pitrock:
Trudno choćby teoretyzować o zasadzie działania tego cuda, mając tak dziwne wyjaśnienie jakim uraczył nas Pegg.

Prawda. Jak w sumie już napisałem jego wyjaśnienie jako żart (czy próba strollowania fanów-miłośników technobełkotu i szukania naukowych wytłumaczeń) jest dobre, ale jeśli traktować je serio to komplikuje rzecz znacznie bardziej niż to, co mówi prawda ekranu w ciągu tych paru minut.

Ale to już chyba specyfika Treka (co najmniej od czasów późnego TNG), że nawet by spuścić wodę w klopie, pewno wprowadzają tam fekalia w stan superpozycji, by następnie zredukować tenże - z użyciem Kompensatora Heisenberga - do stanu nieistnienia; tak supernowocześnie musi być...
 
USS Phoenix forum / Treknologia / Abronath - jak to działa?

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!