USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / Slave 1 vs Enterprise-D
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
MarcinK
Użytkownik
#31 - Wysłana: 12 Kwi 2015 17:27:04
Mav:
Wątpliwe Cała planeta to miliardy istot, które ewoluowały setki milionów lat,... Potęga mocy raczej wymięka przy broni zdolnej w kilka sekund unicestwić taki świat.

Zauważ że mistrzowie Jedi po śmierci zmieniają się w istoty mocy więc technicznie są nieśmiertelni.
Q__
Moderator
#32 - Wysłana: 12 Kwi 2015 17:50:12 - Edytowany przez: Q__
Mav

Mav:
Wątpliwe Cała planeta to miliardy istot, które ewoluowały setki milionów lat,... Potęga mocy raczej wymięka przy broni zdolnej w kilka sekund unicestwić taki świat.

No nie wiem... Potęga obecna w istotach na milionach planet (miliardy na każdej), zdolna rodzić życie i rozpalać gwiazdy ma wymiękać w obliczu czegoś zdolnego zniszczyć raptem jedną planetkę za jednym razem?

Spójrzmy na sprawy z odpowiedniej perspektywy, oczami Vadera:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=123&page=22#msg170552

Inna sprawa ile jeden Jedi/Sith - albo nawet cała ich banda - potrafi wziąć Bóstwa w siebie (mówiąc Mickiewiczem*)?

* http://literat.ug.edu.pl/amwiersz/0100.htm
Mav
Użytkownik
#33 - Wysłana: 12 Kwi 2015 20:27:48 - Edytowany przez: Mav
MarcinK:
Zauważ że mistrzowie Jedi po śmierci zmieniają się w istoty mocy więc technicznie są nieśmiertelni.

No niby tak, ale nadal zniszczenie całej planety to dla mnie większa sprawa niż ileś tam tysięcy Jedi.

Q__:
No nie wiem... Potęga obecna w istotach na milionach planet (miliardy na każdej), zdolna rodzić życie i rozpalać gwiazdy ma wymiękać w obliczu czegoś zdolnego zniszczyć raptem jedną planetkę za jednym razem?

Ja się opieram na filmach, a tam Jedi to po prostu tacy lepsi ludzie, mają szybszy czas reakcji, wymiatają mieczami oraz potrafią poruszać przedmiotami. O rozpalaniu gwiazd i innych bajerach na taką skale nie ma mowy

Do tego jako argument dorzucę fakt, iż Gwiazda Śmierci wiele dla Vadera znaczyła, fascynował się nią, to miał być klucz do władania Galaktyką, co pokazuje jej znaczenie i siłę
Q__
Moderator
#34 - Wysłana: 12 Kwi 2015 20:41:26
Mav

Mav:
Ja się opieram na filmach, a tam Jedi to po prostu tacy lepsi ludzie, mają szybszy czas reakcji, wymiatają mieczami oraz potrafią poruszać przedmiotami. O rozpalaniu gwiazd i innych bajerach na taką skale nie ma mowy

Eee... Ledwo co cytowane - przez MarcinaK po polsku, przeze mnie po angielsku - słowa Vadera o znikomości potęgi GŚ na tle Mocy, słowa Yody o tym, że - w perspektywie Mocy - size matters not (które n razy cytowałem) - to wszystko kanon filmowy. Twórcy EU wyciągali z tego, po prostu, logiczne wnioski.
Mav
Użytkownik
#35 - Wysłana: 12 Kwi 2015 20:46:11 - Edytowany przez: Mav
Q__:
Eee... Ledwo co cytowane - przez MarcinaK po polsku, przeze mnie po angielsku - słowa Vadera o znikomości potęgi GŚ na tle Mocy, słowa Yody o tym, że - w perspektywie Mocy - size matters not (które n razy cytowałem) - to wszystko kanon filmowy

Jasne, ale to tylko słowa, które na nic się nie przekładają, bo Vader i całe Imperium padło na kolana po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, więc to ona odgrywała kluczową rolę, a nie Moc. Bo co takiego Vader zrobił z tą Mocą?
MarcinK
Użytkownik
#36 - Wysłana: 12 Kwi 2015 21:25:14
Mav:
Bo co takiego Vader zrobił z tą Mocą

Przeżył upadek Imperium i udał się na wieczną imprezę wraz z Yodą i Obi Wanem.
Q__
Moderator
#37 - Wysłana: 14 Kwi 2015 10:40:15 - Edytowany przez: Q__
MarcinK

MarcinK:
Przeżył upadek Imperium i udał się na wieczną imprezę wraz z Yodą i Obi Wanem.

Swoją drogą to generuje nam dwa pytania - jedno związane stricte z fabułą SW, drugie istotne dla podwątku odwiecznego versusa, w który zabrnęliśmy...

Pierwsze - artykułowałem już je chyba - jest takie: czy Qui-Gon w postaci Force ghosta docierał też w międzyczasie do Vadera i przeciągał go na Jasną Stronę, ucząc jednocześnie swojego odkrycia, czy też nasz mroczny cyborg był tak genialnym samoukiem i odkrył to samo w ramach zgłębiania wiedzy Sithów (gdzieś tu majaczy legenda Exara Kuna np.), ale tak zdobytą wiedzę wykorzystał już po Jasnej Stronie?

Drugie - co taki Force ghost jeszcze może, poza dawaniem dobrych rad? Bo jeśli szczególnego wpływu na materię w tej postaci nie ma (tzn. raczej uczestniczy w procesie tworzenia-i-niszczenia, którym "zajmuje się" Moc sama z siebie, niż działa w kierunku, w którym działałby będąc istotą materialną), to - co prawda - technicznie Jedi pokonać się nie da, ale może da się go trwale wyeliminować z walki? Tzn. co się właściwie kryje za słowami Obi-Wana "If you strike me down, I shall become more powerful than you could possibly imagine."?*

* dyskusje a'propos:
http://scifi.stackexchange.com/questions/13875/did -obi-wan-kenobi-ever-become-more-powerful
http://movies.stackexchange.com/questions/2064/why -does-obi-wan-say-that-hell-become-more-powerful-i f-vader-kills-him
Maveral
Użytkownik
#38 - Wysłana: 15 Kwi 2015 12:13:34
Jeśli już mówimy o istotach "ponadludzkich", to Trek tutaj wygrywa w przedbiegach. Q zrobiłby *pstryk* i Vader zostałby przeniesiony do jądra jakiejś gwiazdy lub do innego, niezbyt przyjaznego przetrwaniu, otoczenia :D

A jeśli idzie o destrukcję planety, to nie można też zapomnieć o Douwdach. Z opisu odcinka TNG:The Surivors, który to znajduje się na Memory Alpha, dowiadujemy się:

Though a devout pacifist, in a moment of anger towards the invaders for taking his wife's life and viewing her broken body, he annihilated the entire Husnock race

I z tego co pamiętam zrobił to jedynie za pomocą myśli.
MarcinK
Użytkownik
#39 - Wysłana: 15 Kwi 2015 14:28:34
Maveral:
Q zrobiłby *pstryk* i Vader zostałby przeniesiony do jądra jakiejś gwiazdy lub do innego, niezbyt przyjaznego przetrwaniu, otoczenia :D

Wówczas zamienił by się w istotę mocy i miał by wszystko gdzieś.
Q__
Moderator
#40 - Wysłana: 15 Kwi 2015 15:51:16 - Edytowany przez: Q__
Maveral

Maveral:
eśli już mówimy o istotach "ponadludzkich", to Trek tutaj wygrywa w przedbiegach. Q zrobiłby *pstryk* i Vader zostałby przeniesiony do jądra jakiejś gwiazdy lub do innego, niezbyt przyjaznego przetrwaniu, otoczenia :D
A jeśli idzie o destrukcję planety, to nie można też zapomnieć o Douwdach.

Tak właściwie to przy okazji pojawia się pytanie jak moce tych istot mają się do Mocy z SW.
Możliwości jest kilka.
Albo podążamy za komiksowym, z ducha, eklektyzmem (jak wiadomo Marvel z DC i przyległościami łączą dość dowolnie rożne panteony, magie i filozofie) i uznamy, że Moc z SW ma jedno podłoże, a moce istot z ST - inne, możemy się tylko zastanawiać, co jest silniejsze. Przy czym w wariancie tym zarówno Moc jak i moce z ST możemy traktować czysto technobełkotliwie, instrumentalnie, jako narzędzie do zrobienia kuku przeciwnikowi (jak w komiksach właśnie), eksponując przy tym rolę midi-tfu i zakładając, że w realiach ST ich nie ma.
Możemy też Moc z SW traktować mistycznie, zgodnie z duchem Sagi, a mocom istot z ST szukamy scjentyficzno-technologicznego wyjaśnienia (co daje nam kajndof pojedynek magii z nauką).
Możemy wreszcie w tym wariancie moce z ST traktować w kategoriach standardowej psioniki.
Druga opcja to przyjęcie, jak robił to tak "lubiany" przez Picarda Mike Wong, na potrzeby swoich fanfików, że Moc jest obecna również w świecie ST, bo jest wszędzie, stanowiąc swego rodzaju spinozański Absolut, a Q, Douwd itp. to potężni Force users, znacząco potężniejsi od Jedi i Sithów.

O ile zresztą normalnie jestem przeciwnikiem mistycznych interpretacji w ST i wszystkie w/w możliwości Trekowych nadistot wolę traktować fizykalnie (jako clarketech, plancktech itp.), w kategoriach podobnych do możliwości niektórych istot z utworów Sawyera (postludzie ze "Starplexu"), Dukaja (Duch/Duchy) czy Lema (Gracze), o tyle na potrzeby versusa pomysł Wonga wydaje mi się niegłupi, bo nie dość, że ujednolica, to daje tu przewagę naszym *.

* Inna sprawa, że od biedy Moc można traktować jako Absolut, traktując ją jednocześnie w swoiście fizykalny sposób, biorąc - luźno - wzór z "Fabryki Absolutu" Čapka.

ps. No, ale może pogadamy - też, bo szkoda porzucać tak owocny offtop - o Ent-D i Slave 1?
Q__
Moderator
#41 - Wysłana: 7 Lut 2017 21:03:29
Odcinek Trek... tego... FleetYards, którego tematem jest Slave 1:
http://www.youtube.com/watch?v=8LieSaPPPJo
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Treknologia / Slave 1 vs Enterprise-D

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!