USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / Pole siłowe - co z nim nie tak?
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
kordian
Użytkownik
#1 - Wysłana: 26 Sty 2012 17:49:20
Odpowiedz 
We wszystkich filmach widać statki przez to pole, to znaczy, że światło przenika pole i w jedną stronę i w drugą.

Skoro tak, to i Laser, i Fazer również....

Gdy następuje zderzenie fizyczne, to zazwyczaj też cierpi kadłub, więc...

Po co te głupoty :D
saxiu
Użytkownik
#2 - Wysłana: 27 Sty 2012 06:55:05
Odpowiedz 
Przytaczajac inna klasyke sf ,,badz szybki w obronie, ale powolny w ataku''. Tam osobista tarcza energetyczna przepuszczala to co sie poruszalo powoli, a odbijala to co szybko a i widac przez nie bylo calkiem calkiem. Fazer, dezruptor poruszaja sie baaaaaaaardzo szybko a asteroida czy inny statek na tle dwoch powyzszych dosc wolno. Wiec moze tu o predkosc chodzi?
kordian
Użytkownik
#3 - Wysłana: 27 Sty 2012 09:41:17
Odpowiedz 
Też o tej prędkości myślałem, ale jednak co szybsze od światła które lata w jedną i drugą?

No w Dune Lyncha było to super zrobione
Weaver
Użytkownik
#4 - Wysłana: 27 Sty 2012 10:48:34
Odpowiedz 
Zapomniałeś, że phasery nie emitują fotonów, a hipotetyczne nadiony. Lasery, jak widać w odc. "Outrageous Okona" zatrzymywane są bez problemu.
saxiu
Użytkownik
#5 - Wysłana: 27 Sty 2012 16:47:53
Odpowiedz 
@kordian
Bardziej miałem na myśli literaturę Herberta i jego syna, ale film też daje radę.
Kowal155
Użytkownik
#6 - Wysłana: 29 Sty 2012 11:17:12
Odpowiedz 
Nie jest powiedziane, że to pole siłowe nie może działać wybiórczo. Czymkolwiek ono jest, może być przenikliwe dla wąskiego zakresu fal elektromagnetycznych, czyli światła widzialnego, ale dla bardziej energetycznych idących dalej ponad UV, mogą wchodzić w interakcję (rezonans, odbicie czy inne częste/gęste oddziaływania), która na tyle takie promienie laserka/fazerka wyhamuje. Nie wiem tylko jak takie cuś miałoby zatrzymać photon torpedoes :P
Eviva
Użytkownik
#7 - Wysłana: 29 Sty 2012 12:31:48
Odpowiedz 
A może to pole działa na zasadzie cieczy nienewtonowskiej? Im mocniejszy cios, tym bardziej się konsoliduje, oczywiście, w pewnych granicach?
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 31 Sty 2012 03:32:08 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Rys historyczny. Pomysł "pola siłowego" pochodzi prawdopodobnie z twórczości dr E.E. "Doca" Smitha - zależnie od punktu widzenia: płodnego grafomana i/lub jednego z klasyków SF - który wymyślił też większość spaceoperowej graciarni, co czyni go jednym z autorów o największym wpływie na kształt gatunku (nawiązywali doń, bagatela: Asimov, White, Lucas, Straczynski, Weber i duużo innych).

Uzasadnić zaś ów koncept w sposób naukowy usiłował Lem w "Niezwyciężonym" (Pole Diraca).
MarcinK
Użytkownik
#9 - Wysłana: 31 Sty 2012 08:43:44
Odpowiedz 
Q__:
Pomysł "pola siłowego" pochodzi prawdopodobnie z twórczości dr E.E. "Doca" Smitha

Za pierwsze pole siłowe można uznać "ruchomą tarczę" (przynajmniej taką nazwę to ma w Twierdza Krzyżowice.)
Eviva
Użytkownik
#10 - Wysłana: 31 Sty 2012 08:45:27
Odpowiedz 
Q__:
Pomysł "pola siłowego" pochodzi prawdopodobnie z twórczości dr E.E. "Doca" Smitha

A nie ma czasem czegoś podobnego u Verne'a? Coś mi się kojarzy...
Kowal155
Użytkownik
#11 - Wysłana: 31 Sty 2012 21:10:17 - Edytowany przez: Kowal155
Odpowiedz 
MarcinK:
Za pierwsze pole siłowe można uznać "ruchomą tarczę" (przynajmniej taką nazwę to ma w Twierdza Krzyżowice.)

Krzyżowice - popularna nazwa wsi w rejonie opolskim/dolnośląskim. Jednym z przedstawicieli tejże wdzięcznej nazwy dla wsi są Krzyżowice położone jakieś 4-5 km na południe od wsi Żłobizna, która z kolei sąsiaduje z miasteczkiem Brzeg, które w miarę symetrycznie leży pomiędzy Wrocławiem a Opolem na rzece Odrze. Twierdzy ja, żem tam nie widział, ale jeśli rzeczywiście tam jest takowa i do tego miałaby być znana ze średniowiecznego prototypu pola siłowego to ekstra :D pozdrowię rodzinkę i podpytam :D - jakby co dworuję sobie troszeczkę
MarcinK
Użytkownik
#12 - Wysłana: 1 Lut 2012 11:00:05
Odpowiedz 
Kowal155
Czego może dokonać zwykła literówka, chodziło mi o Twierdza Krzyżowiec.
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 1 Lut 2012 11:13:47
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
chodziło mi o Twierdza Krzyżowiec

Gra komputerowa jako źródło historyczne? Kiepski żart...
MarcinK
Użytkownik
#14 - Wysłana: 1 Lut 2012 11:19:39 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
Q__:
Gra komputerowa jako źródło historyczne?

Po prostu nie znam nazwy tej "machiny oblężniczej" (ile można to tak nazwać) a w Twierdzy miało to nazwę "ruchoma tarcza".

EDIT
Znalazłem, nazwę tego urządzenia. Pluteje

Ogólnie pole siłowe ma służyć do osłaniania ludzi/urządzeń ale jednocześnie ma być mobilne by umożliwić przemieszczanie się osłanianych, jak również w miarę luźną ich "operatywność", a te warunki spełniają Pluteje więc można je uznać za prototyp pola siłowego, czyż nie??
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 1 Lut 2012 12:14:53
Odpowiedz 
MarcinK

Tak, czy owak, technologia "trochę" inna od pola siłowego, nawet jeśli zadanie to samo .
MarcinK
Użytkownik
#16 - Wysłana: 1 Lut 2012 18:51:13
Odpowiedz 
Q__:
Tak, czy owak, technologia "trochę" inna od pola siłowego, nawet jeśli zadanie to samo .

Od czegoś trzeba zacząć. Nie-odrazu Kraków zbudowano jak mówi starodawne przysłowie.
kordian
Użytkownik
#17 - Wysłana: 3 Lut 2012 12:36:31 - Edytowany przez: kordian
Odpowiedz 
No właśnie, skomplikowany temat ;)
A ja go zacząłem bo sam się zastanawiam jak to w powieści ugryźć ;)

No bo technologię ludzi będę tłumaczył, około-naukowo.
Na razie nazywam to osłony plazmowe. Bardzo gęsta plazma jest utrzymywana przez pole magnetyczne na pewnej przestrzeni, tworząc prawie materialny pancerz o temperaturze plazmy.
Nie otacza statku całego, tylko jakiś obszar przed emiterem, więc chronione są w ten sposób tylko wrażliwe części statku. Każdy emiter wymaga osobnego reaktora.

Reszta tylko przez warstwowy pancerz.

Technologia obcych będzie już bardziej "magiczna".
MarcinK
Użytkownik
#18 - Wysłana: 3 Lut 2012 18:59:59
Odpowiedz 
kordian:
Bardzo gęsta plazma jest utrzymywana przez pole magnetyczne na pewnej przestrzeni, tworząc prawie materialny pancerz o temperaturze plazmy.

Ja myślałem że plazma to materia.
ortkaj
Użytkownik
#19 - Wysłana: 3 Lut 2012 19:26:05
Odpowiedz 
kordian:
No bo technologię ludzi będę tłumaczył, około-naukowo.
Na razie nazywam to osłony plazmowe. Bardzo gęsta plazma jest utrzymywana przez pole magnetyczne na pewnej przestrzeni, tworząc prawie materialny pancerz o temperaturze plazmy.
Nie otacza statku całego, tylko jakiś obszar przed emiterem, więc chronione są w ten sposób tylko wrażliwe części statku. Każdy emiter wymaga osobnego reaktora.

Nie uważasz, że w takim ziemskim statku bedą potrzebne potęzne układy chłodzenia?
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 4 Lut 2012 15:14:42 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Ja myślałem że plazma to materia.

Konkretnie czwarty stan jej skupienia. Powstaje w efekcie jonizacji gazu.

(Są przy tym rożne stopnie podzielenia plazmy na czątki elementarne - plazma tzw. zimna, plazma gorąca, która tworzy gwiazdy i plazma kwarkowo-gluonowa.)
MarcinK
Użytkownik
#21 - Wysłana: 4 Lut 2012 17:04:10
Odpowiedz 
kordian:
Każdy emiter wymaga osobnego reaktora.

Czyli większa masa
większa masa=więcej paliwa=większa masa
Nie lepiej zrobić lżejszy statek i bardziej zwrotny niż okładać go ciężkimi reaktorami? Takim to przynajmniej zwiejesz.
kordian
Użytkownik
#22 - Wysłana: 5 Lut 2012 20:43:20
Odpowiedz 
No ja wiem, że plazma to materia, niemniej gaz;) a mi tu chodzi o gęsty gaz, tworząc już zwartą materię ;)

Marcin, przesadzasz.
Nie wiesz co to za reaktory, paliwo, materiały.
Statek do lotów z prędkościami bliskimi C musi mieć pancerz, i jakąś inną ochronę, bo kontakt nawet z pyłkiem przy tej prędkości powoduje wyzwolenie ogromnej energii.

Dlatego również taki statek musi być jednak opływowy, coś jak pociąg TGV.
Dodatkowo u mnie z przodu jest wielkie działo (jeszcze nie wiem na jakiej zasadzie działające) do niszczenia większych obiektów jak asteroidy czy coś w tym stylu
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 6 Lut 2012 08:02:44
Odpowiedz 
kordian

kordian:
mi tu chodzi o gęsty gaz, tworząc już zwartą materię

Gaz =/= plazma, jednak.
MarcinK
Użytkownik
#24 - Wysłana: 6 Lut 2012 12:10:00
Odpowiedz 
kordian:
a mi tu chodzi o gęsty gaz, tworząc już zwartą materię ;)

Gęsty gaz to prawie ciecz, ciecz tworząca zwartą materię- ciecz nienewtonowska czyli pole siłowe z substancji kisielo-podobnej?
kordian
Użytkownik
#25 - Wysłana: 6 Lut 2012 12:20:51
Odpowiedz 
Q__:
Gaz =/= plazma, jednak.

tak wiem że to inny stan skupienia, jednak bliżej mu do gazu niż do ciała stałego, skrót myślowy

MarcinK:
czyli pole siłowe z substancji kisielo-podobnej?

no taki pomysł, tylko jeszcze bardziej zagęszczone ;)

Nie przychodzi mi do głowy inne prawdopodobne rozwiązanie choć odrobinę opierające się na obecnej wiedzy.
MarcinK
Użytkownik
#26 - Wysłana: 6 Lut 2012 12:37:04 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
kordian:
tylko jeszcze bardziej zagęszczone ;)

To trzeba było tak od razu. Pole siłowe na bazie smalcu
kordian
Użytkownik
#27 - Wysłana: 6 Lut 2012 12:39:22 - Edytowany przez: kordian
Odpowiedz 
bardzo gorącego smalcu ;)
ze skwarkami
ortkaj
Użytkownik
#28 - Wysłana: 6 Lut 2012 19:16:24
Odpowiedz 
kordian
może ze skwierczącymi kwarkami?
Widze oczyma wyobrażni:
Kwarki skwierczały pod wpływem spotęgowanych kwantowych oddzialywań niekwantyfikowanych koloidalnych antynukleonów protoplazmy gwiazdy niediagramowej ....
kordian
Użytkownik
#29 - Wysłana: 6 Lut 2012 23:19:35
Odpowiedz 
piękne

bardzo podobał mi się też statek kosmiczny z neutronium w świetnej książce Kamuflaż (ale to z zupełnie innej beczki)
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 17 Sty 2014 08:59:42 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Pasy emitujące pole siłowe znane z TAS powrócą w NV: P2? W każdym razie na stronie wiadomej serii pojawił się analityczny tekst o nich:
http://www.startreknewvoyages.com/?p=4511

Jeśli faktycznie się pojawią - w końcu Arex już wystąpił - będzie okazja do dyskutowania mielizn logicznych tytułowego konceptu także w kontekście ich funkcjonowania... Tylko... czy dyskutanci się znajdą?
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Treknologia / Pole siłowe - co z nim nie tak?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!