USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / LASERY będą mogły rozwalać pociski? toż to prawie jak startrek :D.

Autor Wiadomość
tuvok
Użytkownik
#1 - Wysłana: 20 Sier 2008 21:31:22
Odpowiedz 
Armia Stanów Zjednoczonych oraz firma Boeing są na zaawansowanym etapie prac nad całkowicie mobilnym pojazdem uzbrojonym w laser. Boeing właśnie otrzymał od armii amerykańskiej zastrzyk gotówki przeznaczonej na cel - 36 milionów dolarów.

Firma Boeing otrzymała od Armii Stanów Zjednoczonych potężną sumę 36 milionów dolarów, które mają zostać przeznaczone na projekt ważącej ponad 35 ton i uzbrojonej w laser ciężarówki. Według zapowiedzi, broń ma niszczyć skierowane w sojuszników rakiety, pociski artyleryjskie i moździerzowe.

Na mocy umowy kontraktu "High Energy Laser Technology Demonstrator (HEL TD) Phase II", Boeing ma zaprojektować, a następnie zbudować i przetestować opisywaną ciężarówkę. Firma zapewni również odpowiednie zaplecze systemowe dla systemu laserowego.

Testy o małej mocy przewidziane są na rok 2010. Wersja bojowa lasera zostanie zaprezentowana w 2013.

z idg.pl

Jak tak dalej pójdzie to wkrótce będą tworzyć statki kosmiczne z laserami
EnterpriseJ
Użytkownik
#2 - Wysłana: 21 Sier 2008 07:31:28
Odpowiedz 
No i fajnie.
Eviva
Użytkownik
#3 - Wysłana: 21 Lut 2009 21:27:25 - Edytowany przez: Eviva
Odpowiedz 
A ja teraz oglądam na Discovery Science program z cyklu "Broń przyszłości", na którym co pokazano? karabin, strzelający promieniami obezwładniającymi - wywołują wrażenie porażenia słonecznego. Toż to prawie fazer!
kordian
Użytkownik
#4 - Wysłana: 10 Mar 2009 13:15:46
Odpowiedz 
Te lasery na samochodach testowano już dawno w Izraelu. Miały niszczyć katiusze Hesbollahu. Działało to różnie bo to były pierwsze modele.

Teraz wykorzystują LASER który w samolocie Boening również jest testowany. Tamten ma niszczyć rakiety balistyczne. Tu w zmniejszonej formie właśnie w ciężarówce.

EVIVA
Działko mikrofalowe Wnika promieniowanie na głębokość około 2-3 milimetrów powodując potworny ból, jak by się człowiek żywcem palił
Sh1eldeR
Użytkownik
#5 - Wysłana: 10 Mar 2009 14:51:36
Odpowiedz 
Tak, lasery prawdopodobnie całkiem niedługo na dobre zagoszczą na polu walki. Planuje się wprowadzić je na wyposażenie F-35. Wyciągnięcie z samolotu wentylatora używanego do pionowego startu zwalnia sporo wolnej przestrzeni i zmniejsza ciężar maszyny. Nie może on wtedy pionowo startować i lądować, ale ma jakieś 20 megawatów nadmiarowej mocy silnika i sporo miejsca w kadłubie... W sam raz na laser.

Podobnie, projektując następcę superlotniskowców klasy Nimitz, czyli klasę Gerard R. Ford, uwzględnia się konieczność posiadania znacznego nadmiaru mocy. Między innymi po to, by móc w przyszłości zamontować na okręcie laser bojowy. Atomowe Nimitze mają olbrzymią moc w porównaniu do lotniskowców z konwencjonalnym napędem i dzięki temu ciągle były poddawane modernizacjom (nowe, potężne radary itp. żrą sporo mocy), ale znajdują się już pod tym względem u kresu możliwości. Dlatego właśnie Fordy mają mieć mocniejsze reaktory i większy zapas.

Wprowadzenie laserów to sprawa dość jasna. Trzeba tylko zwiększyć moc na wyjściu, a zmniejszyć na wejściu. I usprawnić sporo rzeczy. To jest bardzo, bardzo trudne i odbywa się małymi kroczkami i z wielkim bólem, ale cel jest w zasadzie jasno określony. A mnie zastanawia jedno: jaka będzie obrona przed laserami? Od zawsze nowe środki ofensywne wymuszały powstanie odpowiednich środków defensywnych. Obecnie laser dużej mocy wydaje się być niemal niepokonany. Nie można przed nim uciec i nie istnieją materiały mogące się mu oprzeć.

Może nadejdzie wreszcie czas na prawdziwe osłony?
The_D
Użytkownik
#6 - Wysłana: 10 Mar 2009 23:11:22
Odpowiedz 
Myślę, że chmura jakiegoś środka o dużym współczynniku rozpraszania mogła by dać radę.
Slovaak
Użytkownik
#7 - Wysłana: 10 Mar 2009 23:29:10
Odpowiedz 
Ciekawe czy będzie detonował pociski czy je wyparowywał?
Sh1eldeR
Użytkownik
#8 - Wysłana: 10 Mar 2009 23:38:25
Odpowiedz 
The_D
A to już jest rodzaj osłon -- osłony cząsteczkowe (choć tej nazwy używa się też do "pól siłowych", które rozpraszają/odbijają cząsteczki, a same nie są z nich zbudowane). Coś takiego już dość dawno było planowane jako ochrona (cząsteczkowa i mikrometeorytowa) dla szybko poruszających się sond.

Slovaak
Detonował poprzez podgrzanie ściany zbiornika z paliwem lub podpalenie samej głowicy. Taki laser, nawet zajmujący całego Boeinga 747, nie ma wystarczającej mocy, by odparować całość czy choćby większą część pocisku. Ale też nie jest to niezbędne.
kordian
Użytkownik
#9 - Wysłana: 11 Mar 2009 12:18:14
Odpowiedz 
Spokojnie, spokojnie. Jak na razie te lasery nie mają takich mocy

Pamiętajcie, że laser nie ma energii kinetycznej, tylko podgrzewa miejsce w które trafia.
Podejrzewam, że taki laser nie przepalił by ochrony termicznej wahadłowa (której rakiety strategiczne wszak nie mają ) .

Jazda to będzie jak będziemy mieć duże zasoby energie (jeśli w ogóle) i zaczniemy używać np lasery atomowe czyli takie mass drive z gier i filmów.

Fazer to tez coś w rodzaju chyba lasera atomowego (choć jego działanie w filmach jest zupełnie z palca wyssane)
Paradoks
Użytkownik
#10 - Wysłana: 20 Lis 2009 23:20:34
Odpowiedz 
http://kopalniawiedzy.pl/fazer-Star-Trek-swiatlo-n icienie-9055.html

Dopatrują się w tym prototypu trekowych fazerów, ja nie podchodziłbym tak entuzjastycznie do sparaliżowania jakiś tam pasożytów światłem.
Q__
Moderator
#11 - Wysłana: 12 Paź 2012 05:18:17
Odpowiedz 
A'propos laserów... Przeczytałem sobie analizę funkcjonowania starwarsowych turbolaserów prowadzącą do konkluzji, że laserami nie są:
http://www.stardestroyer.net/tlc/index.html

W pierwszym odruchu pożałowałem, że technologie w ST są zwykle bardziej "dopowiedziane" i trudniej robić podobne analizy.
W drugim odruchu pomyślałem, że wyższość jest jednak po stronie ST, bo trekowe technologie bardziej związane są z tym co - przynajmniej w teorii - możliwe, więc zamiast spekulować można skupić się na płynących z tych możliwości perspektywach....
W trzecim zaś, że jednak miło czasem nie wiedzieć i mieć pole do - podpartego ścisłą wiedzą, dowolnego jednak - spekulowania...
A w czwartym... Cóż... Wspomniałem, że - wbrew obecnej forumowej praktyce - Trek też skłania do myślenia (w tym fanowskich analiz)...
Mav
Użytkownik
#12 - Wysłana: 12 Paź 2012 13:11:54 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
A'propos laserów... Przeczytałem sobie analizę funkcjonowania starwarsowych turbolaserów prowadzącą do konkluzji, że laserami nie są:

Q, ostatnio jesteś największym dawcą Star Wars-owej tematyki na forum Skąd ta nasilone zainteresowanie ostatnio?
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 12 Paź 2012 14:40:26 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

Po prostu morduję TCW sezon po sezonie...* I stąd...

* Lepsze to od forumowych użeranek w końcu...
Mav
Użytkownik
#14 - Wysłana: 12 Paź 2012 15:00:52 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
TCW

The Clone Wars? Ale one chyba nie są dla SW tym, czym dla ST był TAS? Chodzi oczywiście o główny target. TAS był serialem animowanym, ale skierowanym do dorosłych fanów.
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 12 Paź 2012 15:19:08 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

Tak, The Clone Wars. Serial (w przeciwieństwie do "doroślejszego" Clone Wars, bez "The" w tytule, autorstwa Tartakovsky'ego), niby jawnie adresowany jest do młodego widza, ale twórcy (w tym Lucas) umiejętnie przemycają dorosłe akcenty (o czym pisałem już w stosownym topicu). (Trup ściele się gęsto, klony mają w kwaterach fotki skąpo odzianych Twi'lekanek, bywają sceny tortur, etc.)

(Co ciekawe ma toto nowy poziom kanoniczności SW. Stanowi T-canon, między filmowym G-canonem, a C-canonem EU...)

ps. pogadać o tym możemy jednak w stosownym topicu, nie psujmy ładnego "technologicznego" tematu...

USS Phoenix forum / Treknologia / LASERY będą mogły rozwalać pociski? toż to prawie jak startrek :D.

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!