USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / VISOR już opracowany

Autor Wiadomość
scanner
Użytkownik
#1 - Wysłana: 16 Cze 2005 08:17:56
Odpowiedz 
Cytat: http://newsroom.chip.pl/news_135619.html?rss
Niemieccy naukowcy stworzyli sztuczne oko, które - jak twierdzą autorzy - jest już gotowe do wszczepienia pacjentowi.

Naukowcy z uniwersytetu RWTH w Akwizgranie (Aachen) skonstruowali specjalną parę okularów zawierających miniaturową kamerę. Uchwycony przez urządzenie obraz jest następnie przesyłany do kodera, który po przetworzeniu sygnału przesyła go dalej do implantu wszczepionego z tyłu gałki ocznej pacjenta.

Korzystający z implantu niewidomy będzie w stanie rozpoznawać kontury widzianych przedmiotów, a obraz zobaczy w odcieniach szarości.

Sztuczne oko powinno być komercyjnie dostępne w ciągu pięciu lat.

jak dla mnie bomba.
Slovaak
Użytkownik
#2 - Wysłana: 16 Cze 2005 08:51:24
Odpowiedz 
To slowo "komercyjne" tak jakos sprawia ze wydaje mi sie ze to nie bedzie az tak dostepne.
Alek Roj
Użytkownik
#3 - Wysłana: 16 Cze 2005 10:23:31
Odpowiedz 
Slovaak:
To slowo "komercyjne" tak jakos sprawia ze wydaje mi sie ze to nie bedzie az tak dostepne.
Wszystkie nowości są, niestety, drogie. Na prawdziwą dostępność przyjdzie poczekać z 10 lat. Tak, że raczej dbajmy o oczy.
Pah Wraith
Użytkownik
#4 - Wysłana: 16 Cze 2005 13:31:24
Odpowiedz 
Oglądałem tak z rok temu program o konstrukcji urządzenia, które miało umożliwić właśnie niewidomym widzenie. Tyle, że to było gdzieś w Japonii. Skubańcy, zrobili takie małe kółeczko, wielkości główki od szpilki, które było światłoczułe. P wszczepieniu w siatkówkę (?) [- to na co pada światło, nie pamiętam która to z tych błonek] miało odbierać i przesyłać do neuronów obrazy podobnie jak organiczny komponent.
Jaszczur
Użytkownik
#5 - Wysłana: 16 Cze 2005 14:59:40
Odpowiedz 
Jak myslicie co bedzie nastepne w kolejności? Bo ja stawiałbym na maskowanie (jezeli eksperyment Philadelphia nie jest plotką)
A wy?
The_D
Użytkownik
#6 - Wysłana: 16 Cze 2005 16:27:13 - Edytowany przez: The_D
Odpowiedz 
Ja czytałem kiedyś o przesyłaniu obrazu bezpośrednio do mózgu za pomocą elektrod - coś dla ludzi z uszkodzonym nerwem wzrokowym. Tyle tylko że prototyp miał bardzo niską rozdzielczość - kilkadziesiąt pikseli.
Slovaak
Użytkownik
#7 - Wysłana: 16 Cze 2005 17:30:42
Odpowiedz 
To ciekawe jak ktos cos widzial przy pomocy tych elektrod.
Nika
Użytkownik
#8 - Wysłana: 16 Cze 2005 18:23:45
Odpowiedz 
Tyle tylko że prototyp miał bardzo niską rozdzielczość - kilkadziesiąt pikseli.

Widziałam tą zabawkę na Discovery i rzeczywiście nie ma się, co zachwycać. Kobitka nosiła przy sobie 6-7 kilogramów urządzeń tylko po to, żeby widzieć kilkanaście punktów. Ale może teraz już coś lepszego wymyślili...
The_D
Użytkownik
#9 - Wysłana: 17 Cze 2005 00:31:12
Odpowiedz 
To ciekawe jak ktos cos widzial przy pomocy tych elektrod.
Przecież wszystko co dzieje się w mózgu to aktywność elektrochemiczna. A urządzenie działało mniej więcej tak, że obraz zarejestrowany z kamery był przetwarzany przez komputer na sygnały elektryczne. A te elektrody to nic innego jak cieniutkie druciki wetknięte bezpośrednio w mózg przez które można puszczać prąd. Jednakże znajomość budowy luzkiego mózgu, w tym znajomość rejonów które trzeba pobudzić, żeby wywołać wrażenie obrazu jest bardzo mała - stąd kiepska rozdzielczość.

tylko po to, żeby widzieć kilkanaście punktów. Ale może teraz już coś lepszego wymyślili...
Lepszy rydz niż nic. Facet o którym czytałem widział na tyle dokładnie, że był wstanie zdjąć kapelusz z wieszaka i rozpoznawać 20-cm litery z odległości 1m.
Pah Wraith
Użytkownik
#10 - Wysłana: 17 Cze 2005 20:40:01
Odpowiedz 
Jak myslicie co bedzie nastepne w kolejności? Bo ja stawiałbym na maskowanie

Maskowanie już jest. Gdzieś o tym rozmawialiśmy...

[Barusz... ?]
Christof
Użytkownik
#11 - Wysłana: 17 Cze 2005 20:45:56
Odpowiedz 
Na prawdziwą dostępność przyjdzie poczekać z 10 lat.
10 lat na zachodzie. W naszym śmieszno-strasznym kraju będzie to pewnie ze 20 lat albo iwięcej.
cezary
Użytkownik
#12 - Wysłana: 17 Cze 2005 21:54:27
Odpowiedz 
Spoko, zblizamy sie szybko do zachodu, albo raczej zachod do nas
Chyba ze miales na mysli antypody
Pah Wraith
Użytkownik
#13 - Wysłana: 11 Cze 2006 13:17:00
Odpowiedz 
Inny przykład trekowego sprzetu który przeszedł do rzeczywistości (a raczej stał się inspiracją dla prawdziwej technologii):
http://www.lcarscom.net/fsd/art/images/dtr-4.jpg
Emil05
Użytkownik
#14 - Wysłana: 11 Cze 2006 19:06:38
Odpowiedz 
Jak myslicie co bedzie nastepne w kolejności? Bo ja stawiałbym na maskowanie (jezeli eksperyment Philadelphia nie jest plotką)

ten eksperyment polegal na teleportacji okrętu a nie maskowaniu
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 11 Cze 2006 19:51:06
Odpowiedz 
Kwestia maskowania (która równie dobrze nadaje się do dyskusji o Predatorze ), była (w odniesieniu do kombinezonów, nie statków co prawda) badana i testowana z obiecującymi wynikami:

http://projects.star.t.u-tokyo.ac.jp/projects/MEDI A/xv/oc.html
Emil05
Użytkownik
#16 - Wysłana: 11 Cze 2006 20:38:23
Odpowiedz 
o kurde jak oni to zrobili?
szwagier
Użytkownik
#17 - Wysłana: 12 Cze 2006 00:35:33
Odpowiedz 
Warto zauważyć, że patrząć na dzisiejszą technologię i szybkość jej rozwoju można przewidzieć, że w niektórych aspektach w takim realnym XXIV wieku będzie dużo bardziej zaawansowana niż jest to pokazane w ST. Może nie same podróże kosmiczne jak elektronika. Naprzykład spójrzmy na to, że wiele urządzeń już istnieje lub jest zapowiadana a panele LCD jakie widzimy w ST (przynajmniej wyglądają jak LCD) to dzisiaj chleb powszedni, a już na horyzoncie widać zastępstwo. Myślę że za 300-400 lat technologia przynajmniej w tej dziedzinie będzie dużo bardziej zaawansowana. Może połączenie maszyny (statku) z umysłem człowieka (taki interfejs sterowania), oraz wiele, wiele innych rzeczy.
Jo_anka
Użytkownik
#18 - Wysłana: 12 Cze 2006 00:44:16
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 7 Lip 2006 16:11:12 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
a'propos technologii rodem z SF (choć nie rodem z ST) dziś w TV mówiono o zabiegu wszczepienia stymulatora dziewczynch chorej na epilepsję. Pomysł takiego stymulatora po raz pierwszy pojawia się w powieści SF "Człowiek-terminal" Michael Crichtona.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_terminal_man

Na szczęście w rzeczywistości nie ma on takiego wpływu na psychikę pacjenta .
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 10 Lip 2006 14:31:26
Odpowiedz 
Ta technologia nie sest "trekowa", a kiedyś wydawała się rodem z SF:
http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1356&wi d=8387273&rfbawp=1152534348.995
Zresztą wiadomość nie jest "technologiczna", a "bardzo ludzka" i przytaczam ją nie tyle dla nas, Trekerów ile dla tych którzy boją się postępu naukowego...
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 2 Sty 2018 15:18:52
Odpowiedz 
Analiza EAS poświęcona VISORowi i sztucznym oczom Geordiego (tematycznie chyba tu najbliżej?):
http://www.ex-astris-scientia.org/inconsistencies/ geordi.htm

USS Phoenix forum / Treknologia / VISOR już opracowany

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!