USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / 1,2,3, czy 4 gondole Warp ???
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  »» 
Autor Wiadomość
Domko
Użytkownik
#61 - Wysłana: 21 Sier 2008 15:31:25
Odpowiedz 
Jak dla mnie możliwe jest jedno rozwiązanie:
cewki warp faktycznie przy produkcji pola warp wydzielają szkodliwe promieniowanie. De facto jednak, tylko przy długotrwałym oddziaływaniu na organizm jest ono szkodliwe. Dlatego też, większe jednostki, które przeznaczone są do długoterminowych misji wyposażone są w "skrzydła" oddalające gondole od kadłuba. Podroże na mniejszych jednostkach, które wykorzystywane są na krótkich dystansach i przy niższych prędkościach mogą być mniej szkodliwe.

Podoba mi się ta teoria.
Darklighter
Użytkownik
#62 - Wysłana: 21 Sier 2008 15:44:23
Odpowiedz 
De facto jednak, tylko przy długotrwałym oddziaływaniu na organizm jest ono szkodliwe.

Cóż, pozostaje się zatem cieszyć, że całe rodziny mieszkające na starych transportowcach klasy J:

gdzie jak widać wielkie gondole znajdują się b. blisko kadłuba, spędzając lata na podróżach z jednego systemu do drugiego, nie powymierały po drodze.
Domko
Użytkownik
#63 - Wysłana: 21 Sier 2008 15:45:48
Odpowiedz 
Jak tak rzucam okiem na to zdjęcie to widzę gondole oddzielone od kadłuba.
Pah Wraith
Użytkownik
#64 - Wysłana: 21 Sier 2008 16:09:42
Odpowiedz 
Raz, że odległości są różne A dwa, że transportowce klasy J ledwie ledwie toczyły się w warp wiec i promieniowanie znikome widać.
Delta
Użytkownik
#65 - Wysłana: 21 Sier 2008 16:10:26 - Edytowany przez: Delta
Odpowiedz 
Pah Wraith
Hurrra! Odwyk od Treka spowodował, że zapomniałem podstawowych danych! Czyżby pierwszy krok do wyleczenia??

Ja bym na to nie liczył.

napisałem, ze zmniejszone promieniowanie może pochodzić stąd, iż cewki w Defiancie nie są wykorzystywane w 100%.

Wątpię. Jedną z podstaw dla okrętu wojennego jest szybkość. Nie pomogą osłony i uzbrojenie jeśli nie można dogonić celu, czy się od niego oderwać.
IMO jest prawdopodobne, że część pracy reaktora idzie w osłony i uzbrojenie i to zmniejsza wydajność jeśli chodzi o prędkość, przy czym nie tylko dlatego, że pole warp jest słabsze, ale też dlatego, że SIF potrzebuje większej mocy przy wyższych prędkościach i ją trzeba by było zapewnić. A można tylko zabierając część mocy wytworzonej przez reaktor, czyli zmniejszając jej pulę do podziału dla innych systemów.

Skąd to wiesz?

Dokładnych danych nie mam, ale pole warp musi mieć dużą moc nawet przy warp 1 (przecież do jego wytworzenia potrzebna jest reakcja M/AM, gdyby nie była potrzebna to w początkach lotów w warp, stosowano by reaktory jądrowe). Powyżej jakiejś granicy każde promieniowanie i tak zabija. A poniżej i tak jest szkodliwe.

Najwyraźniej tej sztuki nie opanowano w XXIV wieku.

Przy założeniu, że pole warp promieniuje. IMHO raczej nie.
Popatrz, kabel elektryczny przewodzący prąd, wytwarza pole. Im większe napięcie, tym większe pole, dlatego np. na słupach wysokiego napięcia nie zdążysz dotknąć kabla -już dobre 15 cm od niego możesz się zapalić. Wszystko przez wytworzone pole i to pomimo ekranowania tego kabla. Owszem, cewki warp wytwarzają pole warp, ale potrzebują elektroplazmy, której przewody biegną po całym okręcie. Pole wytwarzane przez te przewody także musi być spore jak na ludzkie możliwości. Do tego można przebywać wewnątrz gondoli. I jakoś nikt nie świeci w ciemnościach. Albo nie ma promieniowania, albo jest nieszkodliwe.

W takiej sytuacji osłony podnoszą się automatycznie (przynajmniej na Galaxy).

Tak. Tylko, że chodzi mi o to, że "normalne" promieniowanie jakoś nie ma wpływu na załogę, którą od przestrzeni dzieli kadłub okrętu. Czyli przynajmniej do jakiejś części kadłub chroni przed promieniowaniem (nawet w dzisiejszych pojazdach kosmicznych tak jest).
Pah Wraith
Użytkownik
#66 - Wysłana: 21 Sier 2008 16:15:28
Odpowiedz 
Delta
Ja bym na to nie liczył.

Łeee

Wątpię. Jedną z podstaw dla okrętu wojennego jest szybkość. Nie pomogą osłony i uzbrojenie jeśli nie można dogonić celu, czy się od niego oderwać.
IMO jest prawdopodobne, że część pracy reaktora idzie w osłony i uzbrojenie i to zmniejsza wydajność jeśli chodzi o prędkość, przy czym nie tylko dlatego, że pole warp jest słabsze, ale też dlatego, że SIF potrzebuje większej mocy przy wyższych prędkościach i ją trzeba by było zapewnić. A można tylko zabierając część mocy wytworzonej przez reaktor, czyli zmniejszając jej pulę do podziału dla innych systemów.

Dobrze, ale co mają cewki do wytwarzania energii??

Powyżej jakiejś granicy każde promieniowanie i tak zabija. A poniżej i tak jest szkodliwe.

No dobrze, tyle, że ilość promieniowania z cewek przy warp 1 może być znikoma a dopiero przy warp 9 mieć spore konsekwencje.

Przy założeniu, że pole warp promieniuje. IMHO raczej nie.

Aaaa, bo widzisz, ja nie mówię o promieniowaniu pola warp, lecz o promieniowaniu z cewek warp. Zupełnie o co innego chodzi.
Delta
Użytkownik
#67 - Wysłana: 21 Sier 2008 16:30:27 - Edytowany przez: Delta
Odpowiedz 
Pah Wraith
Dobrze, ale co mają cewki do wytwarzania energii??

Nic, bo jej nie wytwarzają.. Do tego masz reaktor warp. To on dostarcza energię, która po "przepuszczeniu" przez cewki tworzy pole warp. Czyli musisz tak podzielić output reaktora by starczyło na wszystko. Stąd możliwe, że prędkość Defianta została dobrana nie tyle pod kątem wydajności gondol czy tego promieniowania, co zapotrzebowania na energię wszystkich systemów i wydajności reaktora. Dlatego jest warp 8 a nie warp 9,(ileś). Pamiętasz DS9: The Sound of Her Voice? Żeby zwiększyć moc pola integracji strukturalnej, trzeba było rozładować fazery, bo inaczej reaktor nie wyrobiłby z dostarczeniem mocy na jaką było zapotrzebowanie.

No dobrze, tyle, że ilość promieniowania z cewek przy warp 1 może być znikoma a dopiero przy warp 9 mieć spore konsekwencje.

Może, ale niekoniecznie musi. A nawet jeśli nie jest wystarczająca do natychmiastowych uszkodzeń ludzkiego organizmu, to i tak na dłuższą metę jest szkodliwa, a ludzie na okrętach siedzą całymi latami. Dlatego jeśli istnieje to promieniowanie, to musi być jakoś ekranowane do bardzo niskich lub zerowych dawek. Inaczej Cochrane latając prymitywnym "Phoenixem" świeciłby w ciemnościach. A skoro nie narzekał na zdrowie (wóda konserwuje ), to i w późniejszych czasach albo musiano wpaść na jakieś rozwiązanie, albo nie było problemu.

Aaaa, bo widzisz, ja nie mówię o promieniowaniu pola warp, lecz o promieniowaniu z cewek warp. Zupełnie o co innego chodzi.

A czym może promieniować taka cewka? Przecież dostaje to samo co reszta systemów i to samo co jest w przewodach EPS -elektroplazmę. Sama cewka to kawałek stopu jak każdy inny.

Edycja:
Przypomniało mi się coś. Istnieje w ST coś takiego jak promieniowanie theta (lub, jak kto woli, promieniowanie wydzielane przez antymaterię). Byłoby to chyba jedyne znane promieniowanie związane z napędem warp. Tyle, że dotyczy samej antymaterii, a nie samego pola warp, bo antymateria nie tworzy tego pola.
Torres w VGR: The Void twierdziła, że Fedki dawno już opracowały metodę przerabiania tego promieniowania na energię, którą zasilają wszystko, łącznie z replikatorami, całkowicie niwelując promieniowanie. Kaśka chciała tą technologię wcisnąć Malonom, by przestali zatruwać przestrzeń promieniowaniem theta.
EnterpriseJ
Użytkownik
#68 - Wysłana: 21 Sier 2008 16:40:15
Odpowiedz 
Cewka to stop i mechanizm i elektronika więc sama z siebie nie promieniuje.
Pah Wraith
Użytkownik
#69 - Wysłana: 21 Sier 2008 18:25:50
Odpowiedz 
Delta
Nic, bo jej nie wytwarzają.. (...) bo inaczej reaktor nie wyrobiłby z dostarczeniem mocy na jaką było zapotrzebowanie.

Ależ jak to wszystko mniej wiecej pamiętam. Rozmowa dotyczy wytwarzania promieniowania przez gondole. Reaktora w to nie mieszajmy. Moja teza jest taka, że możliwe, że cewki warp są odpowiednie do takich okrętów ktore "wyciągną" np. warp 9,6. Defiant jednak wyciąga tylko warp 8. Być może właśnie przy warp 8, przy niepełnym wykorzystaniu nie wydzielają tak dużych ilości promieniowania, które byłoby groźne dla życia.

Może, ale niekoniecznie musi.

No, zdaję sobie z tego sprwę bo to czysta spekuulacja

A nawet jeśli nie jest wystarczająca do natychmiastowych uszkodzeń ludzkiego organizmu, to i tak na dłuższą metę jest szkodliwa, a ludzie na okrętach siedzą całymi latami.

Właśnie metodą ekranowania jest oddalenie gondol. Tak jak pisałem - na okrętach długodystansowych gondole są oddalone.

Dlatego jeśli istnieje to promieniowanie, to musi być jakoś ekranowane do bardzo niskich lub zerowych dawek.

Albo załoga zażywa dodatkowe witaminki - pamietasz kuriozalne szczepienia przeciw promieniowaniu w TNG Booby trap oraz FC ?

Inaczej Cochrane latając prymitywnym "Phoenixem" świeciłby w ciemnościach. A skoro nie narzekał na zdrowie

Byłoby to jedno z możliwych rozwiązań kwestii jego wyglądu w wieku 40 lat. W FC wyglądał dużo starzej niż powinien wg TOS:Metamorphosis. Fani spekulowali nad tym, że może to być efekt wykorzystywania w czasie III Wojny dioksyn. Tym czasem odpowiedzią może być promieniowanie.

A czym może promieniować taka cewka? Przecież dostaje to samo co reszta systemów i to samo co jest w przewodach EPS -elektroplazmę. Sama cewka to kawałek stopu jak każdy inny.

No nie - w końcu wytwarza ona pole warp - cewka ma zatem specyficzne właściwości. Być może produktem ubocznym jest właśnie promieniowanie?
Delta
Użytkownik
#70 - Wysłana: 21 Sier 2008 18:55:24
Odpowiedz 
Pah Wraith
Ależ jak to wszystko mniej wiecej pamiętam.

I widzisz, nie ma ratunku i żadne nadzieje na wyleczenie nie pomogą.

Rozmowa dotyczy wytwarzania promieniowania przez gondole.

O ile to promieniowanie jest wytwarzane.

Moja teza jest taka, że możliwe, że cewki warp są odpowiednie do takich okrętów ktore "wyciągną" np. warp 9,6. Defiant jednak wyciąga tylko warp 8. Być może właśnie przy warp 8, przy niepełnym wykorzystaniu nie wydzielają tak dużych ilości promieniowania, które byłoby groźne dla życia.

No i zgodziłbym się gdyby nie dwie rzeczy.
1. Prędkość max. Defianta najwyraźniej jest wyznaczona przez możliwości reaktora. A te są skończone. I dlatego albo wyższa prędkość albo lepsze osłony, naładowane uzbrojenie itd. A ponieważ wszystko jest potrzebne to za cenę zmniejszenia prędkości otrzymano coś w zamian.
2. Nawet te gondole na pylonach i tak są umieszczone zbyt blisko kadłuba. Poza tym ludzie mogą w nich przebywać. To powoduje, że zagrożenie promieniowaniem musi być minimalne albo żadne (albo ze względu na jego brak, albo stosuje się jakiś sposób ekranowania). Tak czy inaczej nie powoduje to przymusu ograniczenia prędkości Defianta.

Właśnie metodą ekranowania jest oddalenie gondol. Tak jak pisałem - na okrętach długodystansowych gondole są oddalone.

A najbardziej to widać po Nebuli, Mirandzie, Sojuzie i Prometheusie , o wahadłowcach nie wspominając. Poza tym pomimo pylonów, gondole i tak znajdują się blisko reszty kadłuba. A taka klasa Nova? Gondole na pylonach, a tylko warp 8 a przelotowa to jeszcze niższa (zdaje się że warp 6).

Albo załoga zażywa dodatkowe witaminki - pamietasz kuriozalne szczepienia przeciw promieniowaniu w TNG Booby trap oraz FC ?

Pamiętam, tyle że całe życie na prochach? Poza tym ktoś te szczepienia musiał wynaleźć. W czasach Cochrane'a, Kirka i Archera nie szczepiono (a przynajmniej nie tak często), technika też była prymitywniejsza, a warp używano.

Byłoby to jedno z możliwych rozwiązań kwestii jego wyglądu w wieku 40 lat.

Co, wóda, czy promieniowanie?

W FC wyglądał dużo starzej niż powinien wg TOS:Metamorphosis. Fani spekulowali nad tym, że może to być efekt wykorzystywania w czasie III Wojny dioksyn. Tym czasem odpowiedzią może być promieniowanie.

Może. Ale Cochrane przeleciał się "Phoenixem" tylko raz. Jeśli czymś się napromieniował, to zrobił to w laboratorium, a tam to promieniowanie mogło być związane z czym innym np. to promieniowanie theta. Poza tym mógł jakiś czas cierpieć na chorobę popromienną po wojnie nuklearnej. Za mało danych. To wszystko to nasze spekulacje.

No nie - w końcu wytwarza ona pole warp - cewka ma zatem specyficzne właściwości. Być może produktem ubocznym jest właśnie promieniowanie?

Każdy sprzęt ma specjalne właściwości. Nawet łopata. Możliwe, że masz rację, ale możliwe jest też, że "przerabia" tylko plazmę, tworząc pole siłowe. Akumulator ma płytki, które nie promieniują, a wytwarza energię za pomocą elektrolitu. Reaktor jądrowy potrzebuje uranu lub plutonu. Sam materiał z którego jest zbudowany nie jest promieniotwórczy. Chyba że założymy, że elektroplazma jest promieniotwórcza i materiał z którego jest zrobiona cewka "nasiąka" tym promieniowaniem. Ale to się kłóci z wspomnianym odcinkiem Voyagera, gdzie mówiono, że całe promieniowanie jest zbierane i wykorzystywane jako energia.
Biter1
Użytkownik
#71 - Wysłana: 21 Sier 2008 22:21:14
Odpowiedz 
Tym czasem odpowiedzią może być promieniowanie.

raczej sznaps.

Naciągana teoria: może:
1. względy bezpieczeństwa, w razie wysadzenia lub wybuchu gondoli okręt przetrwa. wszystkie Entki COnstitucion Galaxy itp to statki cywilno-wojskowe badawcze więc nalezało chronić załoge.
- Def to okręt typowo bojowy tak jak warbirds i birds of pray więc gondola mogła być schwana.
2. lepszy balans pomiędzy prętkością a zwrotnością okrętu przy długotrwałym locie w Warp.
3. Promy miały gondole ale w układze zbliżonym do "płóz" mogło chodzić o jakieś właściwości sterowana precyzyjnego wymaganego przy promie. (większość małych statków miała gondole ułozone blisko lini kadłuba. Voy, Prometeusz."
Domko
Użytkownik
#72 - Wysłana: 21 Sier 2008 22:31:57
Odpowiedz 
Biter1
Tu też widzę dziwne teorie.

1. względy bezpieczeństwa, w razie wysadzenia lub wybuchu gondoli okręt przetrwa. wszystkie Entki COnstitucion Galaxy itp to statki cywilno-wojskowe badawcze więc nalezało chronić załoge.
- Def to okręt typowo bojowy tak jak warbirds i birds of pray więc gondola mogła być schwana.

Czyli wg tego statki bojowe mają mniejsze zabezpieczenia przed eksplozją, a badawcze lepsze? Tak można z tego wywnioskować - że statki bojowe są łatwiejsze do zniszczenia przez ostrzelanie gondoli. Niezła teoria.
Biter1
Użytkownik
#73 - Wysłana: 21 Sier 2008 22:47:24
Odpowiedz 
Tak można z tego wywnioskować - że statki bojowe są łatwiejsze do zniszczenia przez ostrzelanie gondoli. Niezła teoria.

Napisałem o swojej że naciągana nie to że łatwiejsze do zniszczenia tylko wręcz trudniejsze do trafienia ale mniej "zdrowe" dla załogi. w badawczym siedzą miesiącami latami a w bojowym to kilkutygodniowa misja i wysiadają więc potrzeba mniejsze zabezpieczenie przed promieniowaniem gondol
Pah Wraith
Użytkownik
#74 - Wysłana: 21 Sier 2008 23:12:20
Odpowiedz 
Delta
I widzisz, nie ma ratunku i żadne nadzieje na wyleczenie nie pomogą.

hi hi hi (zaśmiałem się nerwowo, po czym obciągnąłem mundur i poprawiłem commbadge na piersi)

O ile to promieniowanie jest wytwarzane.

O ile

Biter1
1. względy bezpieczeństwa, w razie wysadzenia lub wybuchu gondoli okręt przetrwa

Hmm, wg tej teorii rdzeń warp oraz zbiorniki z antymaterią powinny być jeszcze bardziej oddalone od sekcji z załogą.

2. lepszy balans pomiędzy prętkością a zwrotnością okrętu przy długotrwałym locie w Warp.

To już gorzej niż spekulacja.

w badawczym siedzą miesiącami latami a w bojowym to kilkutygodniowa misja i wysiadają więc potrzeba mniejsze zabezpieczenie przed promieniowaniem gondol

Dokładnie.
Biter1
Użytkownik
#75 - Wysłana: 22 Sier 2008 21:12:09
Odpowiedz 
a tak na marginesie. przyznaje się do nie czytania manuali więc był bym wdzięczny za wyjaśnienie na jakiej zasadzie odbywa się skręcanie przy prędkości Warp?? konkretnie chodzi mi o zmianę "wysokości" lotu?? samoloty i łodzie podwodne stosują do tego zmianę nachylenia stateczników. ale przy braku oporu w przestrzeni kosmicznej nie ma to zastosownia. Czy mamy tu doczynienia z jakimś rodzajem zmiany kierunku przepływu energi w Cewce??To już gorzej niż spekulacja.

Mozliwe,
EnterpriseJ
Użytkownik
#76 - Wysłana: 22 Sier 2008 21:16:03
Odpowiedz 
Biter1

Sądze,że do zmiany kierunku lotu trzeba przechylić statek.Tak jak to ma miejsce w ENT czy NEM.
Biter1
Użytkownik
#77 - Wysłana: 22 Sier 2008 21:31:42
Odpowiedz 
no ale mi właśnie o to idzie na jakiej zasadzie odbywa się przechylanie. Promy kosmiczne (dzisiejsze) mają silniczki manewrowe a Statki kosmiczne?? o to się rozbija moje pytanie
EnterpriseJ
Użytkownik
#78 - Wysłana: 22 Sier 2008 21:37:19
Odpowiedz 
Może używają pędników?
Biter1
Użytkownik
#79 - Wysłana: 22 Sier 2008 22:06:50
Odpowiedz 
ta możliwe. albo pole Warp pozwala na tego typu manewr w jakiś sposób. hmm. zapewne pojawi się Q i nas oświeci. to kontinuum tak ma
EnterpriseJ
Użytkownik
#80 - Wysłana: 22 Sier 2008 22:09:16
Odpowiedz 
Biter1

Może obracają pole warp wokół którejś z osi a razem z polem obraca się statek???
Pah Wraith
Użytkownik
#81 - Wysłana: 22 Sier 2008 22:51:50
Odpowiedz 
Dobre pytanie, być może chodzi o zmianę "geometrii pola warp"...
Delta
Użytkownik
#82 - Wysłana: 22 Sier 2008 23:08:35
Odpowiedz 
Tak coś mi się wydaje, że nie ma możliwości zmiany kursu w warp podczas lotu. Raczej wyznacza się kurs od punktu A do B i na tym koniec. Majaczy mi się po głowie, że mówiono o tym w Voyagerze, ale nie pamiętam dokładnie gdzie. Muszę poszukać.
Pah Wraith
Użytkownik
#83 - Wysłana: 22 Sier 2008 23:15:10
Odpowiedz 
Owszem, kiedy Voyager miał lecieć przez jakieś tam zakłócenia, czy coś takiego Paris musiał za każdym razem wychodzić z warp by ręcznie zmieniać kierunek.
Biter1
Użytkownik
#84 - Wysłana: 22 Sier 2008 23:24:04
Odpowiedz 
Voyager był troche - dziwny (osobiście nie mam nic do interpidów, to jedne z ciekawszych projektów after Galaxy, a może nawet coś w rodzaju skoku constytucion exelcior.. statek niewątpliwie ciekawszy od Prometeusza) więc podawanie go jako przykładu faktycznie częściowo wyjaśnia ten problem ale nasówa pytanie czy tak było zawsze. dajmy na to ucieczka E - D przed swerą Q w Far Poincie. o ile pamiętam następowały tam manewry
Pah Wraith
Użytkownik
#85 - Wysłana: 22 Sier 2008 23:34:20
Odpowiedz 
Co więcej, Kirk nierzadko w TOS nakazywał wchodzenie w warp by zyskac na maewrowości :] Tak więc chyba odpowiedź jest na to: nie wiadomo
Delta
Użytkownik
#86 - Wysłana: 23 Sier 2008 00:04:48
Odpowiedz 
Pah Wraith
Owszem, kiedy Voyager miał lecieć przez jakieś tam zakłócenia, czy coś takiego Paris musiał za każdym razem wychodzić z warp by ręcznie zmieniać kierunek.

O właśnie o to chodziło. Może to byłoby sensownym rozwiązaniem?
Pah Wraith
Użytkownik
#87 - Wysłana: 26 Sier 2008 09:45:29
Odpowiedz 
W zakresie tego promieniowania, o którym rozmawialismy. Właśnie mnie natchnęło i przypomniałem sobie o taki promieniowaniu:
http://www.memory-alpha.org/en/wiki/Subspace_radia tion
Jest ono powiązane z zakłóceniami podprzestrzeni. W niewielkich dawkach niegroźne, może stać się zabójcze w większych. W większych może powodować niezdolność okrętu do stworzenia stabilnego pola warp, ale być może to same cewki wytwarzając pole (które w sumie jst jakąś foirmą załócenia podprzestrzeni) generują też to promieniowanie. Ciężko chyba byłoby się od niego odizolować.
Darklighter
Użytkownik
#88 - Wysłana: 26 Sier 2008 09:50:27
Odpowiedz 
Na całe szczęście występuje ono tylko w b. nielicznych przypadkach i nie jest powszechnym zjawiskiem towarzyszącym silnikom warp.
Pah Wraith
Użytkownik
#89 - Wysłana: 26 Sier 2008 10:15:47
Odpowiedz 
Na całe szczęście występuje ono tylko w b. nielicznych przypadkach i nie jest powszechnym zjawiskiem towarzyszącym silnikom warp.

A wiemy to z... ?
Darklighter
Użytkownik
#90 - Wysłana: 26 Sier 2008 10:38:21
Odpowiedz 
A wiemy to z... ?

Linku, który podałeś, a który wyraźnie określił kiedy takie promieniowanie się pojawiło. Nie było tam słowa, że jest tak pospolite dla silników warp, jak spaliny dla s. benzynowych.
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  »» 
USS Phoenix forum / Treknologia / 1,2,3, czy 4 gondole Warp ???

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!