USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Treknologia / Enterprise A - czemu nie klasy Exelcior?

Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 18 Paź 2006 10:08:52
Odpowiedz 
Dawno wprawdzie nie widzialem ST IV - od czasu ostatniej emisji tegoz filmu na TVN czyli cale wieki temu - ale doskonale pamietam, ze ostatnia scena tej skad innad bardzo udanej komedii SF dzieje sie w promie, ktory wieze naszych bohaterow na ich nowy okret. Nie wiedza oni wowczas jeszcze, iz statkiem tym jest nowy Enterprise-A, kolejny okret klasy Constitution, ktorym mial dowodzic James T. Kirk i nasi herosi czekajac na przydzial na nowa jednostke narzekaja,ze pewnie przyjdzie im sluzyc na Exelciorze. Tu rodzi sie chyba uzasadnione pytanie: skoro Kirk tak moco przywiazany byl do nazwy swego starego okretu,Exelciora NX-2000 nie przemianowano zwyczajnie na USS Enterprise NCC 1701-A i nei oddano go zasluzonemu okretowipod rozkazy? Takie rozwiazanie z pewnoscia bylo by tansze- zakladajac,iz nowego Entka budowano specjalnie dla wspomnianego dowodcy, swiezo zdegradowanego admirala - oraz uczynilo by z Enterprise ponownie najlepszy i najnowoczesniejszy okret Floty bo cokolwiek mowic o klasie Constitution byla juz ona w czasach, w ktorych rozgrywal sie ST IV nieco wiekowa a i sama konstrukcja Exelciora pod wieloma wzgledami gorowala nad poprzednikiem.
Hazrall
Użytkownik
#2 - Wysłana: 18 Paź 2006 10:40:15
Odpowiedz 
No właśnie zawsze mnie to dziwiło Dlaczego Kirk miał awersje do Exelciora(chyba tylko do samej nazwy?), skoro i tak nim później dowodził Mi się Exelcior bardzo podoba, na pewno bardziej niż Constitution stary czy nowy
Domko
Użytkownik
#3 - Wysłana: 18 Paź 2006 11:15:21
Odpowiedz 
Kirk nie dowodził Excelsiorem - robił to Sulu.
reyden
Użytkownik
#4 - Wysłana: 18 Paź 2006 11:38:40 - Edytowany przez: reyden
Odpowiedz 
ENT-A nie był budowany , został tylko przemianowany z innego okretu - zdajsie USS Hornet się wcześniej nazywał .

A co do tego Dlaczego Exc nie był E-A .

Exc po tym jak Scooty go obezwładnił , miał jeszcze jeden defekt , tym razem poważniejszy - okazało się że napęd TW nie działa tak jak powinien , gdyby nie Scooty to Exc by explodowal po wejściu w TW .

Kolejny raz widzimy Exc w ST VI , może przez te dwa filmy Exc stał w doku i był przebudowywany ??

Te dane nie są kanoniczne , pochodzą z manuali i ST:Magazine .
Hazrall
Użytkownik
#5 - Wysłana: 18 Paź 2006 12:29:22
Odpowiedz 
Kirk nie dowodził Excelsiorem - robił to Sulu.
A Enterprise-B to niby jaka klasa?
reyden
Użytkownik
#6 - Wysłana: 18 Paź 2006 12:36:58
Odpowiedz 
E-B to klasa Excelsior ( dokładnie to variant B ) , i Kirk nim nie dowodził , był tylko gościem na jego pokładzie
Jurgen
Moderator
#7 - Wysłana: 18 Paź 2006 14:57:26
Odpowiedz 
Enterprisem B dowodził John (chyba John) Harriman.
Hazrall
Użytkownik
#8 - Wysłana: 18 Paź 2006 15:09:11
Odpowiedz 
Hmm mój błąd, dawnoo nie widziałem Gen
Picard
Użytkownik
#9 - Wysłana: 18 Paź 2006 19:44:04
Odpowiedz 
Domko

Kirk nie dowodził Excelsiorem - robił to Sulu

Nie zupelnie- ale byl poźniej pod wrazeniem nowego, Enterprise-B bedacego okretem klasy Exelcior właśnie- i chcial mocno przejac dowodzenie ta jednostka gdy odebrala ona sygnal z prosba o pomoc. Ostatecznie powstrzymal sie ale...

reyden

Exc po tym jak Scooty go obezwładnił , miał jeszcze jeden defekt , tym razem poważniejszy - okazało się że napęd TW nie działa tak jak powinien , gdyby nie Scooty to Exc by explodowal po wejściu w TW .

Teoretycznie wiec pan M.S mial spora wiedze na temat okretu, ktorym w przyszlosci dowodzil jego kolega, pan Sulu. W kazdym razie twoja spekulacje na temat Exelciora uznaje za calkiem relana i przekonywujaca- rzeczywisice statek ten widac w ST III, kiedy to psuje sie na skutek wzmiankowanych dzialan inzyniera z Enterprise, a nastepnie podziwiamy go stojacego w doku w ST IV, nie pojawia sie w ST V- ciekaw jestem czy ten film ostatecznie uznany jest za kanoniczny czy tez nie?- a poraz kojelny pojawia sie w ST VI, moza wiec domniemywac, ze twoje teoria jest sluszna.
Domko
Użytkownik
#10 - Wysłana: 18 Paź 2006 22:19:22 - Edytowany przez: Domko
Odpowiedz 
Picard
Kirk nie dowodził Excelsiorem - robił to Sulu

Nie zupelnie- ale byl poźniej pod wrazeniem nowego, Enterprise-B bedacego okretem klasy Exelcior właśnie- i chcial mocno przejac dowodzenie ta jednostka gdy odebrala ona sygnal z prosba o pomoc. Ostatecznie powstrzymal sie ale...

Rozumiem, że mowa o Kirku - nie o Sulu. Bo na początku to tak zrozumiałem, że mowa o Sulu.
szwagier
Użytkownik
#11 - Wysłana: 18 Paź 2006 22:42:22 - Edytowany przez: szwagier
Odpowiedz 
Ja nie jestem pewien, ale po tym incydencie z Exelsiorem chyba były na jakiś czas zawieszone. Może je wycofali na jakiś czas w celu modernizacji. Enterprise-B to druga (albo trzecia?) wersja tej klasy, a Excelsior Sulu też był inny niż w ST III.

p.s. Czy Exelsior w ST: VI to NX-2000, czy NCC-2000 już? Bo nie pamiętam...
Delta
Użytkownik
#12 - Wysłana: 19 Paź 2006 01:05:51
Odpowiedz 
Szwagier
Czy Exelsior w ST: VI to NX-2000, czy NCC-2000 już? Bo nie pamiętam...

NCC. Widać to na filiżance Sulu, a co ważniejsze, również na kadłubie.
szwagier
Użytkownik
#13 - Wysłana: 19 Paź 2006 09:14:18
Odpowiedz 
NCC. Widać to na filiżance Sulu, a co ważniejsze, również na kadłubie

Właśnie. Zapomniałem o początkowej scenie
Picard
Użytkownik
#14 - Wysłana: 19 Paź 2006 09:28:52
Odpowiedz 
Delta

NCC. Widać to na filiżance Sulu, a co ważniejsze, również na kadłubie

Oczywisice masz racje- przy czym poprzednie oznaczenie NX jak rozumie zarezerwowane jest dla konstrukcji prototypowych- skoro wiec pierwszy Exelcior pod dowodztwem wzmiankowanego kapitana juz taka konstrukcja nie byl, byc moze oznaczenie zmieniono mu automatycznie? Moze takie oznaczenie przysluguje tylko statka, ktore nie sa jeszcze produkowane w znacznych ilosciach- przykladowo Defiant ma oznaczenie NX, a inny okrety tej samej klasy sa raczej nieliczne, zas pierwszy statek typu Galaxy szczyci sie oznaczeniem NCC chodź teoretycznie powinien jako prototyp tego rodzaju konstrukcji nosic oznaczenie identyczne jak Defian, zas samych Galaxy nie jest znowu tak malo.
Jurgen
Moderator
#15 - Wysłana: 19 Paź 2006 15:28:44
Odpowiedz 
Co do oznaczenia NX, to moim zdaniem oznacza ono własnie okręt prototypowy/testowy. Coś jak oznaczenie XF czy XB w USAF. Przy takim założeniu wszystkie fakty układają się w logiczną całość:
1. Excelsior początkowo (w STIII) oznaczony był jako NX, gdyz był jednostką prototypową lub testową (co jest bardziej prawdopodobne, w końcu na nim testowano nowy napęd transwarp), po zmianie napędu i zakończeniu testów, okręt stał się regularną jednostką GF i jego numer zmieniono na NCC (dokładnie jak np. z F-16, początkowo oznaczano go XF-16, po testach i zaaprobowaniu go przez dowództwo, zmieniono nazwę na F-16),
2. Defiant początkowo tez był jednostką prototypową. O ile dobrze pamiętam, projekt został "odłożony na półkę", dopiero Sisco wyciągnął go, gdy pojawiło się zagrożenie ze strony Dominium. Późniejsze jednostki (Valiant i Sao Paulo) miały już chyba oznaczenie NCC.
3. Gdy po raz pierwszy zobaczyliśmy Enterprise D był on juz jednostką w regularnej służbie i do tego nie pierwszą. Pierwszy był Galaxy i zapewne on na początku, w fazie testów, oznaczony był jako NX. To samo dotyczyłoby Voyagera (pierwszy byłby Intrepid).
Domko
Użytkownik
#16 - Wysłana: 19 Paź 2006 15:34:44
Odpowiedz 
Tylko Archer dowodził jednostką w fazie eksperymentów (NX). Jaki kapitan, taki statek.
Slovaak
Użytkownik
#17 - Wysłana: 19 Paź 2006 17:15:02
Odpowiedz 

Kirk był znacznie bardziej doświadczonym oficerem od Harrimana wiec reagował szybciej na zagrozenie, podczas gdy Harriman sie zastanawiał co zrobić to Kirk juz to wiedział a ze przez ponad 20 lat był dowódcą to ciezko było mu siedziec spokojnie i patrzec biernie na to wszystko. Ale nie wydaje mi sie by miał realnie ochote przejac stołek kapitana

Po za tym skad mysl ze Kirk czuł niechęc do Excelsiora?

Z tego co pamietam w promie w ST:IV jedynie Scotty nazwal Excelsiora "gruchot".

A dlaczego nowy Ent nie był typu Excelsior wyjasnił reyden.
Picard
Użytkownik
#18 - Wysłana: 19 Paź 2006 18:26:02
Odpowiedz 
Slovaak

Ale nie wydaje mi sie by miał realnie ochote przejac stołek kapitana

Wydaje mi się, ze jednak tak- w wielu sytuacjach, poprzedzajacych nawet zagrozenie Kirk pilil sie do przejecia dowodzenia.

tego co pamietam w promie w ST:IV jedynie Scotty nazwal Excelsiora "gruchot

Ale jednak jakas niechec zalogi oryginalenego Enterprise wzgledem owego okretu istniala. Nie wiem zreszta czemu nie przypadl on do gustu Scottemu, wytrawny inzynier powinien chyba docenic takie cudo techniki jakim w swym czasie byl Exelcior. Podejrzewam, ze jedynym powodem takiego zachowania byla czysta przekora oraz zazdrosc, iz jakis okret GF wreszcie przescignal legendarna jednostke Scottego pod wzgledem paramatrow technicznych.

A dlaczego nowy Ent nie był typu Excelsior wyjasnił reyden.

Całkiem mozliwe, iz ma on racje...
Raptor 16
Użytkownik
#19 - Wysłana: 22 Paź 2006 15:34:28
Odpowiedz 
Tylko Archer dowodził jednostką w fazie eksperymentów (NX). Jaki kapitan, taki statek.

a w czsach archera to "nx" to byla nazwa klasy tego okretu
Domko
Użytkownik
#20 - Wysłana: 22 Paź 2006 15:43:08
Odpowiedz 
To była ironia z mojej strony.
Dj peyo
Użytkownik
#21 - Wysłana: 24 Paź 2006 09:30:19
Odpowiedz 
ironia ironia a ja tu sie glodny zrobilem. zoladek wzywa.
zerododici12
Użytkownik
#22 - Wysłana: 31 Paź 2006 19:49:21 - Edytowany przez: zerododici12
Odpowiedz 
Przepraszam Jurgen

USS Phoenix forum / Treknologia / Enterprise A - czemu nie klasy Exelcior?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!